LEIItSCIlE COI RUT. Ii°. 186. r. ire I 1884. VRIJDAG 8 AUGUSTUS. STADS-BERICnTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 8l ostvti, md, uren Raa. en.j :hcn| sals irf, oj De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. uret afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiSn is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. T '■■■-! BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat in de vergadering van den Raad dezer gemeente van heden is benoemd tot tijdelijk voorzitter der Commissie van Financiën de Heer G. W1LHELMY DAMSTÉ en tot tijdelijk lid dier Commissie de lieer i H. C. JUTA. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., 1». Burg". Leides, 7 Augustus 1884. E. KIST, Secretaris. 71 60 121 91 51 91 91 86 86 56 101 LEIDEN, 7 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de hh. Hartevelt, Bool, Damsté, Zaaijer, Van Dissel, Le Poole, Verster, Donner, Knappert, Zaalberg, De Goeje, Was, Driessen, Van Wensen, Juta, Cock en de voorzitter, de heer De Fremery. Door den heer Groll was H kennis gegeven dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen. Door den voorzitter werd aan den raad kennis segeven, dat aan den heer burgemeester een verlof van vier weken was verleend en de tijdelijke ver vulling dier functie alsnu was opgedragen aan den oudsten wethouder Hij deelde levens mede, dat de burgemeester, na zijne ongesteldheid, heden morgen weder deel had genomen aan de vergadering van het dagelijkse!) bestuur. Met genoegen gaf hjj hiervan kennis en uitte den wensch, dat het hem gegeven moge zijn nog lang nuttig werkzaam te zijn voor deze gemeente. Met applaus begroette de vergadering de door den voorzitter gesproken woorden. Onder meer was ingekomen eene missive van den minister van binnen- landsche zaken, waarin deze verklaart genoegen te nemen met het aan leggen van een park op de Ruïne van rijkswege, met dien verstande, dat het rjjk op die grond bljjft aanspraak houdenaangezien bezwaarlijk kan worden bepaald welke plannen men omtrent de Ruïne koestert. Deze kun nen misschien nog wel 50 jaren wegblijven en zoolang kan die toestand aldaar niet blijven voortduren. Aan de orde was de benoeming van twee lijdelijke leden der commissie van financiën. De heer Donner vroeg of men nog pogingen had aangewend den heer Damsté te bewegen nog zoolang zitting te blijven houden, totdat de rekening der gemeente was goedgekeurd: niemand toch was beter op de hoogte van deze zaak dan hij. De voorzitter gaf te kennen, dat zulks niet was geschied omdat de heer Damsté afwezig was. Gaarne wilde hij daaraan thans voldoen, waarop die heer zich met genoegen bereid verklaarde. Alsnu overgaande tot de benneming van een tijdelijk lid dier commissie, werd de heer Juta als zoodanig gekozen. Nadat die heer de benoeming had aangenomen, werd bjj acclamatie het voorzitterschap dier commissie opgedragen aan den heer Damsté. Bij de behandeling van de voordracht betrekkelijk de tijdelijke benoeming van een derden leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool werd door den heer Was de bedenking in het midden gebracht of het niet wensche- lijk was dit punt aan te honden tot bij de behandeling der begrooting. Spre ker zag in die tijdelijke aanstelling eene bru tot een blijveuden toestand om drie leeraren te verkrijgen. Ook meende hij, dat de raad nog niet ge noeg voorbereid was in deze zaak. Met het oog op de financiën zou spre ker gaarne zien, dat die toestand, die reeds 5 jaren bestaan heeft zonder schade toegebracht te hebben aan den gang van het onderwijs, bestendigd bleel; het maximum der onderwijs-tiren was toch slechts door een uur over schreden. Wat de motieven betreft: 1'. omdat er in den nieuwen cursus een nieuwe leeraar zal optreden en 2°. omdat er thans een geschikt candi- daal is die zich eene lijdelijke benoeming op een betrekkelijk laag salaris zal laten welgevallen, deze kwamen spreker niet voldoende voor om ai te wijken van vroegere gewoonten. De vraag is alleen is het noodig of niet wat het laag salaris betreft beteekende volgens spreker niet veel, dit kon slechts voor korten tijd zijn. Vandaar dat door hem werd aangedrongen op eene beslissing in deze zaak bij de behandeling der hegrooting. De heer Zaaijer vond beter dat de wijziging voor het begin van den cursus dan in het midden derzelve werd vastgesteld. De behoefte aan leerkracht kon volgens spreker ver schillend worden opgevat; dit gevoelen was ook den heer Bool toegedaan, die tevens meende de verzekering le kunnen geven, dat de heer Van der Waals niet zoo spoedig zou vertrekken. Nadat de heer Knappert zich voor het voorstel van den heer Was had verklaard, werd dit in stemming ge bracht en aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1884. werd met alge meene stemmen goedgekeurd, en zonder hoofdelijke stemmen goedgttnst'g beschikt op de verzoeken van A L. De Leeuw om ontslag als derde onder wijzer aan de school 2' klasse voor jongens en meisjes, van dr. P. J. Rok, om ontslag als leeraar aan het gymnasium, van P Van der Meer Jr. en van S. Van Leeuwen om stoepen te leggen aan den Stationsweg, en van J. Van Leeuwen Az°.idem aan de lloogewoerd. Vervolgens werden mede zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de re kening van vrouwen kraammoeders, over 1883, en die van hel Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. 