LEUKS (HE COURANT. 1884. MAANDAG 4 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. M*. 182. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BE RICIÏTEN. d wi en. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden achten zich verplicht, met het oog op het uitbreken der Aziatische Cholera in Frankrijk en de mogelijkheid van uitbreiding dier ziekte ook tot ons land en deze gemeente, de ingezetenen met nadruk te wijzen op het groote gewicht, vooral in dezen tijd. van het gebruik van goed zuiver drink water en hen ernstig te waarschuwen tegen het gebruik maken van on zuiver, voor de gezondheid schadelijk, drinkwater alsmede tegen liet nuttigen van bedorven levensmiddelen en onrtyp of groen ooft. Ter bevordering van het gebruik van goed drinkwater, zal het duinwater, Cowjdat geheel aan de eischen voldoet, zoo ruim en zoo gemakkelijk mogelijk, ook kosteloos, verkrijgbaar worden gesteld en, in verband daarmede, het aantal standpijpen, waar duinwater kan verkregen worden, belangrijk worden vermeerderd, terwijl daarentegen pompen met voor de gezondheid schadelijk water zullen worden afgesloten. Burgemeester en Wethouders gelooven dat eene trouwe behartiging dezer 42jwenken en de betrachting van de grootste reinheid, zoowel Jhuiten als in de huizen, er ongetwjjfeld toe zullen bijdragen om het uitbre ken der ziekte te voorkomen of althans hare uitbreiding tegen te gaan en Jzij vertrouwen op de gezindheid der inwoners om hiertoe mede te werken, 'l02j0°k hopen zrj dat de ingezetenen, die veel panden bezitten, welke door 9 minvermogenden bewoond wordenzich doordrongen zullen toonen van de _!op hen rustende verantwoordelijkheid om hunne huurders de gelegenheid te 8g|verschafTen van duinwater gebruik te kunnen maken, opdat ook dezen in Staat worden gesteld hunne medewerking in het publiek belang te verleenen. 56) Burgemeester en Wethouders voornoemd, 6c DE KANTER, Burgemeester. 121 Leiden, 1 Augustus 1884. 94 E. KIST, Secretaris. 86 101 88 93 56 57 86 39 11 129 191 161 8 971 16! 109; 129! 44! 9 .771. !.01 usl; i LEIDEN, 2 Augustus. Heden, de verjaardag van H. M. de koningin, wapperde Neerland's drie kleur van alle openbare gebouwen en vele bijzondere woningen. Te twaalf uren deed het carillon zich hooren en werd door het garnizoen op het Schuttersveld eene parade gehouden. Bjj gelegenheid van dit militaire schouwspel werden de troepen geïnspecteerd door den kolonel-kommandant van het 4' reg. infanterie F. J. G. W. Leers en gekommandeerd door den majoor van genoemd corps F. C. C. Bloem. Het buitengewoon schoone weder had vele toeschouwers op de been gebracht. Gisteren had alhier een treurig ongeval plaats. Het 3%-jarig zoontje vau de wed. 0., in de Paradijssteeg alhier, viel in een onbewaakt oogen- blik in eene kuip met chloorwater. Toen men de kleine in dien toestand vond, waren de levensgeesten reeds uitgedoofd. Door eene onbekende oorzaak geraakte hedenmiddag ongeveer 3 uren de Noord-Zuidhollandschen stoomtram tusschen de tol nabij Leiden en het dorp Oegstgeest uit het spoor. De locomotief geraakte ter zijde van de spoor baan in het zand, zoodat den geregelden dienst ook van den Rijnlandschen stoomtramweg is gestremd. Door de Noord-Zuidhollandsche werd echter door middel van een tentwagen in dit ongerief voorzien. Persoonlijke ongelukken hebben, naar wij vernemen, niet plaats gehad. Door doeltreffende maatregelen werd den dienst na een paar uren opont houd weder voortgezet. De kweekschool voor zeevaart alhier is gedurende de maand Juli met een 25-tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 180. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 31 tot 58 volwassen personen en 3 tot 4 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 626 zwembaden door heeren en 83 door dames. Temperatuur van het water 21° Celsius. Gedurende de maand Juli zijn 29100 personen per Leidschen paat'den- spoor vervoerd. Naar aanleiding eener hierachter voorkomende annonce van de firma Crans C0., betreffende tenten en barakken, volgens het systeem Doeker, achten wij het niet ongepast met een enkel woord te gewagen van deze tenten enz., die zijn uitgevonden door den kapitein bij het Deensche leger Boeker. Zij bestaan uit houten ramen, waarop een zeker soort vilt gespan nen is. Deze ramen zijn onderling verbonden door scharnieren, waardoor ze op elkander kunnen worden gevouwen en derhalve gemakkelijk vervoer baar zijn. De zamenvoeging der verschillende deelen is op zulk eene een voudige wijze ingericht, dat de tent, bij welk weer ook, in enkele minuten kan worden opgericht of weggenomen. Natuurlijk kunnen deze tenten ver vaardigd worden naar elk verlangd plan en in elke grootte, naarmate van het doel waartoe zij gebezigd moeten worden. Deze uilvinding heeft voor namelijk ten doel: 1°. Veldtenten en barakken voor militairen. 