ft0. 155. DONDERDAG 3 JULI. STADS-BERICHTEN, Admissie-examens Hoogere Burgerschool voor Jongens. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het eerste admissie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, cursus 1884/5, zal plaats hebben in het (gebouw op de Pieterskerkgracht op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag ÏO, 11 en 13 Juli a. s. en het tweede op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 36, 37 en 38 Augustus aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Juni 1884 E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 2 Juli. Voor het eerste toelatingsexamen der hoogere burgerschool voor meisjes alhier, hebben zich aangemeld 32 leerlingen. Gedurende de maand Juni jl. is de kweekschool voor zeevaart alhier met een 33-tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 154. Gedurende de maand Juni zijn 24250 personen per Leidschen paardenspcor vervoerd. De minister van financiën maakt bekend, dat bjj hem ontvangen is eene som van ƒ15 door een onbekende aan den minister van binnenl. zaken ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. De minister van financiën maakt bekenddat het saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank ƒ5.564,168.98 en bij de betaalmeesters 1,593.882.12%te zamen 7,158,051.10%. Gedurende de fortoefeningen zullen de forten op Zondag 20 en Vrijdag 25 Juli a. s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren, door de officieren der landmacht, der zeemacht en der schutterijen kunnen worden bezichtigd. De commandeerende officieren der corpsen of diensten van de landmacht zijn gemachtigd aan de officieren onder hun bevel, die het verlan gen te kennen geven om bedoelde forten te bezichtigen, voor zoover de belan gen van den dienst zulks toelaten, het daartoe noodige verlof te verleenen. Gisteren heeft te 's Hage de commissie, belast met het afnemen van het examen voor candidaat-notaris, hare werkzaamheden aangevangen. Men meldt uit 'sHage: Thans heeft zich opgehelderd het zonderlinge feit, waarom, tot dusver, althans gedurende de dagen dat de gelegenheid tot bezichtiging van het lijk van den prins van Oranje was opengesteld, geen eerewacht bij het paleis van Z. K. H. was opgesteld. Zoolang het leger toch, onafhankelijk van het tijdstip van ingang, den rouw voor den prins werkelijk nog niet had aangenomen, kon van de aanbieding eener eerewacht nog geen sprake zijn. Nu dit het geval is, zal, te beginnen met heden, dagelijks eene compagnie van het garnizoen, de eerewacht voor het sterfhuis op den Kneuterdijk betrekken. Hoewel de afdrukken nog niet in den handel gebracht zijn, was het ons vergund de door den photograaf Wollrabe vervaardigde afbeelding te zien van Z. K. H. den prins van Oranje, den dag, volgende op zijn verscheiden. De photographie is zoowel van voren als van ter zijde genomen, doch bij het zien van de afbeeldingen wordt men getroffen door de gelijkenis van 's prinsen gelaat met dat van onzen koning. De indruk dien de bezichti ging van 's prinsen aangezicht achterlaat bevestigt geheel de mededeeling dat de ziekte van Z. K. H. geen noemenswaardige verandering van zijn uiterlijk heeft teweeggebracht. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Port Said en vertrok 2 Juli. De Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port Said en vertrok 2 Juli. De Jacatra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Juni te Padang. De hoofdcommissie uit den Delftschen gemeenteraad heeft besloten de gedachtenisviering, naar aanleiding van een gisteren ontvangen schrijven na mens Z. M. den koningop 10 Juli a. s. voortgang te doen hebben. Verleden Zondag is bij monde van mr. H. I). Levyssoiin Norman, oud lid van den raad van N.