BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Ook ontlas'te zich dien avond een zwaar onweder boven Wesi-Graltdijk en omstreken Bliksem en donder volgden elkaar onmiddellijk op. Geluk kig werd echter in den omtrek niets getroffen. Bij het hevig onweder, dat Woensdagavond gedurende eeltige uren in de prov. Friesland heerschte. is onder hel dorp Sonnega de bliksem gesla gen in eene boerenhuizinge. De Iniizinge rret schuur, de meubelen, boeren gereedschappen en ongeveer 40.000 KG. hooi zijn verbrand. Alleen de hui zinge was verzekerd. Ouden van dagen herinneren zich niet, zulk een onweder te hebben bjjgewoond, als zich Woensdagnacht tiisschen 10 en 1 uur boven Veendam en omstreken ontlastte. Hevige bliksemslagen, gevolgd door ratelenden donder, volgden elkander gedurig op. De regen viel in slroomen neder en daarenboven langer dan 20 minuten een geweldige hageljacht. De glazen kletterden en vele werden gebroken. Ook de daken der huizen hadden het erg te veraniwoorden. De tuinen en landerijen zien er treurig uit, de ha gel heeft alles ter neergeslagen, zoodat de schade o. a. in rogge en haver zeer aanzienlijk is. De bliksem, die op enkele plaatsen is ingeslagenheelt echter geene verdere schade aangericht. Woensdag is te Vlissinsen, in tegenwoordigheid van bet gemeente bestuur, de leden der commissie, afstammelingen van Agatha Dekker en vele belangstellenden, eene tentoonstelling geopend van werken, geschriften enz., welke betrekking hebben op Elisabeth Wolff, geb. Dekker, en Agatha Deken. D'. Joh. Dyserinck hield daarbij eene redevoering. Gisteren beeft de omhulling plaats gehad van het monument, dat ter eere van de beide schrjjlsters op het 'Bctje-Wolffs-plein" te Vlissingen is opgericht. Woensdagavond zijn met den mailtrein van 10 oren van Berlijn de Duitsche kroonprins en kroonprinses met dochters en gevolg te Vlissingen aangekomen, die zich onmiddellijk aan boord van dc aan de ponton gereed liggende koninklijke stoomboot Osborne begaven, waarmede te 10 uren 30 de reis naar Londen werd voortgezel. Uit Zierikzee wordt gemeld: Alhier doet zich, naar men verneemt, een ernstig geval voor van vergiftiging door de inademing van stol van mei arseniclioudende verf geverfde bedgordijnen. De vergiftiging moet van zóó ernstigen aard zijn, dat de lijderes, eene jttdrouw, in gevaarlijken toestand verkeert. Eene Toolsclie gemeente telt onder bare schoolgaande kinderen een meisje, dat aan handen en voeten lam is, en toch goed schrift voort kan brengen. Zij gebruikt daarloe den mond, waarmede zij zoo flink grtflel en potlood weet te besturendat bet ieders verwondering wekt. Te Bergen-op-Zoom heeft weder eene aardschuiving plaats gehad op de plaats waar verleden week dc metselaar d. L. zoo jammerlijk den dood vond. üp het «ogenblik dat eenige metselaars ter diepte van een paar meter bezig waren met hel metselen der fundamentengeraakte een 60-jarig man onder de instortende aarde. Hoewel onmiddellijk door zijne makkers gered moest hij zwaar gekneusd naar zijne woonplaats overgebracht worden, s GKAVENHAGE. 25 Juli. Door Z. M. is aan den lieer P. Everts, vice-consul der Nederlanden te Brussel, verlof verleend tot bet aannemen der versierselen van ridder de orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken. -- Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester: van Mecrloo, J. B. M. M. W Krllenaars, secretaris dier gemeente; van UlestratenJ. L. V. Magnée; van Weesp, W. Bruyn Jz.; van Spanbroek, H. J. K. Van den Steen, secretarie dier gemeente; van BaarderaaldeelW. G. M. Andrae, en van Grootebroek. K. Prins, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is benoemd: met ingang van 1 September 1884, lot school opziener in het district Zttlfen, B. Üingemans. leeraar aan de hoogere bur gerschool en liet gymnasium aldaar en schoolopziener