LLIRNClIi: ns, kl WOENSDAG 20 AUGUSTUS. STArDS-BE RICIITEN. Kostelooze Vaccinatie en Re vaccinatie. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. lens i( Jen alj verzot, 1884. M\ 196. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2c afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maanden JuliAugustus, Septem ber en October gelegenheid beslaat tol liostcloozc vaccinatie en revacclnatic voor onvermogenden op Woensdag van elke week des namiddags te een uur, in een der lokalen van de Stadswaag en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 3 Juli a. s. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. 72 143 57» 62 120% 55% 94 86% 88% 94 56% 58 86 110% 39% 120 13% 130 20% 18 9% 95% 17% 104% 1x1% 131% 45S 82% 11.60 islai' AIS De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidenbrengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 16" Augustus jl. invorderbaar ver klaard kohier van de personeele belasting, dienst 1834/65, wijken 8 en 9 en Restanten en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 19 Augustus 1884. DE FREMERY, Weth. I». Burgemeester. LEIDEN, 19 Augustus. In een gemeenschappelijke dank- en bedestond voor het Christelijk onder- wjjs, gisterenavond in de Ilooglandsche kerk gehouden, is ten behoeve van de scholen met den Bijbel alhier ruim ƒ200 gecollecteerd. Met het oog op het aanstaande feest, bij gelegenheid der onthulling van het gedenkleeken voor Leidens Ontzet, werd gisterenavond in eene buiten gewone vergadering der leden van de Vereeniging «Nut en Genoegen" eene banier onthuld. De voorzitter, de heer J. Goedeljee, hield bij die gelegen heid eene korte toespraak en bracht hulde aan de vervaardigers, de firma Van Oven en Zoon. te 'sHaae, voor de flinke uitvoering van dat werk. Vervolgens deelde de voorzitter eenige bjjzonderhtden mede omtrent de op 3 October aanst te houden optocht. Daaruit bleek, dat de feestcommissie zich tot heden mocht verheugen over den steun niet alleen van hel ge meentebestuur maar ook van anderen ondervonden. De voorlichting van een tweetal stadgenooten, specialiteiten op het gebied wal betreft de geschiede nis onzer stad, had haar in staat gesteld een plan voor genoemde optocht te vormen; weshalve eene zinnebeeldige voorstelling zal worden gegeven van de opkomst, den bloei en de uitbreiding van Leiden, voornamelijk in ver band met de verschillende vergrootingen der stad. Uit de verschillende tijd vakken van den beginne af, zullen personen worden genomen wier naam in eenigzins verband staat met Leidens geschiedenis. De commissie erkent volgaarne, dat de matertëele steun, tot heden onder vonden, hare verwachting niet heeft beschaamd; de kosten aan iets derge- lijks verbonden zijn echter groot, vandaar dat zij zich durft vleien dat velen die tot heden achterbleven, zullen trachten haar te helpen die optocht zoo schoon en zoo uitgebreid mogelijk te maken, door grooter aantal gecos- tumeerden. Door den heer P. S. Hamel, consul-generaal der Nederlanden te Bang kok, koninkrijk Siam, zijn een groot aantal Siameesche en Chineesche voor werpen, en door den heer J. A. Kruyt, consul-generaal der Nederlanden te Djeddah, eenige belangrijke Arabische voorwerpen aan het rijks-ethnogra- phisch museum alhier ten geschenke gegeven. Voor het examen te Utrecht in het Fransch, lager onderwijs, is gisteren o.a. geslaagd mej. A. M. Middelkoop, te Leiden. De miliciens der lichting 1881 zijn heden van verlof naar hunne respectieve garnizoenen vertrokken, ten einde deel te nemen aan de gewone najaarsoeleningen. Veranderlijk weer, zoo zal hel weerbericht voor morgen wel luiden, en zoo dat anders mocht worden opgegeven is toch een gebied van lage drukking, als minima, zeggen de deskundigen, te verwachten. Reeds gis teren begon de barometer van 765 Mm. te dalen, totdat eene onweersbui ergens voorgoed verstoring brengt in den dampkring en over het gelieeie land. De koetsiers, die op den bok van het rijtuig zitten te wachten totdat het trouwen gedaan is, zjjn onderwijl verdiept, want ledigheid is duivels oorkussen, in het verhaal van den moord eu langs de straten verneemt men met luider stemme: Kleine Courant van Rotterdam Vliegend-blad, voor 2 centen maar! Misschien volgt er nog wel een welgelijkend" portret van den onverlaat voor 5 centen. Niet alles toch kan tegeljjk en niet alles zoo terstond breedvoerig gegeven worden. Men schrijft ons het volgende: De boeren klagen omdat er dit jaar niet genoeg winst aan het zuivel te behalen is, want de boter is te goed koop, hetgeen men aan een voorspoedig voorjaar heelt te danken. Zij zitten op zware lasten, betalen hooge huurprijzen en met Kerstmisdage