vier houten gebouwtjes voor de machiuerien. In het koloniale gebouw der vorige tentoonstelling worden nu de zuivel- en landbouwproducten tentoon gesteld. Voor het versch- en koelhoudeii van de boter zijn bodems getim merd voor ijs, terwijl het daarvan afdruipende water wordt afgevoerd langs gootjes, zooals er tevens zullen dienen ter geleiding van koud water achter de producten zelf. Naast dit gebouw slaat eene loods voor werktuigen, terwijl aan den oever bij de bamboe-brug een net gebouwtje zal worden ingericht als bureel voor de vertegenwoordigers van de Engelsche inzending, üver de brug zijn drie rijen gebouwen met 37 stallen voor schapenvarkens en rundvee. Iedere stal is ruim CO passen lang; die voor koeien lelt 28 en die voor schapen en varkens 56 hokken. De vroegere volksrestauratie is blijven staan. De kunsttempel van verleden jaar zal nu in beslag worden genomen voor fourage voor vee, paarden enz. Op het terrein van het afge broken gedeelte der schilderij-afdeeling is eene tribune met paviljoen, 1200 zitplaatsen biedende bij ring- of hardrijderij. Vlak voor de tribune ligt de groote en daarachter de kleine ring. De harddraversbaan strekt zich uit van de Van-Baerleslraat over de geheele breedte van hel terrein. Voorts zijn er nog stallen voor paarden en hengsten, niet minder dan elf groote en twee kleinere gebouwenlevens ook stallen voor spannen. De inrichting van de stallen is zeer doelmatig. Tusschen de uiterste rij paardenstallen staat de van verleden jaar overgebleven Ptlsener bierhal. In diezelfde buurt is ook nog de Franschc restauratie, terwijl hel gebouw der collectieve dia mantinzending, het rotsje en hier en daar nog een paar kleine //bars" even eens zijn blijven staan. In de omgeving van de rots is nog een houten gebouw voor landbouwwerktuigen. Voorts heeft men nog te vermelden twee ge bouwtjes achter de koloniale afdeeling, het een ingericht voor kaaspakhuis, het ander voor Deensche zuivelproducten. Is alles gereed, dan maakt het terrein ongetwijfeld een gunstigen indruk. H Voor eenige dagen werd een postpakket van 't Nieuwediep naar Den Haag gezonden, 't Was een blikken trommeltje, waaromheen een papier, j op welk papier 't adres «as bevestigd, terwijl 't geheel was omwonden met een louw zonder knoopen, en met lak verzegeld, 't Pakket is wel aan 't adres bezorgd, doch 't is duidelijk aebleken, dat het onderweg is geopend. Eenige geldstukken, in stukjes papier gewikkeld, zijn uit het pakket ont vreemd. Het lak heeft men eenvoudig van hel pakje verwijderd jen 't geheel weder opnieuw dichtgemaaktzoodal de ontvanger van 't postpakket geen argwaan kon voeden. Van dezen diefstal is bij de postadministratie aatr- gifte gedaan, doch, naar 't schijnt, tot heden zonder gevolg. Gisteren is gevankelijk naar Arnhem getransporteerd eene ongehuwde moeder van Mechelen, gemeente Gendringen, verdacht van haar kind, waar van zij vóór 14 dagen heimelijk is bevallen, om het leven te hebben gebracht. Mr. G. Waller heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd als burge meester en secretaris van Oldenzaal, gedurende ongeveer twintig jaren door hem vervuld. Een slager te Middelburg, leverancier van 't garnizoen, vermoedende dat het door Item geslachte beest niet aan het verlangde gewicht zou voldoen, trachtte de voedingscommissie te misleiden, door in de nierbedden selirjv n lood te verbergen ter zwaarte van p. m. 10 kilogram te zamen. Gelukk g ontdekte de commissie tijdig het bedrog, en de slager werd beboet met 25, terwijl nog ten overvloede hel leveringscontract zal worden verbroken. In een buitengewoon politieblad van eergisteren bericht de commissaris van j politie te 's iierlogenbosch dat den 17den Juli jl. ten postkantore aldaar is be- zorgd en aangeteekend een brief, geadresseerd aan //de heeren Loeflf en de i Jong, Capelle N. B.", inhoudende vijf bankbiljetten ieder ad /300. Na ont vangst bleek, dat de met drie lakken verzegelde enveloppe opengemaakt en daaruit ontvreemd was: het bankbiljet ad ƒ300, gemerkt B. B. 7887, waar van opsporing en aanhouding wordt verzocht. Bij de behandeling van het geding in zake den brievenbesteller Moors c. s. te Breda, voor het gerechtshof te 's Bosch, werd de toedracht der zaakj de wijze