BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. De Bruyn Kops trok zijne motie omtrent gelijktijdige behandeling van alle ontwerpen in. De regeering wijzigde de wel, zoodat 1 pCt. wordt geheven j in 1885 en de patentwetten moeten worden herzien voor Mei 1886. Eene motie van den heer Schimmelpenninck tot vernieuwd sectie-onderzoek werd j verworpen met 61 tegen 7 stemmen. De hh. Tak en Van Houten bestreden de klassenbelasting sterk als benadeeling van het beginsel der algemeene inkomstenbelasting. De heer Borgcsius bestreed hen en achtte eene verwer- j ping dezer wet eene ramp voor het land. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat was ingekomen eene kon. boodschap, houdende de kennisgeving van het overlijden van den prins van Oranje, waarin Z. M. den koning zijne groote droefheid over dit verlies te kennen geelt en op de deelneming van het Nederl. volk rekent. De kamer heeft daarop onmiddellijk een adres van rouwbeklag aan Z. M. vastgesteld. Zooals reeds gisteren kortelijk is aangekondigd was Z. Exc. de minister van justitie uitgenoodigd heden voormiddag te elf uren officiéél tegenwoordig te zijn bij de laatste kisting van het lijk van Z. K. H. den prins van Oranje. Z. Exc. was ter voldoening aan dit ten opzichte van vorstelijke dooden ge volgde gebruik, in ambtsgewaad bij de behandeling verschenen. De eikenhouten lijkkist, die de zinken hermetisch dichtgemaakte omslui ting van het lichaam draagt, werd overgezet in een buitenbekleedsel van gepolijst mahoniehout, welk houtwerk rust op 8 zilveren voetstukken, in den vorm van leeuwenklauwen. In de wanden van de lijkkist zijn hengels van geglansd zilver geschroefd met mat gepolijste doodshoofden op de hand vatsels. De randen van het deksel zijn bezet met glad zilveren knoppen, j bestaande uit een ornament van een bol op een kubus. Ter hoogte van het hoofdeinde is op deze dekplank eene zilveren plaat geslagen, waarin de voor namen, datum van geboorte en overlijden van den kroonprins gegraveerd zijn. Door het lichten van een klep, waarover vóór de begrafenis een vierkant blad wordt gesoldeerd, wordt het hoofd van den prins, achter de glasruit in het luchtdicht gesloten gedeelte aangebracht, zichtbaar. De gelaatstrekken van Z. K. II. waren tijdens het nemen eener photographische afbeelding nog gelijk bij zijn leven: een vol gelaat, door de ziekte weinig vermagerd. Mocht - de koninklijke familie daarvoor toestemming verleenen, dan zal de photograaf vergunning erlangen het portret van den afgestorvene, zooals dit op het j doodsbed genomen is, in den handel te brengen. Door de autopsie is het gelaat van den prins minder kenbaar. De zeer minitieus verrichte lijkschouwing zou hebben aangetoond, dat het bloedver- lies gedurende de ziekte bloedarmoede heeft teweeggebracht, welke als de onmiddellijke oorzaak van den dood wordt beschouwd. Bij het onderzoek moet de rechter-hartkamer bloedloos zijn bevonden, waaruit de hartverlam ming ontstaan zou zijn. Verschillende andere abnormaliteiten in het lichaam ontdekt, wezen op een korten levensduur. Zoo had de groote hartader slechts een derde van de normale afmeting en was de rechter-long in vrij lievigen graad ontstoken, zoodat de lijkschouwing het bestaan der vroeger geconstateerde pneumonie heeft bevestigd. De hersenen van den prins, even eens aan een medisch wetenschappelijk onderzoek onderworpenmoeten fraai en schoon ontwikkeld geweest zijn, waaruit zijne heldere geestesgaven verklaard worden. Mag men derhalve aannemen, dat de hersenen normaal waren, helaas! een helder hoofd werd gedragen door een zwak physiek j lichaam, hetwelk, als niet kunnende voldoen aan de eischen van eene ge zonde beweging, onmogelijk bestand was tegen de inspanning en vermoeie nis van den zwaren geestesarbeid, waaraan Z. K. II., vooral in de dagen vóór de ziekte, zich heeft overgegeven. Gisteren is de lijfarts van Z. M., dr. H. J. Vinkhuizen Sr., ten paleize van Z. K. H. geweest, om, ingevolge de bevelen des konings, met de geueeshee- ren, die den afgestorvene tijdens zijne ziekte behandeld hebben, maatregelen te nemen tot ontsmetting van het huis, in overleg met den hoofdopzichter der koninklijke paleizen en zulks ten einde alle gevaar voor besmetting j zooveel mogelijk te voorkomen. Tusschen 2 en 4 ure hedennamiddag was de ontslapene voor belangstellenden tentoongesteld. Het stoffelijk overschot is, zooals trouwens reeds werd gemeld, geplaatst in de eetzaal van het paleis, eene