57; liO 39 13 i29 19 17 9 97- 17 109 100 103 44 91 82 i Rif- De rekeningen van de kamer van koophandel en fabrieken en van het ste delijk werkhuis, konden niet worden behandeld, aangezien de vergadering niet meer voltallig zon zijn, indien rendanten deze zouden verlaten. Voor het sluiten der vergadering vroeg de heer Zaalberg of de uitbag gering van het Rapenburg, in verband met het reeds vroeger daarover gespro kene, niet later konde geschieden, in dit seisoen achtte hij dit schadelijk voor de gezondheid. Wenschelijk zou hij het achten wanneer men zich daarover met den pachter koude verstaan. Op eene door den voorzitter ge dane vraag verklaarde de heer Van Dissel dat geen bepaalden tijd voor dit werk was aangewezenook meende hijdat deze uitdieping zeer weinig na deel voor de gezondheid opleverde. Men zou echter zien of er iets aan ge daan kon worden, waarmede de heer Zaalberg genoegen nam, ofschoon hjj meende dat het niet anders dan schadelijk kon zijn. De heer E. Van der Gevel, alhier, is benoemd lot onderwijzer aan eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Rotterdam. Door den heer mr. J. W. Van Lansberge, oud gouverneur-generaal van Nederl.-lndië, te Brummen, zijn voor het Ëthnographisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden verschillende voorwerpen betreflende ottd-Javaan- sche industrie, opgegraven te Modjokerto; voortbrengselen der hedendaassche Javaansche industrie; voorwerpen van Bali, Sumatra, Celebes. Borneo en Nieuw-Guinea; voorwerpen van Chineezen in Nederlaodsch-lndië, uit Japan China en Britsch-lndië In de Staatscourant van 7 Aug. wordt daarvan uit voerig melding gemaakt. Door Z. M. den koning is de schenker toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 5 Mei 1877 0". 32, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke verzamelingen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, gelet op het ko ninklijk besluit van 26 Febr. 1876, Stbl. n'. 44). brengt ter kennis van belanghebbendendat zij die voor eene benoeming tot opzichter der 2de klasse voor het stoomwezen op eene jaarwedde van /800 in aanmerking wenschen te komen, zich vóór 1 September e. k. schriftelijk moeten aanmelden bjj het departement van waterstaat, handel en nijverheid. In bijvoegsel tot de Staatscourant van 7 dezer wordt medegedeeld het verslag betreflende den aanleg van staats-spoorwegen over het jaar 1883. Voor de acte als hoofdonderwijzeres werden te 'sllage4, 5 en 6 Aug. geexamineerd 15 candidalen. Afgewezen werden 10, toegelaten 5, nameljjk: mej. A. M. Haentjens Dekker en H. Hulstijnvan Rotterdam; J. J. A. Longepee, H. A. C. Pigeaud en J. A. Prins, van Leiden. Het stoomschip Maduravan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden den 6 Augustus. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde eiland Wight 6 Aug. 7 uur 's avonds. De Soenda vertrok van Batavia naar Amsterdam 6 Aug. De Gelderland, van Java naar Rotterdam, arriveerde heden te Suez. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Bata via, arriveerde te Padang 4 Aug. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness hedenmorgen 5.25. Naar men aan het Hbl. verzekert heeft het wetsontwerp tot wijziging van artikel 198 der grondwet reeds den raad van state verlaten. Zijn wjj goed ingelicht, dan zal ook na de wijziging de bepaling behouden blijven dat, gedurende een regentschap, geen verandering in de erfopvolging mag worden gemaakt. Naar het Amsterd. Dagbl. verneemt, heeft de kap. ter zee C. H. Bogaert de opdracht ontvangen om eerstdaags naar Ned.-lndië te vertrekken. Het is niet bekend voor welke diensten deze hoofdofficier wordt bestemd, al ligt het voor de hand, dal het vermoedin wordt geopperd, dat hem het commando in de Atjehsche wateren zal worden toevertrouwd. Naar de /V. R. Ct verneemt, zijn de ambtenaren der belastingen aan geschreven om in den vervolge in zake ontsmetting van lompen, lijflinnen enz. uit het buitenland ingevoerd, niet meer op eigen gezag te handelen, maar met de geneeskundige ambtenaren in overleg te treden omtrent de wets- uil legging. De behoefte aan kader bij de verschillende regimenten infanterie wordt gaandeweg minder. Den 1" Augustus jl. bestond het incompleet uit slechts 5 sergeants, 2 fouriers en 295 korporaals, terwijl op hetzelfde trjdstip in 1883 oulDraken 78 sergeants, 3 fouriers en 328 korporaals. Op 14 Juni jl. ontbraken er 268 korporaals, niettegenstaande het instruciie-bataillon gere geld om de 6 of 7 weken een vrij groot aantal aan de regimenten aflevert. -- Uit Zoetermeer schrijft men aan het O. v. Z. en s GrDe hooibouw kan thans als geheel afgeloopen worden beschouwd, en is zeer naar wensch uitgevallen; vooreerst was er veel gras en ten tweede is het weer uiterst gunstig geweest. Enkele boeren, bevreesd dat het weer hun ontvallen zou, hebben zich te veel gehaast, zoodat zij het hooi weer uit den berg hebben moeten doen; maar gelukkig is dit slechts bjj zeer enkelen het geval ge weest. De koolzaadbouw is aanvankelijk niet zeer gelukkig geweest; er is bij den aanvang van het tlorschen nog al regen ingevallen, znodat het zaad voor HO het mud moest worden verkoctit, een prjjs waarvoor het niet ge teeld kan worden, en daarbij valt het beschot niet mede en is hoogstens 20 mud per oude morgen. Uilen hoopt eclver. dat de korenbouw alles zal goedmaken; het graangewas stait zeer goed; als het goed gewonnen wordt zal het een der beste oogsten zijn welke men zich herinnert. De opbrengst van het personenvervoer der Noord Zuidhollandsche stoom-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1