buitenlandsche berichten. voorwerpen uit den tijd van prins Willem I den 10d™ Juli te Delft kunnen plaats hebben. In de Nieuwe kerk aldaar zal ook aan niet-genoodigden tegen betaling van 1 toegang worden verleend. Blijkens Zaterdag bij de Fransche commissie voor de landbouwtentoon stelling te Amsterdam ingekomen mededeeling, zijn reeds 200 inzendingen voor ae Fransche afdeeling toegezegd. Het aantal dieren bedraagt 275; voorts zijn 100 nummers van gevogelte toegezegd. De bedrijvers van den diefstal ten kantore van de Associatie-Cassa te Amsterdam zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht, waar zij zich hardnekkig hebben verzet legen het photographeeren hunner boeventronies. John Adair, die voorgeeft hofmeester op eene boot te zijn. is herkend als de man die de 55 biljetten den kassiersknecht ontfutselde; Lyon is volgens zijn adreskaartje van beroep poelier. Zij kwamen uit Rotterdam, waar zij in gezelschap van twee anderen verblijf hebben gehouden. Vermoedelijk waren dezen de beide personen, die aan den overkant van de gracht stonden, en hadden de schavuiten elkander rendez-vous gegeven te Haarlem. De an deren zijn zoek en zullen wel niet worden gevondentenzij de hoofddaders aan 't praten gaan. De twee Engelschen, Zaterdagnamiddag te Haarlem aangehouden als verdacht van den diefstal van ƒ55,000 in het gebouw der Associatie-Cassa te Amsterdam, zijn genaamd James Lyons, oud 42 jaren, vischhandelaar te Londen, en John Adair, oud 50 jaren, stuurman te Belfast in Ierland. De ontvreemde bankbiljetten (55 stuks van ƒ1000 ieder) zijn Zondagochtend teruggevonden onder een kussen in den omnibus van den stalhouder Maas te Bloemeudaal, waarmede de gearresteerden den vorigen dag door de politie van het station naar het politiebureau te Haarlem waren overgebracht. Men meldt uit Veenendaal van 5 Juli: Hedennamiddag deed zich een hier ongekend verschijnsel voor: de lucht was namelijk bijna geheel bedekt met zoogenaamde glazenmakers en een roodachtig insect, dat het midden hield tusschen een sprinkhaan en een vlinder, die allen van het zuiden naar het noorden trokken. Te 4 uur bemerkte men de eerste dezer dieren, die lot half zes door honderdduizenden gevolgd werden. De wedrennen door den heer Carré georganiseerd, werden ook Zondag te Arnhem door duizenden en duizenden bijgewoond. Het programma was gelijkluidend aan dat van den Zondag te voren, met toevoeging van een wedren met ezels, een wedren voor voerlieden met hunne karren, en een wedloop met hindernissen voor mannen. Aanst. Donderdag en a. s. Zondag worden de wedrennen herhaald. Op het request om gratie en het verzoek om den straftijd in de ge vangenis te Arnhem te mogen doorbrengen, ingediend door den jongslen der gebroeders Wolters, kassiers te Venloo, indertijd tot 4 jaren correc- tioneele gevangenisstraf veroordeeld, is door Z. M. den koning afwijzend beschikt. Op het request van den oudste der gebroeders, tot 6 jaren tucht huis veroordeeld, is nog geen beschikking genomen. [Arnh. C Zaternamiddag sloeg te Elspeet de bliksem in het huisje van den dag' looner H. de B. Zoo men meent, baande de straal zich een weg door den muur, in de voorkamer en verliet door eene reet onder de voordeur het huis zonder brand te veroorzaken. Toen de buren, onmiddellijk na den slag het huis binnen gingen, vonden ze de bewoners bewusteloos. De man en het kind kwamen spoedig weder bij, doch de vrouw, die men eerst dood waande, een geruimen tijd later. Het schijnt echter dat geen van driën eenig letsel heeft bekomen. Te Stiphout sloeg mede Zaterdag-namiddag de bliksem in den ouden kerktoren, aan welks voet verschillende leden van het geslacht Van der Bruggen van Croy begraven liggen. De toren brandde geheel uit. De beide zware klokken, die er in hingen, zijn geheel weggesmolten. De toren was slechts zeer laag verzekerd. In de buurschap Lette is Zaterdag avond