BUITENLANDSCHE BERICHTEN. twee extinctenrs, bediend door personeel van de fabriek, voldoende was, om de vlammen, die zich aan het beddegoed hadden medegedeeld, te blus- schen. De "Becker Budding It's Exlincleur" heelt zijne deugdelijkheid uit stekend bewezen. Deze geforceerde proefneming zal er ongetwijfeld toe bijdragen, om voor magazijnen, werkplaatsen, fabrieken enz., deze extinc tenrs algemeen in te voeren." De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels dezer courant opgenomen staten, betredende: den in- en uitvoer der voor naamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand Maarten de eerste drie maanden van 1884, vergeleken met dien over gelijke tijdvak ken van de beide voorgaande jaren; den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerahaia, gedurende de maand Maart en de overige maanden van 1884 te zamen. Mét het stoomschip Samarang zal 19 Juli aanstaande, 's morgens te 9 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Burgemeester Den Tex, van Amsterdam naar Batavia, is heden te Marseille aangekomen. De Madura vertrok van Batavia naar Am sterdam den 16 Juli. De Voorwaarts van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Gibraltar den 16 Juli. Voor de acte als hoofdonderwijzer werden 14, 15 en 16 Juli te's llage geëxamineerd 13 candidalen, 8 werden afgewezen en toegelaten 5, name lijk: de bh. P. Eggermont, van Schipluiden; A. F. Heymann, van Hof van Delft; C. Van Hoik, P. Jongejan en K. Mielart, allen van 'sGravenhage. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn tot arts be- vorderd, de heerenH. F. A Peijpers, med. doet., en M. E. T. Th. Dubois. Toegelaten voor hel le gedeelte zijn de heeren: E. Alberts, E. G. Van Lunteren, L. Broekman (doctorandi), A. C. G. Post en J. J. Sterk (candi- daatartsen. De commissie voor de Zuid-Afrikaansche spoorweg-maatschappij heeft de volgende circulaire verspreid: Tot ons leedwezen moeten wij u, ter vol doening aan de voorwaarden van deelneming in de op te richten Ned. Zuid- Afrikaansche spoorweg-maatschappij, mededeelen, dat het ingeschreven be drag van 1.985.350 niet voldoende is om ons te vergunnen, uwe inschrij ving reeds nu aan te nemen. Wij zouden het daarom op prijs stellen zoo gij ons, door uwe inschrijving uiterlijk tot 15 November e. k. gestand te doen, in staat wildet stellen, onze pogingen ter verkrijging van het noo- dige kapitaal voor het oprichten der maatschappij te kunnen voortzetten. Bij gelegenheid van de vierde jaarlijksche zamenkomst van de Vrije universiteit te Amsterdam, is van iemand, die onbekend wenscht le blijven, voor het hospitium de toezegging ontvangen van eene gilt, groot /2000. - De heer W. 11. Bruno Bok, notaris op Tessel, is na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen overleden. Men meldt aan het D. v. Z.en's Gr., dat de fabriek van ruwe garens des heeren Bonnike, te Amersfoort, die aan een 80-tal arbeiders werk ver schaft, met Augustus gesloten en in den loop der maand verkocht wordt. Tot gemeente-secretaris van Middelburg is benoemd den heer A. De Vulder van Noorden, thans gemeente-ontvanger. Bij verdere nasporingen in de zandgroeven te Kan, nabij Maastricht, werden nog twee stukken zandsteen uitgezaagd, waarin zich gedeelten, be- hoorende bij de reeds gevondene beenderen eener krokodil, bevinden. In het ééne stuk bevindt zich een ruggewervelbeen en in het andere een stuk behoorende tot een der kakebeenen, waarin een afgebroken tand zit. De twee grootste kakebeenen meten 62 en 67 centimeter. In het kleinste twee zitten 8 zware landen, waarvan er sommigen ruim een halven palm lang zijn. De kakebeenen, wervel- en andere beenderen bevinden zich ver spreid in drie zeer groote en drie kleine zandsteenblokken. Napoleon 