Nabij Delft bleef Zaterdag een grasmaaier plotseling dool ten gevolge van het overmatig gebruik van karnemelk tot lessching van zijn dorst. Een der kapiteins van de Leidsclie stoombootmaatschappij De Volharding varende van Uithoorn op Amsterdam, is Vrijdag bij het zwemmen in den Amstel verdronken. Hij laat eene vrouw en twee zeer jeugdige kinderen j achter. Nader wordt nog gemeld: dat hij zich een zwemgordel had aangeschaft en wilde, daarmede voorzien, aan den Vrouwenakker leeren zwemmen. De man begaf zich te water; maar hetzij hij een onvoldoend toestel had gekocht, hetzij hij er niet op de goede manier van gebruik maakte hij zonk weg in de diepte en kwam niet weder boven. De verdronkene was 28 jaren oud. Men schrijtt aan de TV. R. Ct. uit AmsterdamDe vrij lange gangen naar de bureaux der Associatiekas waren Zaterdag weder het terrein voor een paar schurken. Deze overvielen hier namelijk Zaterdagochtend tusscben 10 en 11 uur den bediende van de firma Jan Kol en Co., terwijl hij de kas verliet, waar hij eene som van ƒ55,000 voor zijn patroon had ontvangen. Twee personen hielden hem staande, waarvan de één hem bij de keel greep en zoodoende den anderen de gelegenheid gaf uit den binnenzak van zijn jas den welgevulde portefeuille te ontfutselen. In hel bezit van den buit, zetten de schurken het op den loop, achtervolgd door bestolen bediende, die echter op de Spuistraat de boeven uit het gezicht verloor. Hun signa lement werd echter dadelijk aan de politie opgegeven, die dat onmiddellijk naar naastbij gelegen plaatsen seinde, met het gevolg dat te 12 uur 47min. te Haarlem in den trein van 12 uur 15 min. van Amsterdam twee personen zijn aangehouden en gearresteerd, die vermoedelijk de schurken zijn. Of schoon noch de firma Kol, noch de politie-commissaris Stork, aan wiens onmiddellijk krachtig optreden de arrestatie te danken is-, officieel bericht hebben dat de gestolen gelden in het bezit der gearresteerden zijn gevonden, bestaat voor dat vermoeden alle grond, aangezien de justitie te Haarlem termen heeft gevonden de gesignaleerden naar Amsterdam op te zenden, die te 4 u. 45 daar aankwamen. Omtrent de wijze, waarop de kantoorbediende van de firma Jan Kol en Co. in den gang van het gebouw der associatiekas te Amsterdam van eene portefeuile met 55,000 werd beroofd, zijn de lezingen ietwat ver schillend. Dat hij aangegrepen werdis door hem zelf verhaald. De van den roof verdachte en te Haarlem aangehouden personen zijn Engelschen, en zijn Zaterdag te 4 uur 16 min. te Amsterdam aangekomen en per rijtuig naar het commissariaat der eerste sectie vervoerd, waaronder de kas ressor teert. Zij ondergaan nog steeds een scherp verhoor, doch het vermoeden dat de gestolen som in hun bezit zou zijnheeft zich nog niet bevestigd. De politie is daardoor niet weinig teleurgesteld. Deze omstandigheid maakt het vermoeden, dat meer personen dergelijke operatien uitoefenen, bijna tot zekerheidzoodat de politie thans handen vol werk heeft. In het com missariaat heerscht eene groole bedrijvigheid. Vigilantes rollen heen en weer om getuigen aan te brengen. De gearresteerden verklaren onschuldig te zijn. Te 10 uur 35 Zaterdagavond is het voorloopig verhoor, waarbij de officier van justitie tegenwoordig was, gestaakt. Op zijn bevel zijn de beide personen, niettegenstaande hunne pertinente ontkentenis, van elkander gescheiden en in voorarrest gehouden. In de afgeloopen drie maanden zijn niet minder dan 226 vreemdelingen in het huis van arrest te Breda opgenomen. Te Ginneken is het lijk opgevischt van een 18-jarig jongelingdie eer gisterenavond met zwemmen is verdronken. Hij was de kostwinner zijner moeder en drie zusters. Te Raamsdonksveer had een machinist van eene kraan het ongeluk, bij liet aanhaken van een ketting, van de machine te vallen. Voor dood opgenomen, werd hij naar het gasthuis te Geertruidenberg vervoerd. Hier bleek dat de man drie ribben had gebroken, en men vreest voor het behoud van zijn leven. Vrijdagavond had door onvoorzichtigheid een groot ongeluk kunnen plaats hebben. Een