ZATERDAG 19 JULI. STADS-BER1CHTEN. BINNENLANDS CUE BERICHTEN. Ï8«4. N°. 160. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prys der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebesluur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den I6-" Juli 1884 invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85 wijken I, II en 111 en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Lelden, 18 Juli 1884. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleeud aan J. Schilthuyzen, ei. rechtverkrijgenden, tol het oprichten van eene Smederij in het perceel in de Morschstraat N". 26. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de LeitfscAe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Juli 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 18 Juli. Tot cndcfwyzer aan ecr.c R. K. school te Rotterdam is benoemd <lc ueer G. Simons Az., alhier. Van de theol. school te Kampen is o. a. geslaagd voor het theolog. examen B en alzoo bevorderd tot candidaat tot de H. bediening de heer A. M. Donner, van Leiden. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde den 17"< dezer te Southampton. Uit Amsterdam meldt men aan het D. v. Z. en 's Gr.: Uit vertrouw bare bron kan gemeld worden, dat de volgende vier groepen mededingen naar de plaatsing van de nieuwe Nederlandsche ieening van 60 millioen: 1°. Rothschild; 2». Hope, Baring, Comptoir d'Escompte Ilotliuguer C°. 3°. Wertheim en Gompertz, Lippmann en Rosenthal. Deutsche Eflecten- und Wechselbank, Robert Warschatter C°. en Berliner llandelsgesellschalt; 4°. de Nederlandsche handelmaatschappij, de Amsterdamsche bank en de Amsterdamsche succursale van de Banque de Paris en des Pays-Bas. - Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee, is be roepen d'. A. Voorhoeve, te Dedemsvaart. De toevloed van belangstellenden te Delft, speciaal van den kant van Schiedam en Rotterdam, was zoo verbazend groot, dat passagiers, die reeds te zeven uren aan het spoorwegstation te Rotterdam kwamen, eerst, niet tegenstaande om de vijf minuten de treinen vertrokken, tc ongeveer halftien aldaar arriveerden. Van controle der plaatsbiljetten was geen sprake. De salonwagens werden niet alleen inwendig, maar zells op de balkons inge nomen door reizigers die niet gewoon zijn eerste klasse le reizen. Zelfs zagen wij treinen passeeren, waarvan de buffers tot staanplaatsen waren gepromoveerd. (O. Ct.) Een kleine bende *pick pockets" heeft van de drukte te Deltt gisteren gebruik gemaakt om eenige horloges en vestkettingen le rollen. Te midden van hun bedrijf werden zij gestoord door de waakzaamheid der politie, die twee hunner op heeterdaad betrapte en in arrest nam. Een van de inspec teurs van politie, aan het Delftsche station aanwezig, had de beleefdheid de heeren die een horlogeketting droegen te waarschuwen hun kleinoodiën aan de begeerige blikken van de zakkenrollers te onttrekken. Woensdagavond geraakte te Bodegraven een tienjarig knaapje spelende te water. Het werd eenigen lijd later levenloos opgehaald. Te Nieuweikerk aan den IJsel, 'sGravenweg, had Dinsdagavond een droevig ongeval plaats. Een 9 jarig meisje, dat aldaar kort te voren met den trein was aangekomen, cm een bezoek te brengen bij hare familie, gfng even met hare tante ene boodschap doen. Van d.iar teruggekeerd, liep zij spelende aehler een boom en gieed in het water, waar zij aanstonds in de diepte wegzonk. Na 20 minuten haalde men haar voor dood uit de j de sloot en slaagde men er in de levensgeesten weder op le wekken. Den volgenden morgen echter is het meisje overleden. Donderdagnacht zijn op den Ringdijk tusschen Sloten en het sloom ;e- toaal de Lijnden vier huizen verbrand. De huizen waren allen tegen brand schade verzekerd. De brand is ontstaan in eene schuur. Gisterenmiddag is door een trein van het Oosterspoor aan het stat ion te Barneveld een boerenwagen overreden, waarop zes personen zich bevon den. Een hunner raakte onder den trein, verloor een been en een hand en werd in het gelaat hevig gewond; de overige personen kwamen met den schrik vrij. Oorzaak van het ongeval was dat de afsluitboom aan den over weg niet was gesloten. Te Tilburg hebben