1 heeft indertijd bij zijne plundering der Europeesche kabinetten van zeld zaamheden, een in de zandgroeven van den St. Pietersberg te Maastricht gevonden dergelijk exemplaar, dat echter minder volledig is, dan het thans te Kan ontdekte, uit Maastricht naar Parijs laten overbrengen, waar het zich nog in een der museums bevindt. De zandsteenblokken met de zich er in bevindende overblijfsels der vermoedelijke Maasdal-krokodil zijn te Kan bij zekeren lluyds tegen eene kleine vergoeding te bezichtigen. Aan de ge lukkige vinders zijn reeds geldelijke aanbiedingen gedaan tot afstand der voorwerpen. s GRAVENHAGE, 17 Juli. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen ver meld: J. Tas, te Amsterdam, ridder der Kroonorde van Italië; J. A. Schuur man, te Amsterdam, ridder der Leopoldsorde van België; jhr. F. Van Bever voorden tot Oldemeule, te Amsterdam, commandeur 2e kl. der Wasa-orde, waartoe hij door den koning van Zweden en Noorwegen is benoemd; A. L. Wurfbain, te Amsterdam, commandeur der orde van Isabella la Catolica van Spanje. Door Z. M. is. op verzoek, eervol ontslag verleend: aan F. D. A. O. E. Van Halteren van Vrijenes en Sluipwijk, als burgemeester van Boskoop; aan C. Smit Jz.als burgemeester van Barsingerhomaan J. C. Nelissen, als burgemeester van Bom, en zijn benoemd: tot burgemeester van Hulsberg, 11. 11. a Uampo- secretaris dier gemeente; van Meppel. K. E. Borger en van Klimmen, J Sciioenmaekers, secretaris dier gemeente; van Voorst, mr. J. baron Van der Feltz; van Maasniel, Th. H. Waekers; van Noordwijk, C. L. C. W. Pické. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is dr. L. J. Morell, te Utrecht, tot wederopzegging, toegelaten als privaat docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs le geven in de archaeologie en de geschiedenis der Grieksche kunst aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De officier van administratie le kl. G. H. C. Van Nuys, uitsluitend belast met de funcliën van fungeerend fiskaal bij den zeekrjjgsraad aan boord Zr. M». wachtschip te Willemsoord, wordt met 20 dezer op non-acti-g viteil gesteld. De koning heeft gisteren ontvangen de geloofsbrieven van de heeren Vacaresco en De Burenstam, dusver minister-resident respectievelijk van Z. M. den koning van Rumenië en van Z. M. den koning van Zweden en Noor wegen, bij HD\ hof, in hoedanigheid de eerste van buitengewoon gezanten gevolmachtigd minister, de tweede van gevolmachtigd minister, en van de heeren graaf Kapnist en graaf Von Bismarck - Schönhausenals buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister respectievelijk van Z. M. den keizer van Rusland en van Z. M. den keizer van üuitschland, koning van Pruisen. Z. M. de koning zal morgenvoormiddag ontvangen: te 10 uren de commissie uit de eerste kamer en te 10% uren de deputatie uit de t« de kauier der staten-generaal, beiden belast met de aanbieding van het a'res van rouwbeklag. Z. M. de koning ontving gisteren een bezoek van Z. D. H. den pias Von Wied. De groothertog van Saksen werd gisterenavond bij zijne aank; nst alhier aan het Rhijnspoorslalion ontvangen door graaf Schimmelpenninc: en majoor Bentinck, namens Z. M.; baron Taets van Amerongen voor pi ses Hendrik en den minister van buitenl. zaken, jhr. Van der Does de V. i.le- bois. De Duitsche legatie met graaf Von Bismarck, den heden geact ^'li- teerden gezant van het keizerrijk, aan het hoofd, alsmede gezant Von Alvensleben, was mede aanwezig en complimenteerde ook prins Albert van Pruisen, die te 10 uren aankwam en zich naar 'skonings paleis begaf. II. K. II. prinses Hendrik braeht heden een bezoek ten hove. 11. M. de koningin zal voor het vertrek der kon. familie naar het Loo aan de dames van