wacht de landheer de penningen. En als het de boer niet goed gaat, gaal het de bur ger ook niet goed, redeneert de boer. Bij deze algemeene klacht voegt zich ook dit jaar ene bijzondere, die bijna algemeen is geworden ten opzichte van het hooibroeien. Het eerste in Juni gewonnen hooi van gras dat zoo weelderig gegroeid was, heeft vele de das aangedaan. Bargen, die reeds in top stonden moesten worden uitgegooid, alleen om de onderste laag hooi, die den heelen voorraad zou in brand gestoken hebbenzoo er juist niet reeds vele hooibergen waren afgebrand. Een ongeluk komt zelden alleen, redeneert andermaal de boer. De tuiniers klagen omdat er zooveel groenten zijn van allerleiveel te veeltengevolge waarvan er dan ook bjjna geen geld voor te maken is. Dan komen daarbij nog de opkoopers. die de deuren afloopen en den warmoezier zoodoende het brood uit den mond stelen. Zulk een handel moest ten strengste verboden worden, redeneer' op zijn beurt de warmoezier; want ook deze zit op zware lasten. Hoor die venters eens schreeuwen! Malsche snijboonen, prachtige heerenboonenbloemige aard appelen, geen alkokers; mooie gele tien. mooie groene (wat eigenlijk zoo veel als builen de maal gegroeide augurken: groot en niet wijs, voor stellen) twintig voor een dubbeltje! Dan volgen de (ruitverkoopers. Ook deze zouden reden tot klagen kunnen vinden, als het ooft dit jaar allemans gading was; nu is hel daarentegen vrij schaarseh, hetgeen een deel van April met harde vorst wel zoo vriendelijk is geweest te bezorgen, tengevolge waarvan er dan ook voor het fijne ooft nog al aardige prijzen te maken zjjn. De llollandsche haringvloot klaagt omdat er oneindig meer haring gevan gen dan gevraagd wordt. Anders kwam Afrika en de Nieuwe Wereldzich verledigen hun pakhuizen te vullen en nu blijft de handel bij spotprijzen zóó gedrukt, dal men zich gedrongen ziet de waar op te zouten tot betere dagen. Uit de zeedorpen komt daarentegen geen klacht, niet omdat de duinzandaardappelen als zoo lekker opgevijzeld, een zoo grooten aftrek vinden, maar omdat de gasten binnenstroomden, die in hunne grootheid zelfs van het eenvoudigste binnenkamertje wel wilden gebruik maken, om onder dak te zijn. Zoo komt alles tot zijne bestemming en dat heeft deze zomer gedaan. Al de //villa's", die voor jaar en dag en langs allerlei zij wegen te Scheveningen gebouwd, te koop ol te huur werden gezet, zjjn betrokken. Hetzelfde heil is ook Katwijk wedervaren, dat het vorige jaar zijne deuren wagenwijd openzette en van gasten verstoken bleef. Dat kwam toen altemaal door de Amsterdamsche tentoonstelling, beweerde men, hoe wel uien hierbij vergal dat de zomer niet kwam. Thans ligt een glans van genoegelijkiicid over het gelaat des badhotelhouders verspreid en al de badgasten blikken naar den blauwen hemel of koesteren zich in den stratenden zonneschijn, gezwegen van de door het zeewater herkregen ge zondheid. Wie in ile stad en nabij zoo eene zeeplaats woont, laat een rijtuig op hooge, dunne wielen, bespannen met een paard op hooge beenen, voorkomengeeft //afwezig", trekt zijn glacé handschoenen met vier knoopjes am. zet een voor het menschdom verachtelijk gezicht en dan naar zeewaar hij zijn neus stoot voor het badhuis dat reeds o zoo bezet is. doch zich ergens in eene achterstraat gaarne behelpt met een achter vertrek dat uitzicht geefi op een achterplaatsje met zand, een droogrek en twee wankelende zonnebloemen, terwijl hij in de verte de zee hoort rui- schen. En dan leest men in de stad onder de lijst der aangekomen vreem delingen zijn naam, gedrukt en wel in de krant, hetgeen ook als zeer voornaam behoort te worden aangemerkt. In de Staatscourant van 19 dezer is opgenomen de verklaring, door de wederzijdsche gevolmachtigden van Nederland en Frankrijk te Parijs onderteekend, betredende de schadeloosstelling aan de bergers van visch- nelten in de havens der beide landen toe te kennen. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende op 9 Scpt zitting houden in het raadhuis te Amsterdam. Zjjdie tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 2 September schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie,' met overlegging der vereischte stukken. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg: bij de Nederlaudsche bank 6.023,693.82% en bij de betaalmeesters ƒ1,695 858 99, te zamen 7,719,552.81%. Dc minister van waterstaat enz. heeft bepaald, dat de winterdienstre- geling op de spoorwegen dit jaar 15 October zal aanvangen. De vorige win- terdienst begon 1 November, met het oog op de destijds gehouden Interna tionale tentoonstelling te Amsterdam.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1