~BUITENLANDSCHE BERICHTEN. 1 Zondagmiddag snelden velen op het hulpgeroep van anderen naar de de Dijkgracht te Amsterdam. Een 15-jarige jongen, die er gezwommen had, was onder de balken geraakt en niet te vinden. Verscheidene personen boden hulp en begaven zich te water ten einde den drenkeling te redden. Na inspanning van een half uur gelukte het aan twee personen hem door duiking te bereiken en te vatten. Het was evenwel te laat; de knaap was na harden doodstrijd reeds overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft men zich door inklim ming tol het kantoor van Van Gend Loos te Nijmegen toegang weten te verschaffen, en is aldaar uit een lessenaar, nadat deze was opengebroken, eene som van ruim 70 aan zilvergeld gestolen. Men heeft den dader nog niet in handen, hoewel er tegen een zeker jongmensch zware vermoedens bestaan. In het Speulderboschbij Putten, staat een eikenboomde //Koningseik" genaamd, vermaard door dat in het laatst der 17de eeuw Willem lil, stad houder der Ned. gewesten en koning van Engeland, van de vermoeienis der jacht hieronder meermalen placht uit te rusten. Maandag 28 Juli jl., des namiddags 2% uur, werd, naar de Mjkerksche Ct. bericht, deze merk waardige boom door eenige voorbijgangers hevig brandende bevonden. Door onmiddellijk aan het boschhuis te Drie gevraagde en verkregen hulp was het mogelijk, den brand spoedig te stuiten en den boom, zoo men hoopt, voor totalen ondergang Ie behoeden; volgens berekening had het vuur bij de ontdekking reeds circa 2 uur gewoed en dos is het niet te verwonderen, dat de boom grootendeels vernield werd. Wellicht dat deze vermaarde eik, welke reeds door vele hulpmiddelen slaande werd gehouden, nog korten tijd. hoewel treurend, zijn bestaan zal voortslepen, waardoor het tijdstip niet ver af is, dat die beroemde plek op de Veluwe, waarop zich ook de bekende koningstafel bevindt, eene historische herinnering minder zal tellen. De oorzaak van dit ongeval kan men zoowel aan moedwil als aan onvoor zichtigheid toeschrijven. Te Deventer is gisterenmiddag eene kar, met ijzerwaren geladen, die door twee personen voortgeduwd werd, omgekanteld, met het ongelukkig gevolg, dat een meisje van 5 jaar de zware vracht op het hoofd kreeg en op de plaats dood bleef. Gisterennacht kwam zekere W.wonende in de Prinsenstraat te Kampen, aan hel huis van K. in 't Achterom kort bij de Hagepoort, klopte de be woners van het huisje wakker en bood hun vischangels te koop aan. Toen men van dit aanbod geen gebruik wilde maken trok hij zijn mes en bracht aan K. en zyne vrouw belangrijke wonden aan den arm en hun zoon in 't aan gezicht toe. Heel spoedig daarna is hij door de politie gevat; hij wordt nu in verzekerde bewaring gehouden, en hij, zoowel als de personen die hij wondde, zjjn reeds in 't verhoor genomen. De vrees voor het gevaar van hooibroeiing heeft eenige boeren in Fries land doen besluiten een deel van hun voorraad hooi te bergen in tijdelijk opgeslagen schuren, op eenigen afstand van het bebouwde gedeelte der hoeve gelegen. Men schrijft uit Goes aan de M. C.: Sedert eenigen lijd heeft men hier het onverkwikkelijke schouwspel van een huisgezin, bestaande uitman, vrouw en kinderen, wonende op de publieke straat in eene hut. zamenge- steld uit eenige latten en eenige ledige baalzakken. In die zeer primitieve woning heeft de familie o. a. de laatste regen- en hagelbuien getrotseerd. Tengevolge van minder goede verstandhouding tusschen man en vrouw, wordt deze hut nu alleen door den vader en een deel der kinderen be woond, terwijl de moeder met de overige kinderen een onderkomen heeft gevonden in de schuur, waar de pachter der gemeente-meslhoopen en beer putten zijne karren bewaart. Onwil om te werken, of bij verdienste onwil om de geringe huishuur te betalen, schijnt de eenige aanleiding te zijn tot dien treurigen toestand. 