A N T. HI". 177. DINSDAG 29 JULI. B1NNENLAN DSCHE BERICHTEN. Ue Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. M LEIDEN28 Juli Tot predikant by de Christ. Gerei, gemeente alhier is gisterenavond beroe pen d'. H. Beuker, pred. te Emlenkamp. Te midden van het kermisgewoel hoorde men Zondagnacht eensklaps de kreet van «brand" weerklinken. Deze was ontstaan in het bovengedeelte van een huis aan de Lammerenmarkt. Spoedig rukte de brandweer aan en wist door doellreflende maatregelen den brand tot het aangetaste perceel te beperken, dat dan ook geheel is uitgebrand. Naar men verneemt is het huis verzekerd bij de Brusselsche brandwaarborgmaatschappij. [te in de nabijheid staande draaimolens werden spoedig onttakeld; de kermisvreugde echter, die voor eene korte poos werd verstoord, leed even wel niet door dit ongeval. Naar wg vernemen is Zaterdagavond een man, die zich wat dicht bij de Russische schommel bevond, door een schuitje vrij ernstig aan het hoofd verwond geraakt, zoodat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Gisterenmorgen geraakte op de Oude Vest, aan de Mare, een ietwat zwaaiende kermisganger te water. Op het hulpgeroep eener in de nabyheid zijnde vrouw kwamen personen opdagen, die hem uit zijn zeker niet ge- wenscht bad op het droge brachten, waarna hij druipende zijn weg vervolgde. Hedenmiddag viel aan de Haven een jeugdige aasjpesschepper in het water, doch werd er spoedig weder uitgehaald. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, ƒ17.50, ƒ3.70 en ƒ1.85, de laagste prijzen ƒ36, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80. Het weer dat druilig begon klaarde heden op, zoodat de te Voorscho ten gehouden paardenmarkt een ruim bezoek ten deel viel en het geijkte «onder begunstiging" kon gebezigd worden. Er waren tennaastenbij zooveel paarden aangebracht als andere jaren, t. w. 700. want op zoo eene groote paardenmarkt ziet men op geen 10-tal, en evenals gewoonlijk was er han del voor het buitenland in veulens van verschillenden leeftijd, werden er goede prijzen besteed en ging er ook in werkpaarden nog al wat om. In Het wapen van Voorschotenwaar bij de wed. W. Biben, geb. H. Spit- holt, wel geen warm eten en logies was te krijgen, kon men toch, evenals bij haar voorzaat Dammes Van Leeuwendien vele markt- en kermisbezoe kers zich nog zoo gaarne herinnerenvan eene uitstekende koude talel gebruik maken. Het toapen van Voorschoten verloor niets van zijne repu tatie. Sommige Leidsche kermisgangers vonden op deze gerenommeerde paardenmarkt de ongezochte gelegenheid om er den Maandag aan vast te knoopen, anders gezegd, het nog eens dunnetjes over te doen. *- Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: 25 Juli is schipper T. v. d. Plas, van den reeder D. Haasnoot, aangekomen met 294 kantjes pekel- en 7 ton steurharing, in 5 weken reis; van den reeder W. Dubbeldam kwamen twee bommen te Vlaardingen binnen, gezamenlijk met 477 kantjes pekel en 30 ton gezouten visch, in 13 weken reis; de schuit ter verschvisscherij besomde 130 in 5 dagen. Voor de levende visch werden zeer hooge prij zen besteed. De laatste schuit van onze vloot (55 bommen) is heden op de haringvaart uitgegaan. Voor de hoofdonderwijzersacte werden 24, 25 en 26 Juli te 's Hage geëxamineerd 16 candidaten. 11 werden afgewezen en 4 toegelaten, nl. de heeren J. H. M. Braun en J. C. Cornelis, van Rotterdam; H. L. Brons, van Schiedam, en A. Van Doorn, van Jutfaas. Een candidaat heeft zich gedu rende den loop van het examen teruggetrokken. Het examen is geschorst voor den tijd van 8 dagen. Bij het in de afgeloopen week gehouden notarieel examen zijn geslaagd: voor het 1" gedeelte, de hh.: E. Posthuma. te Langweer; VV. C. J. M. Stok vis, te 's Hertogenbosch; A. A. Van Elk, te Hendrik-Ido-AmbachtJ. De Boer, te Dordrecht; M. Reepmaker, te Breukelen; J. H. Wildcrvanck De Blécourt, te St. Oedenrode; W. G. de Knokke Van der Meulen, te Utrecht; W. Ten Bokkel, te Breda; Jhr. C. J. Van Cammingha, te Breda; voor het 2e gedeelte, de hh.: A. L. A. Van Meerwijk, te 's Hertogenbosch; S. C. H. Clant Bindervoet, te Zutfen; .1. 1. II. Hoeben, te Amsterdam; Ter Haar te Nymegen; J. H. H. Verloop, te Amsterdam; A. F. W. J. L. Ilessel, te Heeren veen. en E. Suermondt, te Rotterdam. Het stoomschip Batavia is Zaterdag van Batavia naar Rotterdam ver trokken. