{8*4. 174. VRIJDAG 25 JULI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels f 1.—, iedere re«6l meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 24 Juli. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat onze geachte burgervader gisteren door eene vrij ernstige ongesteldheid is overvallen. Zijn toestand moet ech ter op dit oogenblik van bevredigenden aard zijn. De le luitenant A. L. Boonacker van de 4e comp. 4' bat. 4' reg. in fanterie alhier wordt met ingang van 15 Aug. a. s., op zijn verzoek voor den tijd van zes maanden op non-activiteit gesteldzonder bezwaar van 'srjjks schatkist. De Nederlandsche Botanische Vereeniging zal hare zomervergadering houden op Woensdag 30 Jnli a. s., des voormiddags te half elf uren, in het lokaal Zomerzorg, bij het station te Leiden. Behalve de gewone werk zaamheden, vo'gens art. 27 der statuten, zal er beraadslaagd worden over het houden eener botanische excursie. Gedurende de laatst afgeloopen maanden April, Mei en Juni is het rijks museum van natuurlijke historie alhier door 1397 personen bezocht geworden. Hedenmorgen viel een bejaard man van eene schuit in de Heecn- gracht, doordien de boom uitschoot. Door een voorbijganger spoedig op het droge gebracht, kwam de man er met de schrik en een nat pak af. De zware bliksemslag, die gisterenavond zeker iederen inwoner deed sidderen, heeft de kap van den korenmolen "de Oranjeboom" getroffen. Een stuk uit die kap werd weggeslagen en de verdere beschadiging was van dien aard, dat men heden niet kon malen. Het zijn voorzeker voor de bewoners van dien molen angstige oogenblikken. als men bedenkt, dat reeds voor de derde maal dit onheil aldaar plaats had, ofschoon nu sedert het laatste treffen, in het vorige jaar, een bliksemafleider is aangebracht. Ook sloeg de bliksem in het dak der woning van den landbouwer P. v. S. te Voorhout, waardoor brand werd veroorzaakt, die dadelijk oversloeg in een in de nabijheid staande hooiberg. Door doeltreffende maatregelen is hjj spoedig gestuit. Ook in de Haarlemmermeer moet door het weder brand zijn ontstaan. Het was een lange en geduchte donderbui, vooral om den regen, die gisterenavond viel. Om hall zeven kwamen de buien uit het zuidwesten aanrollen en om half tien waren zij zoowat afgedreven, ten minste de lucht was bedaard en het regende niet zooveel meer. Maar iedere bui had zooveel water meegebracht, dat het somtijds als van den hemel stroomde; vooral om hall negen was het raak. Regenbakken liepen bij sommigen over en toen was het pompen of verzuipenwaar de dakgoten het overvloedige water niet konden verzwelgen stroomde het naar binnen en bedierf zoodoende het tnooie goed in de bovenvertrekken. Die niet genoodzaakt waren het zoo hoog te zoeken kwamen handen te kort om gelijkvloers met emmers het water uil te werpen dat van den straat den drempel overschreden had, ter wijl op sommige plaatsen de straat kon bevaren worden, bij welke gele genheid de verzuchting werd geslaakt, dat het eigenlijk nog het veiligst was le wonen in eene schuit. En dan Leidsche kermis! Geen zeil van galanterie-, poffertjes- of koek kraam kon aan zulk een watervloed weerstand bieden en geen levende ziel stortte zich in het kermisfeestgewoel, hetgeen dan ook trouwens was uitge doofd. De man met de /'beren der Alpen" vluchtten weg, de jongens met de apen en marmolten kozen het hazenpad, de straat was schoongeveegd van alle muziek in de hooge en lage tonen of in het geheel geen tonen. De duizendkunstenaar, "het wonder der wereld", die zoo onovertreffelijk een stoel kan doen balanceeren op de punt van zijn neus, was naar zijn slaap- steè het Roode hart geijld, om daar bjj zijn schrale beurs zijn hart uit te storten over den slechten avond. Als stonden zij geheel alleen op de wereld en zou er nimmermeer door iemand eieren, paling of oliebollen gebruikt worden, zóó verlaten waren de venters van deze eetwaren. Die suikergoed verkochten in allerlei vormen, smaken, kleuren en geuren, op tafels uitge spreid en zonder beschutting, liepen gevaar hun lekkernijen te zien weg smelten en bergden dus alles hals over kop in de kist. En al de vergun ningsplaatsen waren volgepropt met eene groote menigte, die van de straat was geregend en nu troost zocht tegen den kwaden avond in een extra hartversterking. 