MAANDAG 7 JULI. STADS-BEIWCHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een By voegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat de passage over de brug over den Rijn bij de Zijlpoort, genaamd SeBts-ij - ersbrug, te be ginnen op Baandag 30 Juni a. s. gedurende den tijd van vijf weken voor Rij- en Voertuigen zal zijn afgesloten, terwijl in de passage voor voetgangers, door middel van eene overliaalschouwzal worden voorzien. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. J. Van Dijk, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding zijner smederij door de plaatsing van een locomobile, in de Van der Werfstraat n°. 17. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 19 Juli aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 5 Juli 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Juli. Men heeft elkander heden, 5 Juli, afgevraagd of er donder zou komen en afkoeling. Te 8 uren toch teekende de thermometer Fahr. reeds 70°, te 10 uren 80% te 12 uren 89°, te 1 ure 90°, wind Z.-O. Hooger klom de thermometer niet te 2 uren, toen de wind West liep, maar wezenlijk hij daalde Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 37 lot 55 volwassen personen en 2 tot 3 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 1465 zwembaden door heeren en 104 door dames. Temperatuur van het water 23° Celsius. Den 10den Juli 1584 werd Willem I, prins van Oranje, de grondlegger onzer onafhankelijkheid, door snoode moordenaarshand het leven ontnomen. Weldra derhalve zal de dag, waarop voor drie honderd jaren deze noodlot tige gebeurtenis plaats greep, plechtig herdacht worden. Naar aanleiding hiervan heeft bij den uitgever J. P. Revers, te Dordrecht, het licht gezien een boekje, bevattende de resolutie der regeering van Dordrecht na den moord op den prins van Oranje gepleegd, den 10Jt° Juli 1584, met een voorwoord van dr. G. D. J. Schotel. - Men schrijft ons: Nadat in April de bloesems der vruchtboomen door de strenge vorst veel geleden hadden, zoodat de vruchtzetting bij vele het ge vaar niet is ontloopen te misinkken, komt het nu onverklaarbaar voor dat appel- en perenboomen hun vrucht laten vallen, zoo dat er zelfs niet een meer overblijft. Volgens berichten zou zoo iets, bij het onverklaarbare, nog nooit hebben plaats gehad. Toch is de oorzaak van dit onheil niet ver te zoeken. De bloesems waren vooreerst reeds krachteloos geworden door genoemde vorst en de vrucht uie daaruit ontstond, was bijgevolg zwak. Voegt hierbij dat een groot deel van Juni onveranderlijk de noordenwind woei, waarbij doorgaans de zoogenaamde zwarte vlieg overkomt, die zich nestelt in de nog jonge boomvruchten, dan de nu langdurige droogte, die niet wei nig medewerkte om de ontwikkeling tegen te houden en, ten slotte valt de eene vrucht voor de andere af. Met niet weinig ophef is ook melding gemaakt van vruchtboomen, die voor de tweede maal bloeien en nu tegelijk vrucht en bloesem dragen! Ook dat is geen bewijs van weelde, maar veeleer van armoede, en eigenlijk niet meldens waard. Omdat zulke boomen door eenige oorzaak hebben geleden, geven zij later eenig nieuw schot en een nabloempje, waarvan doorgaans niets te wachten is. Verplant ooftboomen of heesters bij den bloeitijd, als het weer meeloopt zullen zc wel //aan den vat'' komen, zooals de tuinbaas zegt, maar achterlijk zijn ze in elk geval. Hoeveel meer dan als een strenge vorst over de teedere, geopende bloesems vaart, die ze als kaf doet verstui ven, gelijk dit voorjaar, de boomen lijden? Zulke geven dan ook later, in October zelfs, //om de schade in te halen,' nog wel eenige bloemen. En daartoe heeft zich zelfs de Gouden Regen somtijds goedgunstig betoond. Ongehuwde personen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van hoofdopzichter in het rijks krankzinnigengesticht te Medem- blik, om, met ingang van 1 September e. k., benoemd te worden op eene jaarlijksche belooning van ƒ400, met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging, gelieven zich te vervoegen ten bureele van den genees heer-directeur van voormeld gesticht dr. A. H. Van Andel, op Maandag 21 Juli e. k. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn gisteren tot arts bevorderd, de heeren: Th. W. L. Koch, F. A. M. Thier (doctorandi) J. C. Ilertsteinen L. N. S. Wassink (candidaat-artsen Toegelaten voor het le ge deelte is de heer J. N. Hulst, med. doel. Op 29 Juni jl. is onder Elkerade, gemeente Wijlre, in een korenveld gevonden een meisje, ongeveer 2 jaren oud, met lichtblond haar, goed ge voed; kleeding zwartlederen schoenen met knoopjes, van voren verlakt; nieuwe witkatoenen kousen, witkatoenen hemd, van onderen met rood wen gemerkt I, wit katoenen onderrok met opnaaisel en romdom van on deren afgescheurd, waarop een lijfje, rood flanellen bovenrok, van onderen met een zwart koordje afgezetwaaraan door middel van een knoop is be vestigd een witkatoenen lijfje met drie paarlemoeren knoopjes, brain ver sleten vrouwenhalsdasje met franjes (geknoopt. Uit de half uitgedrukte woorden van het meisje vermoedt men dat het afkomstig is uit de omstre ken van Aken. In den namiddag van 28 Juni jl. heeft men het voorbij den overweg van den Grand Central Beige te Wijlre zien wandelen aan de hand eener vrouw naar gissing 25 a 30 jaren oud, meer dan middelmatig lang, gekleed met een soort van grijzen regenmantel en hoed en dragende een tasch of korlje in de hand. Het meisje was toen gekleed met mantel, hoed, schoenen en witte kousjes. Bedoelde vrouw bekeef het kind en voegde het 't woord //stinkert" toe. De officier van Justitie te Maastricht verzoekt op sporing dier vrouw en bericht. In den namiddag van 29 Juni jl. is tusschen half drie en vier uren door middel van inklimming en binnenbraak, ten nadeele van den hovenier II. Van Dam te Utrecht ondermeer ontvreemd 750 aan tienguldenstukken, 205 aan rijksdaalders en guldens, 1 bankbiljet van zestig en twee van vijf en twintig gulden en 4 muntbiljetten. De hoofdcommissaris van politie van Utrecht, verzoekt opsporing aanhouding en bericht. Gedurende het afgeloopen kwartaal zijn 72 vreemdelingen, meest Duit- schcrs, waarvan het grootste gedeelte (54) wegens lichaamsgebreken of on voldoende papieren voor den kolonialen militairen dienst afgewezen, door de rijkspolitie over de grenzen gebracht. Stot-lai, die verleden jaar te Zulfen een kind uit het water redde, heeft dezer dagen te Tours weder eene daad van zelfopoffering verricht. De paarden van een rijtuig, dat door een heer bestuurd werd, en waarin twee dames zatengingen op hol en joegen in dolle haast eene sterk hellende straat af. Eene der dames uitte luidde jammerklachten, terwijl de andere in zwijm viel. Met gespannen verwachting zag men hetoogenblik tegemoet, dat het rijtuig de sleenen leuning zon bereiken en van eene hoogte van 10 meter op de place Saint Vincent zou neerstorten, toen eensklaps Stot-tai voor de paarden sprong, ze flink vastgreep en, door zich een eind te laten meesleepen, ze nog vóór het gevaarlijke punt tot staan bracht. De dames en de heer op den bok kwamen er zonder letsel af, doch de moedige red der werd vrij ernstig aan den voet gekwetst. Naar het Hbl. verneemt hebben de onderhandelingen der Maatschappij //Noordwijk' met de Rijnlandsche Trammaatschappij over den aa nleg van eene stoomtram van Katwijk naar Noordwijk tot geen gewenschte uit.komst geleid. Met groote meerderheid werd in eene vergadering van aandeelhouders der Rijnlandsche trammaatschappij een voorstel in dien zin verworpen. Het schijnt dat nu de plannen voor een stoomtram van Piet-Gijzenbrug naar Noordwijk weder op den voorgrond zullen treden. -- In de Donderdagavond gehouden vergadering van de kamer van koop-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1