RENTEN en FORTUIN PER TELEGRAAF. STEDELIJKE GASFABRIEK. Natuurlijk Mineraalwater uit de „Victoria-Bron" te Oberlaknslein bij Ems. Jaarlijksche verkoop circa 3 millioen Flesschen en Kruiken. Verkrijgbaar bij alle handelaren in minerale Wateren. Eigenaren: ROVOIENHOLLER C°., Rotterdam. INKOMEN VAN 4O°/0 LONDEN, 2 Juli. »Üe afgevaardigde Drogden heeft heden in het Lager huis aangekondigd, dat hij in de zitting van morgen der regeering de vraag zal stillen, of het niet een zeer gevaarlijk voorbeeld voor de barbaarschc kustbewoners van Sumatra is, wanneer men den eisch van den Radja van Tenom, betreffende de bemanning van de Dfisero, inwilligt, of de regeering van het Nederlandsch gouvernement de verzekering van een d idelijk beslis send optreden verlangt en zoo ja, Engeland dan een dergelijk optreden zal ondersteunen. IAGEZUIÏMEIÏ. Zoo nu en dan, wanneer bij den gemeenteraad de rekening der stedelijke gasfabriek in behandeling komt, hoort men aanmerkingen over de boekhou ding en over de winst die tengevolge van die boekhouding aan de gemeen tekas werd uitgekeerd. Dat laatste bezwaar is van het meeste belang om dat wanneer die uitkeering meer is dan het ware bedrag der winst de ste delijke gasfabriek ten slotte of nu reeds in hetzelfde geval zon verkeeren als de koopman of fabrikant, die door opgeschroefde balansen of door bui tensporige verkwistingen zijn kapitaal gedeeltelijk verleerde en in gevaar verkeert van te worden insolvent. Het oordeel over eene goede boekhouding hangt geheel af van de toepas sing der vaste regelen en beginselen van het boekhouden op verschillende beroepen en bedrijven, handelszaken en nijverheidsinrichtingen of daden van openbaar beheer. Het boekhouden van een winkelier in koloniale waren verschilt van die van een handel in manufacturen gelijk dit van een am- bachts- en handwerksman niet hetzelfde is van een fabriekkeur. De boek houding van een gemeente-ontvanger, van een bank van leening en vaneen gasfabriek zijn niet gelijk, zelf die van een gemeentelijke gasfabriek ver schilt van zoodanige inrichting van vennootschappen en naamlooze maat schappijen, omdat de eerste zich uitsluitend bepaalt tot het bedrijfkapitaal en de uitkomsten verantwoordt aan de gemeente, die eigenares is van die bezitting en de laatste van het kapitaal in al zijn omvang, 't beheer voeren. Het gedrukt Terslag der commissie van beheer der Leidsche gasfabriek over 1883 behelst voldoende inlichtingen om als een onwederlegbaar feit aan te nemen, dat de boekhouding onberispelijk en de winst waar en zuiver is- Het overzicht van de exploitatie is een getrouw uittreksel van het groot boek, dat de slotsommen aanwijst der posten van debet en credit. Bijlage 111 wijst aan, hoe groot het bedrijfkapitaal is en waaruit het bestaat. Alleen zou er twijfel kunnen bestaan, of de inventaris juist en betrouwbaar is; maar dal zou alleen een omvangrijk persoonlijk onderzoek moeten beslissen ofschoon toch ook het grootboek de gegevens bevat, om daaromtrent zeker heid te erlangen. Maar zooveel is zeker, dat de gemeentekas uit de stedelijke gasfabriek heeft genoten, behalve f 359,431.10 over de jaren 1849 tot 1882 aan ren ten, eene winst over hetzelfde tijdvak van ƒ1,401,939.139, nadat percents gewijze van het