iV. Htè. 1 m im t li fel I ill 3 ZATERDAG 12 JULI. De Courant verschijnt dadelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cenlsgroote letters berekend naar plaatsruimte p. V- t 2 STADS-BERICIITEN, SCMUTTERTJT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Coin- missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den ll'len April 1827 Staatsblad N°. 17), Benoemd tot hel onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingzal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 18 le" Juli aanstaande's namiddags te ses uren. En worden diensvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanige»welke aan de loting van dit jaar deel genomen Iiehhen 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1850 tot 1858 ingesloten: 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- mocnen te hebben 4°. degenen, die na hunneindienst-stelling hij de Schutterij recht op vrijstelling heihen verkregen, alsmede die bij liet bataljon oin lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5». degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht hehoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemeldnn dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-hiljet was ontvangen, teri einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zuilen worden geene reilen tot - vrijstelling' te hebben en niitsdiep, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28slcl' Juni 1828 (Staats blad N". 42), voorzooverre zij dienstplichtige nommers getrokken lirbbcnhij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de leidsA - Coy afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 11 Juli 1884. E. KIST, Secretaris. ning van kunst, rein en met zorg afgewerkt, met warmte opgevat te zi;n. Ook dat geldt ten aanzien van de zoogenaamde stillevens, ofschoon deze niet van de gelukkigste zijn wat samenstelling betreft en kennelijk wel wat hoven de krachten der leerlingen gaan. Doelt dit daargelaten. De geheele tentoon stelling ziet er bij veel afwisseling, frisch. aantrekkelijkbehagelijk uit; zij nomligt lol beschouwen en zij is eette beschouwing ten volle waardig. Zon ecne andere school waar teekenen, houwkundigteekenen en handtee- kenen, hoofdzaak is, die prat gaat op den naam van Teekenschool, hoewel andere vakken, naar de ondervinding leert, zacht genomen en even zwaar wegen; waar leerlingen de meening zijn toegedaan dal men het zonder haudleekenen best kan stellenterwijl er allerlei openlijk geprezen middelen worden aangegrepen om de leerlingen niet alleen van deze valsche meening al Ie brengen, maar ook kunst van degelijk gehalte te doen voortbren gen. zou zulk eenc school gelukkiger zijn wat hare tentoonstelling van handteekeniugen aangaat? Men deelt ons liet volgende mede: Bij den onvergetelijken gedenkdag van Prins Willem heelt dr. W. P. Wollers alhier, zijne treffende doodsklok galmen in plechtige verzen in het U. v. A'. doen hooren. liet. was ons be kend dat deze onze geleerde stadgenoot niet alleen was een groot prozaist, maar een historicus, novellist, romanschrijver en wat dies meer zij, die daarbij historisch getrouw de levendigste tsfereelen uit ieder tijdvak weet Ie schetsen. Inzonderheid dwingen zijne levensbeschrijvingen van kunst schilders bewondering af wegens den joistca blik in hel leven van zulk een I ÉI t u'T'teupar waarbij dan 'teven je grondige kunstkennis des 131N N E N L A N D S C H E 13 E R I CIIT E N. LEIDEN, 11 Juli. Door lieeren curatoren der rijks-universiteit te Leiden is benoemd voor den lijd van twee jaren tot opzichter bij 's rijks ethnographisch museum de ge pensioneerde opperconsiabel bij de Nederlandsche marine Ph. J. ILorsen. Tol onderwijzer aan eene bijzondere school voor m. u. 1. o. te Rotter dam is benoemd de heer IJ. Van Selm alhier. De stad was er gisleren vol van. Er waren langs de Breestraat eene groote menigte sparrebouters gezien, zooals de jongens zeggen, wel mil- lioeuen, zeiden sommigen, die niet op een nudetje zien en de barbier zei dat dat nu was een veeg teeken en er was nu in aantocht, wat men niet zonder huivering noemt. Ecne menigte van deze schallebijters of, hariiger gesproken, scharrebijters, uit hel water voortkomende, bij liet water in bos- schen en korenvelden levende, thans verjaagde waternymfenbegaf