BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 23 Juni 3884V'. J46, Omstreeks half Augustus zal alhier van wege de afdeeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde eene ten toonstelling worden gehouden van Begonia's (in ruimen zin), collecties en afzonderlijke planten. Tot inzending worden uitgenoodigd leden van alle afdeelingen. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is f 50 aan de kweek school voor zeevaart alhier gegeven, om daarvoor de aan die inrichting ge plaatste jongens een aangenamen dag te bezorgen. Het plan bestaat nu.de jongens den 28cn dezer een tochtje te laten maken per stoomboot langs de omstreken van Leiden en Haarlem. Door het atloopen van een wiel gingen heden middag ongeveer 1 uur de paarden bespannen voor een rijtuig, waarin de hecren Sa en Sk gezeten waren, op hol. Het gelukte een dier heeren de paarden nog zoodanig te sturen dat zij voor de trappen van het stadhuis moesten blijven staan, waarop het rijtuig omsloeg, en het voorste gedeelte tegen den aldaar staanden lan taarnpaal verbrijzeld werd. De beide heeren vielen daarop uit het rijtuig, met het ongelukkig gevolg, dat een der voeten van den heer Sa aan den enkel ernstig werd gekneusd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 38 tot 57 volwassen personen en 3 tot 5 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 689 zwembaden door heeren en 82 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. Blijkens aan het ministerie van bnitenlandsche zaken ontvangen bericht is de termijn van inschrijving voor de in 1885 te Antwerpen te houden in ternationale tentoonstelling, voor de inzenders uit Groot-Brittannië en van bet vasteland van Europa, tot op 1 Augustus e. k. verlengd. St.Ct Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren H. Los, A, M. v. d. Willigen, doctorandi, en J. M. V. G. Dubois, candidaat-arls. Toegelaten voor het le gedeelte zijn de heeren: G. Tennoever de Brouw, doctorandns, en T. L. M. Schiet, candidaat-arts. Het stoomschip Zuidholland, van Botterdam naar Java, arrivee.de20 Juni, des namiddags 2 uur, te Marseille. De Sumatra, van Batavia via Liverpool naar Amsterdam, wordt morgenavond in IJmuiden verwacht. Uit Carlsbad wordt aan het Hbl. bericht; Wegens de gunstige berich ten aangaande den toestand van prins Alexander en de goede werking der kuur, is onze koning van plan om zijn verblijf te Carlsbad te verlengen en zal Z. M. daar waarschijnlijk vijf of zes weken vertoeven. Reeds heeft Z. M. verschillende toertjes in den omtrek gemaakt en o. a. ook den Aberg be klommen en een bezoek gebracht aan Ellboga en Giesshuebel. Tusschen Londen en Carlsbad is op het oogenblik een zeer levendig telegraphisch ver keer. Z. M. moet zijn bevreemding hebben te kennen gegeven, omtrent de bespreking der buiienlandsch pers over de troonopvolging, daar toch de grondwet die heeft geregeld op een wijs, die alle inmenging van het buiten land uitsluit. Te Haarlem is overleden de heer mr. C. J. F. Mirandolle, lid van de tweede kamer der staten-generaai voor dat hoofdkiesdistrict. De heer P. Tetar van Elven is door den keizer van Oostenrijk benoemd tot kommandeur der orde van Frans Jozef. Door het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van landbouw is aan de staten een adres gericht om het gedurende lö of 12 jaar een subsidie te verlecnen van 3000 's jaars, ten behoeve van een vakschool voor zuivelbe reiding door die maatschappij in deze provincie op te richten. Gedep. staten stellen voor de wakkere pogingen der Holl. maatsch. van Landbouwtot het verschaflen van vakonderwijs in de zuivelbereiding te steunen met het ge vraagde subsidie, zonder dat subsibie afhankelijk te stellen van een bepaald plan, alleen onder voorwaarde dat jaarlijksch verslag worde uitgebracht van wat voor vakonderwijs in de zuivelbereiding in deze provincie is geschied. Ged. staten vertrouwen dat het rijk evenzeer aan deze nuttige zaak zijn steun zal verleenen. Tot hoofdbestuurders der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zijn benoemd de heeren dr. J. J. Kreenen, dr. E. J W. Koch en H. Brouwer; tot penningmeester der vereeniging het lid des hoofdbestuursprof. J. P. Th. van der Lith. Tot lid der commissie van redactie is herbenoemd ds. L. C. Scholier tot Peursum. Het eerelidmaatschap der Vereeniging is door de algemeene vergadering opgedragen aan mr. A. E. J. Modderman minister van staat. (Volksvriend.) Het incompleet aan kader bij de reg. infanterie bestond op 14 Juni jl. uit 9 sergeants, 3 fouriers en 268 korporaals. Bij de meeste regimenten is het kader onderofficieren niet