LEIDSCHE: COURAUT. ZATERDAG 16 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1884. N°. 193. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën ia van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden wonende in de wijken I, II, III, EY, over het dienstjaar 1884/5bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags tan een tol drie uren en wel van Donderdag 14 tot en met Za terdag 16 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dientermijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden algegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien Cents, zonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, 13 Augustus 1884. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth. 1». Burgemeester. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt Ier algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den 13'° Augustus jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85, wijk VI, en herinnert voorts een ieder aan zyne verplichting om zjjnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, 15 Augustus 1884. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth. I". Burgemeester, LEIDEN, 15 Augustus. Door Ta. M. is bij besluit van 14 Augustus 1884 voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen eene hoofdcommissie ingesteld en daarin benoemd: tot lid en voorzitter de beer m'. C. J. E. graaf Van Bylandtlid der gedeputeerde staten van Zuidholland-, tot lid en penningmeester m'. W. A. baron Van Verschuer, raad adviseur bjj het dep. van waterstaat, handel en nijverheid; tot leden en secretarissen de hh. jh'. mr. E. W. Berg. secretaris van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, en M. Hjjmans van Wadenoyen, allen te 'sGravenhage. Voorts een 18-tal leden, waaronder voorkomt de heer dr. P. J. Raiser, verificateur van 'srjjks zeeinstrumenten te Leiden. Telkens kwamen in de laatste dagen onweersbuien opzetten, die dan ook niet zonder uitwerking bleven en waarbij de zoo gewenschte regen niet weinig verkwikking bracht. Niet alzoo voor deze meer langs de kust ge legen streken. Nauweljjks doen eenige regendruppels de hoop ontstaan op meer of de wind, die naar het N.-Westen is geschoten, jaagt de buien land waarts in en de lucht wordt van wolken bevrjjd. De barometer teekent 765 Mm., geen cijler om los weer te verwachten, maar zonneschijn, die dan ook niet ophoudt de droogte te bevorderen. Dat is niet aangenaam voor den tuinder, die kool en andijvie wil poten, ook niet voor de huisvrouw als regenbak leeg is, maar zooveel dagen nattigheid als de zon geschenen heeft, zou ongetwijfeld reden tot klagen geven. Er is reeds zooveel gewon nen dat koeler temperatuur op de afmattende hitte gevolgd is. Door de hh. A. C. Wertheim en J. M. Van der Made te Amsterdam, en J. Duyvis te Utrecht, worden, namens het voorloopig bestuur van de Vereeniging voor de belangen van Nederlandsche inzenders op tentoonstel lingen, de Nederlandsche industrieëlen dringend uitgenoodigd tot het bij wonen eener algemeene vergadering, te houden op Dinsdag 19 Aug. aanst. m het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Alsdan is aan de °rde gesteld: 1°. Verdeeling van de besluursfunctiën; 2". Bespreking van de belangen der Vereeniging in het algemeen en 3°. De tentoonstelling te Ant werpen in 1885. Het stoomschip C. Fellinger vertrok van Londen den 14 dezer 's mor gens 4 uur, naar Batavia. De Maduravan Batavia naar Amsterdam, vertrok *an Port-Said den 14 Augustus. Uit Rjjnsburg wordt gemeld: In den laatsten tijd is van hier veel ingemaakte bloemkool naar Amerika verzonden, waardoor de aanwezige voorraad sterk is verminderd. De thans te veld staande kool, die in min dere hoeveelheid geteeld wordt dan in de laatst verloopen jaren, lijdt door droogte. De uien staan goed te velde. De vroegrijpe aardappelen leverden een ruim beschot op, doch brachten den telers, wegens de lage prjjzen, weinig gewin aan. Ook de winteraardappelen beloven eene ruime opbrengst. Met den graanoogst is een begin gemaakt. Naar het zich laat aanzien zal deze niet tegenvallen. Heden werd door de zeer-eerwaarde heeren H. P. Smeele, pastoor te Hoogmade, en B. C. Van Straelen, pastoor te Katwijk aan den Rijn, het vijfentwintigjarig jubilé hunner priesterwijding herdacht. -- Woensdagmiddag half drie had te Rotterdam eene proefneming plaat» met brandvrije asbest-verf door de United Asbestos-Cy. Lim.op het exercitie veld aan den Crooswijkschen weg, onder leiding van den uitvinder den heer Ch. Mountford, en den agent voor Nederland, den heer James Willing. Ver schillende autoriteiten waren ter plaats aanwezig, o. a.burgemeester en wethouders van Rotterdam en vele raadsleden, de adj.