een meisje van 15 jaar door den biiksem gedood en een paar personen die met haar in een weiland aan het werk waren, bedwelmd geworden. Tengevolge der buitengewone hitte en het veel gebruik van verkoelende dranken, zijn Zaterdag jl. te Steenwijkerwold niet minder dan 4 arbeiders die buiten werkzaam waren, bezweken. In de Pr. Gr. Ct. deelt iemand mede, dat aan enkele stations langs de lijn Groningen—Delfzijl de zorg voor alles aan een persoon is opgedragen. Hjj is chef, telegrafist, wisselwachter. Hij geeft en ontvangt kaartjes, sluit en ontsluit de wachtkamers, seint, luidt af, inspecteert en controleert, in't kort, hij vervult alle denkbare betrekkingen aan 't station, zonder door iemand zelfs te worden bijgestaan. In Sauwert was het den chef onmoge lijk den wissel zonder hulp over te halen. Hij moest op de gedienstigheid van den reiziger vertrouwen. Geen wonder, dat deze chef, die niet langer de verantwoordelijkheid durfde op zich nemen, bedankt heeft. '8 GRAVENHAGE, 8 Juli. Dr. B. London te Karlsbad is door den koning-groothertog benoemd tot ridder 3e kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger: der invoerrechten en accijn- sen te Schiedam, A. M. Van Kessel, thans ontvanger der directe belastingen te Gouda; der directe belastingen enz. te 'sHertogenbosch, P. II. W. Lig- tenberg, thans controleur der directe belastingen te Amsterdam, 3e afd. Door Z. M. is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Rijnland, provincie Noordholland en Zuidholland, D. \V. P. Wisboom van Giessendam. Door Z. M. is aan H. W. Tydeman Thzn.op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 3e kl. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2e kl., de student voor ge noemden dienst (arts) A. M. Van der Willigen. De luitenants ter zee 1« kl. G. A. Van der Mieden en M. F. Tijdeman, de adelborst 1E kl. C. W. Broers en de officier van administratie 2e kl. A. M. Past Uiterweer, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Ingevolge machtiging des konings is de heer F. Koch jr. erkend en toegelaten als vice-consul van Zwitserland te Rotterdam. De ministers van financiën en van waterstaat, handel en nijverheid zul len op 10 dezer geen audiëntie verleenen. Door de eerste kamer werden heden verschillende ontwerpen aangeno men, waaronder de overeenkomst met Belgie lot toelating van veeartsen in grensgemeenten, maar verworpen met 20 tegen 14 stemmen een onteige- ningsontwerp voor den bouw eener nienwe sluis aan de Drentsche hoofd vaart. Morgen is de snikerwel aan de orde. De commissie uit de beide kamers der staten-generaal, tol aanbieding van de adressen van rouwbeklag aan den koning, zullen den 16d™ Juli door Z. M. ontvangen worden. Z. M. zal reeds den 15™ hier kunnen zijn. De meeste leden van de eerste kamer der staten-generaal zullen Don derdag gevolg geven aan de uitnoodiging tot bijwoning van de gedachtenis viering van prins Willem I te Delft. Als een vervolg op de deswege reeds gegeven orders heeft de minister van oorlog bepaalddal ook door het alhier in garnizoen liggend 2« regiment veldartillerie zal worden deelgenomen aan het betrekken van eerewacht bij wijlen Z. K. H. den prins van Oranje. Dagelijks zal bevolen worden, door welk corps de eerewacht verstrekt zal worden. De eerewachlbeurt voor het paleis van den prins van Oranje werd heden vervuld door een detachement van het 2C reg. veld-artillerie te voet. Ook uit het buitenland worden lijkkransen ontvangen tot versiering van de baar van Z. K. 11. den prins van Oranje. Een Belgisch kunstsmid bood een prachtig bewerkte krans van metalen eikenblaren met knoppen aan, welk huldeblijk thans een plaats te midden van den rijken voorraad rondom de lijkkist zichtbaar, gekregen heeft. Z. D. II. de groothertog van Saksen zal den 16™ dezer alhier aanko men tot bijwoning van de begrafenis van den kroonprins en het paleis Bui tenrust aan