LEI VRIJDAG II JULI. STADS-BERICÏITEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. il°. 102. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p, k p. f 2 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van H. Ooyman, banketbakker, wonende alhier, hou dende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een ijzeren bakoven in het perceel Breestraat n°. 97. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsiilad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dal op Vrijdag den 24 Juli aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 Juli 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 Juli. In de heden te Assen gehouden algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid is de heer C. J. Leembruggen, alhier, gekozen tot directeur dier maatschappij. Door twee sloepen, elk bemand met 12 jongens van de kweekschool voor zeevaart alhier, zal worden deelgenomen aan den provincialen roei- wedstrijd te Sneek die aldaar den 20"1 Augustus a. s. zal gehouden worden. Zooals bekend is werd door welwillende beschikking van H D. 11. de groothertogin van Saksen, geb. prinses der Nederlanden, de heer L. J. Lelèbre te 's Gravenhage, eigenaar van de hoogstbelangrijke verzameling van geluid-, gehoor-, optische en acoustische signaalknudige werktuigen, verder telepho- nische en elecirische apparaten, modellen, teekeningen enz. Genoemde heer meende in den geest van den oorspronkelijken eigenaar, Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, te handelen, wanneer deze verzameling voor het publiek ter bezichtiging werd gesteld, zoodat door hem een gebouw daarvoor werd ingericht, gelegen aan liet Prins Hendrikplein aldaar, en werd door hem uit eerbied voor de nagedachtenis van dien vorst, aan die verzameling, die van lieverlede zeer was uitgebreid, den naam van Museum Prins Hendrik gegeven. Voor de instandhouding daarvan behoeft, zooals ieder weldenkende begrijpen kan, de heer Lelèbre krachtige geldelijke ondersteuning; vandaar dal door dien heer aan een 14-tal heeren, waaronder de oud-minister Mod derman en de burgemeester van 's flage mr. J. G. Patijn, het voorstel is ge daan den algeheelen inventaris, tot die verzameling en inrichting behoorende. vrijwillig en belangeloos af te staan aan een te creëeren stichting «Museum Prins Hendrik", die door eene commissie uit de personen, die tot verwezen lijking van dat denkbeeld zouden willen bijdragen, zou worden beheerd. De heeren hebben zich bereid verklaard tot het in het leven roepen van zoo danige slichting mede te werken, wanneer meerderen geneigd zijn doorgel- delijken steun de instandhouding van het museum te verzekeren en dit als een nationaal monument aan de nagedachtenis van den overleden vorst te doen wijden. Onderscheidene duizendtallen circulaires met inschrijvingsbiljet zijn in den lande verspreid. Hoezeer flinke bijdragen hoogst aangenaam zullen zijn, houdt men zich ook aanbevolen voor kleinere, alleen om hel nationale van de zaak te verhoogen. Elke medewerker zal zijn naam in een oorkonde ten eenigen dage vermeld zien en voor zich en zijne huisgenooten een door loopend vrijen toegang tot het museum erlangen. Belangstellenden, aan wien geene circulaire mocht zijn toegezonden, kun nen zieh aan het bureel dezer courant daartoe aanmelden. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Lissabon, is de postpakketdienst van Frankrijk en de landen, welke over Frankrijk vervoeren, in Portugal geschorst. Hetzelfde is het geval mei den postpak ketdienst tusschen Portugal en Italië. [St. Ct.) Blijkens mededeeling van V. Ms. gezant te Berlijn zijn 'e ion. Beier- scltc donane-beambtcn aangeschreven de voorwerpen, welke uit Nederland naar de melkerij-tentoonstelling te Munchen worden verzonden en na afloop dier tentoonstelling weder naar Nederland worden teruggevoerd, onbezwaard door te laten. (5L Ct.) In een afzonderlijk bijvoegsel van de Staatscourant van heden wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over April 1884. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn gisteren tot het lsle gedeelte van het arts-examen toegelaten de heeren D. W. C. Van Dort Kroon, D. E Siegenbeek Van Heukelom, M. A. Oosterhaven, en tot arts bevorderd de heeren J. C. J. Van der Hagen, J. De liaan, A. VV. Pulle en 1). Wevers Bettink. Het stoomschip Burgemeester den Texvan Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton, de Poorwaarts van Batavia naar Am sterdam arriveerde te Frioul (Marseille) 9 Juli. Uit Munchen wordt gemeld: De koning der Nederlanden verlaat met zijne familie Kreuth den 14di0 des ochtends, en begeeft zich met een extra- trein van Gmund rechtstreeks naar Den Haag. Het V. ld. verneemt, dat prof. Van Herwerden, wien de leerstoel was aangeboden aan de Leidsche hoogeschool in de plaats van prof. Cobet, na rilp beraad heeft bedankt. Ook zou prof. Naber, te Amsterdam, voor ge lijke benoeming bedankt hebben. Met den verkoop van de aanzienlijke landgoederen, vroeger behoord hebbende tot de dotatie van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, thans aan den staat, en ressorteerende onder het rentambt Zevenbergen, zal in het midden dezer maand een aanvang worden gemaakt. Ter herinnering aan den voor Nederland zoo gedenkwaardigen dag werd heden morgen in de Oude Kerk te Delft eene buitengewone godsdienst- Oelening gehouden. Het noordwestelijk gedeelte van Rotterdam en de buitenwijken van Delftshaven worden dit jaar weder verontrust door zwermen muskieten, die de woningen binnendringen en het den bewoners vooral des nachts zeer lastig maken. Er zijn lieden, vooral kinderen, die er des morgens uitzien of zij door de pokken zijn geschonden. Te Woudrichem is een tweeling (meisjes) geboren, welke met borst en buik zoodanig aan elkander zijn verbonden, dat zij als het ware één lichaam uitmaken, terwijl de overige lichaamsdeelen geheel gescheiden en volkomen ontwikkeld zijn. De kinderen hebben na de geboorte geen teeken v it leven gegeven. Uit Hillegom wordt gemeld, dat de bloembollenoogst als afgeloopen kan beschouwd worden. Het gewas is op de meeste plaatsen vrij goed uit gevallen, en vooral het fraaie weer van de laatste dagen is zeer bevorder lijk geweest tot het droog binnenhalen van de bollen, hetgeen aan duizen den handen werk verschaft. Gisterenvoormidag, omstreeks vóór 11 uur, is te Haarlem een brand uitgebarsten zooals bij menschenheugenis aldaar niet heeft plaats gehad. In eene hooischelf in de Poeilaan, uitkomende aan den Kleinen Houtweg, aangeko men. deelde het vuur zich in een oogwenk mede aan de houtkooperij aan den Kampersingel van de wed. R. Haartman Zoon en aan eenige huizen slaande aan den Kleinen Houtweg en de Korte Poellaan. De geheele brand weer was spoedig op de plaats des onheils aanwezig, en ten gevolge van hare krachtige pogingen was men den brand te ongeveer 2 uur meester. 14 spuiten zijn in werking geweest. De vrijwilligersspuit heelt het eerst water gegeven. Vele autoriteiten, als de burgemeester, de commissaris des Konings, de oflicier van justitie en anderen, waren tegenwoordig Er zijn twee hui zen geheel uitgebrand en zes grootendeels beschadigd; voorts zijn er een aantal duiven, waaronder postduiven, eene geit en eenige kippen door den brand omgekomen. De perceelen werden bewoond door de familien A. Haart man, J. F. Graadt van Rogzen, J. M. Groeneweg, M. Van Schouwenburh L. 11. L. Wijsman en P. J. Van Buchem. De houtkooperij, bestaande in vier houtloodsen, welke met hout waren volgestapeldis geheel vernietigd. Men begroot het verlies, door deze ramp veroorzaakt, op 250,000. De oor zaak is vooralsnog onbekend. Behalve één inboedel was alles verzekerd. Een aantal perceelen, ook aan den overkant van den Kleinen Houtweg, hebben veel waterschade bekomen. Twee spuiten uit de gemeente Heemstede hebben mede goede diensten bewezen. Door lal van voorname particulieren werd de brandweer bijgestaan; o. a. zag men hen vaten met teer uil de hout kooperij naar de Singelgracht rollen en te water laten. [H. C Jl. Maandag werd in de senaatsvergadering van hoogleeraren der Am- sterdamsche universiteit besloten den heer P. A. Tichelaar, candidaat in de rechten aan de Utrechtsche hoogeschool, met de gouden medaille te bekro nen, wegens zijne oplossing van de uitgeschreven prijsvraag over «lata culpa" in het Romeinsche recht. Naar aan het IV. c. d. D. door een ooggetuige beticht wordt, is de kapitein van de stoomboot De Polharding /V". 5 niet verdronken ten ge volge van den onvoldoenden toestand of het verkeerd gebruik maken van een zwemioestel, daar dit niet door hem gebruikt is. Hij wilde zich slechts door een bad verfrisschenkwam onverwachts op eene diepe plaats en zonk toen weg, daar hij niet zwemmen kon. Gedurende het l»te halfjaar 1884 zijn bij hel inslr.-bataljon aangenomen: 237 volontairs, 2 eléves-hoornblazet' en 2 tamboers, 43 jongelingen overge nomen van de pupillen-schoot en 3 van de iustr.-cninp. te Schoonhoven, te zamen 287. Terwijl in datzelfde tijdvak genoemd bataljon hebben ver laten: als adj-onderofficier bij het K. W. D 1 serg.-majoor. als sergeant bij de verschillende regimenten int. 10. tol aanvulling van vacatures van kor poraal bij de verschillende reg. inf. 248, als soldaat overgeplaatst 14 en over leden 1 sergeant, te zamen 274. Op de algemeene vergadering der Nederl. maatsclaappij tot bevordering Pm

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1