Woensdag storm en hagelslag veel schade aan fa brieken, particuliere gebouwen enz. teweeggebracht. In ééne fabriek op bet Goirke zijn 400 ruiten verbrijzeld, aan het atelier van den staatsspoorweg 300. Verscheidene vitrines van winkels zijn stuk geslagen. In de Enschot- tcrlaan bij Tilburg zijn in 60 woningen de ruiten stuk geslagen. Gisterenmorgen ongeveer 8& nur had te Bergen-op-Zoombjj de fon- damenteeringen en het uitgraven van een put voor het bouwen van negen •lieuwe huizen op geslechten vestinggrondhet volgende treurig feit plaats: nrie der aan het graven van den put werkende metselaars stortten eensklaps milder eene hoop afvallenden grond naar beneden, waarvan er twee onder ue aarde werden bedolven; de derde werd spoedig gered, en toog ook, na een weinig tot zich zeiven gekomen te zijn, weer aan het werk. Met de twee anderen ging het zoo gemakkelijk niet; na twee uren gravens kwam de tweede te voorschijn, levend! en werd na de noodige geneeskundige hulp, 'ie hem verbeidde, ontvangen te hebben, naar zijne woning gebracht. Het was toen 10uur en uur later werd ook de derde er uitgehaald, doch hjj behoorde niet meer onder de levenden. Vervolg van het verhandelde in de raadszitting van 17 Juli 1884. Overgaande tot het eerste punt der agenda werden als leden van bet be stuur van het stedelijk werkhuis herbenoemd de hh. J. Van Heukelom Jr., C. J. Leembruggen en A. J. Ivrantz. Bij de behandeling van het verzoek van Ph. Van der Heyden om een plankjjs te leggen in den Nieuwen Rijn, vroeg de heer Bredius het woord. In de vorige vergadering bij behandeling van een dergelijk geval had hjj voorge steld de vergunning te verkenen tot wederopzeggens toe. De raad wasechter van oordeel dat elke vergunning, door den gemeenteraad gegeven, slechts kracht heeft tot wederopzeggens toe, zooals dan ook in de vorige vergade ring is gebleken; ofschoon hij hiermede niet kan gaan, zoude hjj toch gaarne zien dat de raad consequent in zijne besluiten bleef, hij vond het dus ten eenenmale overbodig dat de woorden, mits tot wederopzeggens toe, ditmaal in de voordracht der commissie van fabricage geplaatst, er in vermeld blijven. Men zoude anders later er zich op kunnen beroepen dat de raad wel degelijk onderscheid maakte in het verleenen van vergunningen. Het amen dement werd ondersteund door de hh. Versier en Donner. De heer Cock gaf toe dat bedoelde woorden overbodig zijn, maar geloofde echter dat het geheel en al onschadelijk is, indien zij gehandhaafd blijven. De regeering dezer stad had toch het recht om elk oogenblik de door haar verleende vergunningen in te trekken. De heer Bredius geloofde dat dit niet het ge val is, daar het een buitengewoon contract is, nameljjk het do ut des. De heer Cock zeide daarentegen dat hier van geen contract sprake kan zijn, daar hei tot onderwerp heeft een zaak buiten den handel. Het amendement van den heer Bredius in stemming gebracht, werd daarop verworpen met 15 stemmen tegen 1. Het voorstel van burg. en weth. werd vervolgens met 15 siemmen tegen 1 aangenomen. Omtrent de voordracht tot het maken van eene schoeiing in de Heeren- singelgracht en lot demping van een gedeelte van deZijlsingelgracht,merkte de heer Knappert aan dat de commissie van financiën niet was gehoord, daar deze op dit oogenblik onvolledig was en hij gaarne zaken zoo spoedig mogelijk afdoet, zou hij niet voorstellen de behandeling dezer zaak te ver dagen, hij had echter een bezwaar tegen het voorstel van burg. en weth. Deze toch hadden voorgesteld de onkosten te vinden uit art. 92 der begroo ting, omdat het dempen van den Stationsweg voor ongeveer 800 minder dan de toegestane som was aangenomen. Dit is feitelijk het restant van door de gemeente geleend geld, en zoude dus ook deze onkosten voldaan worden uit dit geldiets waarmede hij zich niet kon vereenigenliever zoude hij zien dat het gevonden werd uit de post onvoorziene uitgaven. Het dagelijksch be stuur nam dit amendement van den heer Knappert over en werd dan ook zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voordrachten tot uitreiking van consenten voor het jachirecht op

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1