LEID8CHE CODRAN I8S4. .V. 148. WOENSDAG 25 JUNI. STADS-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie en Revaccinatie. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maanden JuliAugustus, Septem ber en October gelegenheid bestaat tot kostelooze Tacclnatie en revaccinatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week des namiddags te een uur, in een der lokalen van de Stadswaag en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 3 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan F. Lohmann, tot het plaatsen van een tweeden stoomketel in het perceel in de Ivrauwelsteeg, n°. 2. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 5, 1al. der wet van den 28cn Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis, dat door J. J. JASPERS, alhier, een verzoek schrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Korenbrugsteeg N°. 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 24 Juni. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden is herbenoemd de heer mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers. De kapitein P. J. J. Vervenne, van het 4* reg, infanterie, alhier in garnizoen, heeft non-activiteit aangevraagd. Aan de universiteit alhier is gisteren met goed gevolg het eerst natuur kundig examen afgelegd door de heeren F. D. Schntal, A. W. Nieuwenhuys, E. G. A. Van Siethofl, P, J. M. Van Seters, G. II. Van Dissel en H. Visser. De heer A. Boot, assistent ten postkantore alhier, deed heden met gunstig gevolg zijn examen in den telegraafdienst. Heden nacht te ongeveer 1 uur werden de inwoners in hunnen slaap ge stoord door het brandalarm dat overal werd aangeheven. Dit onheil was ont staan bij den broodbakker P. DeG., op de Garenmarkt alhier. Uit het ach tergedeelte van het perceel sloeg spoedig de vlam door het dak, doch werd, door de werking van de inmiddels aangerukte brandspuiten, spoedig be dwongen en mocht men er in slagen den brand tot het aangetaste deel te bepalen. Nog in tijds kon men de kinderen naar beneden brengen, die in een nabijgelegen vertrek ter ruste waren gelegd. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag II. zijn 18 schuiten, kustvisschers, aangekomen, die besomden ƒ45 a ƒ150 in 6 dagen. Tarbot en groot soort scholletjes werden weinig aangevoerd. Besteed werd; voor groote tarbot 7 a 8 en voor tong ƒ0.20 a ƒ0.50 per stuk; voor levende kleine schol 5 a ƒ6, voor droogscharren ƒ11 a ƒ12.50 voor droogbraad ƒ4 a ƒ5 en voor garnalen ƒ1.50 a f2, alles per mand. Met 10 schuiten wordt de versch-visscherij nog uitgeoefend; 20 schuiten zijn op de haring- visscberij uitgegaan. Wegens het treurig overlijden van Z. II. K. den prins van Oranje is door de geheele vloot de vlag halverstok geheschen. Blijkens opgave in de Staatscourant van 24 Juni zijn bij de in het voorjaar van 1884 gehouden examens, ter verkrijging van akten van be kwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres, opgekomen 1298 candidaten (830 mannelijke en 468 vrouwelijke), teruggetrokken 15, afgewezen 537, toegelaten 746 (463 mannelijke en 283 vrouwelijke). In het voorjaar van 1883 werden geëxamineerd 1161 candidaten, van wie 720 slaagden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank ƒ6,155,125.54 en bij de betaalmeesters 1,820.507.71 te zamen 7,975,633.25%. De regeering heeft) Zaterdag aan al de hoven en kanselarijen kennis gegeven van het overlijden van den prins van Oranje. Door tusschenkomst van onze gezanten en consuls is de droevige tijding ter kennis gebracht van hun gouvernementen. Van de meesten dezer laatsten zijn bij Z. M. den koning te Carlsbad en bij Zr. M'. regeering in de residentie telegrammen of brieven van rouwbeklag ontvangen. Dv. Z. en 's Gr.) -- Men meldt aan de IV. R. Ct. uit Carlsbad, dat Z. M. de koning den 28sten dezer van daar vertrekt. Zijne geneesheeren trachten hem te over reden de volle kuur te maken, doch Z. M. wenscht, met het oog op de treu rige omstandigheden, terug te keeren. Voorts wordt van daar gemeld, dat de generaal-veldmaarschalk Von Manteufïel, stadhouder van Elzas-Lotharingen, prins Frederik Wilhelm van Hanau, de prins van Reuss-Köstritz en verschei dene andere voorname badgasten bij Z. M. een bezoek van rouwbeklag hebben afgelegd. De burgemeester heeft dit gedaan namens de ingezetenen. De bevorderingen bij de marine kunnen eerstdaags worden tegemoet gezien. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, wordt overmorgen in IJmuiden verwacht. De Conrad, van Amsterdam naar Bata via, vertrok van Suez 24 Juni. Dezer dagen werd gemeld, dat generaal Smit, lid der Transvaalsche deputatie, besloten zou hebben, zijn zoon naar de inrichtingen van d'. Van Dijk te Deutichem te zenden. Naar de IV. R. Ct. verneemt is noch bij de verschillende besturen noch bij den directeur dier inrichting iels officieels hekend. Uit Rijnsburg bericht men aan de N. R. Ct.: Het aardbezienplukken is reeds in vollen gang, de opbrengst is tot op heden bevredigend. Aard appelen staan boven het middelmatige, men denkt over acht dagen met rooien te beginnen. De vroege bloemkool is geplant en heeft goed gevat. De uien staan tot heden nog goed, doch sommige stukken worden door de wormen geplaagd. De granen slaan algemeen zeer goed, als ook de hooi landen, waarop men met maaien is begonnen; in de weilanden is overvloe dig gras. De bloembollen zijn meest alle gerooid en zeer goed aangekweekt, erocusscn staan nog in den grond en beloven goed te zijn. De gemeenteraad van Delft heeft heden burg. en weth. gemachtigd Z. M. den koning te vragen, of de viering van 10 Juli zal doorgaan of dat Z. M. verlangt dat zij eenige weken worde uitgesteld. liet eerste gedeelte van den nieuwen telegraafkabel van Zandvoort naar Lowestoft is reeds gelegdde Londensche correspondent der N. R. C. meldt, dat de Monarch Zaterdag van Woolwich is vertrokken met het tweede gedeelte. De prijsvraag voor de nieHwe Beurs te Amsterdam is uitgeschreven. Het programma zal den 30en Juni verkrijgbaar zijn. Architecten, zoowel uit het binnenland als uit het buitenland, worden uitgenoodigd hunne krach ten te meten en op den 1" November van dit jaar hunne ontwerpen in te leveren. Omlrent den te Amsterdam gevangen genomen heer Tobiasvader van de beide voortvluchtigenmeldt men, dat de rechtsingang werd verleend wegens de verduistering van eene som van ƒ65.000, vóór een paar jaar den heer T. ter hand gesteld om te beleggen in hypotheeken en verder te admi- nistreeren. De renten werden uitbetaald, maar het kapitaal is zoek. De eerste algemeene vergadering van den Nederlandschen journalisten kring, gehouden op 22 dezer in restaurant Riche te Amsterdam, werd door den voorzitter geopend met eene betuiging van diep en algemeen gevoeld leed wezen, over den zwaren slag, die het vorstelijk huis en de Nederlandsche natie trof, door het plotseling overlijden van den prins van Oranje. Ware deze tijding niet zoo laat bekend geworden, de bijeenkomst had kunnen worden uitgesteldwat nu wegens de onmogelijken om ver af wonende leden nog in tijds te bereiken niet doenlijk was. Uit het verslag van den president en dat van den penningmeester bleek, dal de toestand der vereeniging alleszins gunstig is te noemen. Ofschoon de kring nog slechts kort bestond, had hij reeds nuttig gewerkt, om de belan gen en het aanzien van de journalisten te handhaven en te bevorderen, en men mocht zich verheugen in voortdurende uitbreiding door het toetreden van nieuwe leden. Met algemeene stemmen werden vervolgens de voorstellen der punten van behandeling aangenomen, na eenige discussie, waarbij dui delijk bleek, dat over de beginselen geen verschil van gevoelen was en de bezwaren alleen de uitvoering betroffen. In dien geest werd de redactie dier voorstellen gewijzigd en aan het bestuur opgedragen in deze het noodige te doen. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te "s Hage te houden. De vergadering werd hierop gesloten en in het restaurant het gewone de jeuner gebruikt, waarna de leden per havenstoomboot een tocht deden door de stad en vervolgens per spoor naar Zandvoort gingen. Door de directiën der spoorwegmaatschappijen waren welwillend maatregelen genomen, om het vervoer te veraangenamen en in de beste stemming kwam men in het kur-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1