PER TELEGltAAR liet grondgebied der stad Leiden. steld. Indien deze concession de invrijheidstelling niel ten gevolge mochten hebbenzou Nederland inet Groot-Britannië samenwerken in alle pogingen om dat doel te bereiken. Hel tegen den heer Bradlaugh gevoerde proces wegens het onbevoegd zitting nemen in het lagerhuis op 11 Februari is verleden Maandag door de jury ten zijnen nadeele beslist. Maandag zijn in een der zalen van Mansionhouse door den lord-mayor van Londen de diploma's en medailles aan de Engelsche inzenders op de Amslerdamsche internationale tentoonstelling uitgereikt. Nadat de bekroon den hun medailles in ontvangst hadden genomen, sprak lord Beay hen toe en zeide blijkens een brief in het /V. v. d. D. - o. a. het volgende: «Wjj gevoelen groote sympathie voor onze buren aan de overzijde van den Oceaan, en de innige deelneming met het jongst geleden verlies van Z. K. 11. den prins van Oranje, zoo algemeen in de Engelsche pers geuit, getuigt daarvoor. Ik wensch hier echter uitdrukkelijk te wijzen op een punt van twijfel, en dien twijfel weg te nemen door te constateereudc dood van den prins van Oranje opent geen quaestie van erfopvolging. De jeugdige prinses Wilhelmina is de troonopvolgster, en de liefde en gehechtheid aan hel huis van Oranje zijn bij het Nederlandsche volk zoo diep geworteld, dat elke vreemde inmenging, van welke zijde ook, eene onmogelijkheid is. Wij hogen dat de prinses van Oranje een der populairste souvereinen dezer eeuw in Holland zal zijn. Ilet is bijna onmogelijk voor den vreemdeling, de loyaliteit te begrijpen, die het volk van Nederland aan zijn vorstenhuis verbindt. Zij wekt "de bewondering op van alle vreemde diplomaten die in het land gevestigd zijn. De jeugdige prinses zal eens het voorwerp van bezorgheid in elke huishouding worden. Wrjdie het voorrecht hebben van Hr. M'. doorluchtige regeering, en Hr. Ms. zegenend voorbeeld van aan houdende toewijding tot plicht, behoeven dus niet ongerust te zijn over wat onder deze omstandigheden in Holland zal geschieden.'' De heeren Pinkney, reeders van de Nisero, publiceeren, naar aanlei ding van het overlijden van drie leden van de bemanning van dat schip, die allen blijken Engelschen te zijn, een brief in de Times, waarin zij verkla ren, hunne landgenooten in kennis te willen stellen met de voorwaarden, waarop de bemanning gered had kunnen worden. Zij merken op, dat de voornaamste voorwaarde de openstelling van de havens van Tenom voor den handel was. In deze voorwaarden had, naar hun oordeel, de Nederlandsche regeering zeer goed kunnen bewilligen; in welk geval het leven van de bemanning niet in gevaar gebleven was. De trotsch der Hollanders heeft dit echter verhinderd. Thans, nu wederom eenige leden der bemanning overleden zijn, wilden de heeren Pinkney nogmaals openlijk de vraag stel len, of het niet wenschelrjk is, dat door spoedige concessien het leven der overigen niet langer in gevaar worde gebracht. De Times meldt, dat de raad van bestuur der houders van vreemde fondsen eerlang zal bijeenkomen, om de voorgestelde rentevermindering der Egyptische schuld in overweging te nemen. Volgens gerucht zou men met dien maatregel niet ingenomen zijn en ook Duitschland en Rusland zich er tegen verzetten. Uit de bank van Engeland is gisteren 100,000 voor Amerika ge nomen. Het kon. theater te Edinburg is verleden Maandag geheel afgebrand. De brand is ontstaan in den middag, terwijl er repetitie gehouden werd van het dien avond op te voeren stuk. Te vergeefs trachtten de acteurs de vlammen in het begin te blusschen; zij zagen weldra, dal hunne pogingen vruchteloos zouden zijn en namen de vlucht. De brandweer is er slechts met moeite in geslaagd de nabijgelegen huizen te beschermen. Te Warrenpoint. in Ierland, kwam het Zondag tusschen de Orangisten en Nationalisten tot eene