LEIIKSCIIE I 1884. den M\ 195. DINSDAG 19 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. jerg.' ree! IV De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, ijzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2. regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. !- den ei Vactis tn en n en igusl ii stee;] LEIDEN, 18 Augustus. Door Z. M. z(jn de wijzigingen in de statuten der vereeniging «Sociëteit incordia" te Leiden goedgekeurd. In de afgeloopen week werd binnen deze gemeente 1 persoon door ;ken aangelast en is 1 patiënt aan die ziekte overleden. Bovendien den 2 nieuwe gevallen van roodvonk waargenomen. Andere gevallen n besmettelijke ziekte kwamen niet voor. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen in 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /37, ƒ19. f3.80 en /1.90, de laagste prijzen ƒ36. ƒ18.— ƒ3.60 en ƒ1.80. J i Zaterdagavond II. hebben op de Beestenmarkt twee schuitenjagers met !D tweetal Rijnsburgers gevochten, tengevolge waarvan een der laatsten is Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Omtrent de brand, plaats gehad hebbende in het perceel hoek Choor- jleeg en Langebrug, vernemen wij nog nader, dat de op die kamer wonende ident De H. bij die gelegenheid hevige brandwonden aan de handen heeft ikonten en deze ter behandeling naar het akademisch ziekenhuis is ergebracht. Gislerennamiddag, ongeveer 4 uur, is eene vrouw, genaamd J. B., in il water nabij de Stinksloot, onder de gemeente Leiderdorp, geraakt door- zjj op den weg liep om te zien. Hoewel spoedig er uitgehaald, was jjn meer dood dan levend en mocht het met de noodige krachtsinspanning Idjjelukken, bijgestaan door den geneeskundige v. R., de levensgeesten weder tp te wekken. Tegen een 21-jarig meisje, genaamd J. v. d. B., is door de politie "phier proces-verbaal opgemaakt ter zake het ontvreemden van verschillende oederen, zoowel hier als onder de gemeente Oegstgeest. Bit een schrjjven van de Hillegomsche politie aan de politie alhier is ebleken, dat de zilveren lepels en vorken, reeds in een vroeger nommer esproken, zjjn ontvreemd uit eene onbewoonde villa te Hillegom, en aan reiken diefstal zouden schuldig zijn de reeds vroeger genoemde personen IV. F. De H. en A C. A. v. d. N. Personen, die in aanmerking wcnschen te komen voor de betrekking an boekhouder in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, om, met ngang van 1 October e. k.benoemd te worden op eene jaarlijksche be loning van 1000gelieven zich te vervoegen ten bureele van den genees heer-directeur van voormeld gesticht d'. A. H. Van Andel, op Donderdag 28 uguslus e. k. Voor het in de afgeloopen week gehouden notariëel examen slaagden: 9!toor het 1' gedeelte, de heeren: A. Scheltema Beduin te Amsterdam, VV. f. rekink te Dieren, J. J. Volpp te Amsterdam, H. lvaiser te Veendam, L. L. g oonzajer te Grootegast, G. R. D. Faber te Lent bij Nijmegen, J. Lasonder 11)Hilversum en A. Van Scherpenzeel Jr. te Noordwijk; voor het 2,le ge deelte, de heeren: K. L. Rambonnet Ie Amsterdam. M. L. M. Van der Linde -e Geilen, C. Van Rossum te 'sllage, J. Van Herwijnen te Werkendam, C. R. Valk te Deventer, W. V. Takes te Amsterdam, C. P. A. Meijer te Hage, G. Furstner te Amsterdam en J. C. J. M. Ilubar te Steenwijk. Voor de hoofdonderwijzersakte werden te 's Hage op 14, 15 en 16 ogustus 16 candidaten geëxamineerd. Afgewezen 11, toegelaten 4. 1 trok Ij ch terug. Toegelaten werden de heeren: J. E. Jurgens, van Kralingen; J. .oopmans, van Purmerend; K. M. Knip en J. R. Kornacker, van Rotterdam. -* Z. D. 11, de bisschop van Haarlem heeft tot priester gewijd de eervv. Jteren A. W. F. Beukers, G. P. Bom, C. J. Bouman, C. H. Bramlage, H. llranilouw, J. F. M. Busch, H. A. A. Danckaarts, C. L. A. Delfgauw, J. M. Meijknecht, G. C. Van Noort, Th. M. Vlaming en W. II. J. Willeman. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, passeerde 16 Aug. 10!'ibrallar. De Conrad vertrok van Batavia naar Amsterdam den 16'° Aug. Wie Gelderland, van Java naar Rotterdam, arriveerde Zaterdag te Marseille. De kamers van koophandel en fabrieken in het land zijn door den Dinister van waterstaat uilgenoodigdzich als plaatselijke commissiën te willen onsiiiueeren voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de in 18c5 e Antwerpen te houden internationale tentoonstelling, en voor dat doel in Overleg met de bij kon. besluit van 15 dezer benoemde hooldcommissie te ®*>illen werkzaam zijn. