i: BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. toegelaten als vice-consul van Venezuela te Amsterdam, en is het vice-con- snlaat der Nederlanden te Rassano opgeheven. Voor het gerechtshof alhier stond gisteren terecht G. W. v. d. P.oud 27 jaren, laatstelijk goud- en zilverkashouder te Gouda, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk door het als gefailleerd koopman verduisteren van koopmanschappen en roerende goederen van zijn boedel. Uit de door den besch. afgelegde bekentenis bleek, dat zijne zaken, een vijf- ol zestal jaren te Gouda gedaan, spoedig reeds niet goed gingen en later zelfs zeer ongun stig waren geworden, zoodat hij in November jl.behalve schulden aan leveranciers tot een vrij aanzienlijk bedrag, wegens geleende gelden aan zijn vader 5000 en aan zijne schoonmoeder ƒ1800 te betalen had. Den 23t0 November, zich buiten staat ziende den volgenden dag een vervallen wissel te voldoen en alzoo feitelijk opgehouden hebbende te betalen, verliet hij heimelijk zijne woonplaats met het plan zich naar het buitenland te bege ven, doch met zich nemende een deel van zijn winkelvoorraad bestaande in allerlei kostbaarheden, door hem geschat op eene waarde van 1000. Den zelfden dag verkocht hij daarvan aan een zijner crediteuren, den handelaar H., te Schiedam een groot gedeelte voor ƒ260, terwijl hij een paar dagen later aan denzelfden persoon, die hij vervolgens naar Den Haag had ontbo den, weder eene partij voorwerpen verkocht voor ƒ120, beide verkoopen deed hij volgens zijne eigen opgave onder de waarde. Te 's Gravenhage, waar hij op enkele dagen na van 23 November tot 13 December verbleef, leidde besch. een zeer treurig leven in gezelschap van zekere dames in de Tullingstraat woonachtig en dat wel terwijl hij vrouw en kind, familie en zaken had in den steek gelaten. Van de opbrengst der overige medegeno men voorwerpen, die werden verkocht of beleend en ook wel ten geschenke gegeven, maakte hij goede sier, totdat alles was verteerd en hij zijn af scheid bekwam. Aanvankelijk in gijzeling gesteld, werd beschuldigde als bankroetier in hechtenis gehouden. Den 28<D November was hij door de rechtbank te Rotterdam in staal van faillissement verklaard en bleek bij de inventarisatie, dat het bedrag der schulden dat der baten met ƒ10000 over trof, terwijl de in den winkel achtergelaten sieraden op ongeveer 3000 werden getaxeerd. Besch. deed het overigens voorkomen, dat hij door den toestand zijner zaken verward was geraakt; hij had gehoopt dat alles zou zijn geschikt en was eerst na gerutmen tijd tot de wetenschap gekomen, dat zijne faillietverklaring was uitgesproken. Na het hooren van een twintigtal getuigen, was het woord aan den advo caat-generaal mr. Bijleveld, die kortelijk aantoonde, dat uit de bekentenis van besch. in verband met de verklaringen der getuigen volkomen was be wezen hetgeen besch. was ten laste gelegd en eischte alzoo eene veroordee ling tot 2 jaren celstraf. Als verdediger trad op mr. baron Van Zttylen van Nijevelt. De uitspraak is bepaald op aanst. Vrijdag. Het gerechtshof alhier heeft heden P. A. B. en C. v. O., die zich te Leiden door middel van buitenbraak, inklimming en binnenbraak aan dief stal van gouden kettingen schuldig maakten, veroordeeld ieder tot 3 jaren gevangenisstraf. ENCiELillïD. Het lagerhuis heeft gisteren het wetsontwerp tot conversie der staats schuld, bij derde lezing zonder stemming aangenomen. In de op 19 Juni gehouden zitting van het lagerhuis antwoordde lord E. FitzMaurice, op de vragen van eenige der leden, dat hij geeue latere be richten over de gevangen gehouden bemanning der Nisero had ontvangen, dan die vervat in het telegram van den bevelhebber der Pegasus op 20 Mei. Hij gewaagde verder van het buitengewoon crediet door de Nederlandsche tweede kamer toegestaan tot versterking der marine in de wateren van Atjeh, ten einde de overheid aldaar