kamer, uitzicht gevende op den tuin met een bordes naar beneden en belegd met een parketvloer. De nis van den schoorsteen met zwart en wit marmeren mantel is met treur- en sierplanten opgevuld. De wanden geven een beschilderd behangsel met eene illustratie van Lafontaine's fabelen te aanschouwen. Aan de ingangzijde vindt Ij men een gebeeldhouwd eikenhouten buffetkastjegeschenk van den koning aan den prins van Oranje en herkomstig uit Zwitserland. Op dit meubelstuk verrijst het borstbeeld in marmer van den prins van Oranje, broeder des overledenen. Daartegenover staat een kastje, waarop het photographisch portret van den koning, naar een der jongste poses van Z. M.in prijkt; daarnevens ontwaarde men eene teekening in olieverf, den koning voorstellende op jeugdigen mannelijken leeftijdverder vindt men in deze zaal afbeel- i dingen van wijlen koningin Sophia, de prinsen Willem van Oranje, Hendrik j en Frederik, allen in kabinetsformaat, met dof zwart gebeeldhouwden om- lijsting. Rouwfloers en draperiën, ovelke mede den schoorsteenspiegel be dekken, maskeeren halverwege twee teekeningen van De Witt, die vroeger j de eetzaal in het huis ten Bosch versierden. Achter de vensterramen zijn gewone Fransche gordijnen neergelaten, zoodat het publiek den afgestor vene bij daglicht ziet. Geen chapelle ardentedoch eene zeer eenvoudige rouwkamer bewaart het lijk tot het oogenblik, dat het ten grave uilge dragen wordt. Midden op een estrade verheft zich de lijkkist, rondom en bovenop getooid met den talrijken voorraad bloemen kransen en andere offer anden van deelneming ten paleize aangekomen. De twee adjudanten van Z. K. H. den prins van Oranje, de kolonel Hojel en majoor Beijerman, gekleed in groote tenue en in militaire houding nabij het koninklijk lijk eene plaats innemende, bewijzen de gebruikelijke eer. De ingang was door de hoofden op de bordes en de uitgang door de zijdeur in het llartogstraatje. Ten 2 ure heden middag ging de voordeur van het paleis van wijlen den kroonprins voor het publiek open. dat in de rouwkamer het gelaat van den afgestorvene wilde aanschouwen. De stroom van belangstellenden was groot en was steeds wassend, zoodat de queue die zich van den ingang tot liet paleis vormde als een breede draad doorliep langs den Kneuterdijk om diep in de Parkstraat te eindigen. Bij groepjes van 12 a 15 werd de steeds aangroeiende menigte binnen gelaten. Ten 1 ure reeds bracht H. lv. H. prinses Hendrik, vergezeld van twee hofdames, een bezoek aan de rouwzaal en tooide de lijkkist met een uit witte rozen gevlochten krans. Aan of op hel lijkkleed waren ook gehecht prachtige rozenkransen van de groothertogin van Saxen, geb. prinses der Nederlanden, van de akademievrienden van den overledene, die deel uit maakten van de tijdens 's prinsen studiejaren gevormde debatingclub "Serva Fidem" te Leiden. Door HH. DD. IIH. de prins en prinses Von Wied werden mede twee bloemkransen gezonden, ter versiering van de lijkbaar van Z. K. H. Iedereen was in de gelegenheid de rouwestrade te bestijgen en het lijk te aanschouwen waarvan het hoofd op een kussen rust. Alles ging onder een plechtige stilte voorbij en zij die de gelaatstrekken van den laatsten man nelijken telg uit het Oranjehuis hadden gezienverlieten diep bewogen het paleis. Heden is alhier bericht ontvangen dat de koning 2 Juli Carlsbad zou verlaten, Onder de rouwétalages van magazijnhouders hier ter stede wekt bij zonder de aandacht de rouwloge in den winkel van den heer Pierre Caron Jr. op de Plaats. Op een katafalk ligt in witte rozen het gekroonde naam- cijler van den overleden prins, omgeven door de attributen van de vrijmet selarij gespreid. Zware rouwdraperiën reiken tot aan het plafond en op den achtergrond verrijzen twee afgeknotte pilaren van pleisterwerk. Door spiegels is een diep perspectief verkregen en het geheel, dat 's avonds door kaarsen in met crêpe omhulde lusters wordt verlicht, is zeer symboliek. De zoon van prins Von Bismarck zal, wanneer hij zich hier ter stede als gezant van het Duitsche keizerrijk komt vestigen, alles voor zijn ver blijf in de residentie gereed vinden. Een trcinsmid van een der goederentreinen is gisterenavond in het Holl. spoorstation in aanraking gekomen met den personentrein, die ten half tien uren naar Amsterdam vertrekt. De man werd aan de schouders gekneusd en, nadat het eerste verband was gelegd, met den laatsten trein naar Rotterdam, zijne woonplaats, teruggebracht. E