kapitaal tot oprichting van fabrieksgebouwen, werktuigen en straatverlichting het aanzienlijk bedrag van 344,956.57 was afgetrok ken van de winst en zulks tot vorming van een uitbreidings- en vernieu wingsfonds. Wanneer derhalve op 31 December 1883 de fabriek was opgeheven of ver kocht, zou het bedrijfkapitaal van 59909.38 ten volle kunnen worden terug gegeven en de kasgelden, de intevorderen of onbetaalde gas- en andere le veringen, en de voorhanden goederen volgens inventaris 't Is goed, dat de ingezetenen weten, dat onder de bezittingen der ge meente ook behoort eene inrichting, door den stads-architect VanderPaauw ontworpen, gesticht en in werking gebracht, die onwedersprekelijk ruim bijdraagt om de belastingen te verlagen en goed wordt beheerd. M. RECLAMES. Ieder kapitalist die ia het bezit is vaa goede ea ter beurze genoteerde effecten (actiën of obligatiën) kan zich op mathematische en zekere wijze een verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop van premiën. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effectenvan f. 5,000; X. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 4,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloos toegezonden door den Heer Directeur der Algemeene Belgische Bank (BANQUE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 5, Rue du Congrès, BRUSSEL. AKADE9II£-]VIËUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 2dt0 Juli de heer A. A. Korteweg, geb. te Middelharnis, in de ge neeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Versie en extractie. iSut'gcriijkc s?Ltub. Van 35 Juni tot en met 3 Juli 18S4. BEVALLEN: D. C. Marlijn, geb, Mattaar, D. M. Haarlem, geb. Hakkaart, D. en Z. L. Regensburg, geb. v. Hes, D. J. M. Vlasveld, geb. Velders, D. J. J. Bakker, geb. Stikkelorum Z. J. Smittemaar.geb. Krul, D. A. Teunissen, geb. Tafïijn. Z. W. Monberg. geb v. d. Heyden, Z. M. de Laaf. geb. v. d. Spek, Z. C. W. Paats, geb. Klinkhamer, D. A. v. Meygaarden. geb. Waasdorp, D. P. Rietbergen, geb. v. Kampen, Z. S. Giezen, geb. Kramer, D. M. C. Honsbeek, geb. v. d. Kwartel, Z. P. Smit, geb. de Ruiter, Z. M. du Pon, geb. Ebbers, Z. A. Grandadam, geb. Bruin, Z. - A. L. Sommeling, geb. v. d. Klugt, Z. M. J. v. d. Waals, geb. v. Leeuwen, D. J. M. Nachtegelder, geb. Aalbertsberg, D. M. Kramp, geb. Ouwerkerk, Z. J. v. As, geb. Bavelaar, D. OVERLEDEN: J. Mulder, ü.3m. W. C. J. Plantfeber, geb. Bakker, wed. 66 j. J. Pijnnaken. Z. 6 w. J. N. Dirkse, Z. 8 m. E. v. Helden, D. 8 m. C. E. y. d. Linden, geb. Larrewijn, Z. levenl. - E. Groen, D. 45 j. A. Wijsman, D. 17 j. G. C. Krulder, 57 j. J. Trouwee, Z. 10 m. M. v. d. Berg, Z. 2 m. P. Heijmans, D. 63 j. N. v. d. Berg, 19 j. D. W. Gesink, Z. 11 m. J. Vlasveld, D. 3 d. 11. Snijders, D. 15 m. J. Dijkman, Z. 2 j. W. J. v. d. Brande, geb. De Jongh, Z. levenl. A. P. De Laaf, Z. 1 d. A. J. Emeis, geb. Korver, Z. levenl. E. Kershof, geb. De Man, wed. 73 j. F. Terdugeb. v. Wijk, 46 j. C. Noest, Z. 9 m. M. M. Gronloh, geb. Kettenes, wed. 64 j. GEHUWD: J. Fokken, jm. en A. v. d. Bijl, jd. E. Horsman,jm. en C. Van d -r Meel, jd. W. Dojjverman, jn. en M. A. Keereweer, jd. PKOGItAmitlA VAST MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 3 Juli 1884, des avonds te half acht, onder directie van den heer A. Grentzios. 