157. ZATERDAG 5 JULI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. O il De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f z. afzonderlijke mmmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 Juli. De laatste dagen herinnerden aan Hildebrand's "Hoe warm hel was" en terecht aan een "ouderwetschen dag weer". De ouden wilden dan ook wel zeggen, dat zeedamp warmte geeft, en daar meer dan een avond zulk een damp was waargenomen, is het ongegronde dezer meening niet gebleken. Doeh nu is het dan ook zomer, waarnaar genoeg verlangd werd en die nog voor korten tijd dreigde ontrouw te zullen worden, toen de noordsche lucht met sombere wolken de overhand behield en koude afzond. Haar nu is het zoo droog, want de zon blakert het aardrijk dat smacht naar regen, en het heelt in een zoo langen tijd niet geregend! Wat het veldgewas zou verkwikt worden dat dorst en het weiland, dat nu zich moet behelpen met ingelaten water uit vliet en vaart, om den drogen bodem te drenken, zijn rossen kleur zou afleggen en herleven. Hoe de vrucht zou zwellen, die dreigt te zullen afvallen bij gemis aan levenssappenen hoe de bloem zich zou verhellen, die nu op haren stengel hangt neergebogen. Hoe weldadig en verfrisschend een regenvlaag het akkermaalshout en alle geboomte langs wegen en padendat onder een grijs kleed van stof haar helder groen derft, zou verjongen. En dan, die rijk bloeiende rozen, hoe kortstondig is veler duur! lleur bloembladeren verkleuren bij den "zonnebrand" en de pracht e. a. van de Provinsche roos (niet provincie roos, zooals het spraakgebruik heelt ingevoerd) vergaat met den dag. De vlekkeloos witte dezer als met bloemen overladen rozen, wordt bruin en zij ontbladeren bij houderden. Zoo bekoorlijk zij waren voor een weinig tijds, zoo vervallen is nu haar bestaan. Ivwam de langgewenschte regen uit het zoele Zuiden, mensch endier, akker en veld en lusthof, alles was gebaat. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëe- digd landmeter wenschen al te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Augus tus e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in Nederlandsch-Indië kunnen worden geplaatst eenige hulponderwijzeressen, in het bezit van eene der akten van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56 a en b. der wet van 17 Augustus 1878 of van daarmede gelijkstaande akten, en van eene speciale akte of aanteekening voor de Fransche taal. Zij behooren tevens onderwijs in het zingen te kunnen geven. Zij, die de akte 6 of eene daarmede gelijk staande akte bezitten, kunnen slechts voor plaatsing in aanmerking komen wanneer zij nog geen dertig jaar, en zij die de akte a of eene daarmede gelijkstaande akte bezitten, wanneer zij nog geen vier en twintig jaar oud zjjn. Bij het groot Oost-Indische ambtenaars-examen van af 16 Juni tot 3 Juli 11. te 's Gravenhage gehouden, zijn, naar orde der eindranglijst, de vol gende heeren toegelaten: J. E. Bijlo (D), J. P. E. Versteeg!) (D), M. P. Ko revaar (D), J. H. Liefrinck (D). R. W. Wijnmalen (D), 11. Ris (D), E. C. A. Veenstra (L), 11. J. Heijting (D), Ph. J. Van Harte J. W. Meerburg (L), H. L. C. B. Van Vleuten (D), K. Peereboom (D), H. Rijfsnijder (D). H. W. Veenhuizen (D), J. A. J. C. Pieters (D), A. A. A. Van Dijk (D), Th. A. L. Heijting (D), L. Knappert (D), II. de Vogel Mllzn. (D), J. E. Meijboom (L), N. J. Roelfscma (D), A. Suermondt (D), W. Versteegh (D), V. Kamp W. J. Thieme (L), Mr. J. De Jonge (D), N. Van Goens (B), D. 11. Van der Hoek (D), Mr. J. Kramers (D), Mr. J. Van Stipriaan Lutscius (D), W. J. Ketjen (D). De letters D (Delft) en L (Leiden) achter de namen der toegelatenen ge plaatst, wjjzen aan bij welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië zij hunne opleiding hebben ont vangen, terwijl de letter B (Batavia) achter één enkele naam. beduidt, dat de betrokkene aldaar zijne studiën heeft gemaakt. De verzending met de post van pakketten naar Portugal langs den weg van Frankrijk is, ingevolge de 'oor de Portugeesche regeering genomen ge zondheidsmaatregelen tijdelijk gestaakt. Pakketten met bestemming naar dat land k mnen derhalve uitsluitend langs den weg van Duilschiand met de op den lc- 4", 15,D en 18" van elke maand uit Hamburg naar Lissabon vertrekkende stoomboolen verzonden worden. Het stoomschip Limburg, van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 3 Juli. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft: Naar men mij van doorgaans goed ingelichte zijde mededeelt, is het bericht in de Engelsche bladen, volgens hetwelk Engeland cn Nederland van plan zouden zijn ge meenschappelijk maatregelen van geweld te beramen om de gevangen sche pelingen der Nisero te bevrijdenten eeuenmale onjuist. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt heeft de jeugdige Nederlandsche reiziger dr. H. F. C. Ten Kate Jr., nog niet lang van zijne wetenschappelijke reis door Californië en Mexiko teruggekeerdwaarvan hij de resultaten in het vaderland verwerkt heeft, een nieuw reisplan ondernomen. In het ge zelschap van den begaafden jongen prins uit de familie Bonaparte, die verle den jaar ons land bezocht om zijn historische en ethnographische kennis te verrijken, zal Ten Kate eerstdaags een reis ondernemen langs de kusten van Noorwegende Lofodden tot aan Lapland. Voor die reis heeft de regeering van Noorwegen aan prins Bonaparte een gouvernementsstoomschip ter be schikking gesteld, waarmede de reizigers langs de kust zullen varen om van tijd tot tijd aan land te gaan. Het voorname doel van de reis is Lapland. Te Katwijk aan Zee blijft gelukkig de bouwlust groot; er is echter groote behoefte aan gelegenheid om badgasten logies te verschaffen; met 15 Juli a.s.is alles bezet, dagelijks moeten helaas! nieuwe aanvragen worden afgeslagen. Alleen in het dorp zijn misschien nog zeer enkele kamers be schikbaar. Bbl Uit Noordwijk bericht men: Op initiatief van een der oprichters der vereeniging Olympia, den heer J. A. Bientjes, heeft zich Dinsdag eene af- deeling Noordwijk en omstreken geconstitueerd; deze afdeeling telt 16leden en thans reeds gaven meerdere personen hun wensch tot toelating te ken nen. Het voorloopig bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren J. A. Bien tjes, voorzitter, L. R. T. Van Maanen, secretaris, en Th. Tulleken, penning meester. Overeenkomstig de beginselen der algemeene Olympia-vereeniging zullen de leden der nieuwe afdeeling zich minstens eenmaal 's weeks veree nigen om zich te oefenen in het schieten naar de schijf en ander doelwit; andere middelen ter bevordering van het doel der vereeniging zullen weldra in behandeling komen. Heden werden wij in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de "eerste vacantie-inrichting te Noordwijk", door den heer 0. P. Waller Zeper in het leven geroepen. De maatschappij "Noordwijk" heeft een flink terrein ter dispositie gesteld van den heer Zeper, die er een uitstekend gebruik van heeft weten te maken. Te noorden van het dorp Noordwijk aan Zee, in een door de duinen gevormd dal, is de speeltuin daar vindt de jeugd alles wat ze voor nuttige en aangename spelen behoeft: cricketspel, kegelbaan, schommel enz. enz. Een flinke tent noodigt vriende lijk tot rusten na de vermoeienissen van het spel, en eene pomp geeft heer lijk zuiver duinwater, Onder behoorlijk toezicht wordt gelegenheid gegeven om zich met "scheepjes" aan het strand der Noordzee te vermaken. Tot het nemen van zeebaden is eene overeenkomst getroffen, die de meeste waar borgen voor veiligheid aanbiedt. (IV. R. Ct.) De tentoonstelling te Delft van voorwerpenbetrekking hebbende op het leven en den tijd van prins Willem I en waarvoor van verschillende zijden reeds belangrijke inzendingen zijn ontvangen, in verband met deu gedenkdag van 10 Juli a. s., zal niet in de gebouwen der polyt. school worden gehouden, maar in het lokaal van het prinsenhof, bestemd om door de hooge regeering later te worden gerestaureerd. In overleg met de Haagsche Bondsvercenigingen heeft het bestuur van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond besloten de XIVe openbare uitvoering van genoemd verbond, welke wegens den dood van den prins van Oranje onbepaald was uitgesteld, thans te houden op Zondag 7 September e. k. Het verleden jaar uitgestelde 16e Ned. nationaal zangersfeest, onder lei ding van Amphionte Rotterdamzal thans doorgaan en plaats hebben op 5 Augustus in het feestgebouw. De solisten zijn reeds medegedeeld. De Dins dag is bestemd voor de uilvoering van dc Schelde van Peter Benoit, en de Hymne aan de kunst van Alex.. Heyblomonder leiding der componisten. Koor eu orkest bestaan uit 1000 personen. Naar de Amst. verneemt zou dr. Max Weber, hoogleeraar aau de uni versiteit te Amsterdam, voornemens zijn, zich eerlang voor eenigen tijd naar Vardö te begeven. Zijn reis heeft dier- en ontleedkundige onderzoekingen

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1