mi. M°. 180. VRIJDAG I AUGUSTUS. STA DS-BE RICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. -i. afzonderlijke nammers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algcmeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den 29,n Juli 1884 invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85 wijk IV en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 31 Juli 1884. DE KANTER. LEIDEN, 31 Juli. De minister van financiën brengt ter kennis, dat bij Zr. Ms. besluit van 24 Juli 1884 n°. 45 is ingetrokken de vrijstelling van zegelrecht ver leend bij kon. besluit van 9 September 1883, n°. 33, voor de kwilanliën, die op hetzelfde gezegeld papier gesteld worden waarop de declaratiën of rekeningen, die tot de voldane vordering betrekking hebben, voorkomen, De minister van oorlog heelt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat op 1 October a. s. 15 jongelieden aan den cursus tot opleiding voor 2de luitenant der artillerie bij het leger hier te lande te Delft kunnen geplaatst worden. De aanvraag om toelating moet voor 25 Augustus a. s. aan het departement van oorlog geschieden. Verdere bijzonderheden vinden belang hebbenden in de Staatscourant van 31 Juli. Den indruk die door de daartoe door de tweede kamer benoemde mili taire commissie bij gelegenheid der over de kon. mil akademie gehouden inspectie werd verkregen, vat zij in haar rapport aan Z. M. den koning aldus zamen: dat zij kan constateeren, dat die indruk zeer gunstig is ge weest; dat zij met de meeste voldoening heeft mogen ontwaren, dat de kon. mil. akademie steeds in bloei vooruitgaat, dat allen die aan deze in richting zijn verbonden hunne beste krachten inspannen, om haar aan bare roeping te doen beantwoorden, nl. jaarlijks een niet onaanzienlijk getal goed wetenschappelijk gevormde en practisch bruikbare officieren in de ge lederen van het leger te doen plaats nemen. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, ver trok 29 dezer van Padang. De Prinses Marie van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den 30 Juli. De Gelderland, van Java naar Rot terdam, verlrok 30 Juli des namiddags van Aden. Naar aanleiding van het laatst gehouden toelatings-examen voor de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, zijn de 20 gewone rijks beurzen bij ministriëele beschikking van 28 Juli met ingang van 1 Sept e. k. toegekend aan: H. Van Asperen van Warge, B. Th. Avenarius van Koudekerk, D. Brouwer van Katwijk a. d. Rijn, G. De Bruyn van Koudekerk, A. J. Doornbos van Wateringen, A. C. Hendriks van Noordwijk, K. Joustra van Oosterlittens, C. K. Kesler van Winkel, IJ. Kooy van Hindeloopen, W. Meijer van Elburg, W. Renoud van Voorburg, J. De Roos van Leeuwarden, J. Veninga van Warga, A. G. Vermeulen van Veenhuizen, A. A. Van Vlaar- dingen van Schiedam, R. H. Wierdeman van Benncbroek, A. Wiersma van Wijtgaard, T. Ypes van Ferwerd, W. A. Van Zanten van 's Graveuhage, A. Zuïderveld van Iluizum. Bij dezelfde beschikking is ingewilligd het verzoek, gedaan ten behoeve van C. Rempt van Winkel en van J. J. G. Vurtheim van Rotterdam, om zonder rijks-toelage tot de lessen van de kweekschool te worden toegelaten. De toepassing van het reeds besproken verbod van invoer van lompen en ongewasschen lijfgoed zal, zcoals de R. Ct. verneemtniet zoo scherp zijn als de woordelijke inhoud der toelichting van den minister van binnen- landsche zaken eventueel zou wettigen. Het eigenlijke doel van het kon. besluit zou zijnaan de ambtenaren van de douane de macht toe te kennen om bagage, die zich in zeer oureinen of verdachten toestand bevindt en die daardoor aanleiding geelt tot vrees voor besmetting, aan de grenzen te con fisqueren, of althans den in- en doorvoer daarvah te verbieden. Door den koning van Pruisen is de heer L. G. Vernée, commissaris van politie te Scheveningenbenoemd tot ridder van de Kroonorde, als een bewijs van waardeering van de diensten, door dien heer aan de Pruisische justitie en politie bewezen. Volgens de te Frankfort verschijnende Aktionitr, zouden van de Den ver-Rio-Grande voor 2 millioen doll, in aandeelen en voor 700,000 d. 11. in obligatiën zich in Engelsche handen bevinden, maar daarentegen in Neder- landsche handen 12 millioen doll, in aandeelen en bijna de geheele rest der obligatiën. Ter voorziening in de vacature voor een predikant-lid en een ouder ling-lid in de synodale commissie, in plaats van de aftredende leden Zeeman en Von Reeken, zijn door de synode benoemd de heeren A. G. Jans, van Westzaan, en J. J. Prins, hoogleeraar te Leiden. - Den 5 Augustus a. s. zullen van het instructie-bataljon naar de ver schillende regimenten infanterie vertrekken, ter vervulling van korporaals vacature, 35 korp.