2°. Verplaats bare hospitalen. 3». Gebouwen voor verschillende doeleinden, als: koepels op buitenplaatsen, jachthuizen, kiosken, tenten voor uitstallingen, keelen voor aannemers, tenten bij wedrennen en voor ijsclubs, vinkenhuisjes,badkamers en badkoetsen enz. Door de afgevaardigden van het hoofd-comité van het Roode Kruis hier te lande aan de Hygiënische tentoonstelling te Berlijn in 1883 is deswege een verslag uitgebracht, waarin wordt betoogd, dat deze tenten zich kenmerken door: 1°. waterdichtheid, waardoor de bodem, waar op deze staat, weinig vochtig wordt en de barak des noods zonder vloer kan gebruikt worden; 2°. behoud van de temperatuur; 3". doelmatige vorm, en 4°. gemakkelijke oprichting. Wat het behoud van de temperatuur betreft, mochten genoemde afgevaardigden zich in de warme dagen, te Berljjn door gebracht, overtuigen. Ook tot verpleging van besmettelijke zieken kunnen zij uitstekende diensten bewijzen, daar de wanden gemakkelijk kunnen wor den afgewasschen en ontsmet worden. Voor dat doel is de vilt aan de bui tenzijde geverfd, aan de binnenzijde met linnen bekleed en daarna geverfd. In een woord, genoemde afgevaardigden mochten een gunstigen indruk ont vangen van de eigenschappen van dit barakkenstelsel en meenen, dat daar mede voordeel zal kunnen worden gedaan. Mocht de prijs der vilten tenten hooger zijn dan die der linnen, daartegenover staat, dat de laatste slechts 2 a 3 jaar duren en men na zeer nauwkeurige proefnemingen den duur def laatsten op 25 jaar kan stellen, zoodat het gebruik dezer tenten een nog al aanmerkelijk voordeel oplevert. In de maand November a. s. zal te 's Gravenhage een vergelijkend onder zoek plaats hebben van personendie wenschen te dingen naar de betrek king van klerk bij de rijkstelegraaf. Voor de verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de Staatscourant van 2 Augustus. Gedurende de maand Juni is bij de rijks-postspaarbank ingelegd 313.509.11% en terugbetaald 173,771.88%, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 139,737.23. Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 3,752,637.26% zoodat de som der inlagen op 30 Juni 1884 bedroeg 3,892,374.49%. In den loop der maand Juni 1884 werden 2185 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 566 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 80,283 boekjes in omloop waren. Het stoomscnip Limburg, van Java naar Botterdam, is gisterenmiddag half zes Dover gepasseerd. Alles wel. De Drenthe, van Java naar Rotter dam, arriveerde heden te Suez. Wegens den rouw zal de verjaardag van H. M. de koningin heden op het koninklijk landgoed niet anders gevierd worden dan door een diner, waaraan o. a. genoodigd zijn de jagermeester des konings te Apeldoorn, baron Bcnlinck, de hoofdintendant van Het Loo, de heer Verkouteren, de rentmeester, de heer Vorstein, en de burgemeester van Apeldoorn, de heer Van Hasselt. 1111. MM. de koning en de koningin zullen, naar het D.v. Z.en's Gr. verneemt, tot 13 September op Het Loo verblijf houden. Na de opening der kamers, welke op 15 September plaats heeft, zullen I1H. MM. zich voor ecnigen tijd naar Luxemburg begeven, in plaats van naar het zuiden waar toe eerst plan bestond. Gedurende de maand Juli zijn naar O. I. vertrokken 58 militairen (waar onder 3 schrijvers), nl. 36 Nederlanders, 17 Duitschers, 1 Zwitser, 3 Belgen en 1 Franschman; naar West-Indie33 militairen, waaronder 30 Nederlanders, 2 Duitschers, 1 Belg. Uit O. I. zijn teruggekeerd 74 militairen nl. 41 Neder landers, 13 Duitschers, 13 Belgen, 3Zwitsers, 3 Franschen, 1 Luxemburger. De gemiddelde verblijftijd was 8 jaren, uiteenloopende tusschen 1 en 25 jaar. Op reis overleden 1, met paspoort gaan 30, met pensioen 18 (minimum ƒ100, maximum 480). Van 25 man is de positie nog niet geregeld. Dr. G. C. Steynis, pred. bij de Herv. gemeente te Nieuw-Beerta, heeft, volgens de U. C., het beroep naar de Evang.-Luth. gemeente te Paramaribo aangenomen. De heer N. Jolles, cand. te Ginneken, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Noordwijkerhout aangenomen. Gisterenmorgen te ongeveer 7 uren had bij de aanlegplaats der stoom- booten te Slikkerveer het volgende ongeluk plaats: Terwijl de stoomboot Mcrwede I aan het veer lagkwam een kleine jongen met eene vlet aan-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1