PER TELEGRAAF. De civiele rechtbank van Charleroi heeft uitspraak gedaan in de zaak der werkstaking der glasblazers. De patroons hebben hun proces gewonnen, üe som der schadevergoeding welke de werklieden moeten betalen moet nog bepaald worden. Dit vonnis werd uitgebracht in strijd met de conclusies van het openb. min. E WEL W 1». Uit Assoean wordt aan Daily News gemeld, dat de val van Dongola eerstdaags wordt te gemoet gezien. FBA1TKRU K. De regeering is besloten aan de bij de laatste onlusten in hel mijnen- j district gevangen genomen anarchisten gratie te vcrleenen, met uilzonde ring echter van Ivrapotkine en Louise Michel. In den omtrek van Saint-Remy, in het departement der Monden van de Rhöne, doet tegenwoordig een roover van zich spreken, die gemaskerd en met een revolver gewapend, maar voor het overige moedernaakt, de lie den aanrandt. Volgens twee personen die verleden Zondag-avond van het hunne beroofd zijn, is de man tusschen de dertig en vijf-en-dertig jaren oud. Volgens bericht uit Tamatave van 31 Mei heeft admiraal Miot den 18en dier maand de haven van Manttru, welke, sedert het innemen van Tama tave, de voornaamste handelsplaats van de floras met het buitenland ge worden is, in staat van blokkade verklaard. Dezelfde maatregel zal tegen de havens Tenerife en Mananzari genomen worden. Brieven uit Madagaskar melden, dat de betrekkingen tusschen Frank rijk en de regeering der koningin beter zijn. Ook de toestand der troepen is verbeterd. De haven Mahanooroo, die sedert de inneming van Tamatave het centrum van den handel der Hovas met het buitenland was geworden, is geblokkeerd. Dezelfde maatregel zal op Tanarifle toegepast worden. De Spaansche regeering heeft eene quarantaine opgelegd aan de goe deren die uit België en Nederland komen, omdat in die staten geen voor zorgsmaatregelen legen de cholera zijn genomen. DUITSCHLANO. Verleden Donderdag en Vrijdag heeft te Berlijn een zekere Gronack terechtgestaan, beschuldigd van drievoudigen moord. Hij was in November van het vorige jaar getrouwd, maar zeer spoedig met zijne vrouw in onmin geraakt, zoodat deze weêr met hare moeder en twee zusters was gaan wo nen en een proces tot echtscheiding begonnen had. Den 29,D Maart jl. was Gronack in de woning van de moeder zijner vrouw gedrongen en had hij de drie zusters in de keuken overvallen. Deze waren op de vlucht gegaan. Op hun geroep om hulp was een buurman toegeschoten, dien Gronack ter stond aanviel en overhoop stak. Vervolgens vermoordde hij zijne schoonzus ter en daarna zijne vrouw. Zijne tweede schoonzuster wist te ontvluchten, de buren bijeen te roepen en den moordenaar in hechtenis te doen nemen. Deze bekende het feit gepleegd te hebben, maar beweerde, niet met voor bedachten rade gehandeld te hebben. Hij was gekomen om zijne vrouw te spreken, maar door haar en hare zusters uitgelachen. Hij was driltig ge worden en had in dien toestand de daad gepleegd. De rechtbank achtte zijne beweringen niet aannemelijk en heeft hem ter dood veroordeeld. Het Intern. Vredebond houdt zijn algemeene vergadering te Bern op 4—9 Augustus a. s. in het Bondspaleis. OOST-INDIK. BATAVIA, 31 Mei. Een van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden via Penang ontvangen telegram, gedagteekend 20 Mei, behelst het volgende: Den 17llen opvoer van levensmiddelen van Anagaloeng naar Gle-Kambing. Daarbij met vijand slaags; gewond luitenant Bergsma, drie minderen, een officiersbe- diende en drie dwangarbeiders. Pegasus terug van Tenom; levensmiddelen te Baeboen afgegeven; Radja Tenom even halsstarrig bevonden als vroeger. Een van Atjeh ontvangen telegram behelst het volgende: 23 Mei trans port AnagaloengTjotbasatoel. Dekkingstroepen in gevecht; twee minderen gesneuveld; officier van gezondheid Van Haeften en twaalf minderen gewond. Vijand liet 22 dooden achter. Verslag van de militaire verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden van en met 19 April tot en met 14 Mei 1884. Op 19 en 29 April en op 5 Mei had tusschen Anagaloeng en Glê-Ivambing de opvoer van vivres en andere benoodigdlieden plaats, onder dekking van eene