waarop deze diefstal is gepleegd, nog eenmaal èn door de be schuldigden èn door de getuigen daghelder in het licht gesteld zoodal het bewijs der misdaad volledig aan het hof geleverd werd. Blijkbaar niet zonder bevreemding nam het hof kennis van de wijze, waarop de sleutel der brandkast aan het postkantoor te Breda bewaard werd. Die sleutel werd des avonds geborgen in eene lade, waaraan de tand des lijds scheen j geknaagd te hebben, zoodat het uit dien hoofde reeds niets moetelijk zou j zijn geweest, den sleutel der brandkast te bemachtigen. Die lade werd des avonds, na afloop van den dienst, door een der aanwezige commiezen gesloten; vier der beambten hadden er ieder een sleutel van. Er was echter nog een sleutel om de lade te openen; eenigen lijd voor het optreden van den legenwoordigen directeur had men dit toevallig ontdekt, en die vijfde sleutel werd nu, zoogenaamd uit voorzorg, achter een scheurkalender gehangen, doch op die wijze onder het bereik van een ieder gebracht. Hel was op het kantoor een publiek geheim, dat achter den kalender nog een vijfde sleutel hing. De advocaat-generaal noemde die voorzorg kinderachtig; de president verklaarde aan verschillende getuigen, dat het hem onbegrijpelijk voorkwam, dat men den vijfden sleutel niet dadelijk óf vernietigd had, óf aan den directeur had ter hand gesteld; het zorgvuldig bewaren der vier overige sleutels werd immers op die wijze geheel nutteloos gemaakt. Ook de verdediging trok van deze omstandigheid partij; mr. Van Leeuwen noemde het onverantwoordelijk, dat de sleutel eener kast, die zooveel waarde be vatte, zoo slecht werd bewaard en daardoor de gelegenheid om te stelen zoo gemakkelijk werd gemaakt, en dat wel aan beambten als de beschul digde Moors, die met een karig tractement in het onderhoud van vrouw en zes kinderen moest voorzien. De eisch deelden wij reeds gisteren mede. Men schrijft aan de N. H. Ct. uit Bergen-op-Zoom, dd. 23 dezer: Nadat gisteren namiddag ongeveer 2 uur het overlijden van den nacht wacht v. P. onder het publiek was bekend gemaakt, verdrong reeds f ten 5 ure eene groote menigte elkaar vóór en in den omtrek van de Gevangenpoort, om tegenwoordig te zjjn bjj de overbrenging van den vermoedelijken moordeuaar naar hel stedelijk gasthuis, alwaar eene con frontatie zou plaats hebben Met den trein van 7.38 kwam de justitie uit Breda aan, en weinige oogenblikken later begaven zich politie en maréchaussees naar bovengenoemde gevangenis om J. bij het overbrengen; tegen de woede van hel volk te beschermen. De geheele Lieve-Vrotiwestraat was als bezaaid met mensrhen, die onophoudelijk kreten van verontwaardi ging deden hooren. Met een rijtuig, waarin twee maréchaussees bij den beschuldigde hadden plaats genomen, werd pijlsnel naar het gasthuis gereden. Nauwelijks was J. binnen, of honderden en honderden verdrongen elkaar om het gebouw, gelegen aan een der nieuwe wegen, en beklommen de boomen, hekken en schuttingen in den omtrek, met ongeduld het oogenblik afwachtende, waarop de gevangene het gebouw zou verlaten. Een gedeelte der houten schutting, behoorende bij den tuin van het tegenover liggende nonnenklooster, stortte in en een jonge boom werd ontworteld; alles ten gevolge van het gedrang der opeengepakte massa. Na verloop van ongeveer drie kwartier werd de poort geopeud en J.. geëscorteerd door politie, naar het rijtuig geleid. Op dat oogenblik was de woede van het volk ongekend, Kreten van afschuw gingen de locht in, met steenen en zoden werd ge worpen, en het rijtuig omsingeld. De maréchaussées waren genoodzaaki hunne sabels te trekken, om het rijtuig te beschermen en de woedendr menigte het doordringen te beletten, 't Was alles evenwel te vergeefs. Un der aanhoudend gejottw en het werpen van steenen werd het rijtuig gevolgd en nadat J. langs een anderen weg tot in de nabijheid van de Gevangen poort was genaderd, werd het rijtuig op nieuw omsingeld en de ruiten ver brijzeld. Geruimen tijd duurde het eer men met behulp van blanke sabel= een doortocht had en J. weder ongedeerd achter slot zat. Politie en marf chaussées moesten nu zich een weg banen door de steeds opdringende menigf en werden onder luid gezang en gehos huiswaarts geleid. Voor het hooft bureau van politie op de Groote Markt had eene samenscholing plaats, di evenwel dank zij de kalmte der politie weldra uiteenging en tcge 10 ure' in den avond geheel uit elkaar was. Beducht voor mogelijke gevoi gen, heeft men na het ondervondene de voorzichtigheid gehad, den beschu! digde, in plaats van mei den eersten ochtendtrein, heden nacht om 2 ui met een rijtuig naar Breda over te brengen. Zijn wij wel ingelicht, dan i J. ook in tegenwoordigheid van het lijk zijn schuld blijven ontkenner V. P. laat eene zwangere weduwe met drie jeugdige kinderen na. J. kostwinner van een gezin met zeven kinderen. Te Gemonde (N.