V. 172. WOENSDAG 23 JULI. STADS-BE RICHTEN, Kostelooze Vaccinatie en Itevaccinatie. BINNEN JLANUSC HE BERICHTEN. £j De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2 s afzonderlijke ntmmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maanden JuliAugustus, Septem ber en October gelegenheid bestaat lot kostelooze vaccinatie en revacctnatle voor onvermogenden op Woensdag van elke week des namiddags te een nur, in een der lokalen van de Stadswaag en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5 der wet van den 28" Juni 1881 Staatsblad N°. 97), Brengen ter algemeene kennis dat doorAuDA Maria Goldenbeiig, huisvrouw van J. Van Bergen en Henegouwen, een adres is ingediend, houdende ver zoek om vergunning lot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Kraaierstraat n°. 13 alhier. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 22 Juli 1884 HARTEVELT, Weill. I® Secretaris LEIDEN, 22 Juli Door de Christ. Geref. gemeente alhier is het volgende drietal opge maakt: dd. H. Beuker, te Emmelenkamp; A. Brummelkamp Jr., te Groningen, en L. Van der Va k, te Delft. Zondag 27 Juli aanst. zal het beroep plaats hebben. Heden namiddag is uit het water aan den Witten Singel alhier opge haald het lijk van een onbekend manspersoon, tusschen de 50 en 60 jaar oud, met glad gezicht, blond haar, gekleed met zwarte jas, bukskin vest, zwarte broek, blauwe kottssen, lage schoenen, gekeperde hemdrok, half hemd met witte staande boord en zwart dasje. Op den overledene is be vonden de somma van /0.90, alsmede een stuk van een papieren zak, ten name van den cuisinier Sasse, aan de Aalmarkt. Zij die aangaande de identiteit van dal Ijjk inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich aan het poliliebureel te vervoegen. Door de politie alhier zijn aangehouden twee manspersonen, genaamd J. v. R. en G. H., die zich ten nadeele van hun patroon, den winkelier en behanger M.. aan dielstal van onderscheidene goederen hadden schuldig ge maakt en de opbrengst van den verkoop daarvan ten eigen bate hadden aangewend. Waren velen ontstemd over de wijze, waarop gisteren het kermisfeest een aanvang nam, ergerden zij zich over de onwelkome natuurgaven, welke de hemel in dichte drommen op het aardrijk deed nederdalenbepaald zij han delden hierin verkeerd; het llollandsch tooneelgezelschap, onder directie van A. Van Lier, van het Grand Theatre te Amsterdam, heeft ons gisterenavond bij zijne eerste opvoering op onwederlegbare wijze geleerd wat er ook ge- beure: »Menseh, erger je niet." Jammer was het dat er niet meer bezoekers in het schouwburglokaal vereenigd waren om van deze wijze les partij te trekken, vooral omdat de hier aangenomen modus docendi algemeen in den smaak viel, zooals bleek uit de gulle en blijde lach die men allerwegc hoorde, uit de luide bijvalsbetuigingen die steeds den tooneelspelers ten deel vielen, kortom uit de opgewektheid die overal heerschle. Eenigzius den inhoud van dit stuk weer te geven, zoude ons onmogelijk zijn. Het was volkomen een pièee a tiroir, een stuk zonder intrigue, zonder leidende gedachte, zonder tendenz, maar daarentegen vol geestige actueele kwinkslagen, weergegeven in coupletten, quodlibets, koren enz. Hoewel dit bijna alles op onze hoofd stad betrekking had, lot zelfs het accent der acteurs en actrices, ging hier door niets van het aardige te loor. De heer Bigot, als Kikker, verdient buiten eenige twijfel in de eerste plaats genoemd te worden, niet alleen omdat wij aan zijne pen dit blijspel te danken hebben, maar ook voor zijn spel. Het weergeven o. a. der ver schillende manieren, waarop het Amsterdaaische publiek zich ontspant, was bepaald alleraardigst; hij werd hierin zeer goed bijgestaan door mej. Louise Kiehl als Leona van der Hart, welke zich niet alleen kon beroemen op eene welluidende stemmaar bovendien op hei epiteton van eene lieve verschij ning. Mevrouw Albregt-Engelman was gisteren zooals wjj het van :eze ons bekende actrice kunnen verwachten. Wanneer wij in het bjjzo der wilden vermelden zouden we te uitgebreid zijn, besluiten wij derhalve met de verklaring, dat allen medewerkten tot het doen welslagen van dit stuk, dat voorzeker een der points d'attraction dezer kermis zal zijn. Niet minder is dit het geval met de Stads-Gehoorzaal alhier. Door de goede zorgen van den wakkeren oudernemer, den