-tit.terwijl er 4 wegens hunne geringe lengte en 4 ter verdere opleiding bij het bat. zullen verblijven. Tegen den volgenden dag zjjn pl. m. 70 jongelingen ter dienstneming opgeroepen. Tot onderwijzer te Kampen is benoemd de heer D. Van der Wold, te Katwijk a. d. Rijn. Door een arbeider in Mijnsheerenland werd dezer dagen bjj het om spitten van den grond een zilveren muntstuk gevonden, ter grootte van een gulden, dragende het jaartal 1566, vertoonende het borstbeeld van FilipsII, versierd met de afbeeldingen van de wapens der verschillende provinciën en kantschrift daaromheen, tamelijk goed leesbaar. Eene subcommisie van ingenieurs aan het Suez-kanaal kwamen gisteren ochtend tegen elf uur per Dolphyn Ie IJmuiden. Zij werden rondgeleid door de heeren Dirks en Du Celliée Muller en namen de havenwerken in oogen- schouw. Zij vertrokken weder per Dolphyn te 1 uur 30 min. Dinsdagavond kwam te IJmuiden binnen het Engelsche stoomschip Rho- sina, geladen met lijnzaad, komende van Bombay, hebbende een diepgang van 74 dM. Dit is het eerste schip, hetwelk sedert de opening van het kanaal met zulk een diepgang is binnengekomen. Door het gerechtshof te Amsterdam werd Dinsdag arrest gewezen tegen Wilhelmina S. uit Utrecht, die tot 4 maanden celstraf werd veroordeeld. Zij had zich onlangs om onderstand te vragen aangemeld by d». R. te Utrecht, en was toen in de cateehesatiekamer gelaten waar een offerbus slond. Dien dag echter stal zij nog niet, ofschoon zij ongetroost moest heengaan. Den volgenden dag echter keerde zrj onder een of ander voor wendsel terug en terwijl de meid haar meester waarschuwde liep zij uit de gang de cateehesatiekamer binnen en verwijderde zich toen ijlings met den gestolen bus. Gisteren is in het verkooplokaal </De Zwaan," te Amsterdam, een met snijwerk versierd notenhouten kabinetje uit de 16= eeuw verkocht voor zes tienhonderd gulden. Ds. J. A. Tours, vroeger te Deventer, thans te Amsterdam wonende, waarschuwt, dat een onbekende valschelijk zijn naam bezigt om giften te verzamelenzg. voor een verarmden collegadie per aangeteekenden brief aan een bepaalde kiosk te Amsterdam moet worden gezonden. De geheele zaak is eenvoudig sluwe oplichterij. Dezer dagen ontving een employé van een groot kantoor te Amsterdam een ongeteekend schrijven, waarin hij met moord werd bedreigd, als hij niet zorgde, op een zekeren tijd op de Prinsengracht bij de Bloemgracht aanwezig te zijn met een bedrag van f 3000. Er zou daar eene vrouw loopen, die een loeval zou krijgen; onder het toesnellend publiek moest zich de geadresseerde bevinden, en de schrijver van den brief zou zich den oploop ten nutte maken om ongehinderd het geld van hem over te nemen. Onhandig genoeg, vertelde de ontvanger van den brief het geval aan ver schillende kennissendie nu allen op de Prinsengracht een kijkje kwamen nemen hoe het zou afloopen. Er was zoodoende waarschijnlijk te veel pu bliek naar den zin van den briefschrijver, zoodat van den geheelen aanslag niets kwam en de politie dus geen nasporingen kon doen. Dv. /V.) Gisteren is op den Hollandschen spoorweg, ter hoogte van de aanslui ting Zaandam, door den trein die te 11.31 uur van Amsterdam vertrekt, een wegwerker overreden. De dood volgde onmiddellijk. Het lyk is schrik kelijk verminkt. Te Nieuwediep is gisteren aangekomen Zr. M'. schroefstoomschip Tromp commandant Ten Bosch, van een kruistocht naar Zuid-Afrikalaatstkomende van Port au Prince. De Utrcchtsche politie zal een nader onderzoek instellen naar de oor zaak van den dood van zekeren v. L., en daartoe beslaat het voornemen het lijk op te graven. Was door den geneesheer met de doodschouw belast, geconstateerd dat v. L. tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1