BUITENL A NDSCHE BERICHTEN. Een correspondent van het élbl. in Atjeh bericht, dat de adsistent- i resident der westkust van Atjeh, de lieer Van Langen, van den radja van Tenom eene uitnoodiging had ontvangen om met hem te komen onderhan delen. Hoewel de heer v. L. geneigd was te gaan, heeft de gouverneur van Atjeh zulks niet toegestaan. Den 19'° en 20eD Juni ontving de gouverneur j. van Atjeh Toekoe Oemar (van Rigas). die met den radja van Analaboe te Ivotta Radja was aangekomen. Vermoedelijk staat dit in verband met de uitnoodiging van den radja van Tenom. Ter hoogte van de R. K. begraafplaats onder de gemeente Veur had 3 Maandag een ongeluk plaats met de IJselstoomtram dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Ongeveer half acht 's avonds zijn twee treinen aldaar in botsing geweest. De machinist van een der twee kon nog intijds wal remmen, zoodat alleen de beide locomotieven beschadigd zijn en geen per- i soonlijke ongelukken zijn te betreuren. De dienst, die met het oog op de 1- Voorscholensche paardenmarkt veel drukker was dan gewoonlijk kon door het ongeval niet geregeld worden waargenomen. Het //Verein der Gartner und Gartenfreunde" te Hietzing (bij Weenen) heeft dezer dagen aan het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem aangebeden eene gouden, eene verguld zilveren en eene zilveren medaille, om als prijzen te dienen voor de in Maart 1885 door de vereeniging te houden groote tentoonstelling van bloeiende voor jaarsbolgewassen enz. Deze prijzen worden aangeboden als een blijk van waardeering van de medewerking, door de Nederlandsche bloemkweekers verleend bij gelegenheid der hyacinthen-tentoonstellingen, in de laatste jaren door het vVerein" tc Hietzing gehouden. Het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur heeft deze prijsuitloving onder dankbe tuiging aanvaarden men behoeft er niet aan te twijfelendat ook dit be wijs van waardeering van elders veel zal bijdragen om de aanstaande Haar- lemsche tentoonstelling luisterrijk te doen zijn. HanrlCt.) Door twee rechercheurs is Maandagavond op de Handelskade te Am sterdam een man gevat, die beschuldigd wordt te Maastricht eene groote som te hebben ontvreemd. Hij was op het punt naar Amerika te vertrek ken. Het grootste deel van den buit was nog in zijn bezit. Op de aanvrage om in den Eierlandschen polder op Tessel eene dyna- miet-fabriek tc mogen oprichten, is afwijzend beschikt. Eene 70-jarige dame. die te Middelburg 11. Vrijdag bij een harer fami lieleden kwam logeeren, had den volgenden dag het ongeluk van de huis- trap te vallen en den nek te breken, zoodat zij eergisteren is overleden. Het hof te 's Ilertogenbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in den be kenden diefstal aan hét postkantoor te Rreda. De drie beklaagden zijn aan den hun ten laste gelegden diefstal schuldig verklaard en veroordeeld: Moors tot 8 jaren, Ballentijn tot 7 jaren en Van llal tot 5 jaren gevangenisstraf. 's GttAVENHAGE. 30 Juli. Door Z. M. is benoemd tot commies bij het departement van justitie, mr. J. W. S. A. Versteeg, thans adjunct-commies bij het departement van financiën. De adelborst 1' kl. jhr. E. G. Wichers, dienende aan boord van Zr. MA schroefstoomschip Bonairewordt met den laalsten dezer op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2' kl. H. T. Hoven, dienende aan boord van Zr. M'. fregat Evertsen, wordt met 1 Augustus a. s. overgeplaatst aanboord van Zr. M'. schroefstoomschip Bonaire. De luitenant ter zee 2e kl. G. Wil- sen Elias wordt met 1 Augustus a. s. geplaatst aan boord van Zr. M9, wacht schip te Willemsoord. De regentenwet is heden in de afdeelingsvergadering der vereenigde kamer, die te 11 uren is aangevangen, onderzocht. De afdeelingen der vereenigde kamers van de staten generaal hebben benoemd tol rapporteurs over het wets-ontwerp tol benoeming eener regentes de hh. Godin