zicb naar //Musis Sacrum"; ook werden er velen langs den weg naar Zoeterwoü gezien. Dat de Witte singel ook van deze viervletiselige insecten bezoek kreeg, zooals sommige zich verbeeldden, moet //bepaald" worden tegenge sproken. De beesten gingen tiaar het oosten en k /amen van Schcveningen. Van eene bevoegde hand, naar onze meening, ontvingen we het volgende schrijven: De tentoonstelling van de teekeningen der leerlingen van de hoogere burgerschool, die heden zonder praal of breed uitgesponnen rede voering geopend werd, geeft den beschouwer gelegenheid om te oordeelen over het werk van September lot Juli. Bij zooveel vakken die belmoren opgevolgd te worden, een paar uren in de week teeketien voor iedere klasse zooveel, maar wal meer zegt, zooveel goeds, dan eischt de billijkheid te erkennen dat de uitkomst waarlijk bevredigend behoort te worden genoemd Inzonderheid zijn de meetkunstige figuren, waaronder met een algemeenen term blokfigttren worden verstaan, uitmuntend «eleekeud en menige leekeniug komt daaronder voor, die door een meester zelfs niet kan worden verbeterd. Dan zijn er ook bladornamenten naar verschillende bouwstijlen, die. wat de behandeling aangaat, mede niet behoeven onder ie doen voor de blok- figuren. en liet bewijs leveren dat men met de ouderwetsche manier, waar mede aan de hoogere burgerschool non geenszins gebroken is: den doezelaar en wil krijt, bijna bereikt wat men wil, en daarbij slof weet uit Ie drukken. Al deze en dergelijke teekeningen dragen het kenmerk uit beschaafde handen te zijn voortgekomen, want stand en opvoeding hebben invloed bij beoefe schrijvers uitkomt, waarvan hij dan ook zoo menigwerf de doorslaandslc bewijzen heeft 'gelevtrd Thans is 'smans veelzijdig talent ook voor dicht kunst uit opgenoemde dichtregelen gebleken. Deze geleerde gaat alles even gemakkelijk af, zooals men dat noemt. Als Mei voorbij is met een deel van Juni, slaan de koeien altijd af, d. i, het melkvee begint in de opbrengst te verminderen. Want zjj hebben bet lekkerste gras genoten. Maar nu de droogte er bijkomt, die aanhoudt, slaan de koeien nog meer af dan gewoonlijkomdat het gras op en hoog gelegen weiland zells kaal en verschroeid is. Ingevolge bevelen des konings is door den minister van oorlog aan de opper-, hoofd- en verdere officieren van hel leger hier te lande, Zr. Ms. dank overgebracht, voor de bewijzen van deelneming, bij het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje. Het stoomschip Utrechtvan Rotterdam naar Java, vertrok gisterfin- middag van Southampton. De Limburg, van Java naar Rotterdam, kwam 10 Jut te Suez. Zr. M». schoener Argus vertrok den 9eo dezer van Nieuwediep naar zee, ter bekruisiiig van de Noordzee, in verband met het houden van toe zicht op de zeevisscberij. De onderwijzer V. te Maasdam heelt op jammerlijke wijze het leven verloren. Bij hel baden in de Rinnen-Maas kreeg hij kramp in de beenen en verdronk. In den nacht van Maandag op Dinsdag heelt een persoon zich, door uitsnijding van eene ruit in het sousterrein, toegang verschaft tot perceel 107, op den Am-tel bij de Iloogesluis te Amsterdam. Door liet geritsel dat hij hij hel binnendringen maakte, werden de dienstboden wakker, die den lieer des huizes waarschuwden. Inmiddels had de inbreker de gelegenheid door het achtergedeelte van het huis te vluchten. Vermoedelijk nam bij zjjn weg over de Stadsiimmertuineii. De politie doet onderzoek. De aardbeziën zijn te Beverwijk thans zoo overvloedig, dat ze voor 3 cent de 5 ons ter verzending naar het buitenland, meest Londen, verkocht worden. In de zaak van den diefstal aan het postkantoor te Breda, welke 22 dezer door liet gerechtshof Ie 's Bosch zal behandeld wordenzullen niet minder dan vijftig getuigen geboord worden. Door wijlen mevrouw de wed. Diepen, te 's llertogenboscb, zijn aan het bestuur der parochie van Si. Jan altaar gelegateerd: 1000 voor het herstel vau het uitwendig gedetlte der ka hetlraal, 1000 ten behoeve van het christelijk onderwijs in tlie parochie, en ƒ200 onder den last van kerkelijke diensten gedurende 20 jaren. In de rivier de Dommel te Eindhoven waren eergisteren twee jongens aan het baden, toen beiden plotseling in de diepte verdweneneen huisvader I

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1