LEIDSCHE Ciiiiiii :V. 153. DINSDAG 1 J DLL BINNENLANDSCHE BERICHTEN. rk»*4. ran De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.-- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverteofiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 Juni. In de afgeloopen week zijn binnen deze gemeente 5 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen en 4 patiënten aan die ziekte overleden, terwijl 2 personen door mazelen werden aangetast en niemand aan die ziekte over leed. Andere gevallen van besmettelijke ziekte kwamen gedurende dat tijd vak niet voor. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, 17.50, ƒ3.60 en /1.80, de laagste ƒ34, 17.50, /3.60 en /1.80. Van elke woning aan den Apothekersdijk wappert de vaderlandsche driekleur, als blijk van belangstelling in het voorrecht de geburen R. C. Nouien en echtgenoote geschonken, bij het vieren van hun gouden huwe- welijksfeest. De dag van gisteren hechtte wederom nieuwe lauweren aan het vaan del van de studenten-roeivcreeniging »Njord". In den internationalen roei- wedstrijd, gehouden in België op het meer van Gilippe, nabij Verviers, behaalden onze roeiers, niettegenstaande de meest geduchte roeiers uit het buitenland bun den eerepalm betwisten, onderscheidene prijzen. De oude vierriemsploeg, bestaande uit de hh. P. 11. Damsté, It. J. G. Damsté, J. B. A. Vreede en F. E. Pels Rijckenals roeiers, en de heer A. A. Humme.als stuurman, behaalde den eersten prijs. Ook in den wedstrijd tusschen de oude tweeriemsploegen traden deze zelfde als overwinnaars te voorschijn, ditmaal mochten zij het genoegen smaken de eerste en tweede premie te bemachtigen, terwijl deze zelfde onderscheiding te beurt viel aan de jonge tweeriemsploeg, de hh. li. De Ranitz en J. De Vogel. Een groot aantal belangstellende leden van «Njord" hadden onze wakkere roeiers naar de kampplaats vergezeld en waren dus getuigen van de eer, waarop niet alleen het Leidsch studentencorps, maar zelfs onze geheele stad trotsch is. Gedurende de maand Mei is bij de rijks-postspaarbank ingelegd f 335.432.07 en terugbetaald f 242,145.08, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 93,286.99. Aan het einde der maand April was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 3,659.350.^7% zoodat de som der inlagen op 31 Mei 1884 bedroeg 3,752,637.26%. In den loop der maand Mei 1884 werden 2372 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 661 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 78,664 boekjes in omloop waren. Bij het aldeelingsonderzoek van het wets-ontwerp lol aanvulling en verhooging van het IV» hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1884 werd de noodzakelijkheid van den bouw eener nieuwe gevangenis te Amsterdam door sommigen betwist; in onze tegenwoordige financiëele om standigheden had h. i. daarmede zonder bezwaar nog eenigen tijd kunnen zijn gewacht. De meerderheid echter deelde in dit gevoelen niet; de be staande gevangenis voldoet in geenen deele aan de eischen des tijds en ook zonder de invoering van het nieuwe strafwetboek zou eenc nieuwe gevan genis noodig geweest zijn. Met genoegen had men dan ook gezien, dat de regeering er thans in geslaagd is het benoodigde terrein voor een lager prijs dan vroeger te kuopen. Het feit evenwel, dat hetzelfde terrein bin nen twee jaren tijds eerst voor ƒ260.000, daarna voor /200.U00 en thans voor 100,000 voorloopig was aangekocht, toonde, naar men meende, dui delijk aan, dat de reseering vroeger veel te lichtvaardig die liooge koop sommen had toegezegd. Men wenschte er dan ook ernstig op aan te drin gen. dat de regeering voortaan zich ten aanzien van de waarde van aan te koopen perceelen deugdelijker doe voorlichten. Met ingang van heden is voor de officieren der landm-""!:' gebrui kelijke rouw het dragen van een rouwstrik om den liukeia m wegens den dood van Z. K. 11. den prins van Oranje voorgeschreven. In eene Zaterdag II. te 's Ha;e gehouden buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Rijnlandsche stoomtramweg-maatschappij was o. m. aan de orde een voorstel van de maatschappjj //Noordwijk" tot aanleg voor rekening der Rijnlandsche Maatschappij, van eene tramlijn Noordwijk-Rijnsburg. Nadat dit voorstel door den voorzitter op verschil lende gronden was bestreden, waarbij hij, hoewel het wenschelijke van den aanleg der verlangde lijn niet betwistende, hoofdzakelijk bezwaar opperde tegen het daarvoor beschikbaar stellen van een gedeelte van