LEIDSCIIE corns a 11 ZATERDAG 28 JUNI. STADS-BERICHTEN, i I 18*4. il°. 151. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd* De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels l.~, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. SCnUTTEKIJi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alphn- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 toten met den 28 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Maandag den 30 Juni 1884, 's voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Maandag den 30 Juni 1884, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zei ven tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermccnen, krachtens het 3dc art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebbenvan belang isdoor personeele opkomstof, bij volstrekts beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt', dat aan de navol genden bij de wet recht op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogcnblik of wel geheel, ongeschikt maken: 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholen(rijks-universiteit), aan de athenaea en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Olficier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9». den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient, met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestiehlen opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke mochten vermeenenuit hoofde vaneen der bovengemelde redenenaanspraak op vrijstelling te kunnen makenzoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 4 Juli aanstaande, des voormiddags tnsschen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied; zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidselie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 19 Juni 1884. E. KIST, Secretaris!. BINNENLANDSCHB BERICHTEN. LEIDEN, 27 Juni. Door Z. M. zijn benoemd tot conservator aan 's Rijks Museum van Natuur lijke Historie alhier, de hb. J. Buttiköfer, amanuensis, en dr. Th. W. Van Lidt de Jende. Mej. R. J. Alers te Rotlerdam is benoemd tot le onderwijzeres aan eene bijzondere school voor m. u. 1. o. alhier. Door de gedeputeerde staten zal aan de provinciale staten o. a. worden voorgesteld ook in 1885 aan de practische ambachtsschool alhier een subsidie toe te kennen. Gisterenavond even 10 uren klonk wederom bet brandsignaal in deze gemeente. In een oogwenk was eene groote menschenmassa op de been en spoedde men zich naar de plaatse des onheils, ditmaal op den Ouden Sin gel, hoek Oostdwarsgracht, bij den broodbakker J. De la B. De brand weer, spoedig bij de hand, slaagde er in het ongeval, dat zich vrij ernstig deed aanzienin zijnen aanvang te keeren. Doordien den brand was ont staan op eene bergplaats van graan, moet, naar wij vernemen, de schade nog al aanmerkelijk zijn. Van de honderd personen, die gisteren reisden, hadden er zich tachtig van een regenscherm voorzien, omdat de officiëele meteorologen veranderlijk weer, wind en regen, voorspeldden. In de noot'dzee namelijk bevond zich eene //depressie''die in beteekenis toenam en waarvan nu telkens minima konden verwacht worden. De hooibouwers keken zuinig en de tuinlieden bemoedigend, want het droogt zoo hard. Toch doemde er geen wolkje, zelfs niet zoo groot als de vuist eens mans, aan den gezichteinder op. be halve na zonsondergang, toen een zeer dikke damp uit de noordzee oprees, die kerken, torens, boomen, water, weiden, vee. alles aan 's menschen oog onttrok. De wind maakt coupasrond, doch komt telkens terecht in het noorden. Vindt men overal elders mannen, die zich lot taak stellen door ge schriften en liederen, uitsluitend aan de arbeidende klasse gewijd, deze te verheffen en te ontwikkelen, Nederland kan tot op dit oogenblik niet bogen op het bezit van zulke gedichten. Gelukkig dan ook dal thans in deze leemte is voorzien. De volksliedjes van Piet Vluchtig, waarvan reeds de tweede druk verschenen is bij \V. Gosler te Haarlem, zijn bij uitstek ge schikt om aan dit doel te beantwoorden. Geschreven in eene gemoedelijke maar tevens krachtige taal, zullen zij ongetwijfeld bij den werkman die sympathie ondervinden, waarop zij ten volle aanspraak hebben. Liefde voor het vaderland, opwekking tot arbeid, aansporing tot stipte plichtsbetrach ting. ziedaar den korten inhoud van deze liedjes. Mogen zij spoedig in duizende kelen hun weerklank vinden. 1'. M'. instructieschip Mamixonder bevel van den kapïtein-luit.-ter- zee C. A. Le Bron de Vexela en Z'. M», instructiebrik Castor, onder bevel van den luitenant ter zee le kl. Z. J. Cambier, zijn den 26tn dezer van Nieu- wediep naar zee vertrokken, tot het doen van een oelening-stocht in de Noordzee. De commissie in Zeeland, voor de examens van apothekersbediende, heeft aan 3 candidaten acte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de dames E. Boucher te Leiden; S. G. Van Rhijn te Katwijk en J. Sirlion van Soerabaia; ééne candidate heeft zich teruggetrokken. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht is het arts-examen met goed gevolg afgelegd door de heeren: J VV. Kimmijzer, H. Jonker; N. P. Van Spanje en J. J. Scheltema. Toegelaten tot het le gedeelte zijn de heeren: G. Steenhuijsen, C. Nicolai, J. De Wit. Het stoomschip Prins Alexandervan Amsterdam naar Batavia, ver trok van Marseille 26 Juni. De Soerabaiavan Rotterdam naar Java, ver trok gisteren van Southampton. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 26 Juni. De Noord-Brabant, van Java naar Rotterdam, arriveerde 26 dezer te Suez. De Prinses Amalia, van Amsterdam, arriveerde te Batavia 26 Juni. De Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) 26 Juni. De collecte op het II. te Boekenrode gehouden zendingsfeest, heeft opge bracht de som van circa 1150. De zeil- en roei wedstrijd, die 5 Juli a. s. vanwege de verrieniging Hol- landia op de Brasemermeer onder Ondshoorn zou gehouden worden, is wegens het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje uitgesteld. De heer J. D, Prins, cand., heeft bedankt voor het beroupnaardeNcd. Herv. gemeente te Noordwrjkerhout. De kruier J. B. te Amsterdam, die de vorige week wegens het terug houden van een aan de Ned. Bank te bezorgen zak met ri jksdaalders, ter zake van misbruik van vertrouwen terechtstond, is door (je arrond.-recht bank te Amsterdam deswege veroordeeld tot 183 dagen celwtraf en tot beta ling eener geldboete van ƒ12.50. '£l l V" ó-" - ."v - o-..' r ..v.../

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1