alleen compleet, maar zijn nog 37 korporaals aanwezig, die aan het examen voor sergeant hebben voldaan en eerst bij ontstane vacature bevorderd worden. Op 16 Juni II. is uit een koffer, per spoor verzonden uit Haarlem via Amsterdam, Utrecht naar Venloo, door middel van valsche sleutels ontvreemd: een gouden medaillon, bezet met paarlen, een foudraal met gouden ring met opaal en diamanten bezet, een foudraal met een gouden broche, bezet met verschillende stecnen, en een doosje met gouden ketting en mozaïk medail lon. Aanwijzing voor deze zaken wordt verzocht. Donderdagmiddag ontstond te Amsterdam brand in de Goudsbloemstraat. De bewoonster van het benedenhuis was bezig vet te koken, de vlam sloeg in de pan, de vrouw liet de pan vallen, zoodat de vlam zich weldra door het vertrek verspreidde. In een oogwenk stond alles in lichte laaie, zoodat de bovenbewoners ternauwernood tijd hadden zich te redden. Het perceel is geheel uitgebrand. Het hydraulisch hefwerktuig van de firma H. Cruson le Maagdenburg, dat op de contrescarp van het fort op "de Harssens" te Nieuwediep is ge plaatst tot het heffen der zware pantseringen, benoodigd voor den koepel toren, en hetwelk daartoe langs eene spoorlijn werd voortbewogen, is Don derdagmiddag door een gebrek aan die lijn naar beneden gestort, terwijl daaraan juist eene kolossale pantserplaat was bevestigd. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de schade is voor de aanne mers belangrijk, en het werk wordt door dit ongeval veel vertraagd. De maatschappij t. b. v. toonkunst heeft gisteren in hare jaarvergade ring te Utrecht benoemd tot correspondeerende leden: dr. Ed. Ilanslick te Weenen, J. Lachner te Carlsruhe en prof. F. Kiel te Berlijn. De commissie voor het kunstenaarslonds werd gecontinueerd; zij bestaat uit de heeren Frans Coenen, Verhuist en Richard Hol. Tot hoofdbestuurder is herbenoemd het aftredene en herkiesbare lid, de heer A. W. Van Eeghen. Ter gelegenheid van het landbouwkundig congres te Amersfoort zal aldaar o. a. 25, 26 en 27 Juni eene tentoonstelling van pluimgedierte wor den gehouden. Zij zal internationaal zjjn, is de eerste van dien aard, welke door de Nederlandsche Vereeniging van vogelliefhebbers "Ornis" georgani seerd wordt en mag ongetwijfeld staat maken op de belangstelling en de medewerking van alle liefhebbers van vogels. Onder bevel van den kapitein der infanterie van het Oost Indisch leger T. W. J. Buys zal 25 dezer van Harderwijk vertrekken een detachement supple!ietroepen, sterk 60 man, benevens 2 onderofficieren, met bestemming naar Necrl.-Indië, aan boord van het stoomschip Koningin Emma. Tot medegeleide van dit transport is aangewezen de 2Je luit. J. C. Bischoff Ber- lamot, van hetzelfde wapen. De zakkenrollerij voor een week op de Markt te Arnhem gepleegd, werd reeds gisteren door de rechtbank aldaar afgedaan. Omtrent de twee jongens (oud ruim 9 en 11 jaar) besliste de rechtbank, dat niet bewezen was, dat zij met oordeel des onderscheids gehandeld hadden, waarom zij deze vrijsprak, doch met last, dat zij naar een opvoedingsgesticht zouden worden overgebracht, teneinde aldaar opgevoed en in hechtenis gehouden le worden tot 15 April 1891 en tot 15 April 1889. De vader van den negenjarigen jongen G., die het bankbiljet van 25 uit de portemonnaie in ontvangs; _e- nomen en verbrast had, werd wegens het helen van gestolen goed ver-', r- deeld tot 2 jaren cellulaire gevangenisstraf. (A. Men meldt aan de M. R. Ct. uit Enschede: Den 29 Maart jl. vervo :de zich ten huize van den heer Vastert alhier een persoon, zich noemende 1 tk- keler uit Deurningen, en vroeg eenige gouden voorwerpen uit den winkiop zicht, die hem werden meegegeven. Den 9 of lO116 April kwam hij in den winkel van den heer Spekreis te Borne, gaf voor te zijn Wildhuis uit D-ur- ningen en vroeg ook daar weer gouden voorwerpen op zicht. Men hoorde naderhand niets meer van hem, terwijl de politie de zaak herhaaldelijk onder zocht. In den morgen van den len Juni is bij den heer Vastert het goud door een hem onbekend persoon teruggebracht, later ontdekte men dat één gouden ring ontbrak, terwijl er een van den heer Spekreis bij was. Den volgenden dag werd een gouden kruis van Spekreis in de brievenbus te Deurningen gevonden, en in den avond van 10 Juni is een kruis met 2 rin gen door den pastoor van Borne bij Spekreis bezorgd; hier bleek nu, dat een der ringen van Vastert was. Den 12i,a Juni mocht het aan de briga dier-majoors Kromhout v. d. Meer te Enschede, en Slootman te Oldenzaal, en aan de rijksveldwachters Wassink te Hengeloo, en Nijland te Borne ge lukken, den