heer Dttyser, heeft het Leidsch publiek thans de gelegenheid om kunstenaars op elk gebied te kunnen bewonderen De zang is vertegenwoordigd door llollandsche, Fransche en Duitsche chanteuses; de dans door de dames (irsino, Clari, Emily en Nelly Patty; de kracht door de gebroeders Maruranos en Henry; de vlugheid door mr. Said Beni, den Indiër, bijgenaamd de koning der koorddansers; de geest door Geschw. Mtiller, mr. Xavier en mr. Cattier; het instinct door de gedres seerde duiven, kippen en hanen van madellc Ella Stella. Allen oogsten de meest uitbundige lof in, hetgeen zich duidelijk openbaarde in het telkenmale bisseeren der verschillende nummers. Vooral de uitvoering van eene scène uit «La Grande duchesse de Gcrolstein", opéra-boufle, d'Ofïenbach, had buiten gewoon veel succes. Eene prachtvol gedecoreerde zaal (reeds vroeger door ons beschreven), een goed orchest, eene goede consumptie voor niet al te veel geldMein Liebchen was wiinchest du mehr. Ditzelfde getuigenis mag ook worden afgelegd ten opzichte van de café's //Ephraïm" en "Noë". Ook daar beproefd men zooveel mogelijk de kermis vreugde te verboogen door het doen optreden van zeer aardige gezelschappen conpletzangers enz. In het lokaal "de Paauw", waar reeds gisteren- en hedenavond eene soiree musicale werd gegeven, zal morgenavond en overige avonden gedurende de kermis een gezelschap optreden onder directie van den heer J. S. Cantor, dat zich hier ter stede meermalen van eene gunstige zijde heeft leeren kennen. Wij aarzelen dan ook niet een bezoek aan dit met zijn tuin zoo aangename lokaal aan te raden. De heer Spriet, »dc koning der goochelaars", smaakte reeds gisteren bet genoegen zijne tent met een druk bezoek vereerd te zien. En geen wonder. Kosten noch moeiten heelt genoemde directeur gespaard om een goed gezel schap te engageeren. Men weet niet wat het meest te bewonderen óf de buigzaamheid der athleten óf de vaardigheid der koorddansers. De voorstel lingen worden besloten door alleraardigste pantomimes, waarin Arlequin en Pierrot als het ware om den voorrang wedijveren. Hoewel de kermis reeds in vollen gang is, is zij nog niet volkomen. De heer 11. Nieuwenhnis toch zal morgen. Woensdagavond, de eerste eener reeks voorstellingen geven in zijne schouwburgtent op de Ruïne, waarvan hedenmorgen de eerste grondslagen werden gelegd. Ook dit gezelschap maakt aanspraak op de belangstelling van het kermisbezoekend publiek. Door de opvoering van degelijke stukken zal het trachten zjjne van ouds gerenommeerde naam te handhaven. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rjjks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank ƒ7.372,467.02 en bij de betaalmeesters 1,779043.39% te zamen ƒ9,151.510.41%. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belanghebbendendat met 1 October a. s. bjj het kon. Ned. Meteorolo gisch instituut zal worden aangesteld, op eene jaarwedde van ƒ1000, een hjjzonder adsistent van den hoofddirecteur. Doctoren en candidaten in de wiskunde en zij die grondige kennis van de wiskunde bezitten en voor deze betrekkina in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 September e. k. schriftelijk tot genoemden hoofddirecteur te wenden. Blijkens mededeeling van Zr. M". gezantschap te Brussel is de in- en doorvoer te land en ter zee, van lompen, vodden, lappen, beddegoedge dragen linnengoed, oude kleederen (uitgezonderd bagage), afkomstig uit Frankrijk, in België verboden. De in- en doorvoer der bedoelde voorwerpen uit andere landen is in België niet geoorloofd, tenzij de herkomst ten ge noegen van het bestuur der invoerrechten gestaafd worde. Blijkens meJedeelingen van den lijdelijken zaakgelastigde der Neder landen te Parijs, zijn tot de overeenkomst ter bescherming van den indus- triöelen eigendom, den 20,trO Maart 1883 te Parijs tusschen onderscheidene staten, waaronder Nederland, gesloten en den 6"1" Juni 1884 bekrachtigd; toegetreden de regeetingen van Groot-Brittannië, van Tunis en van Ecuador. Wat Groot-Brittannië betreft, zijn van de toetreding uitgezonderd het eiland Man, de kanaal-eilanden en de Britsche bezittingen. Het stoomschip Nederland en Oranje, van Amsterdam naar Java, vertrok gisteren van Pauillac. In de afgeloopen week zijn by het gehouden notariëel examen ge-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1