in staat te stellen verdere militaire operatiën te ondernemen, indien alle andere middelen, om de in vrijheidstelling van de bemanning te bewerken, mochten falen. De Nederlandsche regeering zou beslissen over de te nemen maatregelen, doch de Engelsche regeering houdt de Nederlandsche in elk geval verantwoordelijk. Lord E. FitzMaurice zeide verder, dat de radjah van Tenom stellig op geheime wjjze bericht ontvangt van alles wat nopens de Nisero-zaak in Europa gebeurt, doch de Engelsche regeering kan dit niet verhinderen. Met betrekking tol eene militaire expe ditie naar Tenom blijft het Engelsche kabinet van meening, dat zij slechts als laatste redmiddel mag gebezigd worden, omdat het leven der bemanning daardoor stellig in gevaar zou gebracht worden. De correspondent van de Times te Konstantinopel meldt eenige bijzon derheden omtrent de circulaire, door de porte aan de groote mogendheden gericht, waarin betoogd wordt, dat op het oogenblik de zedelijke autoriteit en het prestige van den sultan groot genoeg zijn om de rust in Egypte te verzekeren, en dat, mochten de groote mogendheden dienondanks van mee ning zijn, dat eene vreemde troepenmacht noodig is, de sultan dan daarvoor, hetzij alleen, hetzij in vereeniging met Engeland, Frankrijk, Italië en Spanje zou moeten zorgen. In de staten New-York, New-Jersey en Pennsylvanië worden thans door groote branden vele bosschen vernield. Berichten uit Babyion melden, dat de schrik groot is onder de inwoners der oostzijde van Long-Island, waar de groote bosch en weibranden woeden. Te Brookhaven, Islip, Hun tington en East Hampton zijn reeds meer dan 1000 acres bouwhout verbrand. De boeren verlaten hun werk om de ramp te bestrijden, die zich reeds over verscheiden mijlen uitstrekt. In New-Jersey hebben de personen, die het vuur wilden blusschen, in alle haast moeten vluchten, en verscheiden ge huchten werden in de asch gelegd. De treinen van den Lackwanna and Western railway moeten zeven mijlen ver door brandende wouden rijden. Men vreest dat vele personen in de vlammen zijn omgekomen. FRANKRIJ K. De heer Patenótre, Frankrijks gevolmachtigde minister in China, heeft van zijne regeering in last gekregen binnen den kortst mogelijken tijd een politiek handelstractaat met Corea te sluiten. Door Engeland, üuitschland en Noord-Amerika zijn reeds onderhandelingen met gelijk doel geopend. Le Temps bevat het officieuse bericht, dat de Engelsche regeering voornemens is het toltarief, dat in het door haar met overijling aangenomen tractaat betreflende Congo is opgenomen, door de kamers van koophandel te doen onderzoeken en inmiddels reeds van Portugal aanmerkelijke wijzi gingen van dit tarief verlangt. Door het crimineel gerechtshof van Corrèze is een boer ter dood ver oordeeld, die zijn ouden vader van hel leven beroofde en zijn naar lichaam en geest zwakkeren broederdie op de misdaad aankwam en hem verwij- tingen deed, dwong, aan den moord deel te nemen, opdat hij hem niet ver raden zou. De vadermoordenaar werd ter dood veroordeeld en zijn mede plichtige werd vrijgesproken. SPAN JE El lmparcial van Madrid bezweerd de Spaansche regeering zich er tegen te verzetten, dat Frankrijk zich meester maakt van de rivier Moulononia in Marokko. Want, zegt het blad, het geldt hier voor Spanje eene quaestie van veiligheid, van grondgebied en van vrijheid in zijne bewegingen in de zeeën die het schiereiland omringen. In de Sevilla-straat te Madrid heeft Woensdagmorgen eene ontploffing plaats gehad. Men vond, bij onderzoek, dat een bom met ontplofbare stof in het buitenportaal van een der huizen gelegd was en aan het gebouw groote schade had toegebracht. Niemand werd gekwetst. Nog niets is ont dekt omtrent de daders. Den 17" Juni heeft te Lissabon eene vergadering plaats gehad van ver schillende wijnbouwers uit Oporto en andere streken, naar aanleiding van de toenemende concurrentie tusschen