-Indië, aan den vice-admiraal J. Van Gogh een hulde blijk aangeboden, hem bij zijn vertrek uit Indië, waar hij drie jaar lang het commando der zeemacht had gevoerd, door een aantal vrienden daar tc lande toegedacht. Het bestaat uit een in de fabriek der heeren Froment- Meurice te Parijs vervaardigden buitengewoon fraaien en kostbaren gouden beker, met het opschrift: "Den vice-admiraal Jan Van Gogh aangeboden door vrienden in Indië, 1883". Wegens schaarschte van werkzaamheden zjjn Zaterdag II. opnieuw een 30-tal werklieden ontslagen aan het etablissement Fijenoord. In een griend aan de Bontekoe bij Pernis is het lijk van een man ge vonden uit Mannheim, die met zijne vrouw en twee kinderen was gekomen om naar Amerika te vertrekken, maar door lichtheid in het hoofd was af gedwaald. Uit Bennekom wordt gemeldToen op 30 Juni de stoomtram ons dorp naderde en een karretje tegemoet reed, werd het paard, door een der per sonen, die uit de kar sprong, vastgehouden. Het paard keerde echter plot seling omwaardoor bedoelde persoon door de kar werd overreden en eenige lichte kwetsuren bekwam. Erger was het echter met een tweeden persoon die toen ook van de kar sprong en bewusteloos bleef liggen. Uit enkele woorden die hij nog uitte, bleek dat hij krankzinnig geworden was en de spoedig ontboden geneesheer constateerde eene hersenschudding. De vrouw en een kind, die in de kar waren blijven zitten, kwamen met de schrik vrjj. De ongelukkige is gisteren overleden. Onder een aantal winkeliers van de Kalverstraat te Amsterdam bestaan plannen om hunne perceelen electrisch te verlichten. Gisteren ontstond binnenbrand in een perceel aan de Marnixkade te Amsterdam, en waarschijnlijk ontstaan doordien de meid petroleum in een brandend toestel deed; de vlam tastte hare kleederen aan en zoo brandende liep zij de straat op. Dit ziende wierp een voerman der Amsterdamsche Maatschappij van goederenvervoer haar een paardedeken op het Ijjf. Zij had echter zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij in deerniswaardigen toe stand naar het gasthuis moest worden vervoerdnadat zij door een candi- daatarts was behandeld geworden. Te Utrecht heeft ten huize van een hovenier op den Weerd-Singel inbraak met diefstal plaats gehad tijdens de bewoners allen afwezig waren. Behalve gouden oor- en halssieraden is ƒ1200 aan geld ontvreemd. Maandagnamiddag brandde aan den Rozendaalschen weg te Arnhem eene boerenhofstede geheel uit, en Dinsdagnacht woedde aldaar in de kom der gemeente een zeer zware brand in eene timmermanswerkplaats waarbij de beide bovenbewoners, gezinnen met 4 en 7 kinderen, slechts op lijfbchoud bedacht konden zijn. Het pand is geheel uitgebrand. Uit Veenhuizen schrijft men aan de üaarl. Cour.-. Betreurenswaardig is het, te zien, dat in den druksten tijd van het jaar, wat den landbouw betreft, hier thans nog in één week 40 personen aankomen om verpleegd te worden en daaronder nog wel jongelieden in de kracht van het leven (20 30 jaren) die den besten welstand genieten. Wanneer toch komt er verandering, zóó, dat laatstgenoemden de bedelaarsgestichten niet als hun tehuis, maar als hunne strafplaats beschouwen. In de Maandag gehouden buitengewone crimineele zitting van het hof te Leeuwarden is Hindrika Geest, wed. L. Hamminga, te Nieuwepekela, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag (gepleegd op haar dochtertje Geertje, oud 10 dagen. Haar vroeger goed gedrag en het betoonde berouw aannemende als verzachtende omstandighedenveroordeelde het hof haar tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf. Zaterdagnacht werd er te Stavenisse tijdens de kermis in een logement muziek gegeven voor den dans. Vele jongens en meisjes waren daarbij tegen woordig. Te midden van al de vreugde viel er eene brandende lamp naar beneden, en in een oogenblik verspreidde zich het vuur. De kleederen van twee meisjes geraakten in brand en in haren angst liepen de meisjes bran dende de straat op. Eer men haar te hulp kon komen, waren harekleeren bijna geheel verbrand aan het lichaam. Deerlijk misvormd aan a angezicht en handen, werden de meisjes dadelijk geneeskundig behandeld, ri'oewel zij vreeselijke pijnen lijdenis er toch hoop op haar behoud. 's GKAVENHAGE, 2 Juli. De adelborsten le kl. F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroosen, W. RauwenhofT, A. J. Gooszen en N. J. Van der Worm, dienende aan boord

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1