in het arrondissement van dien naam: hem is tevens, met ingang van denzellden dag, eervol ont slag verleend uit laatstgenoemde betrekking; tot leeraar aan de Polytech nische school, dr. P. Zeeman; tot tijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Zaltbommel, D. Wachmann, en tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen, 1. Molenaar, thans leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sappemeer. tevens met toekenning van eervol ont slag uit laatstgenoemde betrekking. Door Z. M. is aan M. J. Mispelblom Beijer op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als essayeur van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen. Voorts is Jhr. W'. Alberria Van Ekensiein. technoloog te Amsterdam, benoemd tot scheikundige bij het laboratorium voor suikeronderzoek aldaar; en is H. J. Van '1 llod, doctorandus in de scheikunde aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, lijdelijk belast met de waarneming der betrekking van scheikundige bij het laboratorium voor suikeronderzoek te Rotterdam. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der genie: tot 1* luitenantde 2e luit. H. E. Heidenrijk, van hel wapen, gedetacheerd bij bet leger in Ned.- Indië; en bij den staf van het wapen, tot kapitein, de 1' luit. H. J. Van den Broek; tot le luit., de tweede blits. A. W. Bos en H. J. E. Wencke bach, allen van dien staf. In de lijst der lot cadet aan de kon. milit. academie benoemde jonge lieden staat in de rubriek artillerie hier te lande, W. L. Van Harmelo, lees: //W. L. Van Warmelo". Z. M. de koning heelt dezer dagen als lid van de eerste kamer der staten-generaal beëedigd, den heer Masnee. De korte zitting van de eerste kamer op a. s. Dinsdag is belegd tot toelating van bet nieuwbenoemde lid. De bij hel 3® reg. huzaren benoemde 2' luitenant Völker, wordt bij de escadrons van het corps, alhier in garnizoen, geplaatst. De groothertog van Saksen-Weimar heeft aan de vereeniging Tessel- schade 100 doen toekomen. Gisteren deed het gerechtshof alhier uitspraak iu de eergisteren behan delde zaak van H, A. J. G., J. M. C. en A. P. De H., uit Rotterdam, we gens de hen ten laste gelegde diefstal met medeplichtigheid en veroordeelde dr 1' en 3® tot 5 en de 2' lol 6 jaren tuchthuisstraf. Bri Nog stond voor het hof terecht Th B., die, na onderscheidene veroordee-Ee lingeti ondergaan te hebben, zich den 23'° Mei jl. te Leiden bevond eu.Sp; builen slaat om iets ie verdienen, weder tol een misdrijf zijne toevlucht er nam. Hij schreef nl. een brief, waarin hij met brandstichting bedreigde,nie wanneer Item aan bel opgegeven adres geen ƒ25 werd ter band gesteld en wierp die. zonder htm van een adres te voorzien, in de brievenbus der woning van den beer dr. v. d. M.aan bet Rapenburg, waar hij zich naar Vo vei he he s zijne verblijfplaats begaf, afwachtende wal zou gebeuren. Al spoedig werd hem duidelijk, dat de brief in handen was gekomen van de bevoegde auto-: liteit, die hem deed uiinoodigen zich over zijn schrijven te verantwoorden. I Aanvankelijk hield besch. vol het plan te hebben gehad zijne bedreiging tt J volvoeren, maar later en ook gisteren «oor den rechter verklaarde hij, dal het hein alleen te doen was geweest om in de gevangenis le komen. Advo- ij cast-generaal mr. Bijleveld requireerde eene veroordeeling tot een jaar cel-I straf. De verdediger, jhr. mr. De Jonge, trachtte aan te toonen, dat dr opgave van besch. waarheid bevatte en het hem slechts om eene verblijf.1"' plaats in dc gevangenis le doen was. Hij geloofde, dat er daarom van eent bedreiging geen sprake kon zijn en concludeerde op dien grond lol ontsla! van rechtsvervolging. Voor het geval het bof zijne meening niet mochl deelen, hoopie pleiter subsidiair, dat in ruime mate verzachtende omstan digheden zouden gelden. Het hof veroordeelde hem daarna