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur is in de gemeente Hol van Delft een 101 Dié lievige brand uitgebarsten, in de aldaar onlangs opgerichte fabriek van aard- nolen-olie; eene naamlooze vennootschap, directeur dr. Tutein Nolthenius. In korten tijd nam het vuur zoo hevig toe, dat nagenoeg de gcheele fabriek in de asch werd gelegd. De spuiten van Hof van Dellt, van Delft, en de stoomspuit van de rijks-constructiewinkel waren spoedig op het ter rein aanwezig, die het dan ook met veel moeite mocht gelukken het zaadmagazijn te behouden. Achttien vergaarbakken, elk gevoed met 180 vaten olie, zijn gebarsten en verloren geraakt, zich ontlastende in de daarbij gelegen poldersloot. Men vermoedt dat de brand ontslaan is in de perserjj (waarboven de notendoppen lagen) door broeierjj. Een negentigtal werklieden is door de ramp zonder werk. De sluiswachter v. D. te De Bilt stond Vrijdag voor het hof te Am sterdam terecht, als beschuldigd van opzettelijke brandstichting, waarbij gevaar voor menschenlevens was te voorzien, en van poging tot manslag. Geruimen tijd had hij zamengewoond met zjjne hoogbejaarde moeder, toen hij op haar aandrang in het huweljjk trad. De verstandhouding tusschen schoonmoeder en schoondochter werd spoedig van dien aard, dat de moeder, bevreesd oorzaak te worden van oneenigheid tusschen man en vrouw, de woning verliet en zich ia een naburig dorp vestigde. Moeder en zoon bleven de beste vrienden, hetgeen zich spoedig liet zien, toen de moeder ernstig <iek werd en overleed. Hare dood maakte v. D. droefgeestig, zóó zelfs dat hij zich het leven wilde benemen. Hjj nam zjjne toevlucht tot sterken drank, waardoor zijn toestand slechts verergerde. In FebruariII. overviel hem opnieuw een aanval van droefgeestigheid, en opnieuw zocht hjj heil bij Bacchus, doch besloot tevens zich te dooden, waartoe hjj eene pistool enz. te Utrecht ging koopen. Hij loste cenige schoten in de kamer, zonder ander resultaat dan dat zijne vrouw het huis verliet. Inmiddels bleef hij steeds drinken. Zoo naderde 3 Maart, op welken dag hij eenige goederen, aan zijne ouders toebehoord hebbende, verbrandde, alvorens zjjn voorneaten tol zellmoord te volvoeren. Voor het verbranden bezigde hij petroleum en lucifers, en volgens verklaring van getuigen werden ook eene partij turf en een kabinet met petroleum besproeid gevonden. Hjj ging naar boven, loste eenige scholen, doch de pistool weigerde haren meester te dooden. Beschuldigde ging toen in eene bedstede, inmiddels met rook gevuld, en bleef daarin zitten; vermoedelijk heelt hij ook daar nog brand geslicht. De brand werd spoedig ontdekt, personen drongen binnen en vonden eindelijk ook beschuldigde, dien zjj reeds te voren gewaarschuwd hadden, toen hij zich aan het raam vertoonde. De veldwachter meende, dat besch. de pistool op hem gemunt had, nam hem gevangen en het wapen in beslag. Volgens zijne eerste verklaring had hij alleen den wil gehad zich te dooden, na enkele voorwerpen te hebben vernietigd. Zjjn toestand was van dien aard, dal de heeren prof. De Lith en d'. Mol belast werden met een onderzoek, waarvan zij het resultaat mededeelden in een uitvoerig rapport, eindigende met de verklaring, dat besch. in hooge mate aan droef geestigheid had geleden, welke zeer was toegenomen door veelvuldig ge bruik van sterken drankzoodat hij niet aansprakelijk kon zijn voor zjjne daden. De behandeling leverde weinig nieuws op; besch. hield vol, dat hjj alleen van plan had was geweest zich te dooden na enkele voorwerpen te hebben vernietigd, de veldwachter kon niet zeggen dat hij den wil had gehad op hem te schieten, de geneesheeren hielden zich aan bun rapport. De advocaat-generaal mr. Jolles vroeg vrijspraak vau de poging tot manslag, doch achtte de brandstichting voldoende bewezen. Van niet-aansprakeljjk- heid kon geen sprake zijn. In ieder geval zou deze het gevolg zijn der partieele dronkenschap, waarin besch. had verkeerd, en die aan hem zelf te wijten was, en daarom moest hem alles wat bij in dien toestand had bedreven, ook worden toegerekend. Hjj eischte zijne veroordeeling tot 6 jaar tuchthuisstraf. De verdediger, mr. D. Simons, gaf eene uitvoerige levensschets van besch., die alleen uit eene senlimenteele liefde voor zijne moeder op de bank der beschuldigden was gebracht. Ook pleiter achtte het eerste ten laste gelegde niet bewezen, maar evenmin het tweede, het opzet had in ieder geval ontbroken. Pleiter beriep zich overigens op het oordeel van deskundigen, die besch. niet aansprakelijk achtten, de opzet telijke dronkenschap werd bestreden evenais de partieele dronkenschap, die voor de practijk zonder beteekenis is. Pleiter vroeg dus óf vrijspraak óf ontslag van rechtsvervolging, in ieder geval bij veroordeeling oplegging van eene niet onteerende straf. Dinsdag uitspraak. Zaterdagmiddag zijn te Amsterdam op den Haarlemmerdijk twee kin deren, broertjes, door een tramwagen overreden, doordien zjj al spelende

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1