ltaliaansche- en andere wijnen en die van Portugal, om de beste middelen te beramen, welke Portugal in staat kunnen stellen de crisis, welke zijn voornaamsten tak van industrie den uitvoer van wijnen bedreigt, af te wenden. De minister van openbare werken voerde het presidium en beloofde der nijverheid de medewerking van de regeering in het geven van tegemoetkoming bij den wijnuitvoer, mits de belanghebbenden zich op practische wijze weten te organiseeren. Ten slotte werd het onderwerp commissoriaal gemaakt. DUITSCHLAND. De oudste Duitsche beeldhouwer Th. W. Achtermann, is op 85-jarigen leeftijd in Rome, waar hij zich sedert 1839 metterwoon had gevestigd, over leden. Hij bewoog zich uitsluitend op het gebied der kerkelijke kunst. De Dom van Munster en die van Praag zijn in het bezit der beste werken, welke hij heeft voortgebracht. Hertog Ivarel Theodoor van Beieren, die, gepromoveerd docter en oog arts is, heeft te Tegernsee een gesticht geopend, waar hij alle ooglijders, die zich aanmelden, hulp verschaft en onvermogende lijders kosteloos verpleegt. RUSLAND. Naar het Russische blad Rawkas meldt, is het eiland Ivischen, in de Perzische golf in den nacht van 1 Juni door eene hevige aardbeving geteisterd, waarbij 12 dorpen en 200 menschen gedood zijn. Men meldt, dat in verschillende streken van Siberie groote armoede heerscht. Vooral uit het district Kurgan, bij Tobolsk, komen zeer ongunstige berichten. De nood is daar zoo hoog gestegen, dat het zenden van onmid dellijke hulp als dringend noodzakelijk wordt beschouwddaar anders een groot aantal der bewoners van gebrek zullen omkomen. De gouverneur van de provincie heeft aan de Regeering een subsidie van 30,000 roebels aange vraagd, om in de eerste behoeften te voorzien. Bovendien wenscht hij, dat de arbeiders, die geen werk kunnen bekomen, bij het aanleggen der spoor- wesen gebruikt zullen worden. Van verschillende zijden is eene openbare inschrijving voor de bewoners van het district geopend. LONDEN, 21 Juni. De Daily News meldt, dat de regeering Maandag a. s. de tusschen lord Granville en den heer Waddington gewis-elde dépêches in het parlement zal overleggen, met de mededeeling, dat Duitschland en de andere mogendheden toetreden bij de conferentie. AHADEIKIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 21en Juni de heer J. W. Muller, geb. te Amsterdam, in de Neder landsche letterkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De oude en de jongere bewerking van den Reinaerlbijdrage tot de critiek der beide Reinaert-gedichten. PROGRAMMA TAN MVZIEKUITTOERINGEN. Zomerzorg. Dinsdag 24 Juni, des avonds te zeven uren, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. H. Völlmar. le Afd.: 1. Marsch op motieven der opera "Le Tribut de Zamora' van Gounod, Völlmar; 2. Ouverture "Die lustigen Weiber von Windsor", opera van O. Nicolaï; 3. Souvenir van »Le petit Due", van Lecocq, Dunkier; 4. "Mein Traum", Walzer, Waldteufel; 5. Fantaisie uit Balfe's "Le Puits d'amour", Van Calck. 2eAfd.: 6. //Friedensfeier'Ouver ture, Reinecke; 7. "Adagio élégique", Wieniawsky; 8. a. "Marche funèbre d'une Marionette", b. "Polnische Nationaltanze" voor piano N». 1. (arr. Völlmar), Scharwenka; 9. Fantaisie uit Rossini's «Le Comte Ory", Dunkier; 10. «Die Jagerin", Polka. Ziehrer. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 21 Juni. verkochte prijzen. hoeveelheid. Laagste. Hoogste. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter (l',e qnaliteit 54 vat) (2de 54 (l9,e per kil.) (2d< Turf haardbr. l,te soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 2 4 10050 kilog. dubb. heet. 11000 f 8.25 0 8 5.50 5.50 5. 5.50 4.- 2.50 7.50 6.75 56.— 48.— 1.40. 1.20. 0 0.21 9.50 n f 9. 6.25 6. 5.50 6.50 5. 3.50 8.50 7.50 60.— 54.— 1.50 1.35 0.24 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. DeaB BE

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6