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia den 26"en Juli. De Prinses Amalia vertrok van Batavia naar Amsterdam 26 Juli. De Limburgvan Java naar Rotterdam, passeer,.e 26 Juli des namiddags Gibraltar. De Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden 26 Juli. De Utrecht, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. De Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Wight 27 Juli. Naar wij vernemen is het cijfer der bijdragen voor de betrekkingen van de bemanning der Nisero reeds tot circa ƒ7200 geklommen. Daaronder zijn ruime giften van de ministers van buitenlandsche en van binnenlandsche zaken, den oud-gouverneur-generaal 's Jacob, van verscheiden leden der eerste en tweede kamer, van vele maatschappyen, handels- en bankiershui zen en een aantal particulieren. Blijkens een van den gouv.-generaal van Ned.-Indië ontvangen telegram wordt de gottvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 910,000 pikols. [St. Ct.) Deurwaarders-districten bij 's rijks directe belastingen zyn vacant te Sittard (jaarwedde 800) en te Medemblik (jaarwedde 550). Dezer dagen werd te Londen het origineele handschrilt van zes sonaten van Mozart, voor piano en viool, voor een prijs van 27 verkocht. Deze sonates hebben eene eigenaardige geschiedenis. De componist begon er reeds in Mannheim aan te arbeiden, toen hij met zijne moeder op weg naar Pa- rys was. Den 28 Februari 1778 schreef hij o. a. aan zijn vader: «Ik moet van de zes sonates nog twee maken, maar ik heb er geen haast mede, want ik kan ze hier niet laten graveeren. Met «Souscription" is hier niets te beginnen, dat is eene bedelpartij, en de graveur wil ze ook niet voor zgne rekening graveeren, maar met mij «moitié" in den verkoop doen. Ik zal ze maar liever in Parijs laten graveeren, daar zijn de graveurs blijde wan neer ze wat nieuws krijgen en betalen goed, terwijl er ook met «souscrip tion" wel wat te maken is." Deze mededeeling had echter veel van eene uitvlucht weg, want door zijne liefde voor Aloysia Weber, en zgne begeerte om zich, als het zijn kon, in Mannheim te vestigen, vond Mozart geen tijd om zijn werk af te maken. Het was eerst in Parijs en na het overladen zijner moeder, die er den 3 Juli 1778 stierfdal hij er toe kwam, de beide sonates te componceren, en hij zocht toen een uitgever die ze goed wilde betalen. Dit gelukte echter niet al te best, en hij verklaart dan ook ineen zijner brieven, dat hy niemand gevonden heeft, die zijne eischen wilde in willigen, zoodat hij wel zoude moeten toegeven en ze voor vijltien Louis d'or verkoopen. Dit geschiedde werkelijk; zekere Sieber kocht de sonaten, die Mozart, gelijk hij gehoopt had, in Parijs bekend deden worden: want daar hij in die stad geene vooruitzichten had, drong zijn vader er op aan, dat hij naar huis zoude terugkeeren, en de jonge man verliet den 26 September 1778 Parijs voor altijd. Later, 10 Augustus 1781, schreef Mozart's vader nog eens over deze sonaten aan den uitgever Breitkopf te Leipzig, wien hy mededeelde: «De zes sonaten zijn door den heer Sieber te Parijs uitgegeven, die mijn zoon vijftien Louis d'or honorarium gaf, en dertig present-exem plaren toestond, enz." Het zgn de sonates Opus 13, N3. 3 Opus 11, N*. 5, 2, 4, 1, 3. Köchel heelt ze, in zijn «Thematisches Verzeichnisz der Kom- positionen Mozart's" onder de nummers 301 tot 306 gebracht, en deelt mede dat het lot van het manuscript onbekend is. Deze laatste opgave moet thans verbeterd worden, terwijl ook de opgave van Köchel, dat de beide laatste sonates in Mannheim gecomponeerd zijn, onjuist is, daar uit de brieven van Mozart blijkt, dat ze in Pargs zijn geschreven. {D. v. N.) Op het stoomschip Leerdam, van de Nederl. Amerik. Stoomv.-maat- schappij, in lading liggende te Rotterdan, weigerden de steenkolenwerkers tegen het gewone loon te werkenwaarop door die maatsch. naar Amster dam getelcgrapheerd werd om de Amsterdamsche werklieden over te doen komen. Een 60 a 70 dezer vertrokken dus Vrijdagmorgen per spoor naar Rotterdam. Inmiddels was reeds onder de Rotterdamsche werklieden onder ling twist ontstaan die door het bijkomen der Amsterdamsche tot een hevige vechtpartij over ging, waarbij enkelen ernstig gekwetst werden. [Bbl.) De groote jaarlgksche schietwedstrijd der Nederlandsche jachtvereeni- ginr; Nimrod zal op 14 September e. k. in de nabijheid van Haarlem gehou den worden. -- Den 24,',, dezer is te IJmuiden de eerste steen van de R. K. kerk ge legd door den heer Aug. Hendrichs, vice-president van de Amsterdamsche kanaal-maatschappij. De plechtigheid had in alle stilte plaats, en daarbg waren alleen tegenwoordig de pastoor der parochie, de kerkmeesters,collec tanten, aannemer en opzichter. Volgens de teekening zal de kerk met toren een sieraad voor de plaats worden. u

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1