schap gering geacht, toch bleek dat de benoemingen lot leden der provinciale stalen en van den laatstgen. lol lid der eerste kamer van deslaten-generaal hunne vergoeding gaven, ook voor de gewichtige maatregel die laatst gemelde in 1852 voorstelde om de heffing van plaatselijke accijiisen te vervangen door eene klassenbclasting, die de grondslagen van het inkomen aanwees endaar Thorbecke beschouwd werd als een uitstekend radikaal middel dat het doel der ingevoerde gemeentewet veihaaslte en voorbijstreefde, dat eene langza- men overgang beoogde. Bij de invoering der gemeentewet genoot Leiden reeds het voordeel ecner eigene gaslabriek de eerste in Nederland, die door eene gemeente werd op gericht en geëxploiteerd onder eigen beheermaar 't was eerst meer dan 14 jaren later, dat de ijverige ontwerper en stichter daarvoor eene belooning van 3000 kreeg op eene wijze, die de raadszittingen van 22 en 20 Mei 1862 niet van eene gunstige zijde kenmerken. Eene hoogstloflelijkc enhtr- inneringswaardige uitzondering maakte daarbij het raadslid, thans de wet houder De Fremery, die naar waarheid en billijkheid het gescitil behan delde en beoordeelde, waarvan nu nog getuigen kan de eenige ambtenaar, die de vergaderingen betreffende het geschil met den directeur bijwoonde daartoe onverwachts op een Zondagmorgen door den voorzitter der commissie Graaf van Limburg Stirum ontboden en die tot bijstand heeft gestrekt inde organisatie van het bestuur, het beheer en de boekhouding, de daartoe ver- eischte reglementen ontwerpen en later in 1872 door den voorzitter van die commissie mr. G. W. llubrecht, die de uitstekende voorbeeldigen tact bezit om ambtenaren te leiden, te waardeeren en in hel belang der gemeente te exploiteerengeraadpleegd omtrent de uitvoering van een door hem bedacht en door den Baad goedgekeurd plan van verkoop der cokes, die door de bekendheid met een bestaand Iransch decreet tol op den httidigen dag de gunstige uitkomsten oplevert en tengevolge van den moed van dien ambtenaar de gemeente jaarlijks bespaard het salaris van een notaris of deurwaarder dat minstens 1560 elk jaar bedraagt. Een van de ernstig denkende raadsleden heeft in de zitting van 28 April 1.1. hel volgende gezegd: «Voor een teder toch die niet willens blind is, is hel duidelijk dat wij leven in een lijd, waarin de maatschappelijke en staat skundige verhoudingen geschud en geschokt worden, in een tijd dat zich sin die verhoudingen bedenkelijke verschijnselen voordoen, verschijnselen swaaraan trouwens de hoogere standen niet altijd onschuldig zijn." En ol- schoon het daarop gevolgde raadsbesluit, waarbij de 40 jarige dienst van een gemeenteambtenaar met lof vermeld en met eene gratificatie beloond is als een gunstig verschijnsel kan worden aangemerkt en door een raadsbesluit van 29 Mei daaraanvolgende op nieuw is vertoond als een blijk van waar deering, dat evenwel in rene spoedig daarop plaats gehad hebbende openbare vergadering van sociaal-democraten onbarmhartig is gecriliseerd mag men niet vergeten dat zulke waardeeringen alleen waarde bezitten wanneer zij den toets van onpartijdige en rechtvaardige algemeene toepassing kan doorstaan. Tien jaren geleden werd ook aan de raad voorgesteld om uit de gemeente kas de le beambte ten kantore van den gemeente ontvanger wegens vol brachten 50 jaren dienst eene gratificatie te verleenen, maar op de krachtige en gegronde bestrijding van hel raadslid prof. Buijs werd besloten dat de raadsleden uit hun eigen beurs die waardering zonde bekostigen, dan de directeur der stedelijke gasfabriek werd een buitengewone toelage verleend voor buitengewone diensten en de bestrijders van het voorstel wezen op de hooge bezoldiging, die deze ambtenaar hoven allen, zelfs boven den secretaris en den architect