buiten medeweten der leden. I»e heer Speet beweerde, dal de leien zeUs lang vooruit bekend moeten zijn met het houden van zulk eene tentoon stelling, wil zij niet geheel en al in duigen vallen, zooals het vorig jaar met de Primula-tentoonstelling het geval geweest is. 2°. In hoeverre kan het aanbevelenswaardig zijn om, ter vermijding van kosten, gouden en zilveren medailles uit te loven op papier, in navolging van de gehouden internationale tentoonstelling te Amsterdam? Een der leden geloofde dit een uitmuntend middel, maar alleen voor maatschappijen wier flnanciëele omstandigheden verre van gunstig ziju te noemen; op boven genoemde tentoonstelling was hij ook vereerd met een gouden medaille, die nitt van gond was en een eerediploma, die 0.15 kostte. De heer Speet ,vr||g ol het niet mogelijk was bons uit te reiken van gouden en zilveren medailles. 3°. In het buitenland, speciaal Duitschland, worden pleinen, tuinen, wan delingen voor het publiek niet onderhouden voor rekening van de kas der steden of dorpen, maar door de zorgen van Yerschönerungs Vereine; vrij willige bijdragen dus dekken zulke uitgaven. Is iets dergelijks hier in te voeren? De heer Wichers zeide, dat dit reeds te Groningen plaats heeft van wege de Maatschappij van volksvermakelijkheden. De president ge loofde, dat deze vraag in een nauw verband staat met het straks genoemde voorstel van den heer Witte. Hij stelde derhalve voor de beantwoording dezer vraag te verdagen tot de behandeling van dit voorstel. In de aanstaande zomervergadering der prov. staten zal o. a. worden behandeld eene aanvrage van het bestuur der vereeniging tot opleiding van bewaarschool-houderessen te Leiden, om verhooging van provinciaal subsidie. Gedeputeerde staten stellen voor met ingang van den lfn Januari 1885 en verder tot wederopzeggens toe, een jaarlijksch subsidie te verleenen van 2000, onder voorwaarde dat het bestuur jaarlijks vóór 15 April aan gedep. staten inzende een verslag, alsmede de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, benevens de begrooting voor het loopende jaar. Nopens het verzoek van het bestuur van den Grooten West-Eindschen pol der, om wijziging in de inrichting van dien polder, stellen gedep. staten voor daarop opnieuw afwijzend te beschikken. De minister van binnenl. zaken heelt bepaald dat de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlem, noodig geworden a door het overlijden van m'. C. J. F. Mirandolle, zal plaats hebben op Dins dag 15 Juli e.k., en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dins dag 29 Juli daaraanvolgende. De minister van financiën maakt bekend, dat van de op den 24 dezer maand ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam en van den betaalmeester te Rotterdam gedane inschrijvingen tot het bekomen van schatkistpromessendie op grond van art. 1 der wet van 5 Dec. 1881 (Stbl. n°. 185) en het kon. besluit van 10 April jl. (Stbl. no. 49) zullen worden uitgegeven en waarvoor in het geheel was ingeschreven voor f 16.486.000, aan de hoogste inschrijvers zijn toegewezen tot een gemiddel den prijs van 993.545.16 voor elke 1000 nominaal. De minister van binnenl. zaken, de opmerkingen omtrent de voorge dragen verhooging en wijziging der begrooting van zijn departement be antwoordende, verklaart, ten aanzien van de maatregelen tot beteugeling der longziekte in het spoelingdistrict, geen zekerheid te kunnen geven, dat met de aangevraagde ƒ300.000 het doel zal worden bereikt; spreekt hij ten stelligste tegen dat de ontsmetting der stallen niet met de vereischte zorg geschiedt; deelt hij mede dat de longziekte thans nog voorkomt in de ge meenten Schiedam, Overschie, Kethel en Delftshaven, het aantal verdachte in de stallen 332, dat in de weiden 110 bedraagt. Een stelsel van toezicht met den districtsveearts tot dictator, met alleen aan zijne bevelen onder worpen veeartsen, ter vervanging van de opzichters, buiten tusschenkomst van het departement, acht hij in strijd met zijne verantwoordelijkheid, ook in deze, onder opmerking, dat de districtsveearts bij hem al den steun vindt in zijne moeielijke taak noodig. De verkoop van vleesch en huiden tot uit. Mei bracht ƒ252,282.48 op tegen 518,387.50 aan schadeloosstellin gen, zoodat 48.6 in de schatkist terugkeerde. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn tot arts bevor derd: de heeren C. W. Corts, J. D. Daubanton, J. J. V. Haak, doctorandi, en L. J. Karol De Fouw, candidaatarts. Toegelaten voor het 1« gedeelte zijn de heeren: J. A. Ruys, doctorandus, D- H. C. V. D. Linden en M. J. L. Proot, candidaat-arts. Wij verheugen ons over het verblijdend bericht, 't welk ons heden van goed onderrichte zijde wordt medegedeeld, dat namelijk Hare Majesteit onze geëerbiedigde koningin in gezegende omstandigheden verkeert. AmstCour.) Het D. v. Z.