heer ging per sneltrein van den Haag naar Zevenaar, doch de trein reed door naar Emmerik. Toen de heer bemerkte dat de trein zijn woonplaats voorbijreed, nam hij het onvoorzichtig besluit om uit den trein te springen, die in volle vaart was. Hij volvoerde zijn voornemen en kwam in een sloot terecht, waar hij later bewusteloos werd uitgeholpen. Men vervoerde hem naar zijne woning te Zevenaar. Door den wachtmeester der maréchaussee Engers te Gulpen is opgespoord en ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht gesteld de moeder, die vóór eenige dagen haar tweejarig kind in een korenveld te Wijlre te vondeling heeft gelegd. Het is eene weduwe uit Aken, wier man in het vorige jaar eerst zijne twee kinderen en daarna zich zelf van het leven be roofd heeft. Zij verklaart door nood tot hare wanhopige daad te zijn ge dwongen geworden. Op onverhole wijze betuigden wij eenige maanden geleden onze sympa thie, onze achting voor het volk, dat het vreemde jok van zich af had weten te werpen, dat door langdurige en hardnekkige strijd zich niet alleen eene geschiedenis had geschapen, maar zelfs zijne onafhankelijkheid had ver overd. Met de uitbundigste eerbewijzen, met jubelkreten werden de vertegenwoor digers van dit volk in ons midden ontvangen. Alle plaatsenwelke op de tegen woordigheid dezer helden hebben kunnen bogen, waren in feestdosch ge huld; men wedijverde zelfs om deze mannen te toonen hoezeer de Trans vaal overal in eere werd gehouden. Dit alles echter kostte weinig opoffe ring, weinig geld. Thans echter is het oogenblik gekomen, thans is de gelegenheid daar om op meer degelijke en voor de Zuid-Afrikaansche repu bliek meer belangrijke wijze te toonen, dat Nederland ook behalve door dit ijdel praalvertoon zijne stamverwanten lief heeft. Thans kunnen wij hun de behulpzame broederhand reiken en dit zelfs zonder eenig gevaar. Vijftien millioen gulden zijn er noodig om de bloei, de vooruitgang van de Trans vaal te verzekeren, om door middel van eene spoorweg-maatschappij het verkeer in dit uitgebreide land te bevorderen, om het in verbinding te stel len met de zee dit is met de geheele wereld. Terwijl ongeveer eene maand geleden vijftien millioen is gevraagd, is thans nog geen ander half millioen verkregen. Deze uitkomst, zij is niet alleen bedroevend, zij is be schamend, zij is bovendien onzinnig, wanneer wij nagaan, dat eenige kans van verlies niet bestaat, dat integendeel de geheele leening lot ons belang, lot ons voordeel strekt. Eene rente van 5 pCt. wordt door de Transvaal zelve gewaarborgd, door een staat, die zelfs onder de meest moeielijke om standigheden nimmer in zijne verplichtingen te kort is geschoten en der halve ook ongetwijfeld thans zijne verbintenissen zal weten na te komen, nu hij volkomen bij machte is daaraan te voldoen en dit zeer zeker hoe langer hoe beter, wanneer hij in het bezit komt van de hoofdvoorwaarde van welvaart, letterlijk hel ééne noodige. een uitweg naar zee. Is dit doel eens bereikt, dan kan de Transvaal voor velen onzer een tweede vaderland worden, ook al zal het nooit meer zijn dan een vaderland in eene Hol- landsche volksplanting. De Hollandsche vereenigde stalen van Afrika kun nen door voortdurende gemeenschap met bet oude Nederland steeds nieuw leven geven en nieuw bloed en een tegenwicht tegen de bedenkelijke een zijdigheid, die ons zoo langen tijd ons eenig heil deed zoeken in exploitatie van tropische bezittingen. Nederlandsche emigranten zullen daar hulp en bijstand kunnen verwachten van hunne landgenootenwelke uitsluitend als dienstdoend personeel aan deze op te richten spoorwegmaatschappij zullen verbonden worden, zij zouden dus daar vinden langs den geheelen weg van station tot slation een kern van eene wezenlijk Hollandsche bevolking, bij wie zij in den eersten tijd van hun verblijf zich veel gemakkelijker zullen kunnen aansluiten dan zelfs bij de Hollandsche Afrikaanders. Zij zullen daar gereedelijk en geregeld een onkostbare uitweg vinden voor de goederen, die nu nog met groote moeite en opoffering van tijd