-Br.) is een 15-jarige knaap op brutale wijze aangt rand door drie personen, die hem zijne portemonnaie met 12 ontroofd» en toen op de vlucht gingen. Gelukkig naderde toen iemand die de aai randers kende. De zaak is bij de politie aangegeven. s GKAVENHAGE, 24 Juli. Door Z. M. is de gepens. luit. kolonel der genie en sappeurs van b; leger in Ned.-Indië, L. C. Van Kerkwijk, op zijn verzoek, eervol ontslagi van de waarneming der betrekking van referendaris, chef van hel buret //Aanschaffing en uilzending van gouvernements-goederenbij het depart ment van koloniën, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen die stenen is de gepens. majoor der genie van het leger in Ned.-lndië C. Van Lennep belast met de waarneming der betrekking van referendart chef van het bureau //Aanschaffing en uitzending van gouvernements-goed ren" bij het departement van koloniën, en de commies bij gemeld depart ment J. T. Viehofï' bevorderd lot hoofdcommies. Door Z. M. zijn bij het personeel van den geneeskundigen dienst het leger in Ned.-Indië benoemd tot officier van gezondheid 2e kl., de va die betrekking opgeleide studenten in de medicijnen G. Van der Harst en i J. V. ilaak, artsen. Door Z. M. is de gepens, inspecteur van den geneeskundigen dien der zeemacht (schout-bij-nacht) II. L. Oudenhoven, op zijn verzoek eert; ontheven van de betrekking van lid der directie van het weduwen- weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht, onder dankbeluigii voor de als zoodanig bewezen diensten, en die betrekking opgedragen a den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht (schout-bij-nacl J. D. Sachse; de gepens. officier van administratie 1' kl. W. H. Toutlemonc is met den laatsten September a. s. op verzoek, eervol ontslagen als tijde! beheerder en bewaarder van het buskruitmagazijn op de Tien Gemeten, is de luit. ter zee le kl. F. W. Iludig, eervol ontheven van de waarnemi der betrekking van inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst en lid der cot missie tot het examineeren van zeeofficieren. De luitenant ter zee 2' kl. H. G. J. Wolterbeek, officier van politiel 1 het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatst Augustus a. s. op non-activiteit gesteld; de luit. ter zee 2e kl. W. A. Pali dienende aan boord van Zr. M®. schroefstoomschip 'AijeK,t wordt mei September a. s. overgeplaatst bij het kon. instituut voor de marine te W lemsoord, ter waarneming der betrekking van officier van politie, en wor de kapitein ter zee C. H. Bogaert, met 25 dezer, eervol ontheven van k bevel over het corps torpedisten der marine, en dat bevel met 26 daaraa volgende opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee W. J. A. Noltk nius. - i De tweede kamer der stalen-generaal zal Dinsdag een uur vóór i opening der vereenigde zitting afzonderlijk vergaderen tot onderzoek van geloofsbrieven van het benoemde lid uit Zevenbergen. n Door het gerechtshof alhier werd gisteren behandeld de zaak van I A. J. G., koetsier, J. M. C., tapster, en A. P. De H., timmerman, alk z wonende te Rotterdam, beschuldigd van: de eerste, diefstal bij nacht ine I bewoond huis met behulp van een valschen sleutel; de tweede en derd g medeplichtigheid aan den dielstal door het verkoopen en verbergen van hetg stolene. Uit het uitvoerig onderzoek dezer zaak bleekdat de eerste best o in gezelschap van twee andere personen, S. en H. genaamd, die echter bi h ten vervolging zjjn gebleven, in den nacht van 24 op 25 Januari jl. zk z toegang heeft weten te verschaflen tot eene woning in de Lange Waratt d

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2