LEIDSCIIE («I K t VI. 1884. X°. 191, DONDERDAG 14 AUGUSTUS. STADS-BERIGHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. FATENTBLADEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 5 der wet van den 28" Jani 1881 Staatsblad N°. 97), Brengen ter algemeene kennis dat door J. J. Ouwerkerk geb. Mondt een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning lot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel St. Jorissteeg (4d.) alhier. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., 1». Burg'. Leiden, 13 Augustus 1884. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor degepatenteerden wonende in de wijken 1, II, III, IV. over het dienstjaar 1884/5, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel van Donderdag 14 tot en met Za terdag 16 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dientermijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien Centszonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Augustus 1884. DE FREMERY, Weth. 1». Burgemeester. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier zjjn ter hand gesteld een op den 11" Augustus jl. invorderbaar ver klaarde kohieren van de personeele belasting, dienst 1884/85, wjjken VI en VII en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zjjnen aanslag op den bjj de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Augustus 1884. DE FREMERY, Weth. I». Burgemeester, LEIDEN, 13 Augustus. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffe lijk overschot aan de aarde toevertrouwd van wijlen den heer m'. P. C. Librecht Lezwijn, lid der firma Lezwjjn en Eigeman alhier. Toen de lijk stoet, waarbij zich had gevoegd het personeel van het kantoor, eene depu tatie uit het gemeentebestuur en uit den raad van administratie van het in validenhuis, aan de groeve was genaderd en de kist was nedergelatenwijdde de oudste wethouder der gemeente, de heer P. I. De Fremery, een woord aan de nagedachtenis van hem met wien hij een 14-tal jaren lid van den gemeenteraad was geweest, van welker tijd de heer Lezwjjn gedurende 11 jaar als lid van het dageljjksch bestuur met al de kracht die in hem was de belangen van de gemeente had helpen bevorderen. Doch niet alleen de gemeente Leiden, ook aan de Waalsche gemeente alhier voelde hij zich ten nauwste verbonden, getuige de vele zorgen aan hare belangen besleed. Daarbij verklaarde spreker, blonk de overledene uit in een algemeene weldadigheids zin, steeds was het hem een lust deze te behartigen zooveel hij kon. Met vertrouwen kon hjj dus verzekeren dat zijn naam steeds in eere zou worden gehouden. Na deze gevoelvolle woorden was het voor den heer J. A. Van Hamel, emeritus-predikant bij de Waalsche gemeente alhier, eene behoefte, er op te wijzen wat door den overledene was gedaan zoo wel ten dienste van de kerk en armen als voor het weeshuis der genoemde gemeente. Innig leed deed het hem, en zeker allen, dal die man zoo vroeg was weggenomenook uit die maatschappelijke werkkring, waarin zijn gemis voorzeker zou wor den gevoeld. Doch dit niet alleen, ook eene dierbare gade betreurde zijn verlies. Waren zijne vrienden verheugd dat hij, na het verscheiden zijner echtgenoote, aan wier zijde hij thans zou worden nedergelegd. tot het be sluit kwam zijn leven niet in eenzaamheid door te brengen, helaas dit was van niet langen duur, eene eerst langzame doch later toenemende ongesteldheid maakte een einde aan zijn zoo werkzaam bestaan. Nadat door dr. Jb. Baert, als neef van den overledene, een woord van dank was gebracht aan de beide sprekers, sprak de heer dr. W. H. D. Suriugar nog een enkel woord. Diep geroerd schetste hij den overledene in zijn zoo werkzaam leven en deed daarbij uitkomen hoe zwaar liet verlies was voor allen die met hem in eenige aanraking kwamen en hem als vriend leerden hoogachten. Het was hem dan ook eene behoelte, en hij geloofde dit namens alle aanwezigen te kunnen doen, wanneer hij aan deze plaats voor de laatste maal aan den waardigen overledene een laatst vaarwel toeriep. D'. K. W. Vethake, pred. te Arnhem, dankte daarop namens de familie, voor de belangstelling