Nederlandsche leening wordt gemeld, dat door hel publiek voor niet meer dan circa 12 millioen gulden is ingeschreven. In de zitting der arr. rechtbank te Rotterdam stonden gisteren terecht: A. v. d. P.. varensgezel, en M. J. A. v. d. M., vleeschhouwersknecht, bekl. van op Dinsdag 3 Juni des avonds te circa 9 uren den agent van politie A. Luijendijk met opzet in de sloot bij de Coolschestraat te hebben geworpen eene handeling welke zij gemeenschappelijk hebben gepleegd. De agent van politie Luijendijk verklaarde, dat hij op verzoek van den tapper Schuuring in diens tapperij gekomen is en daaruit verwijderd heeft de bekl., welke in eenigszins opgewonden toestand verkeerden en den tapper over gelddat hij nog aan den len bekl. schuldig was, lastig vielen, dat h(j vervolgens met die twee personen, welke zeer kalm geworden waren, opgewandeld is en hun gesprek zelf van dien vriendschappelijken aard was, dat del'bekl.hem een borrel aanbood, welke hjj weigerde. Eensklaps echter lichtte de le bekl. hem, terwijl hij langs de sloot liep. het beentje en gaf de tweede hem een duw, waardoor hij in de sloot tuimelde; zij liepen vervolgens hard weg. De eerste beklaagde ontkende het feit gepleegd te hebben, hij gaf voor dat de tweede bekl. het gedaan had en hij zoo verstijfd van schrik was, dat hij toch niet helpen kon en dus maar weg liep. De 2de bekl. gaf voor dat hij strui kelde en den agent vastgehouden had, waardoor deze in het water viel. 6 getuigen werden in deze zaak gehoord. De get. v. d. Meer, tapster, ver- verklaarde, dat ten half tien ure de 2' bekl. erg bezweet in de tapperij ge komen was en op de vraag hoe dat dit kwam, ten antwoord kreeg, //ik of wij hebben een agent in het water gegooid." Het 0. M. vond de ten laste gelegde feiten wettig bewezen en requireerde 3 maanden gev. cell, voor ieder. Mr. Van Embden, voor den 2'" bekl. als verdediger optredende, con cludeerde tot vrijspraak voor zijn cliënt, op grond dat het wettig bewijs van het opzet en de daad ten eene male ontbrak. Over 8 dagen uitspraak. Er schijnen zich te Rotterdam weder kwartjesvinders op te houden. Eergisteren tegen den avond werd een persoon aangezocht om een gevonden kwartje mede te gaan verteeren, hij ging mede en dronk een glas spuit water; in die kroeg waren drie personen met kaartspelen bezig, en onze man werd uitgenoodigd eens mee te doen. Hij scheen er echter alles van te weten, en antwoordde: »wil je nog een kwartje vinden en trakteeren dan drink ik mee, maar geen kaartspelen". Maandagvoormiddag 9 uur gingen van het Zuider-Buitensparen te Haar lem eenige jongelieden met eene giek naar Spaarndam op weg; verder roei den zij door het Noordzee-kanaal, langs Velsen enIJmuiden, alwaar zij naar buiten roeiden en het strand langs, na eerst Zandvoort te hebben aangedaan, des namiddags te half zeven ure le Katwijk aankwamen. Het oponthoud voor het overdragen der giek te Spaarndam, door de sluizen te IJmuiden en verbljjf te Zandvoort heeft bij elkander 3 uren vereischt, zoodat, na aftrek hiervan, de overtocht in 6% uur is geschied. UCt Van Z. M. den koning is bericht ontvangen, dat, tengevolge van de treurige omstandigheden, waarin het huis van Oranje zich, door het afster ven van den prins van Oranje, bevindt, Z. M. de plechtige opening der land bouwtentoonstelling te Amsterdam op 26 dezer niet zal bijwonen. Tengevolge daarvan heeft het comité besloten, ofschoon op de juist verspreide aanplak biljetten de toegangsprijs voor dien dag op ƒ2.50 werd gesteld, dezen tot ƒ1 te verlagen. Gisteren morgen werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehou den der maatschappij tot nut van 't algemeen bij gelegenheid van het 100 jarig bestaan dier maatschappij. Uit het verslag door den algemeenen secre taris uitgebracht bleek dat ook in het afgeloopen jaar was voldaan aan de roeping der maatschappij en de rekeningen met een voordeelig saldo van 1226 64 sloot. Door de vergadering werd o. a. besloten tot toetreding der maatschappij als lid van de Nederlandsche pensioenvereeniging voor werk lieden door