sterke infanterie-macht waarbij artillerie was ingedeeld. Van de dekkingstroepen nam een gedeelte positie westwaarts van Tjot Aroen, een ander gedeelte op de heuvels bij Anak-Glé, terwijl een derde gedeelte beoosten den weg tot kampong Lam baroe marcheerde en eene reserve nabij Lepong-Arra geposteerd werd. Het transport volgde onder eene afzonderlijke inlanterie-dekking den grooten weg; de artillerie kwam naar gelang van de omstandigheden opecnol meer daartoe geschikte punten, aan den weg gelegen, in batterij. De vijand be schoot telkenmale zoowel het transport als de dekkingstroepen op den heen- en terugmarsch. Door zijn vuur werden gewond: den 19®" April 1 Europ. mindere, den 29®n April 2 Europ. minderen en 1 dwangarbeider, den 5eü Mei de kapitein der artillerie I. II. A. Van W'ijhe, benevens 1 Europ. mindere 2 inl. minderen en 1 dwangarbeider. Vooral op laatstgenoemden datum wer den de van Glé-Kambing uitgerukte troepen ernstig bestookt. Den 7 Mai rukte de etappen-commandant van Anagaloeng uit met eene slttke infanterie- macht en twee sectiën bergartillerie, om de werkzaamheden lot herstelling van de brug over de Linga nabij Senelop, te dekken. Te 6% uur v. m. namen de troepen stelling om en nabij genoemde brug. Te 8% uur opende de vijand eerst uit oostelijke en daarna ook uit westelijke richting het vuur op de dekking. Nadat de werkzaamheden beëindigd waren, werd te 10?4 uur de terugmarsch aangenomen. Tot Senelop beschoot de vijand de huis waarts keerende troepen, waarna eenige scholen op de versterking gelost werden. De kolonne bekwam één gesneuvelde (Europ. fuselier). De spoorweg Soerabaya—Madioen - Soerakarla is den 25®° Mei te Soe- rakarta feestelijk geopend. Voor de Bataviasche Ooster spoorweg-maatschappij is te Balavia vooa 500,000 ingeschreven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen. Civiel departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte aan den ads.-res. van Koetei en de Oostkust van Borneo (Zuider- en Oos- terafd. van Borneo) J. W. Van Heusden, aan den ing. 2e kl. bij den water staat en 's lands burger! openb. werken II. H. Van Kol. Ontslagen: uit 's lauds dienst, de administrateurs der tinmijnen in de districten Toboali, Djeboes en Merawang (Banka) J. F. W. Michel, J. D. Toorop en R de Adelhai'l Toorop; op verzoek, eervol, de opz. 3' kl. bij den waterstae en 's lands burgerl. openb. werken A. Muller, de commies le kl. bij den |- st en telegraafdienst A. G. Schrok en de griff. der landr. te Bondowotn en Djember (Bezoeki) 11. G. Dumas. Benoemd: tot directeur van binin.il. bestuur, de resident van Samarang P. F. Wegener, tot res. van Soera'aja, de res. van Tegal jhr. C. H. A. van der Wijck, tot res. van Tegal, del -oid- ambt. op non-act. C. A. L. J. Jeekel. laatst res. van Soerakarla, van S ma- rang de res. der Preanger-regentschappen J. SI. Van Vleuten, tot leer. in de geschiedenis en de land- en volkenkunde bij de afd. Taal-, Lam en Volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia, de referendar bij het dep. van onderwijs, eeredienst en nijverheid J. P. Th. Van Nunei tot ads.-res. van Koetei en de oostkust van Borneo, de conlr. 1' kl. bi; het binnen! bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura W. (1. Hoogkamer; tot opzichter 3® kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken K. A. Berkhemer, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; met bepaling, dal hij bij den dienst der Bataviasche havenwerken gedetacheerd en bij zijn corps a la suite gevoerd wordt; tot 3® commies bij dealg. rekenk.de ambt. op wachtgeld H. D. Peelers, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot landm. 3e kl. bij het kad. in Ned.-Indië, de ambt. op non-activiteit G. F. Wiemans, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot pakhuism. te Tjilatjap (Banjoemas), de pakhuism. bij de opgeheven koffie en zoutdoor- voerpakhuizen te Djokotro (Kediri) H. W. L. Van Ligten. Bij den post- en telegraafdienst: tot comm. 2® kl. P. A. Schram, thans tijdelijk dien rang bekleedende; tot tijdelijk comm. 2« kl. de comm. 3e kl. J. Frölich. Departement van oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, we gens vijftien jaren onafgebroken dienst in Nederlandsch Indië, aan den mil. apotheker 1® kl. I. H. Schmidt; wegens ziekte aan den le luit.