vermoedelijken dader op te sporen, zijnde G. Bruggen, bijge naamd de Pigge uit Hasseloo, gem. Weerseloo, die reeds de wijk naar Prui sen had genomen. Naar men nader verneemt, heelt hij zich Zondag bij den officier van justitie te Almeloo aangemeld. De 20-jarige arbeider Arend Smittenberg te Sappemeer, stond Don derdag als moordenaar voor het hof te Leeuwarden terecht. Minnenijd schijnt de aanleiding daartoe te zijn geweest. Een der zusters Egberdina en Henderkien Zuur moet vroeger verkeering met besch. gehad hebben, en ook de andere wel eens met hem zijn uit geweest; een andere reden dan spijt, omdat die meisjes nu met andere jongens uit waren, vond men nl. niet voor het feit dat besch. in den avond van 4 April, na eene tooneelvoorstelling, toen de meisjes paarsgewijze met haar jongens naar huis gingen, eerst den ge leider van Henderkien aanviel en op de vlucht joeg en daarna Roelf Dijk, die met Egberdina liep, zonder iets te zeggen, aangreep en met geweld ach terover smakte, en dit zóó krachtig, dat de schedel aan het achterhoofd scheurde van het rechteroor tot aan de linkerslaap, terwijl bovendien inwen dig een beensplinter was afgescheurd. Volgens Egberdina heeft besch.nadat hij Dijk op den grond had gesmeten, dezen nog driftig op de borst getrapt, zeggende: "zie zoo, die is dood, nu de ander"; en volgens de dokters was inderdaad door uitwendig geweld de borst ingetrapt, doch de dood veroor zaakt door hersenschudding en hersendrukking. Besch. bekende alleen, Dijk onverwacht met geweld achterover op den grond geworpen te hebben; hij beweert dit te hebben gedaan omdat Remkes hem vóór een paar jaren een blaauw oog had geslagen en hij nu meende dat D. zijn vriend te hulp wilde komen. Het O. M. eischte 10 jaren tuchthuisstraf. -- Onder de gemeente Wouw heeft Donderdag een felle brand het huis met schuur en stalling van A. Hertogs in asch gelegd. Van de meubelen is niets gered, en eenig vee in de vlammen omgekomen. Aan papier is voor een waarde van 170 verbrand, en ruim f 180 aan specie is onder de asch teruggevonden. Huis en inboedel waren verzekerd bij eene Belgische maat schappij. De oorzaak schijnt ontstaan te zijn door het spelen met vuur door kinderen. Men bericht aan de Dl. R. Ct. uit BokstelEen hevige brand heeft te Engelen gewoed; 8 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGË, 21 Juni. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. L. G. Von Pannewitz, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het IJzeren kruis 2e kl., hem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken en van de Duilsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. Door Z. M. is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond. recht bank te Groningen, mr. VV. Tonckens J.Lz.thans kantonrechter-plaatsver- vanger en advocaat aldaar, en is aan mr. J. P. Amersfoordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervangerte Haarlemmermeer. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: te Dordrecht; H. F. Koevoels, candidaat-notaris aldaar; te Oosterhout, B. V. J. Mutsaers, candidaat-notaris te Tilburg; te Kluudert, K. W. Maris, candidaat-notaris, thans burgemeester aldaar; te Dirksland, W. Kuypers, candidaat-notaris te Gorinchem. -Door Z. M. is aan eene commissie opgedragen, eene aanvulling of, zooveel noodig, herziening der Pharmacapoea Neerlandica en der Nederland sche apotheek te ontwerpen, en zijn benoemd; tot lid en voorzitter dier commissie, dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar te Amsterdam; tol lid en secretaris, dr. C. F. E. Van Embden, apotheker te Utrecht; tot leden: dr. J. VV. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam; dr. E. A. Van der Burg, hooglee raar te Leiden; dr. G. D, L. Huet, hoogleeraar te Leiden, dr. B. J, Stokvis, hoogleeraar te Amsterdam; dr. D. J. Coster, te Amsterdam: C. H. Van An- kum, apotheker te Groningen; en W. Stoeder, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam. Door Z. M. zijn de kapitein VV. A. H. Weyler en de le-luitenant A. A. H. Van Heusden, beiden van het wapen der genie, op non-activiteit gesteld. De benoemde dirigeerende officier van gezondheid 1= kl. H. C. Steen bergen, geplaatst in de maritieme directie te Hellevoetsluis, wordt met 1 Juli a. s, overgeplaatst in de maritieme directie te Willemsoord, en belast met het beheer over het hospitaal der marine aldaar. De luitenant ter zee 2e kl. J. H. Commijs, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Ingevolge machtiging des konings is de heer II. J. Gilhuys erkend en

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5