den Scheveningschen weg betrekken. De vorst wordt met eene hofequipage 's avonds aan het Rijnspoorslation afgehaald. Van wege den graaf van Vlaanderen, die, zooals men weet Z. M. den koning der Belgen, zijn broeder, bij de begrafenis van den prins van Oranje officiéél zal vertegenwoordigen, is alhier bericht ontvangen, dat Z. K. H. op Woensdag 16 Juli a. s. in de residentie zal aankomen enevenals den vorigen keer, zijn verblijf zal nemen in het Hotel des Indes. Volgens gebruik zullen de ministers, de leden der hofstaten, de verte genwoordigers van vreemde vorsten bij de begrafenis, aan een gala-maaltijd ten hove worden genoodigd, hetwelk zal plaats hebben den 18d™ Juli en uit 60 couverts zal bestaan. Naar men wil, zouden, ingevolge beschikking der hooge erfgenamen van Z. IC. H. prins Alexander, de door den kroonprins nagelaten roerende en onroerende goederen verkocht worden, met uitzondering van de juweelen toebehoord hebbende aan wijlen 's prinsen moeder en na haar dood in zjjn bezit overgegaan. De koninklijke trein vertrekt Zaterdag 19 Juli, des voormiddags omstreeks 10 ure, uit de residentie naar het Loo. Gisteren had alhier ten huize van de freule Van Vredenburch de ge wone jaarlijksche vergadering plaats van de negociatie «Land is zekere be zitting", waarvan de administrateur is de heer Schuurman, notaris te Rijs wijk. Deze negociatie bezit 1700 heet. land met 16 daaropstaande bouw- woningen, gelegen onder Ilillegersberg. Bergschenhoek en Bleiswijk en is verdeeld in 376 aandeelen. Uit de rekening en verantwoording, die werden goedgekeurd, bleek o. a., dat aan ieder aandeel over 1883 is uitgekeerd de som van ƒ160. Volgens den Courier de Scheveningue zullen reeds in de eerste dagen van Augustus aanstaande de werkzaamheden aanvangen voor de vernieuwing van de gebouwen van het groote badhuis, zonder de badgasten en bezoekers in het minst in hun genot te storen. Het gebouw zal grootsch van omvang worden. Eene balzaal, bestemd om twee a drieduizend personen te bevatten, tevens geschikt om concerten en voorstellingen te geven, zal, gelijk men weet, aan de zijde van de galerie worden gebouwd. Daarnevens zal het kurhuis conversatie-, speel- en biljardzalen bevatten, een op oostersche wijze ingericht rooksalon en een leeszaal naar de laatste eischen ingericht. Een overdekte warande zal de gemeenschap tusschen Galerij en Badhuis vormen. De rechtervleugel van het kurhuis zal voor hotel worden bestemd met 200 kamers, badzaal, breede gangen en trappen en eene eetzaal, die op vorste lijke wijze zal worden versierd, rjjk maar in strengen stijl. Daarbij zullen afzonderlijke zalen en vertrekken bestemd worden voor lien, die inengeren kring wenschen te middagmalen. Het terras zal twee meters worden opge hoogd en de muziekkiosk in het midden van een bloementuin worden ge- plaats. ENGEL, AIVD. Lord Carrington bevestigde in het hoogerhuis het bericht, dat aan boord van het Britsche schip Carthagena, van Marseille naar Cardiff, twee choleragevallen zijn voorgekomen. Aan de plaatselijke overheid te Cardiff is gelast, de verordeningen van Juli 1883 op het schip toe te passen. Het schip wordt eerst Maandag of Dinsdag te Cardiff verwacht. De heer Childers zeide in het lagerhuis, dat nog geen dag voor de naaste zitting der Egyptische conferentie is vastgesteld. De financiëele raad' gevers zijn druk bezig met het hun opgedragen onderzoek. De heer Ashley deelde mede, dat de regeering maatregelen heeft genomen, om ter Oostkust van Nieuw-Guinca of in hare nabijheid een commissaris aan te stellen, voor zien van uitgebreide volmacht, ten einde namens de koningin, aldaar leven en eigendom te beschermen. De betrokken kolonie zal 15,000 in de kos ten bijdragen gedurende het op 1 Juli 1885 afloopende dienstjaar. De benoe ming van den commissaris zal spoedig plaats hebben.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2