L.I E. De Belgische politie doet ijverige nasporing naar zekeren C., geboren te Rijssel, ten wiens laste een bevel tot aanhouding is uitgevaardigd wegens ontvreemding eener som van 100.000 fr., ten nadeele van de succursale der Banque de France te Clermont-Ferrand. C. is vergezeld van eene gewezen tooneelspeelster, insgelijks van diefstal beschuldigd. De Impartial van Gent. meldt, dat het gerechtelijk onderzoekin zake de onlusten, welke na de jongste verkiezingen in die stad plaats hadden, met ijver wordt voortgezet. ENfiELAND. Het hof zal den rouw voor zeven dagen aannemen wegens het over lijden van den prins van Oranje. Het voorstel ter bescherming van meisjes tegen verleiding van onzede- lijken levenswandel, is gisteren bij derde lezing in het hoogerhuis met 101 tegen 45 stemmen aangenomen. -- Lord E. FitzMaurice deelde in het lagerhuis mede, dat de regeering per telegram inlichting heeft gevraagd over het heerschen der cholera te Toulon. Sir Charles Dilkc zcide. dat de voorzorgsmaatregelen van verleden jaar ten opzichte van het binnendringen der cholera van kracht blijven. De markies van llartington verklaarde, dat het gerucht, als zou het garnizoen van Ber ber over de kling zijn gejaagd, niet bevestigd wordt. De heer Gladstone deelde mede dat de regeering de verschillende belanghebbende mogendheden heeft geraadpleegd over de Engelsch-Fransche overeenkomst betreffende Egypte. Alle antwoorden zijn nog niet ingekomen, maar de conferentie zal daarom niet verschoven worden, want zij heeft geen betrekking op de be doelde overeenkomst, maar op de Egyptische financiën, welke onmiddellijke regeling eischen. Hij gaf ten slotte nogmaals de verzekering, dat aan'het parlement volkomen vrijheid van handelen was voorbehouden. Naar men verzekert, is in de vergadering van hoofden der conservatieve partij nog geen definitief besluit genomen ten opzichte van de vraag, of al dan niet een votum van wantrouwen in de regeering zal worden voorgesteld. Waarschijnlijk zal spoedig eene nieuwe bijeenkomst belegd worden. De tweede editie van de Times bevat een dépêche uit Konstantinopel, meldende, dat een keizerlijk besluit is afgekondigd, waarbij de verbinding van de spoorwegnetten in Turkije en Servië wordt toegestaan. De correspondent der Daily News meldt uit Varna, dat de Porte aan de Turksche vertegenwoordigers bij de vreemde hoofden geseind heelt, dat zij wil deelnemen aan het herstel van de orde in Egypte en te dien einde 15.000 man gereed zal houden. Het plan zou zijn die troepen naar Opper- Egypte te zenden en in eene haven aan de Roode Zee te ontschepen. Dit alles zou niets te maken hebben met de conferentie, omdat deze alleen zich met de financiëele aangelegenheden van Egypte heeft bezig te houden. De correspondent verneemt, dat de Porie deze plotselinge beslissing volkomen op haar eigen initiatief genomen heeft, en zij haar oorsprong vindt in deon- gunstige berichten welke uit Hedjaz werden ontvangen in verband met het gevaar dat de beweging ten gunste van den Mahdi zich aldaar zou gaan uitbreiden. Te New-York hebben de loodgietersbazen aan ongeveer 1200 arbeiders j den dienst opgezegd, ten einde langs dien weg de vereeniging der werklie den in het loodgietersvak te dwingen, het recht der bazen te erkennen om het toezicht te behouden over de daglooners. Onlangs is zekere Henry Ward, te Philadelphia, die een reusachtig en zeer boosaardig varken in zijn hok wilde jagen, door dit dier aangevallen, hetwelk zich op zijne achterpooten verhief en zich op hem stortte. Ter aarde geworpen, werd Ward zoodanig verscheurd, dat hij binnen eenige dagen overleed. Uit Lima meldt het blad El Commercio, dat generaal Caceres met i zijne troepen Pisco en Ica heeft bezet, en dat de halve stad Pisagua door brand vernield is. I' IE A K H IJ li. De senaat heeft het wetsontwerp op de echtscheiding bij tweede lezing aangenomen. De kamer van afgevaardigden heeft de algemeene discussie over het ont werp der grondwetsherziening ten einde gebracht. De heer Fabre heeft bij de kamer een voorstel ingediend om de bevrij ding van Orleans door Jeanne d'Arc op den 8,n Mei tot een nationaal jaar= feest te maken, als "het feest der vaderlandsliefde". De koning van Cambodge wordt te Parijs verwacht, om als leenheer zijne hulde te brengen aan de regeering der Fransche republiek. De openbare gezondheidstoestand is te Marseille uitmuntendgeen enkel

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2