BUITENLANDSCHE BERICHTEN. uil komsten opgeleverd. Al tie adspiranten zijn geschikt bevonden om inliet j 2e jaar over te gaan. Door de in September te benoemen jongelieden zal de j 2-jarige opleiding voltallig wezen. (iV. R. Ct.) Tengevolge van het hevige onweder in den nacht van Donderdag op Vrijdag, zijn o. a. onder de gemeente Hof van Delft verscheidene koeien door j den bliksem gedood en andere verdronken. Gisterennacht is te Rotterdam in de Leeuwelaan een surveillcerend agent van politie aan de zijde van zijn kameraad door den bliksem zoodanig getroffen, dat de man geheel verlamd is neergevallen en naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden. De gemeenteraad van Haarlem heeft, naar aanleiding van een ontvan gen legaat van |hr. Fabricius van Leijenbcrg. besloten het stedelijk museum van schilderijen ie vergrooten door aanbouwing van een lokaal. Naar men verneemt, is de burgemeester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, door den keizer van Oostenrijk benoemd tot commandeur van de Frans-jozef-orde, en de heer P. W. Steenkamp, commissaris van politie te Amsterdam, lot ridder'van de IJzeren kroon. Onder begunstiging van schoon weder hadden lieden te Bussum weder wedloopen plaats. Bij de Heath-stakes, wedren op de vlakke haan werd de prijs, 1500, en 2/3 der inleggelden, behaald door Chronometervan luit. Metelerkamp. Voor de Hurdle-race voor paarden van alle landen en rassen waren 2 paarden ingeschreven, Enchanter en Nul, beide van luit Meteler kamp, de laats'e bleef weg, doch de prijs, 1200 en 2/3 der inleggelden, werd toegekend aan Enchanter. Door eene onbekende oorzaak ontstond Donderdag op den middag brand in een huis. door drie gezinnen bewoond, te Bussen aan den dijk. Door de spoedig toegesnelde brandweer werd het huis wel slaande gehouden, maar het brandde van binnen grootendeels uit. Een der gezinnen werd voor weinige weken door brand ook reeds van dak beroofd. Men verneemt, dat panden inboedels verzekerd waren. Uit Wageningcn meldt men aan de Uaarl. Ct.ln den toestand van den directeur der rijks-landbouwschool komt zeer langzaam verandering ten goede. De nachten worden rnstigér doorgebrachttoch is de toestand nog van dien aard. dat de lijder geheel bedlegerig is en zich met zaken, de school betreflende, in het geheel niet kan bezig houden. Terwijl de wed. K. te Valkenswaard van huis afwezig was om op het land te werken, zijn uit hare woning een zilveren horloge, eenige halssie raden en ƒ150 aan geld gestolen. Laatstgenoemde som was de opbrengst van een verkocht kalf. wat waarschijnlijk den dader bekend zal zijn geweest. Men is den dief nog niet op het spoor. In de buurtschap Harfsen. onder Bathmen, brandde gisterennacht de boerenwoning »üe Plakkenberg" genaamd, door het inslaan van den bliksem, geheel af en viel in den namiddag een werkman in dezelfde buurtschap bij het opladen van rogge plotseling dood ter aarde. Gelijk indertijd is medegedeeld, werd de harddraverij te Leeuwarden, vanwege Z. M. den koning en H. M. de koningin, reeds ter oorzake der ernstige ziekte van nu wijlen Z. K. H. den prins van Oranje, nog gedurende diens leven, op verlangen des konings van 18 Jttni verdaagd tol 2 Augustus, den verjaardag van H. M. de koningin. Thans is door Z. M. bepaald, dat die harddraverij, met het oog op den rouw wegens 's prinsen overlijden, dit jaar niet zal plaats hebben. Uit Nieuw-Beerta meldt men aan de R. C.: Over deze streken trek Woensdagavond tusschen 9 en 10 uur een geweldig onweder. Het hemel vuur. vergezeld van krakende donderslagen, was ontzettend. Hoewel v n brand, persoonlijke ongelukken of verlies van vee niet wordt vernomen, is toch door eene verschrikkelijke hagelbui, vergezeld van een soort windhoos, zeer groote schade aangericht. Het koolzaad en de haver liggen als ge- dorscht te velde en zijn geheel verloren; boomen woeien om, braken door midden en verloren massa's van hun ooft; de tuinvruchten leden mede ster!;. De eenigen op wie het geweerd heeft zijn de glazenmakers, die han den vol werk hebben. Van particuliere en andere gebouwen, o. a. van het stationsgebouw te Nieuweschans. is aan de westzijde geen ruit heel geble ven. Een oogenblik na de bui konden hagel en ijsbrokken met schoppen vol worden opgeruimd. In de nabijheid van het dorp Zevenbergschenhoek had Donderdagnamid dag eene botsing plaats tusschen twee