-H. en 's G. meldt: Z. M. de koning blijft voornemens aanstaanden Zaterdag Carlsbad te verlaten, om zich van daar naar de bad plaats Kreulh, bij Tegernsee, in Zuid-Beieren, te begeven, ten einde er eenige dagen rust te nemen, alvorens naar Neijerland te vertrekken. Het blijft be paald, dat H. M. de koningin en prinses Wilhelmina mede in laatstgenoemde badplaats zullen verblijven om met Z. M. huiswaarts te keeren. Omtrent het juiste tijdstip van dien terugkeer is nog niets bepaald. Het zal in geen geval vroeger mogen zijn dan wanneer de doctoren daarin voor 's konings gezondheid geen bezwaar zien. De beslissing blijft alzoo aan de uitspraak hunner wetenschap overgelaten. Wat de begrafenis van het stoffelijk over schot van Z. K. H. den prins van Oranje betreft, vernemen wij, dat het in elk geval niet wel mogelijk wordt geacht, met al de voorbereidende rege lingen zoo vroeg gereed te zijn, dat de plechtigheid vóór den 10dtn Juli zou kunnen plaats hebben. De Ct. ontving uit Carlsbad het volgende van den 24en Juni gedag- teekend bericht: Naar aanleiding van het overlijden van den prins van Oranje zijn door Z. M. den koning der Nederlanden blijken van belangstelling van bijna alle Europeesche hoven ontvangen, die door Z. M. terstond beantwoord zijn. Gisteren hebben de hier aanwezige Amerikaansche en Engelsche bad gasten een adres van rouwbeklag opgesteld en onderleekend, hetwelk heden aan Z. M. is overhandigd. Naar aanleiding van een gisteren van H. M. koningin Emma ontvangen telegram zal Z. M. den 28tn Carlsbad verlaten en zich, overeenkomstig zijn vroeger plan, naar Kreuth en niet rechtstreeks naar 'sGravenhage begeven. Te Kreuth zal Z. M. de koningin ontmoeten. Z. M. heeft over de quaeslie der troonopvolging lot een hier verblijlhouden- den hooggeplaatsten persoon o. a. gezegd: //Wanneer ik mjjn dochtertje we derom ontmoet, zal ik in haar de toekomstige koningin der Nederlanden begroeten." liet bericht, aan het Fad. ontleend, dat in den nieuwen koninklijken grafkelder te Delft nog slechts twee ledige nissen zijn, is volgens de N. R. Ct. geheel onjuist. Voortaan zullen op den Rijnspoorweg de gezelschapsbiljetten, die tot dusver slechts één dag geldig waren, voor de terugreis ook geldig zijn op den dag na dien, waarop men er voor de heenreis gebruik van maakte. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht Albert Mullins, oud 26 jaren, zeevarende, geboren en laatstwoncnde te Sunderland in En geland, beschuldigd ter zake van moedwillige verwonding van twee personen en opzettelijken doodslag van een voorbijganger. Hij liep in den vroegen morgen van 23 Maart met een anderen Engelschen matroos op de Prins Hendrikkade. Drie Hollanders kwamen van de tegenovergestelde richting. Hij streek een hunner in het aangezicht, waarop deze in het Hoilandsch den beschuldigde verweet, dat in het aangezicht aaien flikkerij was. hetgeen hier niet te pas kwam. Beschuldigde maakte nu een manuaal van boxen en bracht eene hand achter zijn lichaam, waarop die getuige, bang zijnde door een mes hem een stomp gaf. Beiden zijn op straat gevallen. Beschuldigde heeft toen, opgestaan. W. K. Iloulhuizen met een mes gestoken en een op passer J. A. Degenaar, die de sloep opging, eene bloedende steekwonde aan den linker schouder toegebracht en voorts een mede geheel aan de zaak on- schuidigen voorbijganger H. J. Potharst met een mes zoo ernstig verwond dat hij schier onmiddellijk daarna overleed. Deze laatste was dien nacht als bediende bij een bal in den Parkschouwburg werkzaam geweest en ging rustig naar huis. Beschuldigde verklaarde zich niets van het gebeurde te her inneren. dan dat hij een paar stompen heeft gehad. De advocaat-generaal mr. Jolles oordeelde, dat beschuldigde van eene verwonding moest worden vrijgesproken, daar, wegens de afwezigheid van één getuige, het bewijs daarvan niet is geleverd. De andere verwonding en de doodslag zqn, naar zijn oordeel, bewezen. Zijn eisch luidde: veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 12 jaren en betaling van ƒ8. De advocaat mr. D. Simons trachtte aan tetoonen dat deze beschuldigde heeft gehandeld in een staat van dronkenschapdie alle toerekenbaarheid wegneemt, en achtte de geëischte straf in ieder geval te zwaar. Uitspraak 30 Juni e. k. In het Amstel-hotel te Amsterdam houden thans verblijf: aartshertogin Reinier van Oostenrijk met gevolg; baronesse