's GRAVENHAGE, 6 Augustus. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. Lindenthal, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dra gen van de Oostenrijksche Krijgsmcdaille. Door Z. M. is de heer O. G. W. Hlubekvoor den tijd van vijf jaar benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij het leger in Nederlandsch- Indie. Door Z. M. is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij de zee macht: de heer B. N. Bersma, arts te Utrecht, en de militaire student voor den geneeskundi- en dienst der zeemacht A. VV. Pulle, arts. De minister van binnenlandsche zaken zal op 9 Augustus a. s. geen audiëntie verleenen. In de volgende maand zullen de duiven van de Posiduiven-vereeniging »de Ooievaar" alhier worden gebezigd t ij de gemeenschappelijke oefeningen van land- en zeemacht, waarvoor door Z. Exc. den minister van oorlog eene verguld zilveren medaille ter beschikking van de vereeniging is gesteld. HU. KK. HU. prins en prinses Albert van Pruisen met kinderen en gevolg hebben zich hedenmorgen elf uur naar Amsterdam hegeven. liet voor nemen bestond, om hedenavond wederom iu het Hotel d'Orange te Scheve- ningen terug te keeren. Gistermorgen is de aartshertog Reinier van Oostenrijk per Riinspoor naar Amsterdam gegaan, 'savonds over Utrecht in de residentie teruggekeerd en vandaar wederom naar het Oranje-hotel te Scbeveningen. De hoofdbestuurder van het museum Prins Hendrik stak, volgens aan kondiging, hedenochtend precies half elf met zijne boot voor bet badhuis te Scbeveningen in zee. Vornaf waren de verschillende redding- en seintoestellen voor het publiek op het terras Ier bezichtiging gesteld en toen het oogenblik van vertrek daar was werden er met de mistsignalen allerlei seinen tan den wal en van boord gewisseld. Ook werd de reddingsboei buiten boord gebracht en dit instrument maakte aan de boot bevestigt de reis mee. Een aantal liefhebbers nam deel aan dat tochtje dat zoo scheen te bevallentrouwens het was prachtig zomerweer, dat tegen 1 uur ternauwernood het zeil aan den horisont zichtbaar was. Het publiek voor hetwelk de vertooning besten was, vermaakte zich intusschen met de gebruikelijke strandgenoegens e werd op eene extra-voorstelling onthaald van een zes-of achttal//gemengd o baders, die heel naif in zee quadrilles en polka's dansten en in hun r kleurige badgewaden onlzachelijk veel van kermisgasten hadden. j BELCIE De Association liberale heeft een adres aangenomen, waarin zij p g testeert tegen de onderwijswet en de ontbinding der kamers vraagt. Et a groote volksmanifestatie is tegen Zondag opgeroepen. p -- Maandagavond, gedurende de zitting van den gemeenteraad van A: d werpen, waarin besloten werd te protesteeren tegen het ontwerp eeneri t derwijzerswetis een onafzienbare stoet samengesteld uit een aantal vert 1 nigingen, met banieren en muziek, voor het stadhuis gekomenroerei s en schreeuwende, dat de burgemeester op het balkon zou komen. Toen l heer Leopold de Wael verschenen was, dankte hij de menigte voor den slet a welken zij in zake de onderwijswet aan den gemeenteraad gaf, op well i hij zeide dat zij rekenen kon. Ten slotte vermaande hij de menigte tot kalt en rust. Vervolgens begaf de stoet zich naar het huis van den gouverniv i der provincie, steeds verwenschtngen legen het ministerie uitroepende. Daal is de stoet uiteen gegaan. ENGELillfD. Lord Granville deelde gisteren in het hoogerhuis mede, dat de gtt Van Northbrook in den loop dezer maand naar Egypte zal vertrekken, te onderzoeken, welke raadgevingen in de tegenwoordige omstandigheden! de Egyptische regeering te geven zijn en welke stappen moeten gedaan? den. Hij wordt door den heer Raring vergezeld. In het lagerhuis stelde de heer Gladstone voor, een crediet van t 300; te verleenen, voor