en geld naar de Engelsche kolonie Natal moeten worden vervoerd. Al deze gewichtige voordeelen zij gaan voor ons te looi', wanneer een dusdanige maatschappij tot stand zoude komen door middel van vreemd kapitaal. Vreemd kapitaal beteekent vreemde werklieden en vreemde ingenieurs. Terwijl de spoorweg eener Hollandsche maatschappij een krachtige steun zal geven aan de Hollandsche Afrikaanders, zou eene vreemde Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij juist het tegen deel bewerken en weer een aantal moeielijkheden in het leven roependie men pas met zooveel inspanning en opoffering te boven kwam. Aan den eene zijde dus bereidwillgheid en bijstand verbonden met een belangrijk voordeel aan de andere zijde het onwederlegbaar bewijs dat al onze uitingen van sym pathie van vreugde hier slechts ijdele toonen, slechis holle klanken geweest zijn en onafscheidelijk van voor ons groot nadeel. Nederlanders kiest tusschen dit alternatief voor 11 Juli a.s. den dag waarop de leening gesloten wordt, 's GKAVENHAGE, 7 Juli. Met ingang van den len September a. s. zijn door den minister van marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3» kl. voor den zeedienst bij het kon- instituut voor de marine te Willemsoord: M. J. Van Alphen de Veer, K. Van Andel, E. Van Assum, J. H. A. Van Barneveld, G. Den Berger, P. A. Bik, H. J. Boldingh, J. B. M. Ten Bosch, W. Buiige, C. L. Van Buuren, jhr. E. C. U. Calkoen, 11. T. Cox, U. J. N. Doornbos. J. M. Eyken Sluyters, jhr. J. A. Van Geen, A. J, De Graaf, P. W. J. Groeneboom, L. T. Van Heusden, J. Hofstede. jhr. O. T. L. Holmberg de Beckfelt. A. C. De Joncheere, G. J. Kniphorst, F. H. De Koek van Leeuwen, J. L. Von Leschen, J. R. Van Osselen, M. J. Reynvaan, M. Schoo, P. H. D. Schuttevaer, H. Van der Slooten, D, J. A. G. F. Van den Steen van Omme ren, W. J. Tijl, J. W. F. De Wal, J. M. Van Wickevoort Crommelin, jhr. C. A. L. Van der Wijck, J. 11. Zeeman, J. Zur Miihlen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer zijn aangenomen eenige wetsontwerpen, waaronder: ontwerp omtrent de vicarie-goederen; wijziging der wet van den raad van state; verhooging van het hoofdstuk Marine (zeilkorvet), en wijziging der schoolwet met 33 tegen 2 stemmen, nadat door den minister was verzekerd, dat belangrijke bezuinigingen reeds op de volgende begrootingen er het gevolg van zouden zijn. Met zekerheid vernemen wij, dat Z. M. de koning bepaald heeft, dat de plechtige begrafenis van Z. K. H. den prins van Oranje zal plaats hebben op Donderdag 17 Juli met hetzelfde ceremonieel als voor de begrafenis van prins Willem van Oranje in 1879 was vastgesteld, met deze afwijking evenwel, dat de trein zich des ochtends ten 9 ure reeds zich in beweging zal stellen naar den koninklijken grafkelder te Delft. Uit de tegenwoordige verblijfplaats des konings vernemen wij, dat Z. M. den 15(n dezer uit Kreuth naar Frankfort vertrekt om den volgenden dag 16 Juli, in de residentie aan te komen. Twee dagen na de begrafenis en wel Zaterdag 19 Juli zal de koning zich uit Den Haag naar het Loo begeven. De eerewacht bij het paleis van wijlen Z. K. II. den prins van Oranje werd gisteren gehouden door eene compagnie van het 4e bataillon jagers en heden door een escadron huzaren, met den standaard. H. K. H. prinses Frederik Karei van Pruisen, bracht heden een bezoek aan bet huis ten Bosch. II. K. H. prinses Hendrik vertrekt den 20en dezer met hare moeder uit de residentie. I Alhier is bericht ontvangen dat gisterenavond te Roosendaal twee En gelschen zijn gearresteerd in het bezit der 55,000, ontstolen aan den bediende der Associatie-cassa te Amsterdam. De stoomtram den Haag-Scheveningen vervoerde gisteren 14000 personen terwijl per locaaltrein den Ilaag-Voorburg 1400 reizigers werden vervoerd. BUITEN LANDSCHE BE RICII TEN. BELGIE. Eindelijk, na lang procedeeren, is de voogdijschap over het dochtertje I van den beruchten Armand Peltzer toegewezen aan den heer Boeking, den grootvader van moeders zijde van het kind.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2