lot 6 maanden celstraf. Hel aantal verpleegden in de Sophia-stichting te Scheveningen is thans geklommen tot 80. waardoor de directie zich genoodzaakt ziet in de eersli dagen geen nieuwe kinderen aan le nemen. Iu de Scheveningsche Boschjes heeft zich gisterenavond een man dooi een pistoolschot van het leven beroofd. Hel bleek later te zijn de horloge maker P. all lir de is EJVKELJiiVD. De heer Gladstone deelde in de gisteren in het lagerhuis gehouden zil ling mede, dat de Egyptische conferentie gisteren weder bijeenkwam ei bare laatste zitting op Maandag a. s. heeft bepaald. Hjj hoopte dan aan ht" huis eenige mededeelingen te kunnen doen. Gisterennamiddag 3 uur hielden de gedelegeerden der Egyptische cos ferentie weder zitting. Men gelooft, dat het eenige resultaat zal zijn, o; de zitting voor geruimen tijd te ve dasen. De Standard meldt, dat het bekende besluit der Ëngelsche en Neder! landsche regeeringen aan den radja'i van Tenom beteekend is door lusschei komst der vertegenwoordigers van beide mogendheden in Atjeh. Het Enge sclie oorlogschip Pegasus zal in dc wateren van Atjeh blijven, om degevai gen schepelingen der Nisero aan boord te nemen, zoodra zij,gelijk verwaci wordtdoor den radjah in vrijheid zijn gesteld. Aan dc Times wordt uit Kanstbniinopel gemeld, dat de Arabiscl Yemen-stammen andermaal oproerig zijn geworden. De gouverneur hee versterking aangevraagd. De Porie heeft besloten troepen te zenden. De heer Stanley, vertegenwoordiger van de internationale Afrikaansel Maatschappij, is op weg naar Europa, en wordt eerstdaags le Liverpo verwacht. De stoomboot, waarop hij zich bevindt, heeft eergisteren Ten rifle aangedaan. Aan den Standard wordt uit Napels gemeld, dat op Ischia wedt schokken van aardbeving gevoeld zijn. Eenige Arabische Yemen-stammen in de bergachtige streken van hi noordwesten van Aden zijn, volgens een telegram uit Konstautinopel aan i Times, in opsiand gekomen. De militaire gouverneur heeft aan de Porte ve sterking van troepen gevraagd, en aan dit verzoek zal onmiddellijk gevoj worden gegeven. Generaal Joubert heeft een bezoek gebracht aan de blanke bewoner van Mapoclis land en is daar zeer hartelijk onlvangen. Er werd hem et adres aangeboden en iu zijn antwoord daarop zeide de generaal onder ai deren: »lk ben verblijd, dat de omstandigheden bier zijn veranderd. Moe ten wij toch een jaar geleden de plaats met huivering naderen, als een loi neel van oorlog, strijd en bloedvergieten, thans mogen wij elkander or moeten met betere vooruitzichtenen ben ik verblijd tt zoo werkzaam hi le vinden. Ik ben wel niet in slaat, u hetere rechten le verzekeren dan reeds bij proclamatie en gouvernemenls-kennisgeving zijn bekend gemaaki maar ik zal trachten om met al uwe wenschen en belangen van nabij h kend le worden. Ik kan u verzekeren, dat altoos de wensclt van de hooi edele regeering zal wezen om al uwe belangen te behartigen." FRANfKRIJK. In de gisteren door den senaat gehouden zilting werd het ontwerp d grondwetsherziening bestreden door de heeren Wallon, Léon Say en Jut Simon. De president der republiek is naar de Jura vertrokken en zal te Pari terug zijn wanneer het congres bijeenkomt. •- ha Liberie meent te welen, dat eene schikking op handen is int Congo-qtiaestie en in die der moeielijkheden door de Association internationa africaiiie opgeworpen. Baron De G. trad eergisteren het telegraafkantoor van het station it Nord te Parijs binnen en legde, terwijl hij een telegram schreef, zijne por» feuille met 7000 fis naast zich neder. Toen hij met schrijven gereed Wij was de portefeuille verdwenen. Een geweldige brand heeft de wolspinnerij van de hh. Gebr. Leblai te Tourcoing in de ascli gelegd. De schade bedraagt 750,000 fr. De spinnet was verzekerd. Oorzaak onbekend.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2