;v*. ion. VRIJDAG 18 JULI. STADS-BERICIITE1V. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere re| BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5 der wel van den 28*11 Juni 1881, Stbl. N". 97; Brengen ter algemeene kennis, dat door JEAN FRANCOIS FRAIK1N, j woonachtig te Oudshoorn, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Sta tionsweg n°. 3 alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 Juli 1884. HARTEVELT, Weill. Is Secretaris, j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene j kennis, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1883, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche J Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 Juli 1884 HARTEVELT, Weth. 1° Secretaris. Plechtige begrafenis van Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje. De verliezen, door ons vorstenhuis sedert 1877 geleden, volgden elkander zóó snel op, dat rouwdragen sedert de laatste jaren helaas! niet meer tot de zeldzaamheden kon gerekend worden. Nauwelijks is een drietal jaren heengegaan sinds de vorstelijke grafkelder zich opende tot ontvangst van den afgestorven oudsten telg van het gelielde huis van Oranje, of heden ontsluiten de grafgewelven zich op nieuw om het stoflelijk hulsel van den laatsten troonsopvolger uil dat stamhuis in eeuwige rust op te nemen, dat zelfde doodenverblijf waar hij, wiens overschot heden ten grave daalde, zoo vaak in stille eenzaamheid verwijlde om tranen te plengen op de rustplaats van eene hem onvergetelijke moeder en eenen hem dierbaren broeder. Van heden af is liet stof der beminde bloedverwanten met het zijne binnen de sombere muren van dit vorslengraf vereenigd. Dat dit eerst heden geschiedt lag in het begrijpelijk verlangen van zijnen koninklijken vader om de lijk baar van zijn beminden zoon grafwaarts te volgen, eene begeerte die alleen vroeger in vervulling had kunnen komen indien Z. M., gehoor gevende aan de inspraak van het vaderhart, een voor zijn dierbaar leven hoogst heilza- men gezondheidsmaatregel hadde verwaarloosd. Ondanks de in de laatste jaren zoo opeenvolgende uittochten, draagt der gelijke begrafenisdag toch nog altijd een hoogst ernstig en plechtig karakter, al mogen de levendigheid en het verkeer, welke de hofstad bij zoodanige ij gelegenheden en ook heden biedt, nu juist niet in slaat zijn dien indruk voetstoots te vestigen. Met het oog op het buitengewone uur van aanvang der teraardebestelling, bood de stad reeds in de eerste ochtenduren een tooneel van drukte. De honderden van elders, die, gisteren aangekomen, zekerheidshalve overnacht hadden, groeiden heden in den vroegen ochtend tot duizendtallen aan, met de stroomen volks die de ochtend- beter gezegd nachttreinen herwaarts brachten. Het aantal rouwvlaggen, reeds eenige weken aan de gevels van veler woningen zichtbaar, was heden langs den weg verdubbeld. Terwijl allen tot de stoet behoorende zich in bet Voorhout, op de wijze in het programma aangewezen, rangschikten, werden binnen 's prinsen wo ning de noodige maatregelen voorbereid om het vorstelijk lijk uit de woning in den rouwwagen over te brengen. Van de zaal, waar de lijkkist, te midden van een heg van kransen en bloemen op eene estrade geplaatst was, werd reeds vroeger eene beschrijving gegeven. Men zag tegen den aanvang der plechtigheid in de rouwzaal vereenigd den opper-ceremoniemeester des konings, minister Du Tour Van Bellinchave. prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2 meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. den gepensionneerden kolonel Jhr. Hooft, buitengewoon adjudant des ko nings in de schitterende uniform van hooldofflcier der rijdende artillerie; kolonel Hojei, majoor Beijerman de twee getrouwe adjudanten van den af gestorvene, die sedert het begin der ziekte en den dood van liet paleis zoo goed als niet geweken zijn, alsmede kapitein baron Sirtema Van Grovestins 's konings adjudant, wien met de drie vorengenoemde hoofdofficieren de eer van slippendrager ten deel viel, als zijnde vroeger toegevoegd aan het huis van