trok, maar niemand herinnerde dat de vorige directeur dui zenden guldens jaarlijks trok als aandeel in de winst die veel grooter in komen trok dan zijn opvolger. Er werd behalve de gratificatie nog] lot de dankbetuiging besloten voor de goede uitvoering der werken, bij acclamatie zonder hoofdelijke stem ming, in de gedrukte Handelingen der gemeenteraadszittingen zocht men te vergeefs naar eene zelfs geringe waardeering van de buitengewone diensten van den gemeente-architect, die ook in hetzelfde jaar de plannen ontwierp, de bestekken gereed maakten en de uitvoering controleerde van drie aanzien lijke gebouwen, meer dan anderhalve ton gouds kostende; het gymnasium en de hoogere burgerschool voor meisjes op het Ruïneplein en de openbare school aan het Pieterskerkhof. Zulk eene waardeering viel die ambtenaar ook niet ten deel voor het ont werpen van een bestek en de voorwaarden lot den aanleg van een Duin waterleiding, evenmin als de wethouder die de gewichtige en omvangrijke laak vervulde van de zamenstelliug van een omstandig en beredeneerd rap port oyer de ingekomen inschrijvingen die uit erkentelijkheid werd vereerd, op zulli eene kleingeestige en alles behalve welgemanierde wijze, als te lezen staat pf'h voor de nakomelingschap bewaart wordt in de gedrukte Handelin gen va.ji den 19 April 1877. Maat;'' er zijn meer verschijnselen die bedenkelijk kunnen genoemd worden omdat isij bovendien blijken geven van gemis der vereischlen om een billijk en waa/rdig oordeel le vellen. Jaretp achtereen worden de plaatselijke hegrootingen behandeld, nn eens in cent paar zittingen, dan weder in meerdere, maar als de rekening, die dan^S.ich hoofdzaak en onmisbaar is bij de beoordeeling, hoe de toegestane sommch zijn hesleed, dan vereischt de jaarlijksche vaststelling nauwelijks lier. minuten. De gèmeenlerekening wijst aan, hoeveel meer ontvangen en hoeveel min der betajald is dan de raming, en de bijlagen strekken tot toelichting van elke post), onmisbaar tot eene juiste heoordeeling van de raming voor een volgend jftar. Zij bewijst voor den veelomvattenilen taak van den gemeente ontvanger, vooral wal betreft de invordering der inkomstenbelasting en de schoolgelden en het gering bedrag de onverhaalbare posten getuigt van eene beradenheid en zorgvuldigheid, waarmede de invordering geschiedt, zonder dat immer blijkt van ongeoorloofden of onoordeelkuudigeii dwang en ook niet van kwaad verzet. En toch die ontvanger, wiens taak sedert de afschaf fing der plaatselijke accijnsen en de invoering van schoolgelden in omvang meer dan verdubbeld is, wiens borgtocht door gelijke verdubbeling verhoogd is, wiens bureaupersoneel geregeld is op eene wijze en langs een weg die de duidelijkste blijken draagt van volstrekt gemis aan kennis en oordeel voor zulk eene regeling, die aanspraak geeft op billijke waardeering, die ontvanger geniet nog dezelfde bezoldiging als bepaald werd bij het Stedelijk regeeringsreglernent van Januari 1824, terwijl de jaarwedden, die tegeljj- kertid door den kuning werd vastgesteld, zijn verhoogd van2200op/ 3600 voor den burgemeester en van 2400 op 3000 voor den secretaris. En is er nog ooit in de raadzaal een stem gehoord van waardeering ten aanzien van een ambtenaar, die op 9 Augustus 1839 op 17-jarigen leeftijd was de particuliere klerk van den gemeenteontvanger, die hem bezoldigde, en eerst 25 jaren later eene bezoldiging als gemeente-ambtenaar verkreeg; maar steeds zonder aanmerking de finale goedkeuring verkreeg op eene ver antwoording. die 223 bijlagen lelde? Die rekening verschaft ook inzage en beoordeeling van de omvangrijke en veel vereischende zorg van den algemeenen marktmeester, die in de lariste jaren belast met de invordering van de marktgelden en de bruggelden te nis een toezicht en