Von Frauttenberg en baron Von Glöbig; erfprinses Marie van Saksen-Meiningen met gevolg; baronesse Von Stein baronesse Von Gagern en baron Von Spesshardt; prinses Orbeliany; mevr. Julie Bibicow, geb. prinses Gagarini; prins Nicolas Lapoukhine Demi- doff, generaal-adjudant van den Czaar aller Russen; prins Mirsky; hertog en hertogin d'Avigliano; prinses Doria; graaf en gravin Bobrinski; graaf Pierre d flarcourt; graaf en gravin Duchalel; generaal graaf Pratasoff Bach- meteff; baron Von Bruneck en baron Brin. In plaats van den heer J. M. Van der Made is de heer F. W. Hudig benoemd tot directeur der koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam. -- Een werkman, eergisterenmiddag aan het in aanbouw zijnde Centraal- station te Amsterdam bezig zijnde de steigers in orde te brengen, stortte naar beneden en kwam op zijn hoofd terecht. Bewusteloos werd hij opge nomen en naar hei gasthuis gebracht, waar hij eenige oogenblikken daarna overleed. Hij laat eene weduwe en 3 kinderen na. Door het Utr. Genootschap van kunsten en wetenschappen werd in de jl. vergadering besloten eene geldelijke bijdrage van 500 uit de kas des genootschaps te verleenen aan de commissie voor de oprichting van een museum van kunstnijverheid te Utrecht, en eene gelijke bijdrage beschikbaar gesteld voor de wetenschappelijke reis. door dr. C. Snouck llurgronje naar Djeddah te ondernemen ter bestudeering van het Mohammedanisme. Uit Amersfoort wordt i. d. 25 Juni gemeldIn den afgeloopen nacht is diefstal van onderstaande zilveren voorwerpen gepleegd in eene villa alhier aan den Utrechtschenstraatweg. De voorwerpen bevonden zich in eene ge sloten lade der gelijkvloers met den tuin der villa gelegen keuken, waarvan het raam opengeschoven is door den dief of dieven, die zich van den sleutel der lade, welke in de keuken ergens onder lag, moeten hebben meester gemaakt en daarmede de lade openden, welke lade gisterenochtend bij het nabijgelegen R. K. kerkhof gevonden is. De zilveren voorwerpen bestaan uit: 11 lepels en 12 vorken, gemerkt W; 18 lepels en 18 vorken gemerkt V/111 soeplepel; 2 groote groentelepels; diverse kleine theelepeltjes en een melkkannetje. De politie is werkzaam om de daders op te sporen. Uit Nijmegen meldt men aan de /V. R. Cl.: De bierhandelaars.alhier, die tot uitoefening van zijn bedrijf een grooten hond houdt, zag zich dezer dagen genoodzaakt dezen hond eene bestraffing met de zweep te geven, omdat het dier weigerde te trekken. Toen hij na verloop van eenigen tijd' was thuisgekomen, den hond had uitgespannen en in zrjn woonvertrek was gezeten, waar de hond zich ook bevond, viel het dier op eens zijn meester met ontembare woede aan, en beet hem op vreeselijke wijze in het aange zicht, de armen en beenen, zoodat de man thans zijne bezigheden niet kan verrichten en onder geneeskundige behandeling is. Het dier, anders goed aardig en mak, was blijkbaar door de ondervonden kastijding in een brie- schenden leeuw veranderd. In een magazijn van galanteriën te Tiel, tevens dienende tot bergplaats van eau de cologne, ontstond Dinsdagvoormiddag een felle brand. Het pand is geheel uitgebrand. Van de goederen is niets gered. Een hall jaar geleden ontstond bij denzelfden eigenaar brand in zijne woning. Evenals toen was de oorzaak ook nu onbekend. Van de 50 opgeroepen jongelingen ter dienstneming bij het instructie bataljon te Kampen zijn er gisteren 39 opgekomen. Daarvan werden 29 defi nitief en 3 voorloopig in dienst gesteld, terwijl 7 werden afgekeurd. Zaterdagmorgen heeft tusschen Bakel en Gemert eene brutale aanran ding plaats gehad. Een meisje van ongeveer 11 jaren, wonende te Bakel, begaf zich alleen naar laatstgenoemde plaats, en werd door den wegwerker M. v. d. R. op zulke verregaande wijze mishandeld, dat zij bewusteloos bleef liggen en naar Gemert moest vervoerd worden. De schuldige is door het meisje herkend en gevankelijk naar Roermond overgebracht. 's GRAVENHAGE, 26 Juni. - Het gewijzigd ontwerp-adres van rouwbeklag der kamer, betrekkelijk het overlijden van Z. K. II. den prins van Oranje, luidt als volgt: //Sire 1 Met innig leedwezen vernam de tweede kamer der staten-generaal dat het den Almachtige behaagd heeft Z. K. H. Willem Alexander Karei Hen drik Fredcrik, prins van Oranje, Uwer Majesteits beminden zoon, tot zich te nemen. Geheel onder den indruk van den zwaren slag, die in het overlijden van Uwer Majesteits eenig overgebleven zoon het huis van Oranje en het vader land getroflen heeftgevoelt zij de behoefte om hare oprechte deelneming

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2