werktreinen van den aannemer der nieuwe lijn. De machinist van den trein, komende van Geertruidenberg, geen acht gevende op het gevaarsein op den weg, deed den trein in groote vaart op een stilstaanden trein inloopen. Het werkvolk op laatstgenoemden trein kwam gelukkig met den schrik vrij, terwijl het materieel in geringe mate beschadigd werd. Donderdagavond omstreeks 10 uur heeft in de wrjk Veldhoven, te Til burg, een brand plaats gehad, waarbij het huis van den sigarenfabrikant.! H. met den daarin aanwezigen voorraad tabak en sigaren geheel is in de asch gelegd; slechts een klein gedeelte der meubelen kon gered worden. Huis, sigaren, tabak en meubelen waren tegen brandschade verzekerd. Door de hulp van 2 brandspuiten zijn de belendende panden behouden gebleven. 's GBAVENHAGE, 26 Juli. Door Z. M. is aan C. W. Maris Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Klundert. Aan de artsen Michael Stocpel. geboren te Landau, en Georg Wilhelm Sigismund Von Wedell, geboren te Czarnilas, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepenmet uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederiand stiptelijk nakomen. De minister van justitie zal op 29 dezer geen audiëntie verleenen. Op het bouwterrein der Passagemaatschappij alhier is gisteren een bint op een werkman terechtgekomen, waardoor hij op verschillende plaatsen ligt verwond werd. Door aanvaring is gisteren eene ijzeren schuit der gemeente onder de Bezuidenhoutsche brug gezonken. Gisterenavond waren twee jongens aan het kanaal te Scheveningen. De oudste. 11 jaar oud, waagde zich in het zoogenaamde balkengat, doch verdween in de diepte. Dadelijk werden er pogingen aangewend om hem te redden, doch deze mislukten. Ruim een uur later werd zijn lijk gevonden. ENKEL4ND. Lord Granville deelde in het hoogerhuis mede. dat de Egyptische con ferentie aanstaanden Maandag eene korte zitting zal houden; hij acht het mogeljjk dat alsdan de eene ol andere schikking tot stand komt, waardoor de regeering in slaat zou gesteld worden spoedig eene mededeeling aan ht parlement te doen. Eene stellige belofte dienaangaande is echter onmogelijl De markies van Hartington zeide in het lagerhuis, dat wanneer get onvoorziene gebeurtenissen in Egypte ontstaan, welke tot vermeerderingv; uitgaven leiden, een additioneel crediet ten behoeve der verdediging »i Egypte, vóór den afloop dezer zitting niet noodig zal zijn. In de zalen der internationale hygiënische tentoonstelling teSouth-Kei sington werd eergisteravond een groot leest ten behoeve van de Londensci hospitalen gegeven. Olschoon de entree een sovereign 12) kostte, wareic tusschen de 20,000 en 30.000 mensclien bijeen, waaronder de élite der La dcnsche zamenleving, met den prins en de prinses van Wall.s aan het hooi De tentoiinstellingslokalen en de tuinen waren prachtig verlicht en voorali elecirische verlichting deed eene tooverachtige uitwerking. Natuurlijk gele de tentoonstelling één reusachtige bazaar, voor den verkoop van bloemei vruchten en snuisterijen ingericht. Dames uit de hoogste aristocratie fungeert als winkeljuffrouwen en lieten zich voor haar artikeltjes en haar lachjesl belachtig hooge prijzen betalen. Een roos, aangeboden door de hand 1 schoone gravin Cadogan, kostte 10 shillings Hertogin van Manchester li zich voor een glas water 24 stuivers betalen en gravin Dudley schonk verse melk tegen een shilling liet glas. Aan het slot van dit weldadigheidsfet voerde de Chincesche kapel eenige concertstukken uit en gebruikte men in Chineesche restauratie de thee. Aan the Standard wordt uit Berlijn geseiud. dat graal Herbert Vj Bismarck, kort na het overhandigen van zijne geloofsbrieven die hem! hel hof van 'sGravenhage accredileeren, de residentie lijdelijk weer verlak heeft, zich begevende naar Varzin, ten einde bij de op handen zijnde regelij van het regentschap en mogelijke andere voorzieningen voor de troont volging in Nederland, zelfs den schijn te vermijden van het uitoefenen t eenige pressie op de beslissing van het Nederlandsche volk. De Times meldt, als gerucht, dat een sergeant van de garde, die het park nabij het Finlandsche spoorwegstation wandelde, drie goed gei pende personen bemerkte, welke naar het scheen op de loer lagen. Hij i derde om hen te vatten, maar werd in de worsteling gevaarlijk gewoi Men vermoedt dat die mannen den Gzaar afgewacht