regeling vereischt, die dag- en nachtdienst kan gene ad worden. Maar de gemeenteraad kan niet zelfstandig oordeelen over de ij vei ge, trouwe en veelvuldige diensten van de gemeente-ambtenaren, ook zelfs niet van de gemeentcboden, wier bekwaamheden het best worden beoor. eeld door de beambten ter secretarie, en ook zelfs bij het bestaan van eene insi. uc- tie, die toevallig nog ontworpen moet worden door de commissie voor de huishoudelijke verordeningen. Voor den gemeenteraad blijft derhalve over, wat de gemeente-ambtenaren betreft, wat de voorzitter van een gereehtshol' zeide: «le cour rend des «arrêts et non des services", en voor de gemeente ambtenaren wat het ern stig denkend raadslid in de vergadering van 28 April 1884 opmerkte: «wan- «necr wij getrouw geweest, zijn hebben wij niets anders gedaan dan wat wjj «den Heer in de hemelen en onze medemenschen verschuldigd waren". En heeft men dan op meer dan 55-jaiigen dienst, nog kracht en gezond heid van lichaam en geest, om op 74-jarigen leeftijd nog de opgelegde taak te vervullen, d.tn bezit men de zelfvoldoening de belastingschuldigen nog niet te bezwaren met een niet onbeduidend pensioen, met ootmoedige dank baarheid het door God geschonken voorrecht te waardeerenmaar ook met een j zekere mate van fi.-rheid te kunnen overnemen de woorden die Daniel sprak tot den koning (Daniel V: 17) en met den dichter Dirk Raphaels Kamphuy- zen te zeggen: Hoe het hier gaat of niet en gaat, "'t Staat wel als 't wel van binnen staat." A. M. Iz. AKABEMIE-tflEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEI DSC 11E UNIVERSITEIT. Den 11'» Juli, in de rechtswetenschap: de heer A. 1'. H. lie Lange, geb. le Alkmaar, na verdediging van zijn akademisch proelschrift: Vrijheid van rentebeding en de gevolgen voor het burgerlijk recht; de heer J. W. W. YVihlervanck, geb. te Sappemeer, na verdediging van zijn akademisch proef schrift: lets over testamenten in 't algemeen en art. 979 en 980 B. fV. meer speciaal behandeld, en de heer A. Roeloffs, geb. le Apeldoorn, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Bijdrage tot de geschiedenis der grondrenten op de Veluwe. 44chou<!en Vcrkooping van onroerende goederen, in het Ilceren-Logement aan den Burg, Vrijdag 11 Juli. Notaris A. van Leeuwen. Twee perceelen Wei- en Hooiland, aan de llaagsche en Delftsche Trek vaart in den Bosch- en Gasthuizerpolderonder de gemeente Zoeterwoude, Sectie A. no. 1191. Ivooper J. De Graaf, te Leiderdorp, /5800. Drie per ceelen Wet- en Hooiland in den Bosch- en Gasthuizerpolder, onder Zoeter woude, Sectie A, ito. 1193. 1194. 1195 en 1196. Gecombineerd. Kooper W. II. Van Oordl qq te Valkenburg voor 12400. - Div. perceelen Gras land in ue Hon polder, onder de gemeente Warmond, Sectie A, no. 3, 6, 7, 8. 9, 10. 13. 14. 21, 24, 25, 27, 29, o0. 31, 45, 46, 47, 35. 36. 34. 22, 18, 20, 15, 18, 17 en 23. Gecombineerd. Ivooper Not. P. Van Greuningen qq. te Alkemade 73000. De perceelen no. 5, G, 7 en 8 ouder Zoeterwoude, opgehouden. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 11 Juli verkochte hoeveelheid. PRIJZEN. Laagste. Hoogste, stuks. Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalikoeten Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 219 runderen, '248 lammeren en 166 biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 15 partijen kaas, waarvan aan de Stalswaag gewogen 15 pariyen, te zamen 661 stuks, of3493 KG. Besteed wei O voor: Goudsche kaasvan 20.tot f 25. Derby 25. Leidsfche de 150 KG Edammer 20 44 16 37 84 108 32 18 306 608 248 38 128 140 56.- «154- «160.— «152.— «172.— 28.- 6.— 30.— 15.— 22.— 8.- 16.- «5.75— kalveren, 914 ,130. "280.— «296.— «264.— «312.- 72.— 21.50 60.— 27.- 34.— 15.— 25.- 12 schapen en

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3