VRIJDAG 4 JULI. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.00, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 3 Juli. Door Z. M. is benoemd tot rector magnificus aan de rijksuniversiteit alhier, voor het tijdvak 1884/85prof. dr. G. D. L. Huet. D'. J. Van Andcl, te Leeuwarden, heeft voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente alhier bedankt. De overgangsexamens van de leerlingen der hoogere burgerschool voor jongens zal plaats hebben op Woensdag 9 Juli 1884, in het gebouw op de Pieterskerkgracht, in de volgende orde: Ie klasse. 2e klasse. 3e klasse. 1010^ u. Hoogdnitsch 10£114 u- Engelsch. llf12 u. Aardrijksk. 4e klasse. Fransch. Meetkunde, 1010£uNatuurk.enz. Cijfer en stelk. Plant-en dierk. 10411-J u. Staathuishk. Nederlandseh. Staatsinrichting. 114Scheikunde. 11-|12 Boekhouden tentoongesteld op Donderdag, Vrijdag en De teekeningen zullen worden Zaterdag 10, 11 en 12 Juli. Door tusschenkomst van den heer J. W. Van der Horst, onderhaven en dokmeester te Amsterdam, is door den heer G. Bona, gezagvoerder van het Nederlandseh barkschip Catharina, aan het rijk ter plaatsing in het Etnographisch museum te Leiden, ten geschenke aangeboden een boog met zes pijlen van Ternate. Aan den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. De dienst der pakkelpost tusschen het vasteland van Italië en de ei landen Sardinië en Sicilië is volgens eene mededeeling van de Italiaansche postadministratie tijdelijk gestaakt. Voor het overige gedeelte van Italië vindt uit Nederland alléén eene verzending van pakketten plaats over Duitsch- land en Zwitserland. Met het stoomschip Utrecht zal 5 Juli a.s., te 10 uren, eene brieven maal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. - Het stoomschip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde gisteren Aden. De Soerabaia, van Rotterdam naar Batavia, is giste ren Gibraltar gepasseerd. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Bata via, passeerde Kaap St. Vincent den 2 Juli. De consul der Nederlanden te Warschau heeft zich bereid verklaard giften (geld of dekens) in ontvangst te nemen ten behoeve van de slachtoffers der overstroomingen in Polen, en die giften op de meest geschikte wijzeonder de noodlijdenden te verdeelen. {St. Ct.) Zonder het verband van de voorgedragen verhooging van den accijns op het gedistilleerd met de overige voornemens der regeering ten opzichte van het belastingstelsel te willen loochenenmeent de minister van finan ciën, dat de verhooging van den accijns op gedistilleerd thans even zoo goed op zich zelve behandeld en aangenomen kan worden als in November jl., toen zulks door de meerderheid der tweede kamer gewenscht werd. Zooveel is zeker, dat 's rijks schatkist nu vooral niet minder behoefte aan nieuwe middelen heeft dan toen, en dat de verwerping van art. 1 der voorgestelde klassenbelasting die behoefte niet heeft verminderd. Hij constateert, dat van weerzin tegen eene afzonderlijke verhooging van den accijns op sterken drank de kamer tot dusver nooit had doen blijken. Uitstel der behandeling van het ontwerp tot de indiening van een nieuw voorstel van directe be lasting zou hij onder de gegeven omstandigheden alleen dan rechtvaardigen, wanneer er grond bestond om te verwachten, dat die indiening spoedig door aanneming zou gevolgd worden. Verhooging van den wijnaccijns zou allicht een zeer nadeeligen invloed op het verbruik en dus op de opbrengst van de belasting hebben. Naar de overtuiging van den minister is de voor gestelde verhooging met 3, met de bestaande middelen van toezicht, wel te verzekeren. Hij vreest niet dat vervalschingen van sterken drank door de betrekkelijk geringe verhoogiug (even 5 pCt. van de tegenwoordige belas ting) belangrijk zullen toenemen. Bleek zulks onverhoopt het geval, dan ware dat kwaad door bijzondere maatregelen tegen te gaan. De vraag of de accijns //niet vatbaar zou wezen voor eene veel aanzienlijker verhooging dan thans wordt gesteld", bij voorbeeld tot 75 of hooger, wordt door den minister ontkennend beantwoord. Naar zijne meening zal door de voorge stelde verhooging de grens voor eene behoorlijke verzekering der belasting worden bereikt. Uit het verslag door gedep. staten aan de provinciale staten van Zuid- Holland uitgebracht, over den toestand van de provincie over het jaar 1883 blijkt 0. a. het volgende: de bevolking beliep op 31 December 1883 865,406. als 416943 mannen en 448,463 vrouwen. Het getal huwelijken bedroeg 6392, dat der echtscheidingen 76, met 62 kinderen, dat der geboorten 33602 en dat der sterfte 21164. Ten opzichte van de uitvoering der drankwet wordt medegedeeld dat het aantal verleende vergunningen bedraagt 449, dat der ingetrokkene 176. Het totaal bedrag der voor de vergunningen betaalde prijzen beloopt/214,965,92%. Het totaal van de inrichtingen waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht beliep 4933. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zjjn gisteren toege laten voor bet le gedeelte van het arts-examen de hb.: J. A. Fijnvandraat, VV. K. Van DugterenE. Wiersma, J. J. De Blecourk, doctorandi, en A. G. Th. Becking, candidaatarts. De l,te luit. Oudshoorn, van het 2e reg. inf., die bestemd was voor5 jaren te worden gedetacheerd bij het leger in O.-I.heeft om redenen van gezondheid verzocht van zijne detacheering te worden ontslagen. Aan het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen heeft 0. m. voldaan de heer L, J. Van Rijn, van Katwijk. Door het gemeentebestuur van Katwijk is, zoowel te Katwijk a. d. Rijn als te Katwijk aan Zee, dagelijks het gebruik van duinwater uit de stand pijpen gratis voor een elk toegestaan. Veel wordt er reeds gebruik van gemaakt, daar het water uit de putten over het algemeen slecht is. Het Vaderland ontvangt mededeeling van den oorspronkelijken brief, door den radja van Tenom geschreven aan den adsistent-resident te Melaboeh, die door onze regeering is opgevraagd, en waaruit blijkt, dat de radja niets eischte dan betaling der peperschuld. (na de gewone inleiding). //Voorts deel ik mijn heer en vriend mede, dat wat dequaestie betreft van de menschen, die u van mij verlangt, ik hen niet aanhoud, en ik hen ook zal terugzenden. Verder als u dat wil, laat dan den Nacho la Tempo zijn ringgits (i. e. dollars) voor de peper aan de menschen van Pangah zelf brengen. //Laat mijn vriend die ringgits niet aanhouden, en zoodra die ringgits voor de menschen van Pangah zullen zijn gekomen, zal ik u die menschen terugzenden, óf naar Teloek Rigas, óf zooals u 'tzal goedvinden, en geef ik 11 voorts kennis, dat ik in niets tegen het gouvernement zal veranderen, zooals ik aan den gouverneur heb bezworentoen ik naar Atjeh ben geweest." Geschreven den 22en dag der maand Moeharam 1300. Duilsche bladen gelieven van tijd tot tijd te vertellen, dat ons Indisch leger eigenlijk zoowat geheel op de Duitsche werving drijft. Wat daarvan is toonen de volgende cijfers weer aan: in Juni zijn naar O.-I. vertrokken 214 militairen, waaronder 165 Nederlanders, 1 Zwitser, 39 Duitschers, 7 Belgen en 2 Oostenrijkers. Dv. Z. en 's Gr.) In een te Kreuznach verschijnend dagblad werd na het vernemen der droevige tijding van het overlijden van onzen kroonprins, dooreenigeNeder- landsche badgasten eene oproeping gedaan tot hunne aldaar vertoevende landgenooten, ten einde eene vergadering te beleggen, om over de middelen te sprekenwaardoor zij van hunne deelneming zouden doen blijken. Men kwam getrouw op, zond een telegram van rouwbeklag aan Z. M. den koning, en besloot gedurende zes weken een rouwteeken te dragen. De maand Juni was weder aangenaam, als de vorige maanden, met vrij groote helderheid in den namiddag. Des morgens was het dikwerf somber zoodat menigeen regen verwachtte, gelijk hij het hoopte. In Utrecht hadden wjj slechts vijf regendagen, samen met vijftien in stede van vijftig mM. regen. Barometer en thermometer waren het alleen de eerste tien dagen onderling eens, toen zij beide te laag en ook weder de vijf laatste dagen toen zij beide te hoog wa ren. Op de overige dagen waren zij het meestal oneens daar de luchtdrukking iets te hoog wasen de temperatuur daarentegen zeer laageven 15° C. Slechts in 1871 was de temperatuur nog iels, en in 1869 nog drie kwart graad lager. De koudste dagen waren de 7—9, 16 18. de 22 en 25. Eik der drie tien tallen van dagen i.ad lager temperatuur dan gewoonlijk. Ouweders had men algemeen den 6, hier en daar den 4, 5. 7. 8. 9 en 14. Slechts bi/ groote uitzondering droeg te Utrecht de windrichting eene O in haren nastm, be- halve de drie eerste en drie laatste dagen. Ook uit het Zuiden kwam de

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1