het maatschap pelijk kapitaal, werd daarover vrij uitvoerig van gedachten gewisseld, ter wijl het van de zijde der maatschappij //Noordwijk" krachtig werd aanbe volen. Na langdurig debat werd dit voorstel verworpen met 138 tegen 30 stemmen. Bij het eindexamen van de Polytechnische school te Delft, waaraan deelnamen 58, zijn geslaagd voor B art. 60 technoloogde heerenA. Oost hoek, C art. 61, civiel-ingenieur, J. André de la Porte, J. A. Beijerinck, P. J. Bertel. B. M. BlijdensteijnJ. De Bruijn, W. 11. M. De Bruijn, K. Burger, G. L. Driessen, A. C. J. Van Eelde, A. G. A. Van EeldeA. Van Gorsel J.Jz., II. J. Heuvelink, C. Van der Made, S. P. M De Man, W.Mas- sing, J. S. De Muijnck, II. Paul, A. M. Penman Kakebeeke, K. Pringle, A. L. Snouck Hurgronje, C. F. Stoel, J. J Stoel, A. H. W. Van der Vegt, G. II. Verhulst, P. C. Visser Jzn., J. F. R. Van de Wall, D. W. P. Wis boom. (Art. 62 architect: J. P. H. De Man, P. Du Rieu Fzn., A. Snethlage). C. Art. 63, Scheepsbouwk. ingen., J. F. J. De Bruijn Ivops, C. Van Buijsen, J. 't Hooft, J. P. Teding Van Berkhout. Art. 64. Werktuigk. ingen., L. Bienfait, J. F. L. Van Hasselt, W. II. L. Janssen Van Raaij, J. H. Poelen, A. Van Ilaalte, J. G. F. Rookcr, A. F. Van Slipriaan LuisQius, G. J. Van Thienen. Omtrent den waren staat van den koninklijken grafkelder te Delft ver neemt het U. v. Z. en 's Gr. van geachte zijde het volgende: Bij het bin nenkomen in den kelder is de eerste nis links open; daarop volgen eenige geheel of gedeeltelijk gevulde nissen, en tegenover deze rij zijn nog drie of I vier nissen, welke nog niet gebruikt zijn. Deze laatsten moeten zelfs nog van roosters voorzien worden om ze in twee verdiepingen te splitsen. In elke nis kunnen, als de kisten niet te groot zijn, vier kisten geplaatst woraen. De kelder, waarvan hier sprake is, is de nieuwe kelder, die indertijd in hel koor half cirkelvormig achter den ouden kelder is gemetseld. Zooals men weet, rust in dien ouden kelder het stoffelijk overschot van prins Willem I, diens familie en directe nakomelingen. Voor den nieuwen kelder die hooger licht dan de oude begraafplaats, heeft men indertijd de steenen vloer van het koor belangrijk doen rijzen. Van den nieuwen kelder nu is de helft links van de tombe nog eerst gedeeltelijk gevuld, terwijl de helft rechts nog geheel beschikbaar is. Ziedaar in 't algemeen den toestand. Twee knapen van 13 en 14 jaar waren Zaterdagmiddag aan den Bos- schendijk onder Oud-Beierland op een voer hooi geklommen; door eene zwenking kantelde de wagen en viel met hooi en jongens in de sloot. Al het mogelijke werd in het werk gesteld om de knapen te redden, maar vruchteloos; toen men hen eindelijk vond, hadden beiden reeds opgehouden te leven. Door den eigenaar der gestolen zilveren voorwerpen in eene villa te Amersfoort, is uitgeloofd eene belooning van ƒ50 aan den aanwijzer van den dief, of de dieven, en bovendien eene belooning van ƒ100, indien de voor werpen daardoor in handen van den eigenaar komen. Eene dievenbende, beslaande uit 5 meisjes en jongens van omstreeks 16 jaar, werd vrijdag te Arnhem in hechtenis genomen. Kleederen, zink, looden pijpen, steigertouwen, geld, alles wat onder hun bereik kwam, werd medegenomen, en liefst uit die woningen, waar de bewoners hen uit medelijden met hunne armoede eerst van een goed maal eten voorzagen. Hel bestuur der Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid heeD, naar de Prov sdsser Ct. meldt, besloten, dat het congres te Assen op de daarvooi" aangewezen dagen zal doorgaan, daar het uitstellen daarvan aan eigenaar dige nioeielijkbeden is onderworpen. Waarschijnlijk echter zullen geen muziekuitvoeringen of feestelijkheden plaats hebben en het congres alleen een wetenschappelijk karakter dragen. In het gehucht de Wetering, gemeente Steenwijkerwold, brandden Za terdagnamiddag negen boerenwoningen en eene turfschuur tot den grond toe af. Men zal zich herinneren, dat ten vorige jare door A. Sijbrandi des tijds veldwachter te Scharnegoutum bij Sneek, thans chef-veldwachter Ie Hees ouder Nijmegen, te Scharnegoutum drie mannen werden opgespoord en aan gehouden, die aldaar en in andere gemeenten van Friesland valsche bank biljetten hadden uitgegeven, en nog in het bezit van een aantal zoodanige bankbiljetten werden gevonden. Daarvoor werd hij bij besluit van den minis ter van justitie, d. d. 23 October jl.in het Algemeen politieblad eervol ver-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1