de Beaufort, Viruly Verbrugge, Van Delden, Roëll, Pijls, Van Eek en Huydecoper van Maarsseveen. De tweede kamer heeft heden tegen morgenochtend 11 uur aan de orde gesteld de voortzetting over de /Vïsero-interpellatie. Waarschijnlijk Vrijdag aanst. zal in de vereenigde zitting het ontwerp regentschap worden be handeld. De leden van de eerste kamer zullen op het einde van deze week een uitstapje maken naar IJmuiden. De minister van binnenlandsche zaken zal op 2 Augustus a. s. geen audiëntie verleenen. Gisterenavond gaf de minister van buitenl. zaken een diplomatiek gast maal ten zijnen huize. Burgemeester en wethouders hebben voor de benoeming van een leeraar in de staatsinrichting en de staathuishoudkunde aan de II. B. S. voor jon gens met 5-jarigen cursus aan den gemeenteraad aanbevolen: de hh. G. C. R. Hoetink. alhier, vroeger leeraar aan de H. li. S. te Zullen, en mr. W C. Jansma van der I'loeg, leeraar aan de H. B. S. voor jongens met 3-jari- gen cursus alhier. Een opvallend bewijs van de bestaande werkeloosheid onder den arbei denden stand bood gisteren de terechtzitting van de rechtbank alhier, waarin een rij van mannen, de meesten in de kracht van hun leven, in dezen lijd van het jaar door gebrek aan werk tot bedelarij gedwongen, deswege ver oordeeld werden, bijna allen met opzending naar de bedelaarskolonie eenigen zelfs op hun dringend verzoek. Daarentegen bracht geen armoede, doch zucht naar uitgaan, het maken van verleeringen, get.ol of opschik terzelfde audiëntie, tweepersonen, ieder afzon derlijk, wegens strafbare feiten voor den rechter. De eerste hunner was genaamd J. P.. een ongehuwd man, die in zijne, hem thans ontnomen be trekking van bureaulist der's Gravenhaagsche zwem-en badinrichting, tijdens hij bij die instelling tegen een weekloon van ƒ13 en eenige emolumenten in dienst was, een aantal badkaarten uit de boeken gescheurd en verkocht had, het ontvangen bedrag ad ƒ196 niet verantwoordde, doch ten eigen bate aanwendde op eene wjjze, welke hjj niet bekend maakte. Het 0. M. eischte 183 dagen celstraf en eene geldboete van ƒ50 ter zake van misbruik van vertrouwen. Gelijksoortige stral, maar voor den tijd van een jaar, wenschte de subst, off. mr. Pape te zien opgelegd aan de dienstbode B.te Scheveningendie tal van magazijnhouders en winkeliers, zoowel hier als in de zeeplaats had opgelicht, door op naam van vermogende ingezetenen, buiten hun mede welen zich goederen te doen afgeven zonder betaling, waarna zij verder niets van zich liet hooren Langs dien weg maakte deze meid zich bedrie- gelijk meester van mantels, een kinderwagentje van 28 waarde, mode artikelen, linten, manufacturen, wollen doekenporceleinwerk en dergelijken, Zelfs gaf zij in sommige gevallen als plaats van bezorging der opgelichte goederen op, den winkel van personen, die zij tegelijkertijd tol dupe van hare kunstgrepen maakte. Alle personen wier namen zij valschelijk had opgegeven om vertrouwen in te boezemen, verklaarden natuurlijk, daarge laten dat zij de oplichtster volstrekt niet konden, haar nimmer last tot hel koopen der artikelen verstrekt te hebben. De bekl. bekende alle acht feiten van oplichting. Aan het einde van hare zitting veroordeelde de rechtbank den bureaulist der zweminrichting en de dienstbode-oplichtster tot een half jaar eenzame gevangenisstraf. De wegens liet overlijden van Z. K. H. prins Alexander uitgestelde harddraverij met daaraan voorafgaanden wedstrijd in het schoonrijdenuit geschreven door de afdeeling 'sGravenhage van de Hollandsche Maatschappj voor Landbouw had gisteren namiddag op den rijweg tusschen hetMalieveli en het Boorhuis plaats. Vleide men zich in den morgen dat het wedet gunstig zou blijven en geen regenbuien het genot van het landeljjkeschouw spel zouden verstoren; die hoop verwezenlijkte zich niet. Stortbuien, die bijna onafgebroken voortduurden, doorweekten