het hof eene rouwaudientie verleenen. De graaf van Vlaanderen bracht gisteren een bezoek aan het paleis "Buitenrust" aan den Scheveningschen weg. De Belgische gezant dineerde gisterenmiddag bij Z. M. den koning. De prins Von Wied vertoefde gisterenavond eenige oogenblikken in de rouwkamer van het paleis van den kroonprins. Namens den prins van Wales werd ook aldaar door den Engelschen ge- zant een rozenkrans op het lijkkleed nedergelegd. Te hall negen heden morgen was het koninklijk lijk reeds in de rouwwagen opgesteld. Toen Z. M. ten 8.50 het paleis aan den Kneuterdijk j: binnentrad, stond de stoet tot vertrek gereed. Z. M. was gekleed in gre nadiersuniform. Klokslag 9 ure besteeg de koning het voor hem bestemde rijtuig en zette de stoet zich onmiddellijk in beweging. Z. M. beant woordde op dien tocht elk militair eeresalut met eene diepe buiging. Den heer d. A. v. d. H., lid der tweede kamer, is gisterenmorgen aan het station van den Iloll. spoorweg alhier, bij het instappen van een coupé, door een Engelsch heer ontvreemd uit de binnenzak van zjjn jas eene por tefeuille waarin een bankbiljet van 100, Iemand, die er over oordeelen kan, maakt ons de opmerking, dat wanneer men thans op den hoek van hel Buitenhof staat voor den ingang van den in aanbouw zijnden Passage, met zijn zuilen zonder kapiteelen en zijn muurbrokkeu zonder kop. die aanblik juist denzelfden indruk geelt als zag men de opgravingen van Pompeji voor zich. (D.v.Z.en s Gr.) ENCfELlIV». De tweede editie der Times bevat eene depêche uit Shanghai van hedenwaarin gemeld wordtdat de Fransche gezant te Tientsin met den Chineeschen gevolmachtigde in onderhandeling is getreden en de terugtrek king der Chineesche troepen van de Tonkinsche grenzenbenevens de be taling eener schadevergoeding geeischt heelt. Indien Tsung-Li-Yamen deze eisch verwerpt, wordt een oorlog tusschen Frankrijk en China onver mijdelijk. Uit New-York wordt gemeld, dat de bekende schaakspeler Paul Morphy is overleden, Hij was de zoon van Creoolsche ouders te Orleans en bezat reeds als kind zulk een aanleg voor het schaakspel, dat hij op zijn tien jarigen leeftijd (1847) den vermaarden Europeeschen schaakspeler Loewenthal overwon. In 1857 behaalde hij de zege in den grooten schaakwedstrijd te New-York. Ook in de jaarlijksche bijeenkomst van het Britsche Schaak genootschap behaalde hij toen veel roem. Met groot succes speelde hij tegen Anderssen, Barnes. Bird, Horwilz, Loder, Mongredier enz. Op de groote schaakcongressen te Birmingham en Parijs speelde hij acht partijen te gelijk en won ze ook. Na zoo in 1857 een half jaar in Europa te hebben door gebracht. ging hij naar Amerika terug en aanvaardde nog in datzelfde jaar eene rechterlijke betrekking in zijne vaderstad. Gedurende de drie volgende jaren nam hij echter nog deel aan de Europeesche schaakcongressen en be haalde er menigen triomf. Sedert 1867 onttrok hij zich aan het openbare leven. Later is hij krankzinnig geworden. Aanvankeljjk meende men dit te moeten toeschrijven aan de inspanning van het schaakspel; doch dn werd later tegengesproken, onder opmerking dat de eerste kenleekenen van ver standsverbijstering zich eerst tien jaren na zijne vrijwillige aftreding hebben voorgedaan. FKANKHIJ H. Van particuliere zijde wordt uit Parijs gemeld, dat de commissaris van politie Galien. die bij het bekende tumult voor het Ilötel Continental niet de vereischte geestkracht heeft getoond, is afgezet. De dépêche van de Times uit Shanghae, meldende, dat de Tsung-Mi- Yamen de voorstellen van den heer Patenötre formeel heeft afgewezen, wordt tegengesproken. Men gelooft integendeel, dat spoedig eene schikking zal tot stand komen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3