-directeur der gemeente werken, leden van de brandweer, leden van de kamer van koophandelleden van de vereeniging van fabrieks- en handwerksnijverheid, de commissie der vereeniging Rotterdamsche Schouwburgverschillende fabrikantenarchitecten assuradeurs, enz. Voorts waren vertegenwoordigd: de ministeriën van kolo niën en justitie door twee hoofdambtenaren, de gemeente's-Gravenhagedoor den directeur der gemeentewerken, Dordrecht door den gemeente-architect. De proefneming is als volkomen gelukt te beschouwen. Twee gelijke houten huisjes, waarvan het eene in ruw hout, het andere met de brandvrije asbest- verf lichtgrijs geschilderd, onmiddellijk tegen elkander geplaatst en stevig met lallen verbonden, werden opgevuld met eene belangrijke hoeveelheid spaanders en krullen, flink begoten met petroleum en daarna gelijktijdig in brand gestoken. In een oogenblik stond het eerste huisje in volle vlam, terwijl in het andere de geheele inhoud verbrandde zonder zelf de verf van de binnenwanden te zengen. De wind, flink uit het westen waaiende, werkte inmiddels krachtdadig mede om de vlam over het belendende gebouwtje te doen heenslaan, doch te vergeefs; zelf toen door den verzengenden gloed de verf aan den buitenwand aan het bladderen ging, was de vlam nog mach teloos. Stuk voor stuk storten dak en muren van het eerste gebouwtje inéén, terwijl het brandvrije lokaal, volkomen gaaf, proefondervindelijk het bewijs leverde van de deugdelijkheid der genoemde verfsoort. Naar men ons mededeelde, was het houtwerk van gebouw N°. 2 bestreken met twee lagen Asbest-verf, daarna met eene laag waterproef-fixing, welke laatste zelfstandigheid tevens volkomen tegen invloed van het weder bestand moet zijn. Het asbest, herkomstig uit de mjjnen van Valtelline en Val d'Aoste (Noord-Iialië), langs chemischen weg tot eene vloeibare verf bereid, is langer van vezel dan dat uit Canada verkregen, en is zelf geschikt tot het vervaardigen van linnen, papier enz. De heer P. Kolkman te Dordrecht is door aankoop eigenaar geworden van de bekende Russische harddravershengsteuGramotey en Biegawaij van den heer A. Slechow te Berlijn. Uit Langerak wordt aan de IV. H. Ct. van 13 Augustus gemeld: Gedu rende het hevige onweer, dat zich gisteren tegen den avond ook boven deze gemeente onlastte, werd door eenige toeschouwers waargenomen, dat een der felste bliksemstralen niet ver van den wal in de rivier de Lek terecht kwam. Volgens die waarnemers moet de uitwerking hoogst merkwaardig geweest zjjn. 't Scheen hun toe, dat het water in de naaste omgeving als tot kookhitte werd gebracht; en zeer duidelijk hoorden zij een snerpend ge luid, terwijl het water in eene hevige beweging geraakte en in een wjjden kring schuimend werd omgevoerdin weerwil het bladstil en de waterspiegel volmaakt effen was. De waarneming had op een afstand van 200 M. plaats. Omtrent de valsche munters deelt de heer Louis S. Jacobs het volgende in het N. v. IV. mede: De aanleiding, dat ten zijnen kantore de beide Span jaarden zich vervoegdenstaat in verband met eene ten vorigen jare in Frankrjjk plaats gevonden verduistering van Fransche effecten, die onder anderen van wege den persoon G. Van R. ten kantore van den heer Jacobs te koop wer den aangeboden. Den consul-generaal van Frankrijk stelde hjj toen dadeljjk in kennis met deze zaak, daar hem de wjjze van verkoop-aanbieding ver dacht voorkwam, en alras bleek het, dat zjjne vermoedens zeer gegrond waren. Edoch was de omstandigheid, dat door zijn initiatief deze ontdek king plaats greep, tot heden aan den persoon van G. Van R. onbekend en meende deze daarom, het adres van den heer Jacobs als geschikt te mogen aanbevelen aan de beide Spanjaarden. Na eenige keeren den heer J. te heb ben bezocht, ontdekten zij hem hun doel. Aan den kanselier van het Fransche consulaat-generaal werd daarop de zaak medegedeeld, ten einde te Parijs dadelijk de bende te doen in hechtenis nemen, en vervolgens aan den officier van justitie mr. Telders. Door een lek in eene gaspjjp in de turfbergplaats in het stadhuis te

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1