inschrijving eener som van 5000 2% pet. Ned. werk. schuld, met dien verstande dat deze gelden nimmer zullen mogen dienen tot verhoo ging van pensioenen. Des avonds had in het Paleis voor Volksvlijt eene groote zanguitvoering plaats. Eene groote menigte was te zamengekomendie met belangstelling eene gelegenheidscantale aanhoorde, door den heer Dan. De Lange gecompo neerd. Een blik op het verleden der maatschappij was de inhoud van dit toonwerk. Mendelssohn //Lobgesang" {was een waardig besluit van dezen avond. Voor rekening van de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij wordt in de vestibule van het centraal station te Amsterdam een telefoonkantoor geves tigd, ten dienste van het reizend publiek. Tegen vergoeding van 25 ct. zal men van den toestel kunnen gebruik maken. Vrijdag was de zoon van den heer S. aan het zwemmen in een der zweminrichtingen te Amsterdam, toen hem bij ongeluk een ander boven op het Ijjf sprong, met het gevolg, dat de genoemde S. zoodanig inwendig werd gekwetst, dat hij Zaterdag, vermoedelijk aan de gevolgen, is overleden. Een kantoorbediende is gisterenmiddag te Amsterdam gevankelijk naar het cellulaire huis van arrest overgebracht, onder beschuldiging van een wissel aan zijn patroon verduisterd en daarop met diens naam valschelijk een endossement onderteekend te hebben, waarna het bedrag van den wis sel door hem werd ontvangen. Er bestaat hoop, om het stoomschip Amsterdam vlot te krijgen en het grootste gedeelte der lading te bergen. Te Buitenveld (gem. Callantsoog) is in den nacht tusschen den 9d,n en ÏO1"1 dezer een groot boerenhuis, waarin 100 wagens aan hooi was geborgen en dat bewoond werd door P. L., geheel afgebrand. De oorzaak was hooi- broeiing. Van den inboedel is niets behouden. Een der bewoners, een man van 74 jaren, kon niet dan met veel moeite nog gered worden. Voor de betrekking van direcieur-opzichtcr-boekhouder der gemeente reiniging te Amersfoort hebben zich tot gisteren honderd-vijf-en veertig solli citanten aangemeld. Uit Veenhuizen schrijft men aan de Haarl. Ct.: Ondanks de drukte, die er tegenwoordig bij den boer is, komen nog transporten van 30 tot 40 personen aan, veroordeeld tot opzending naar hier. Te Ommerschans zijn thans zooveel verpleegden, dat een deel van daar niet getransporteerd zal worden. Waar zal men de verpleegden tegen den aanstaanden winter her bergen, wanneer er nog meer overkomen dan des zomers? Van den toren der Martinikerk op de Groote Markt te Groningen zjju Zondagavond eenige stukken steen van den benedentrans losgeraakt en met groot geraas neergevallen op het dak van den torenwachter, die daar naast woonde. Het dak werd evenals de zolder aanmerkelijk beschadigd, en de vrouw en dochter zaten eenigen tijd op de tweede verdieping der woning opgesloten. Gelukkig zijn geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Uit Zevenbergen wordt gemeld: Tengevolge van de groote hitte en het drinken van onzuiver water, zijn wel een twintigtal veldarbeidersplotseling ziek geworden. Hunne ongesteldheid heeft het karakter van cholerine ol van inlandsche cholera. Hoe groot de oogst der augurken te Venloo dit jaar is, kan mes hieruit opmaken, dat alleen eergisteren 15 wagonladingen van daar naar Pruisen zijn verzonden om de vrucht op de verschillende markten tot alle prijzen te verkoopen; deze zijn trouwens dit jaar niet hoog, want voor 10 tot 35 cent de 100, naar gelang der grootte, doet men ze gaarne van de hand. Van Emmenesdie den daglooner Everhards te Maastricht in twist heeft doodgestoken, heeft zjjne misdaad bekend. Hij heelt de daad in dronkenschap begaan en schijnt thans berouw te gevoelen. Volgens berichten uit Paramaribo, van 21 Juli, is door de koloniale staten, door tusschenkomst van den gouverneur, het volgend adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning toegezonden: Sire! Het overlijden van den eenig overgebleven zoon van Uwe Majesteit, den hooggewaardeerden Alexander, prins van Oranje, heeft ook hier aller harten met droefheid vervuld. Zwaar is de slag, die u, uw koninklijk huis, Nederland en zijne koloniën heeft getroffen. Geheel Suriname treurt over dit smartelijk verlies en smeekt den Almachtige u en uw huis voor verder leed te bewaren en u de kracht te schenken, om, met onderwerping aan zjjn wil, deze nieuwe beproeving te dragen. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: G. H. Mols, tot ontvanger der directe be lastingen enz. te Hedel, en J. H. Atzema Azn.tot ontvanger dier middelen te Delfzijl. Door Z. M. is de 2» luitenant der artillerie C. H. Carbin, van helleger in Oost-Indië, thans met verlof hier te lande, in zjjnen rang en ouderdoi in dien rang, overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger hiti te lande, en wel brj het 2« reg. vesting-artillerie, en zijn bij het wapen d« infanterie van het leger in Ned.-Indië overgeplaatst: in zijnen rang, de 1! luitenant C. Van der SchroefT, van het 1' reg. infanterie; in hunnen ran? en ouderdom in dien rang, de 2' luit8. W. Bronkhorst van het le, en J. i Michielsen van het 8e reg. infanterie. De luit. ter zee 2e kl. H. W. Tijdeman, dienende aan boord van Zr. M' wachtschip te Amsterdamwordt met 1 Sept. a. s. overgeplaatst aan boord vai Zr. M», schroefstoomschip Tromp, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. II A. Van Drooge. De adelborst 1« kl. N. M. Japikse, dienende aan boord va Z'. M». schroefstoomschip Tromp, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld. Met 1 September a. s. worden geplaatst: aan boord vat Z'. M'. schroefstoomschip Atjeh, de adelborsten 1« kl., J. P. Guepin, M.ff, Houck, W. J. G. Umbgrove, J. H. Hummel, J. F. Hosang, H. J. Knottnerus S. P. L'Honoré Naber, II. J. Pak, E. W. Pfeiffer, J. S. F. Gallay, F,I, Goedkoop, A. H. C. Heydeman, J. J. C. C. Bennink, A. Van den Driesset Mareeuw, H. M. Van Haften, N. C, Beynen en F. H. Sobels; aan boord van Zr. M". schroefstoomschip Tromp, de adelborsten 1« kl. J. F. Graadt vat Roggen, jhr. A. J. M. A. Van der Does de Bije, W. Cornelis, J. M. Groei, R. J. Castendijk, A. J. Van Stockum, L. E. A. T. Ter Haar, W. A. J. V» Diggelen, J. A. Van der Star, J. H. Van Leent, C. D. W. Boissevain, 11.f, Braakman, C. Kastelijn, C. H. De Lussanet de la Sablonière en P. Swat» van Schaumburg. De minister van koloniën zal op 15 en die van binnenlandsche zakei op 16 dezer geen audiëntie verleenen. Eergisterennamiddag waagde een jongeling van 12 jaren, die ziel baadde in een der spoorkommen achter het station van den Holl. spoorweg zich te veel in het diepe gedeelte. Hij zonk in de diepte weg en zou zekei verdronken zijn, ware hij niet door den treinsmid Velthuyzen opgemerkt die zich onmiddellijk te water begaf en den knaap uit diens benauwden tot stand redde. Aan de flinke hulp van den agent van politie Van Strata die op den drenkeling eene krachtige wrijfmethode toepaste en hem zoovet mogelijk liet loopen, is het te danken, dat de onvoorzichtige zwemmtr wiens aangezichL reeds geheel blauw zag, voor zjjne ouders gespaard bleet Het eerste geval van pokken, dat zich in Den Haag een 14 dagen 8' leden voordeed, betrof een ongevaccineerd kind van twee jaren, waarmei de ouders een bezoek brachten aan een broeder, die te Leiden aan pokkei leed. Het tweede geval betreft een kind van drie maanden in hetzelfde gt zin. Het derde een kind van verwanten, die evenzoo de onvoorzichtigheil hadden dien poklijder te Leiden te bezoeken en daardoor aan hun kind 4 ziekte bezorgd hebben. (yy. R, Ct) Naar wij vernemen heeft men waarschijnlijk in de zaal van het Sekt veningsche badhuis, waar het jockey-biljart staat, aan den heer H., eersti hoofdambtenaar aan een der ministeriën, zijne zakportefeuille ontstolen. I)e» portefeuille bevatte hoogst belangrijke aanteekeningen en een aantal vrjj 1 kaarten op spoorwagen. Men vermoedt dat eene jeugdige vrouw, die mt! zakkenrollers in betrekking schijnt te staan, bjj dezen diefstal is behulpzaai geweest. Van alle zijden worden pogingen aangewend om den dief op bel spoor te komen en de vrijkaarten terug te bezorgen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2