BUITENLANDSCHE BERICHTEN. wind zeer zelden: zeer vaak uit hel Noorden en Westen of va{|§(Kt-daar- tusschen gelegen hemelstreek. D.) - Woensdagmiddag is tusschen Rotterdam en IJselmonde een jongentje van 8 jaar uit den trein gevallen, en wel uit den sneltrein die te 3 uur 55 van het station-Bèurs vertrok. l)e vader, die met hel kind reisdewas rade loos en wilde zijn kind naspringen, hetgeen hem evenwel door zijne mede reizigers belet werd. Te Barendrecht is hij daarop uit den trein gestapt en teruggegaan met den trein van 4.31 naar IJselmonde. Van hier ging hij onmiddellijk met den stationchef de lijn langs en het kind werd nu weldra in bewusteloozen toestand teruggevonden, doch uitwendig niet gekneusd, daar het gelukkig onder aan den weg in het gras was terecht gekomen. Het kind had tegen het portier geleund, dat blijkbaar niet goed geslo ten was. Zondagmorgen heerschte eene ongewone drukte aan de haven te St. Annaland. Toen toch vertrokken een £5, zoo mannelijke als vrouwe lijke personen, per stoomboot Stad Tholen, allen ingezetenen dier ge meente, om in de polders nabij het open IJ koolzaad te gaan snijden en dorschen. Deze week zullen zij door nog een 60-tal gevolgd wordendie zich met een gelijk doel naar de Upolders begeven. Zij blijven daar waar schijnlijk vier a vijf weken werkzaam en keeren vervolgens in den druksten oogsttijd terug. Door zwaren arbeid kunnen zij dikwijls goede dagloonen verdienen. Een der twee Nijlpaarden (het mannetje), die sedert ongeveer 25jaren in Artis te Amsterdam door zoovelen met belangstelling werden bezichtigd, is dezer dagen overleden. Het prachtige dier woog ongeveer 5000 halve KG. Het skelet wordt geprepareerd om in het museum van Artis bewaard te worden. -- De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerde in het 2' kwartaal van dit jaar 2,668,757 passagiers, tegen 3,023,573 in hetzelfde tijdvak van 1883. Sedert 1 Januari 1884 werden vervoerd 5,094 977, tegen 4,962,557 van 1 Januari tot ultimo Juni 1883. De dienstbode, die op de Marnixkade te Amsterdam in brand geraakte bij hel aanmaken van een fornuis met petrolenm, is reeds aan de bekomen brandwonden bezweken. -- In de gisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Hilversumsche stoomspinnerij en weverij, is besloten tot liquidatie der vennootschap, en zijn de directeuren gemachtigd de gebouwen en vaste goederen der maatschappij, hetzij uit de hand, hetzjj in het open baar in perceelen of in combinate te verkoopen. Naar het L'. verneemt zijn gisteren door de politie te Utrecht vier personen aangehouden, zijnde een man, vrouw en twee zoons, als verdacht de daders en medeplichtigen te zijn van den diefstal met inbraak bij den hovenier v. D. op den Weerdsingel aldaar. In het huis van den man werd een ontvreemd voorwerp, en in dat van eener zijner zoons een groote som in goud ontdekt. Een en ander werd in beslag genomen. Gisteren is te Utrecht de bliksem ingeslagen in den korenmolentoebe- hoorende aan den heer Boerenboom. De molen is uitgebrand en eenige hon derden mudden koren zijn vernield. De mineurs, in hunne werkpakken, hebben mede de verdere uitbreiding van den brand helpen bedwingen. Alle autoriteiten waren aanwezig. De ritten van de stoomtram naar Vreeswijk moesten geschorst worden. Naar men verneemt was alles bij de Maagden burger Assurantiemaatschappij verzekerd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen, is daar in de maand Juni 46 mM. regen gevallen, legen 39% mM. in dezelfde maand van het vorig jaar. Uil Ede schrijft men aan het D. v. Z. en s GrReeds herhaalde malen, en ook Zondag jl.werden de ingezetenen gewaarschuwd tegen het opnemen en vervoeren van niet gesprongen projectielen, gebruikt bij de schietoefeningen met het nieuw stalen veldgeschut van het corps rijdende artillerie op de heide bij Deelen. Maandag jl., den eersten dag der oefenin- hen, had nochtans te Hoenderlo reeds een ernstig ongeluk plaats. Een arbeider aldaar nam een niet gesprongen projectiel mee naar huis en had de onbegrijpelijke roekeloosheid, het, ongeacht de waarschuwingen der om standers met een hamer stuk te slaan; het projectiel ontplofte dan ook na tuurlijk, waardoor hij vreeselijk aan arm en been werd gewond. Getrans porteerd naar Ede en daar met de meeste zorg door de heelkundigen Sloos en Beaumgarten verbonden, overleed hij nochtans gedurende het vervoer naar het gasthuis te Arnhem. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de algeloopen maand slechts 24 millimeter. De gemiddelde regenval van de Juni-maanden 1873 tot 1883 bedroeg 74; alzoo is die van 1884 50 daar beneden gebleven. De wensch is algemeen, dat er spoedig regen komen moge. In genoemd elftal jaren is er geen zomermaand zoo weinig vochtig geweest; die van 1876 was 28, de overige bedroegen van 37 tot 149 mM. Dat heidegrond ook zonder voorafgaande ontginning voor boschcultuur geschikt is, bewijzen de proeven, door mr. Verwer, eigenaar van het buiten /'Zorgvlied'", onder Diever, op groote schaal genomen; ruim 30 bunders heidegrond werden tot op 80 a 90 duim omgespit en daarna de stekken van eik, berk en Amerikaanschen eik geplant, die op deze gronden nu zelfs weliger dan op de oude bouwgronden van Gelderland tieren. Ook lariks en abeel schijnen op die gronden uitstekend voedsel te vinden en schieten flink op. Uit Den Bosch bericht men aan het IV. v. d. D. dat het geval met het kind, waarop de ouders wachten en dat door de schooljuffrouw tot 9% uren was opgesloten, niet op eeue bewaarschool plaats had, maar op de openbare kostelooze school voor meisjes. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Breda van 2 Juli: In het Valkenberg werd eergisterenavond een moordaanslag gepleegd door zekeren Schalk, pas ontslagen uit de Ommerschans, op zijne vrouw, met wie hij in den laatsten tijd in onmin leelde. Hij had tol tweemaal toe aangedrongen de geeen-m schappelijke woning weder te betrekken, wat echter door de vrouw werd vau de hand gewezen. Daarop volgde hij haar tot in het Valkenberg en bracht haar eenige belangrijke wonden aan het hoofd toe, De ongelukkige is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis, terwrjl de dader zich in hechtenis bevindt. De beschuldigden van den bekenden postdiefstal te Breda, Moors, Bal- lintijn en Van Hal, zijn, onder geleide van den wachtmeester Vogel met 4 uiarechaussées, van daar naar 's-Hertogenbosch overgebracht, ten einde voor het gerechtshof terecht te staan. Toen ruim 2 jaren geleden hel gerucht van hel faillissement van gebrs. Woliers te Venloo bekend werd, waren er velen, die hunne vorderingen op andere schuldenaars lieten overschrijven, zoodat deze laatsten nu debiteuren werden in de plaats der gefailleerden. De benoemde curatoren in dit faillisse ment hielden deze overschrijvingen, die slechts een paar dagen, ja, sommige weinige uren vóór het uitspreken van het faillissementplaats hadden, voor ongeldig, en wilden deze zeer aanzienlijke sommen ten voordeele der credi teuren in de failliete massa brengen. Dientengevolge was de heer Ch. S. te Venloo door hen voor de rechtbank te Roermond gedaagd, doch de rechtbauk besliste niet in den geest der curators, maar keurde de overschrijvingen goed en ontzegde den eischcrs hunne vordering. - Omtrent het verdrinken van den jeugdigen baron J. De W. de W.te Geisteren. verneemt men nader, dat genoemde heer Zaterdag jl. onverwachts thuis was gekomen, om den geboortedag zijner moeder te vieren. In den middag ging hij met zijn broeder in de Maas zwemmen, waarbij een paar honden dit voorbeeld volgden. Een dezer honden zwom naar den jongen De W., hield hem het hoofd onder water en veroorzaakte aldus den dood van zijn meester. s GKAVENtlAGE, 3 Juli. De luitenant ter zee 2' kl. J. H. Commijs wordt met 1 Augustus a. s. geplaatst aan boord van Zr. M'. wachtschip te Hellevoetsluis. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst 2e kl., 1« afdeeling, bij het kon. Instituut voor de marine te Willemsoord Z. T. De Jongh van Arkel, op daartoe gedaan verzoek, met dien datum, eervol uit den zeedienst ontslagen. De minister van koloniën zal op 4 en die van binnenlandsche zaken op 5 dezer geen audiëntie verleenen. Door de eerste kamer werd heden aangenomen de definitieve begrooling voor hei dep. van koloniën. Tal van sprekers verklaarden tegen de volgende bcgrooting te zullen stemmen, als het financieel evenwicht niet verzekerd was; men bedoelde niet de regeering te bestrijden maar hen die dien toe stand bestendigden. Eenige sprekers zagen in de afstemming der begrooting geen doeltreffend middel. De heer Van Akerlaken wees op het recht der ontbinding der tweede kamer. De minister Heemskerk dankte voor het ver trouwen en meende dat de financiëele toestand niet al te pessimistisch moesten worden ingezien. Maandag is de schoolwetwijziging en het wetsontwerp om trent de vicarie-goederen aan de orde. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn de Indische credieten met 47 tegen 13 stemmen aangenomen, na herhaalde verzekering van den minister, dat niet dan in buitengewone gevallen credietaanvragen zullen mogen worden gedaan. Met 36 tegen 29 stemmen werd vervolgens aangenomen het aangevraagde crediet voor den aankoop van grond voor eene gevangenis te Amsterdam. De handelsovereenkomst met Frankrijk werd aangenomen met 60 tegen 6 stemmen. Ten slotte werd het plan voor eene geldleening aangenomen met 62 tegen 3 stemmen. Tegen morgen zijn interpellalien aangekondigd door de hh. Borgesius en Lohman, over de plannen der regeering omtrent eene grondwetsherziening en het regentschap. - Naar men verneemt was tot heden voormiddag nog niets beslist omtrent den dag der begrafenis van Z. K. II. den prins van Oranje. Ieder oogenblik kan het programma voor die plechtigheid uit de tegenwoordige verblijfplaats des konings verwacht worden. Als de meest waarschijnlijke datums blijven 16 of 18 Juli genoemd. Dit kan intHsschen vermeld worden.dat de teraarde bestelling op dezelfde wijze zal geschieden als van den vorigen prins van Oranje; dat er, behalve van de afvaardiging van den graaf van Vlaanderen, ook sprake is van de tegenwoordigheid van prins Albert van Pruisen bij de plechtigheid. Ook de Engelsche, Zweedsche en Rumeensche gezanten aan ons hof zullen hunne souvereinen in den begrafenisstoet vertegenwoordigen. De gemeente-opzichter P. te Scheveningeneerst in zijne betrekking geschorst tengevolge van de rechterlijke vervolging die tegen hem werd in gesteld ter zake van valscliheid in geschrifte, is thans, naar zijn woonplaats te Scheveningen verlaten te hebben, door het gemeentebestuur ontslagen. In de laatste dagen moeten met betrekking tot P. feiten zijn aan het licht ge komen die hoewel vallende buiten de strafwetburg. en weth. aanleiding hebben gegeven met het geven van ontslag niet langer te dralen. BELKIE. De daders van den driesten diefstal, dezer dagen in de gemeente Uk- kel gepleegdzijn vermoedelijk in handen der politie. Eene gewezen dienst meid, haar zuster, een persoon, die met een dezer meisjes in betrekking stond, en later ook de vader der meisjes, dus in het geheel 4 personen, zijn te St. Gillis in hechtenis genomen en in de gevangenis der Kleine Kar melieten te Brussel opgesloten. ENGELAND. De onderhandelingen tusschen graaf Van Bylandt en lord Granville over de Nisero naderen haar einde. De Nederlandsche regeering zou zich bereid hebben verklaard om zekere eischen van den rajah van Tenom in te willi gen, onder voorwaarde dat de bemanning der Nüero in vrjjheid wierd ge-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2