Z. K. H. den kroonprins. Allen, die tot de lijkstatie behoorden waren ten paleize tegenwoordig, ook de vreemde gezanten, met hofrijtuigen af gehaald. Buiten wachtte de rouwwagen reeds aan den ingang van bet paleis tot opname van den zwaren looden kist, des avonds te voren voor goed ge sloten. Alvorens daartoe werd overgegaan, was, geheel in den geest met 's prinsen gevoelens van vereering jegens zijne overleden moeder, het portret van wijlen koningin Sophia achter de glasruit van het deksel gelegd, met het gelaat naar den doode gericht. Reeds waren de vorstelijke personen, die de hoofden van hun stamhuis bij de droeve uitvaart vertegenwoordigden, in de sterfwoning ontvangen. Weldra verscheen ook Z. M. de koning met de eerbewijzen aan zijn hoogen persoon verschuldigd door militaire macht en eercwacht ontvangen. En weinige oogenblikken daarna zag men met behulp van een roltoestel het ljjk uit dc rouwkamer van het paleis dragen en in den Ijjkwagen plaatsen. De handen v, O zestien eervol dienende onderofficieren der zee- en landmacht van de Haagsche en Delftsche schutterij, torschen den koninklijken last op den kor ten afstand van de rouwkamer naar den praalwagen. Van de kist werd vroeger reeds eene beschrijving gegeven. En terwijl het mahoniehouten ge vaarte langs de bordes door de handen der dragers in de lijkkoets wordt geschoven, werden reusachtige kransen op het fluweelen rouwkleed dat over de kist geslagen is, aangebracht en herschiepen dit in een bloemensprei, waaronder liet lijk rustende is. Juist 9 uur knalt het eerste kanonschot en kondigt het doffe geluid van den rouwtrom een eind vooruit de nadering van de Lijkstoet aan, gelijk mede de klokken luide verkondigen dat de plechtigheid een aanvang heeft ge nomen. De treurstukken die de kapel der grenadiers en van andere corpsen hier en daar uitvoerde maakten, hooldzakelijk door het koper voortgebracht, den gewenschten indruk. Nadat de militaire macht in rouwpas voorbijgetrokken was, den weg ne mende in liet programma vermeld, kwam de eigenlijke hofstoet in het ge zicht, geopend als die werd door den aan zijn rood scharlaken uniformjas herkenbaren hoffourier te paard, met twee rijknechts achter zich. Wfl za gen in het onmiddellijk aansluitend tweespannig rijtuig 's konings kamerheer- ceremoniemeester jh'. van Bronkhorst gezeten, met den scepter in de hivnd. Te voet volgden nu de hofbeambten en officianten van het huis van hiim wiens stoffelijk omhulsel thans met zooveel eerbetoon wordt omringd. De sombere rouw kleeding van het hofpersoneel doet als het ware den bedroef den staat waarin zij twee aan twee het lijk van hun meester tot aan de laatste rustplaats vergezellen, des te scherper uitkomen. Zoowel in een phy- siek als stoffelijk opzicht is voor deze dienaren de dood van hunnen vorsle- lijken meester een zwaar verlies en zeker gaan zij een zorgvolle toekomst tegemoet, tenzij de hooge erfgenamen van wijlen Z. K. 11. in de bedoeling van den overledene mochten handelenwaarvan de uitvoering door den te vroegen en onverwachtcn dood is verhinderd. Er volgde nu een serie ledige hofrijtuigen. bestemd voor de adellijke dra gers van het vorstelijk lijk en daarna zag men aan de heeren dr. H. J. Vinkhuyzen en dr. G. J. van Wieringhen Borski de eer toegewezen, welke gebruikelijkerwijze aan de lijfartsen van een lid der koninklijke familie in den lijkstoet toekomt. Als geneesheer, verbonden aan's konings dienstis dr, Vinkhuyzen Jr. in hofcostuum. Nog een hofiijtuig, hetwelk den opper- ceremoniemeester des konings, den minister van justitie, baron du Tour van Bellinchave naar Delft brengt en de hoofdgroep van den rouwtrein is ge naderd. Langzaam maar statig, voortgetrokken door zes prachtige donkerzwarte rossen, nagenoeg geheel verborgen in zwart fluweelen dekkleeden met zilver galon en menekappen, rolt de konink'ijke rouwwagen met het lijk van Z K H. den prins van Oranje voorbij. Geheel met zwart fluweelen stof be hangen, hier en daar in draperievorm saamgevat met een viertal waaiende

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1