haddentoen deze, vj zijne reis naar Polen, naar Finland zou vertrekken. -- Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat het Kaapsche parlemt na aanneming der aanzienlijke verhooging van belastingen en rechten,! verdaagd. Volgens bericht uit Stellaland heelt de heer Mackenzie, Britsch rt dent in Bechuanaland, de Britsche vlag te Vrijburg in Stellaland gehesck Die vlag werd daarop door het volk neêrgehaald. Dientengevolge ontb: Mackenzie de geheelc beschikbare politiemacht, om de raddraaiers in hi tenis te nemen. De Transvaalsche gedelegeerden zijn te Pretoria aangekomen enj veel geestdrift ontvangen. Blijkens de Transvaalsche Staats-Courant is er concessie aangevrai door Manrits Johan Albracht voor het uitsluitend recht om een munt 0[ richten om het goudgeld voor de Transvaalsche republiek te slaan. De di der concessie is 15 jaren. Het gouvernement ontvangt 20 percent van: zuivere winsten der onderneming, heeft het geheele toezicht en de conti over de munt en is verantwoordelijk voor het gehalte der munten, hem; ten minste gelijk moet zjjn aan het Engelsche gouden pond sterling, gouvernement zal na afloop van d n termijn het recht hebben om de tm inrichting over te nemen, volgens eene waardeering door scheidsrecht! met inbegrip der gebouwen, maeiineriën. boeken, administratie en core pondentie. Mocht het gouvernement niet genegen zjjn, de inrichting! te nemen, dan zal de concessionaris het recht hebben om het contract voor 15 jaren op dezelfde voorwa irden te verlengen. Bij het teekenen de concessie zal de concessionaris een borgtocht stellen van 1000, w aan den staat zullen vervallenindien hij binnen twee jaren tijds niet hebben begonnen om de munt op te richten. Een nieuwe waaghals, zekere kapt. John Traynor, heeft een reis' den Atlantischen Oceaan aanvaard in een slechts 17 voet lange boot. rekent100 dagen voor de reis noodig te hebben. Wanneer hij zoo lukkig is, behouden aan te komen, zal hij zijn vaartuig op het vaste! laten zien om de menschen te overtuigendat constructie van zjjn bool van alle andere reddingsbooten overtreft. FRAKKRIJ H. In de gisteren door den senaat gehouden zitting trachtte de heer Jf Ferry te doen uitkomen, dat de grondwetsherziening geen lichtvaardig dernomen arbeid is, maar dat zij door 330 mandatarissen der kiezers langd wordt. De uiterste linkerzijde van de kamer der afgevaardigden heeft t delegatie benoemd, aan welke is opgedragen zich naar de streken in Fri rijk te begeven, welke door de cholera bezocht of bedreigd worden. De president der republiek, die eerst over eenige dagen Parijs zou laten, heeft zijn vertrek verhaast met het oog op de mogelijke bijeenk» van het congres in de eerste week van Augustus. De president is eergis avond met de dames Grévy en Wilson naar Mont-sous-Vaudrey vertrok! In geval er voor het recès eene schikking over de herzieningsquaeslie schen kamer en senaat tot stand mocht komen, zou de president op oogenblik, dat het congres bijeenkomt, terugkeeren. Op het tooneel der groote opera te Parijs zal voortaan electrisch t licht gebruikt worden. Door 32 Nederlanders te Parijs is voor een monument ter nagedacht van wijlen Z. K. 11. prins Hendrik bereids ƒ526 ingeschreven. DÜITSCHLA1ÏD. Het Japansch militair gezantschap, met den Japanschen minister oorlog aan het hoofd, is uit Berlijn naar St. Petersburg vertrokken en zich van daar naar den Kaukasus begeven; doch in het najaar komt gezantschap terug naar Berlijn, om vervolgens de groote manoeuvre Westfalen en aan den Rijn bij te wonen. ln eene der straten van Berljjn waren onlangs eenige personen hi gemeen geraakt. Eene vrouw wilde de twistenden scheiden door hen water ie besproeien. Zij nam eene kan met water en wilde dit uit het' ster van hare op de vijfde verdieping van een der huizen gelegen ka werpen. Ongelukkig was de kan gebarsten. De vrouw hield het oor i hand, terwijl hel overige gedeelte van de kan naar beneden viel en op hoofd van een der vechtenden terechtkwam. Deze viel bewusteloos i» en is 8 dagen later aan de gevolgen overleden. De vrouw heeft zich' den rechter moeten verantwoorden en is wegens doodslag door onvoori tigheid tot eene gevangenisstraf van zes weken veroordeeld. Den 21en October a. s. zullen prins Karei Anthonius van Hohenzol en prinses Josephina hun gouden bruiloft vieren.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2