de baan en maakten de tal rijke belangstellenden kletsnat. Voor den wedstrijd in het schoonrijden waren 34 paarden ingeschreven. De le prijs, ƒ150, werd behaald door de zwarte merrie van den heer Jac. De Vos, le Puttcrshoek; de 1' premie door de bruine ruin Norfolk van den heer mr. F. H. Göbel, te 'sGravenhage, en} de 2e premie door Bern van den heer E. L. graaf Van Limburg Stirum, lt 's Gravenhage. Voor den aanvang van de eigenlijke harddraverij deed zich een ongeval voor dat gelukkig zonder ernstige gevolgen afliep. Een der mededingers, naar deze draverij rende vooraf, zooals het gebruik medebrengt, invliegende vaart langs de baan, toen de teugel brak en hel paard, den berjjder vatf de chais afwerpende, op de menigte achter het hek van ijzerdraad toerende daar schrik en ontsteltenis teweegbracht, doch gelukkig door den schol tot staan werd gebracht. De beri Ier van de chais, die een eind weegs wa medegesleept, kwam, behalve een onbelangrijke schram aan de hand, me; den schrik vrij. Voor het harddraven met inland che paarden van zessen klaar, gespannen voor Hollandsche of Friesche sjcez n waren 12 paarden ingeschreven. I) eersle prijs, 300, werd gewoi nen door Fitesse. van den heer A. Vat Aardenne te Voorburg; de eerste en tweede premiën, ƒ100, werden res pectieveljjk behaald door den schi imel Apollo en de zwarte merrie Diana van den heer A. H. Jurgens, te O 8ELGIE. Hel is thans stellig bewezen, dat de kleederen, welke zich in een reiszal bevonden, dien men te Frankfort gevonden heeft, toebehoord hebben aan dl sedert eenigen lijd uit Brussel verdwenen heer Deschamps. Van hem zelvei is echter tot nu toe geen spoor ontdekt. EKGEL1ND. In het hoogerhuis deelde lord Granville mede, dat eenige gevolmaeli tigden ter Egyptische conferentie nog het antwoord hunner regeeringen 0| het laatst ontstaan incident afwachten. Lord E. Fitz Maurice verklaarde, da! eene vertrouwelijke gedachtenwisseling met de mogendheden ié gevoerd ove; de internationale commissie aan den Beneden-Congo. Wat den Boven-Coog betreft, heeft de Britsche regeering nog niet besloten de internationale ver eeniging te erkennen. - In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting antwoordde lor, E. Fitz Maurice, op eene vraag van den heer Storey, dat de radja van Te nom reeds voorlang zijne formeele onderwerping aan Nederland heeft ge teekend en de Nederlandsche regeering thans, als' eene der voorwaarde! voor de opening der havens, het eindigen der rebellie heeft gesteld. De blok; kade was een krijgsmaatregel der Nederlandsche regeering, en wannes Engeland geene handeling ter zee en geene schending van Nederlandsch g( bied door eene gewapende expeditie in het binnenland wilde, was geetij andere poliiiek mogelijk dan de tegenwoordige, welke waarschijnlijk goed?' gevolgen zal hebben. De tegenwoordige schikking is een compromis, lij spreker hoopte dat, aangezien thans in de hoofdvorderingen van den radjt wordt bewilligd, de gevangen bemanning der Nisero in vrijheid zal wordtl gesteld, waardoor de regeering ontheven zal worden van de noodzakelijk heid om de toevlucht te nemen tot het eenige overblijvende middelnameljjt eene gemeenschappelijke gewapende expeditie tot bevrijding der bemannior en bestraffing van den radja. De heer Storey kondigde aan, dal hij eerst daags de aandacht op dit onderwerp zal vestigen en daarbij zal doen ui! komen, hoe eerst het leven van vier der schepelingen door de werkeloos heid der regeering is opgeofferd en thans het leven der overigen door vei keerde maatregelen in gevaar wordt gesteld. De heer Ashley zeide. dat de Britsche regeering in het Duitsche protectoraa over Anhra Pequena heeft bewilligd. In de gisteren door de Egyptische conferentie gehouden zitting, steldi de Duitsche gevolmachtigde eene herziening voor van de bepalingen op 4

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2