't Was gisterenavond geen wonder dat de kermis als het ware op een oogenblik was schoongeveegd, dit had waarschijnlijk tengevolge dat velen, die voornemens waren nog eens een kijkje te nemennu te huis waren gebleven. Althans de schouwburg was slecht bezet, wat te bejammeren was, aangezien de opvoering van een tweetal stukjes "Een zieke tauidie" en "de oude doos" van de zijde van het aandachtige gehoor veel stof tot tevreden heid opleverde, zoo wat betreft den inhoud als het spel. Het nastukje vooral scheen zeer in den smaak te vallen. Moge een meer talrijker opkomst de overige avonden der kermis den heer Van Lier voldoening schenken voor de moeite en zorgen door hem aangewend om het zijn bezoekers steeds aan genaam te maken. In den schouwburg "Frascati", van den heer H. W. Nieuwenhuis, werd gisterenavond de eerste voorstelling gegeven, beslaande in eene dramatische schets uit het Zuidhollandsche visschersleven "Blonde Elsje", gevolgd door "Jocrisse in zjjn nieuwen dienst". Mochten den verlooners na de opvoering van het eerste stuk reeds de goedkeuring van het publiek verwerven het laatste wist de lachspieren duchtig los te maken. Ook de [heer Nieuwenhuis uiaakt aanspraak op meerdere belangstelling. De pachter van de Slads-zaal verblijdt zich nog steeds in een druk be zoek. Het Variété-gezelschap, onder directie van den heer D. Van Wijk Jr., voldoet dan ook zeer en mag zich verheugen den grootsten bjjval in te oogsten. Jammer toch, dat de aangekondigde matinée enfantine en costtime gisterenmiddag niet meer toeschouwers had gelokt. Deze voorstelling, welke zooveel succes hadverdiende beter bezocht te zjjndaar deze voor kinde ren uitnemend geschikt is; wij vertrouwen dan ook, als deze voorstelling nogmaals gegeven wordt, deze een gunstiger onthaal moge ten deel vallen. In weerwil de ongunstige omstandigheden waren toch nog eenige kermis- lustigen opgegaan naar het lokaal "de Pauw", waar op een net met groeu versierd orkest zich een flink gezelschap deed hooren; een tal van alleraar digste coupletten en goede muziek is dan ook wel in staat een flink audi- .oriuuZ bezig tb hoeden. Men aarzele dus moti twh aok aldaar eens te gfian verpoozen. De heer Van Ingen Schenau hoopt het zijnen bezoekers smalte^ lijk le maken door het leveren van goede consumtie. Men schrijft ons: De koninklijke Nederlandsche meteorologen hadden gister, blijkens hunne waarnemingen verwacht: Kalm weer. Kalm weer, zijnde een slag-om-den-arm bericht bij een barometerstand van 760 Mm., terwjjl de thermometer klom tot 77° Fahr., de lucht bedenkelijke wolken opstuurde en de barometer daalde. Toch bleek de gezichtseinder der voor noemde meteorologen niet zoo ruim te zjjn als van buitenlHi, die onweer verwachtten en wind, met eene ontstemde lucht. Voor dat "kalm weer" had dus in de plaats mogen komen verwachting: Onweer, een gebied van lage drukking, reeds in den Atlantischen Oceaan aanwezig, of kortheids halve: eene depressie. Den 21", 22" en 23" Juli werden te 'silage voor de acte als hoofd onderwijzer geëxamineerd 15 candidaten. Afgewezen werden 9 en toege laten 6, namelijk de hh. H. J. A. Ahsman, van Delft; L. P. Akkersdjjk en W. S. Bazendijk, beiden van Rotterdam; B. Bakker, van Werkendam; H. Boogaards, van Rijsoord, en M. Van der Boon, van Leiden. Het stoomschip Limburg, van Java naar Rotterdam, vertrok 23 Juli, des middags, van Marseille. Alles wel aan boord. De kapitein ter zeeC. II. Boogaert, die nu in Nederland vertoeft, zal binnen korten tijd naar Indië vertrekken, vermoedelijk om een werkzaam aandeel te nemen aan de verrichtingen in Atjeh en Tenom, daar deze officier zich steeds bijzonder heelt onderscheiden door de buitengewoon gemakkelijke wijze, waarop hij met de hoofden in Noord-Sumatra wist om te gaan. (Bbl.) De eindexamens aan het koninklijk instituut voor marine te Willems oord, onder presidium van den schoul-bij-nacht J. W. Binkes, adj. des ko- nings in b. d., zijn gisteren geëindigd. De adelborsten voor de zeemacht en de mariniers die daaraan hebben deelgenomen zijn allen geslaagden worden alsnu bij den koning voorgedragen tot adelborsten le klasse bij de zeemacht en tot 2" luitenant bij het korps mariniers. We naderen zoo langzamerhand het tijdstip van de opening der land bouwtentoonstelling, wier welslagen is verzekerd"en die voor kenners en liefhebbers veel belooft. Men zal, gelijk bij eene tentoonstelling van korten duur te verwachten is, op tijd gereed zijn en alles is daartoe druk in de weer. Een monumentale poort, gedekt door een kolossaal doek, een zeer fraai zeegezicht van jhr. E. Van Heemskerck van Beest, eene symbolische voorstelling gevende van onze oude vaderlandsche "baanbrekers" ter zee, zal tol ingang strekken. Ter weerszijden staan een paar houten gebouw tjes en op het terrein valt het oog dadelijk op drie groote gazons, welke met de breede voetpaden een cirkel vormen, dienende tot voorgrond voor eene muziektent. Daarachter legen de sloot staal de restaurant. Een lou- tein wordt in 'l midden van het perk aangebracht en bloemen zullen het levendige groen van het gras breken. Rechts en links van het perk staau

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1