het geval dat eene expeditie mocht noodig zijn om g] raai Gordon te ontzetten. Hij verklaarde, dat het hier slechts een cr« betrof, waarvan het werkelijke bedrag eerst kon worden vastgesteld zoo de noodzakelijkheid eener dergelijke expeditie bleek. Doch in dit gt wenscht de regeering met de machtiging van het parlement toegerust te: Het crediet werd met 174 legen 14 stemmen verleend. Het halve eeuwfeest van de afschaffing der slavernij is den 1" Aos tus gevierd. l)e»prins van Wales, lord Granville, lord Derby enz. warn de plechtige herdenking op het raadhuis tegenwoordig. De wet, den 1' gustus 1834 ingevoerd, bleef echter nog vier jaar feitelijk buiten werk Eerst in 1840 kwam aan den toestand een einde. Het voorbeeld van E land werd door andere volken gevolgd, het laatst door de Amerikanen den successie-oorlog. De Baity IVews meldt, dat de Britsche regeering, met het oog op vrijheid van handelen, welke het mislukken der conferentie haar terus geven heeft, en ook ten einde zich beter te kwijten van de groote verj woordelijkheid welke op haar rust, een diplomaal van den eersten rang,, Egypte zal zenden als Engeland's vertegenwoordiger. Verleden Zondagmorgen, heelt op de Theems, nabij Coalshouse Po niet ver van 'sGravesend, eene aanvaring plaats gehad tusschen de Dk eene stoomboot tot vervoer van goederen en passagiers tusschen Loi en Stockton, en de Camden, eene groote schroefstoomboot. Deze laai die in de vaart tusschen de Zwarte Zee en Londen gebruikt wordt, wj hare laatste reis in de golf van Biskaye door stormweder overvallen end dagen met schade te Falmouth binnengcloopen. Van daar werd zjji twee sleepbooten de Theems opgesleept, om in de Londensche dock's schade te herstellen, toen zij bij eene sterke kromming der rivier met! vaart legen de Dione stiet, waarbij laatstgenoemde zonk, en zeventien sonen, waaronder verscheidene vrouwen en kinderen, hun graf in de go vonden. De Camden leed geen verder letsel. Alweder blijkt uit een schrijven van een der schepelingen vai Nisero, dat deze lieden het zoo erg kwaad niet hebben. Juflr. Wilson vrouw van den eersten machinist, ontving van haren man bericht, dn eene volmaakte gezondheid geniet, en dat, indien de behuizing wat I ware, hij en zjjne maats zich //naar omstandigheden very comfortable" den bevinden. Een uit Berber gevlucht koopman heeft Ie Assoean II. Zaterdag lie richt aangebracht, dat eerstgenoemde vesting den 8" Juni door de rek bestormd is. De verdediging was hardnekkig en de verliezen aan beideti zeer zwaar. De rebellen hadden aan de zuidzijde van de stad een mum geworpen tot bescherming tegen aanvallen van generaal Gordon, die mei oorlog shoot en verscheiden met proviand geladen booten van de opslan# gen buit gemaakt had. Verleden Vrijdag zijn te Key West (N.-A.) vijf opvarende van de manning van den Amerikaanschen schoener Julia Baker gevangengenoi Deze lieden waren gedurende de reis van Guadeloupe naar New-York het muiten geslagen en hadden den gezagvoerder vermoord en de la« verkocht. FKANKRIJ K. De beer Grévy heeft gisterenmorgen den ministerraad voorgezeten. De tweede zitting van hel congres werd gisteren te 1 unrgeopeni benoeming der commissie, belast met het uitbrengen van rapport over ontwerp der grondwetsherziening. De heer Madier De Montjau verklas dat de uiterste linkerzijde zich van deelneming aan de stemming zou houden, omdat tie meerderheid zekeren druk uitoefende. De uitslag dersl ming was, dal de commissie geheel uit regeeringsgeunde leden bestaat, schillende amendementen worden op het ontwerp der grondwetsherziei gesteld. Daaronder verdient vermelding, dal van den heer Barodet, dii verkiezing eener constituante voorstelt. Al de amendementen werden de commissie verzonden. De zitting werd daarna opgeheven.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2