hevige kloppartij, waarbij een der laalsten door een dolkstoot doodeljjk gekwetst werd. De heer Vincent, financieel raadsman der Egyptische regeering, te Cairo, heeft den ministerraad een rapport gezonden, waarin verklaard wordt, dat belangrijke vermindering van belastingen in de provinciën van Opper-Egypte dringend noodzakelijk is. Berichten uit Madeira maken melding van bloedige botsingen, naar aan leiding van den verkiezingsstrijd; de troepen moesten tusschenbeide komen en doodden zeven oproerlingen. FRANKHIJ H. Felix Mielle. die, zooals gemeld is, een zijner vrienden vermoord en diens lijk in stukken gehakt in de Seine geworpen had, is te Bar-sur-Aube in hechtenis genomen. Te Amiens heeft een hevige brand eene groote wasscherij van wollen goederen in de asch gelegd. De schade bedraagt 500,000 fr. en 110 men- schen zijn zonder werk. Te Nischni-Nowgorod is eene publicatie van den gouverneur uitgevaar digd, waarbij aan den werkenstand wordt te kennen gegevendat elke stoor nis van de openbare orde met de meeste gestrengheid gestraft zal worden. Ter zake van deelneming aan de jongste ongeregeldheden zijn 112 personen in hechtenis genomen en geen hunner zal voorloopig op vrije voeten worden gesteld; maar allen zullen in den kerker blijven in afwachting van de rech terlijke uitspraak. De politie heelt in last gekregen binnen drie dagen een staat in te leveren van de Israëlieten, welke in de stad en de voorsteden verblijf houden in de wet. ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren hare zomervacantie genomen. Volgens Fanfulla is de Paus sedert drie dagen door eene zware ver koudheid aangetast en had hij in den afgeloopeu nacht een vrij sterken aan val van kortademigheid. OUIT8CHLAND. Op 21, 23, 25. 27, 29 en 31 Juli en 2, 4. 6 en 8 Augustus aanst. worden te Bayreuth voorstellingen gegeven van //Parsifal" het laatste werk van Richard Wagner. Van Muncben, Weenen, Praag, Breslau, Berlijn, Hamburg, Keulen en Stuttgart loopen extra treinen voor de leden van den "Richard-Wagner-Vercin" legen verminderde prijzen. De Russische generaal graaf Tottleben, reeds sedert geruimen tijd onge steld, is gisteren in Bad Soden overleden. De telegraaf meldde ons onlangs, dat 43 mijnwerkers, die ineenemijn te Schwientochlewitz, nabij Breslau, bedolven waren, allen gered zijn. Het ongeval had Vrijdag 20 Juni, des avonds te 6 uur, plaats en eerst Donder dag daaropvolgende is het gelukt de bedolven mijnwerkers te redden. Deze hadden niel zoozeer van honger en dorst te lijden gehad, daar zij eenige proviand bij zich hadden, als wel van de koude. Bovendien hadden zij de laatste dagen geheel iu donker gezeten, daar Zondag de olie van hunt: lampen was opgebrand. De pogingen tot redding zijn met den meest moge lijken spoed voortgezet en met het beste succes bekroond, daar de mijnwer kers, hoewel zij zich onder geneeskundige behandeling hebben moeten ste len, allen het leven zullen behouden. Uit Krakau wordt gemeld, dat in de Poolsche fabriekstad Tomaszotv een Duitsche werkman, met name Haskel, door de socialisten is vermootd. In een vlugschrift, dat onderteekend is door het //uitvoerend comité", wordi gezegd, dat Haskel wegens verraad jegens de socialistische partij gepleej I om het leven is gebracht. LONDEN, 3 Juli. De ftnancieele adviseurs bij de Egyptische conferentie zullen Zaterdag a. s. bijeengekomen, en dan zal waarschijnlijk het onderzoek der aan hun oordeel onderworpen punten afloopen. Daily News meldt uit Assoean van gisteren, dat 12000 Arabieren de stad Derbah ingenomen en 3000 menschen, zoowel cflilitairen als burgers, vermoord zouden hebben. LONDEN. 