1"« Afd.N». 1. Marsclt //Hane Davids", Grentzius; 2. Ouverture //Martha", Flotow; 3. //La plus Beh Walzer, Waldteufel; 4. //Die Deutschen vor Paris", Tongemülde, Freokl- 5. Galop Militair, Bohm. 2d« Afd.: N\ 6. Ouverture //Hunijadij LazV, arr. Grentzius, Van Erklef; 7. Polka pour Piston et Bugle, Clement; Souvenir //Adelia", Donizetti; 9. Liederen: a. Gute Nacht, Abt; b. Unga i- scher Tanz N°. 6, Brahms. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 30 Juni 1884. Kantonrechter Mr. W. v. d. Kaaij. Mr. P. A. van Bnttingha Wicher» Griffier Mr. F. G. v. Binsbcrgen. Ambtenaar van het openbaar ministerie Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrjjf. Gevallen uitspraak. A. D.Barendrecht, J. L.Lisse C. W.Noordwijker. hout, J. v. d. M.Leider dorp, J. B.Leiden H. J, F.idem W. v d. R.idem W. F. S-, idem, J. B., idem, Chr. 3. N.idem N. A. B.idem, J v. T.idem, F. B.idem Jhr.Th. S.H. H. B., idem H. K., Zevenhuizen, J. W. Sassenheim, E. D.Leiden F. B. P.idem G. de B., idem, J. Ch. G.idem, G. S.idem, H. v. S.idem, 3. L.idem, W. v. L.idem L. v. d. S.idem H. J. S., idem J. V.idem B. v. d. K.idem, D. T.idem S. v. d. R.idem J. D. v. G.idem, J. F. P., idem, C. B.Rijnsburg A. W.Leiderdorp, B. v. E.Leiden A. L.idem J. S.idem I. P.idem A. S.idem, C. J. D.idem J. K.idem Th. B.idem A. J. M.idem J. B idem P. H. S.idem II, N. v. d. B.idem H. A B.idem J. M. B.hvr. v. J. B., idem J. G. G.Zoeterwoude, M. P. Leiden S. P. N.idem, W. v. E.Sassenheim, Chr. H., Leiden, J. A. A. v. E., idem, J. F.idem, Chr. S.idem, J. W.idem J. v. d. II., idem, A. N.idem H. V.idem J. G. L.idem J. D.idem J. den O.idem W. F. Ch.idem P. H.Noordwijker hout, M. H. Oegstgeest P. J. V.Leiden, A. v. d. H.idem, W. F. V.idem W. B., idem, openbare dronkenschap, idem idem, idem idem idem (driemaal) idem idem idem idem, idem idem, idem, idem, idem idem, idem idem idem idem, idem (tweemaal), idem, idem, idem idem idem, idem, idem, idem (tweemaal), idem idem idem (tweemaal), idem, idem, idem, idem, idem, idem, idem idem, idem idem, idem idem idem idem, idem, idem idem, idem idem, idem, idem, idem, idem, idem idem idem idem, idem, idem, idem, idem idem idem idem na vroegere veroordee ling, idem na >dem idem na iaem idem nn idem idem na idem (tweemaal), 5.of l dag. idem. 2.of 2 dagen. /Iof 2 f 1.6o of 3 dagen. 1.50 of 3 dagen (driemaal) 1.of 2 dagen. ƒ1.of 1 dag. ƒ0.50 of 1 dag. 0.of 1 dag. 0.50 of 1 dag. of 2 dagen. idem. f 5.of 1 dag, ft.of 1 dag. ƒ5.of 3 dagen. 0.50 of 1 dag. idem. t.of 2 dagen. ƒ0.50 of 1 dag. 1.50 of3 dagen (tweemaal), uitgesteld tot 7 Juli. 0-50 of 1 dag. idem. idem. idem. ƒ1.50 of 3 dagen, idem. idem (tweemaal), idem. f 1.of 2 dagen. ƒ5.of 3 dagen (tweemaal) 0.50 of l dag. idem. ƒ1.50 of 3 dagen. idem. ƒ1.of 2 dagen. ƒ0.50 of t dag. idem. idem. 1of 2 dagen. ƒ1.50 of 3 dagen. ƒ0.50 of 1 djg. f 1of 1 dag. J 5.of 1 dag. ƒ1.of 1 dag. idem. ƒ1.50 of 3 dagen. ƒ1.of ƒ0.50 of ƒ1.50 of f 1.of 1of ƒ0.50 of f 1.50 of idem. idem. idem. ƒ1.— of uitgesteld 1.— of ƒ1— of 0.50 of 1of 11of 3 dagen. 1 dag. 1 dag. 3 dagen. 1 dag. 2 dagen. 1 dag. 3 dagen. 1 dag. tot 7 Juli. 1 dag. 2 dagen. 1 dag. 1 dag. 2 dagen. idem. idem. idem. f 1.50 of 3 dagen (2-maal)

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3