-kwarlierm. bij de mil. administratie J. H. Van Baar van Slangenburg!. Bevorderd: bjj de mil. adm.: lot luit.-kol.-intend.de majoor-inlend. M. Willemstijn; tot majoor-inlend.de kapt.-intend. 11. Slutterheim. Bij hel wapen der art.: lot 1® luit., de 2e luit. 1. 11. S. Schiiller. Vergund: aan den bij het leger in Nederl. bij dat in Ned.-Indië gedet. 1® luit. der cav. A. W. H. K. van Bothnia Andrae, op zijn verzoek, na 1 Juni 1884, naar Nederland terug te keeren. Departement van marine. Door den commandant der zeemacht en chef van het dep. der marine in Ned.-Indië bij den dienst der kustverlichting in Ned.-Indië benoemd: tot lichtopzichter 1° kl. de lichtopz. 2' kl. B. P. Ros; tot lichtopz. 2® kl. de lichtopz 3e kl. A. Danekes; tot lichtopz. 3e kl. de lichtopz. 4® kl. H. G. J. W. D. Branlsma; tot lichtopz. 4® kl., degegageerde serg.-maj. geweerm. M. Schwab, vroeger belast geweest met de tijdelijke waarneming van die betrekking bij het kustlicht-etablissement op het eiland Edam; tot lichtopzichter 3® kl. de lichtopz. 4e kl. W. F. Baumann; tot lichtopz. 4® kl., E. Zeil, oud-geëmplooieerde bij den geographischen dienstin Ned.-Indië. GA1R0, 6 Juli. Eene dépêche van den mudir van Dongola constateert, dat Debbah den 1 Juli door 13000 opstandelingen werd aangevallen, en dat zq werden teruggeslagen na een verwoed gevecht, met ernstige verliezen aan beide zijden. BERLIJN, 6 Juli. Uit Ems wordt van heden gemeld, dat de keizer, na afloop van zijne kuur, naar Coblenz is vertrokken. AH. A.KEMIE-NIEIJ W S. P.HOMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 7in Juli: de heer J. S. Van Veen, geb. te Krimpen a. d. Lek, in de klassieke letteren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Quaes- tiones silianaede heer W. E. Th. M. Van der Does de Willebois, geb. te Maastricht, in de rechtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschriftDelicto relicentiae, en de heer II. Elion, geb. te Rotterdam, in de scheikunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Diace- tylazijnaether en aethyldiacetylazijnaether. De uitspraak in strafzaken voor het kantongerecht, welke heden zoude plaats hebben, is uitgesteld tot Zaterdag 12 Juli. Gehouden Vcrkooptng van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 5 Juli. Notaris W. F. Kaiseii. Een Huis. Tuin en Erf, aait de westzijde van de Nieuwsteeg. ito. 9,Sectie G, no. 1040. In bod /4800. Niet verkocht. Een Huis en Erf. aan den Ouden Singel, hoek Volmolensracht, met afzonderlijke opgang naar het boven huis, no. 128, Sectie B, no. 955. In bod ƒ3600. Niet verkocht. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Garenmarkt, no. 30, Sectie E, no. 1116. lvooper C. Van Berkel qq. ƒ3150. Twee Pakhuizen met Bovenwoning, aan de oostzijde van de Ivaiserstraat, no. 4, 6 en 6o, Sectie F, no. 780 en j 1037. Gecombineerd. Opgehouden op ƒ3400. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Laiigebrug, no. 27, Sectie G, no. 866. In bod ƒ1325. Niet verkocht. -- Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Morschstraat. no. 42, Sectie B, no. 1595. Kooper B. Straatsbul'? qq. ƒ1395. - Een ruim Pakhuis en Ert in eene poort, uitkomende aan het Galgewater, de poort geteekend 156, Sectie F, no. 1028. Kooper J. I. l'lanjer qq. ƒ430. Een Huis en Erf, aan de westzijde van de Schagensteeg, no. 12. Sectie H, no. 2565. Koo- i per H. Korswagcn 255. Een tluis en Erf in de Schagenpoort, no. 1, Sectie II, no. 2564. Kooper J. v. Zijp ƒ220 Een Huis en Erf in de 4 Schagenpoort, no. 2, Sectie 11 no. 2563. Kooper J. v. Zijp 225. Een Huis en Erf in de Schagenpoort, no. 3. Sectie 11, no. 28Ö2. Kooper J.Van j Zijp f 225. Een Iluis en Erl in de Schagensteeg, ito. 16, Sectie H. no. 2559. Kooper J. Smit qq. ƒ350. Notaris Mr. II. L. A. Übreen. Het Heerenhuis met Tuin en Schuur, aan de Lange Mare, no. 40, met uitgang in de Koddesteeg, Sectie 11, no. 1856. Niet afgeslagen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3