aan deze plaats betoond, waarna men huiswaarts keerde, vervuld van de ge dachte, dat alweder een nuttig burger was heengegaan. Te Delft overleed Maandag II. de heer A. Koolhoven, civiel-ingenieur en adsistent bjj de sterrekunde aan de rijks-universiteit alhier. Slechts kor ten tijd mocht de overledene in genoemde betrekking werkzaam zijn. Bij eene heden aan het departement van waterstaat, handel en nijver heid gehouden aanbesteding was o a. minste inschrijver voor het maken leveren en opstellen van eene draaischijf van 13.50 M. middellijn op het centraal personen-station te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam, de Kon. Ned. Grofsmederij alhier, voor 6430. Gisterenavond had in eene woning in de Ilaverzakhan een trenrig ongeval plaats. Het kind van zekeren L. viel door een noodlottig toeval in een emmer met kokend water, waardoor het vr{j ernstige brandwonden bekwam. Wij vestigen volgaarne de aandacht op de gelegenheid, die thans weder wordt aangeboden aan ouders of voogden, tot het plaatsen hunner zonen of pupillen op de Practische Ambachtsschool alhier. Tot heden waren de uit komsten van het onderwijs aan die school verkregen bevredigend. Slechts eenige plaatsen zijn voor ditmaal beschikbaar; vandaar dat wjj niet aarze len hen, wier eenig streven het is hunne zonen tot nuttige burgers in de maatschappij te vormen, te wijzen op de inschrijving der leerlingen, die van af 11 tot 23 Augustus aanst. zal plaats hebben. De Zweedsche jonge dame mej. Ellen Fries, die alhier in de bibliotheek nasporingen over onze historie zou komen doen, is onlangs aan de hooge- school te Upsala met lof bevorderd tot philos. doctor met een proefschrift «Eene bijdrage tot de kennis der diplomatieke betrekkingen van Zweden met de Nederlanden onder de regeering van Karei X". Met het stoomschip Noordbrabant zal 16 Augustus a. s., 's morgens te 8% uur, eene brievenmaal uit Rotterdam worden verzonden naar Padang en Batavia. Het stoomschip Batavia, van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Aden. De Burgemeester den Texvan Amsterdam, arriveerde te Batavia 12 Augustus. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Marseille. De Noord-Bolland, van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Gibraltar. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 13 Augustus en zou de reis voortzetten. De opbrengst van 's lands middelen over de zeven eerste maanden dezes jaars bedroeg 57,537,398.97% zijnde 565,387.20 meer dan in dat tijdvak van het vorige jaar. De raming bedroeg f 61,218,470.25. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September 1884 de betrekking van leeraar in het hand- en recht lijnig teekenen aan de rijks- hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Warffum te vervullen is. Jaarwedde ƒ1200. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk, op 22 Augustus e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwjjs, dr. A. T. Van Aken te 's Gravenhage. De landbouw-lentoonstelling te Amsterdam belooft in de landbouwende gedeelten van ons vaderland vertier te zullen geven. Niet minder toch dan 600 Engelsche en Iersche grondbezitters willenvolgens het N. v. d. D.gezamenlijk de voornaamste landbouwstreken, en wat daar op dat gebied merkwaardigs te zien is, gaan bezoeken; terwijl een 400-tal üeenschegrondeigenaren,met datzelfde doel, met eene extra-stoomboot herwaarts komen. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de Chatham en Dover railway- company haar contract met de Nederlandsche spoorweg-exploitatie-maitsch. en de stoomvaartmaaisch. Zeeland opgezegd, liet recht daartoe wordt haar echter betwist. Hoewel de redenen niet opgegeven worden, moeten die gezocht worden in onwilligheid om de Pier te Queensborough te restaureeren waarop steeds aangedrongen wordt. Den 27s,-n dezer vertrekt van Amsterdam naar Oost-Indie een detache ment sterk 150 onderofficieren en matrozen der marine, onder bevel van den luit. ter zee 1' kl. H. G. J. Wolterbeek. In een schrijven uit Amsterdam aan de Fr. Zeit. over de nieuwe

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1