3 Juli. Waddington is heden naar Parijs vertrokken, teneinde met den president-minister Ferry te beraadslagen over de financiëele voor stellen, betreffende Egypte, door Engeland gedaan. INGEZldADEA. IV. De vergrooting van het grondgebied der gemeente doet het cijfer der be volking klimmen, kan daardoor invloed hebben op het aantal raadsleden, zal vermeerdering van het ambtenaarspersoneel tengevolge hebbende plaat selijke uitgaven van verschillenden aard verhoogen, maar ook onderscheidene bronnen van inkomsten milder doen vloeien. De taak van het gemeentebestuur wordt er door uitgebreid en verzwaard, want er zijn nog andere belangen te behartigen en de wetten en verorde ningen voor een stad kunnen vermeerderd of aangevuld worden door water schapsreglementen, wanneer bij de vergrooting ook geheel of gedeeltelijk polders worden ingenomen. De gemeentewetgever heeft gewild dat de leden van den raad zouden zweren of belooven trouw aan de grondwet en de wetten des rijks en de bundel staatswetten, die nog telkens wordt aangevuld, bewijst voor den wijden omvang van die taak. De artikels 136, 145, 179 lett. p en 205a zorgen, dat een voldoend ambtenaarspersoneel daarvoor bijstand kan ver kenen. Wat de bekwaamheden van dit personeel betreft, de Gemeentestem van 30 Juni II. behelst een programma van vakken, en vereischten voor hen die daarvoor een examen wenschen te doen en dit programma is nog niet volledig, want daaraan ontbreekt al wat de wetten op de nationale militie en de schutterijen, het burgerlijk wetboek in verband met het uitgeven van gronden in gebruik, de beperking van het bijzonder eigendom voorden openbaren dienst enz. voor de gemeentebesturen behelzen.; Onder de werking van het stedelijk regeeringsreglement van 1824 eischte de instructie van den stadssecretaris dat hij daarom was docter in de beide rechten; een raadsbesluit van 27 October 1870 bepaalt des niettegenstaande de bezoldiging van een advocaat consulent. En toch heeft de ervaring van de laatste dertig jaren bewezen dat Leiden in het bezit van ambtenaren was, die op de hoogte van de tijd en bij de uitgebreidheid der wetgeving op het gebied van het staatsrecht dagelijks en ter ieder uur in staat was de wet ten en verordeningen te helpen uitvoeren en toepassen maar dat immer door het bevoegd gezag daaromtrent klachten zijn vernomen of vermaningen we gens verzuim of verkeerde toepassing zijn gegeven gelijk niel zelden ten opzichte van andere gemeenten plaats vond. Het plaatselijk belang brengt dan ook mede dat het ambtenaarspersoneel wordt beschouwd als een be langrijk deel van de regeermachine, zoodat elk werktuig wordt gewaar deerd, vertrouwen geniet, behoudens strenge controle; maar met die wijs heid, die elk hoofd van een oorlogsvaartuig aan den dag legt bij het bezit der overtuiging, dat elk matroos, elk zeil, elk katrol, elk touw enz.,groot of klein in een onverbreekbaar verband staat met het geheel en in zoowel als naar zijne bestemming wordt gebruikt, onderhouden en geschat. Waar dit wordt veronachtzaamd of door waanwijsheid en hooghartigheid in wan orde geraakt, verkrijgt men een toestand die het gemeentebestuur in ongele genheid brengt, waarvan de zitting van den Leidschen gemeenteraad van 24 October 1871 tot behartigenswaardige waarschuwing kan verstrekken. AHADERIE-NIEEWi. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 3<,<0 Juli, in de rechtswetenschap: de heer J. L. Berns, geb. te Span keren. na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het landrecht van Meluwe en Veluwezoom van 1593 op nieuw uitgegeven en van aanteekenin- gen voorzien; dc heer J. A. De Vicq, geb. te Hoorn, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De Donauquaestiede heer R. A. Vogelsang, geb. te Leerdam, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het stem recht in onze waterschappen, en dc heer F. J. G. Van Tricht, geb. te Steenderen, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De rechts toestand der stichtingen,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3