LEI USUI 1884. IS". 145. ZATERDAG 21 JUNI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cetits. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 20 Juni. Van de vier leerlingen uit de 4de klasse onzer hoogere burgerschool, die het onderwijs in de vakken voor het malhematisch-litterarisch examen hebben bijgewoond, zijn er drie voor dat examen geslaagd, namelijk: L. II. Vijzelaar, E. C. Van der Keilen en Th. Van Wijk. Zooals gisteren bereids door ons werd medegedeeld was het heden 25 jaar geleden dat de heer G. Van Hest als bode van het zieken- en begra fenisfonds #Boerhave' in dienst trad. Het bestuur van dat fonds zich ten volle bewust van den ijver waarmede den jubilaris gedurende dat tijdvak de belangen van het fonds heeft behartigd, meende dien dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en bood hem met de beste wenschen eene prachtige pendule met daarbij passende coupes aan. Ook de hh. genees- en heelkun digen en apothekers van het fonds lieten zich niet onbetuigd. Eene com missie uit hun midden kwam hem geluk wenschen en overhandigde den jubilaris, als een bewijs van achting en waardeering, twee kristallen schenk kannen met zilver gemonteerd. Deze stoffelijke blijken van erkentelijkheid mogen den titularis tot aansporing strekken met denzelfdcn ijver als tot nu toe voort te gaan. Eergisteren werd uit Amsterdam door een onbekende aan de politie alhier getelegrafeerd, dat met de sleepboot Haarlemmermeer zoude aanko men een heer. wiens aanhouding werd verzocht, zonder vermelding der redenen waarom. Hoewel op die telegram niet rechtstreeks gehandeld konde worden, mocht het, door het beleidvol handelen van den inspecteur van politie R. Pronk alhier, gelukken werkelijk de aanhouding te kunnen doen plaats vinden. De bedoelde persoon werd niet op de sleepboot, maar op een der gesleept wordende Westlandsche schuiten gevonden, en bekende dan ook aan genoemden inspecteur, ten nadeele van den directeur van het Evangelisch-Luthersch weeshuis te Amsterdameen bedrag van ruim ƒ300 te hebben ontvreemd, en genaamd te zijn J. D. S., portier aan gemeld ge sticht. De grootste helft van genoemd bedrag werd nog op hem bevonden. Na opgemaakt proces-verbaal is hij ter beschikking der justitie te Amster dam gesteld. Twee 11-jarige jongens, H. en V., waren eergisteren de ouderlijke woning ontloopen zonder daarin terug te keeren. Nadat zij nabij de Vink waren opgemerkt, is door de politie alhier ook aan de omliggende gemeen ten hunne aanhouding verzocht. In den afgeloopen nacht echter werd door eenige bewoners buiten de voormalige Wittepoort een dier knapen, genaamd V., aan het politiebureel gebracht, volgens verklaring door hen bjjna leven loos uit een aldaar gelegen sloot gered, terwijl eenigen tijd daarna het lijk van den tweeden knaap op aanwijzing van den andere, uit een andere sloot werd opgehaald. Bedoelde jongens hadden zich in het land te slapen willen neerleggen, doch zijn, door de duisternis misleid, in het water geloopen, en werd zeer waarschijnlijk alleen het noodgeschreeuw van een hunner gehoord. Naar de Amst. Ct. verneemt zou mej. Ellen Fries, dochter van den hoogleeraar in de botanie aan de hoogeschool te Upsalaeerlang onze stad bezoekenten einde in de universiteits-bibliotheek gegevens te verzamelen voor eene historische studie van Nederland. Nog verneemt dat blad uit LondenDoor den senaat der hoogeschool te Edinburgh zijn ter herinnering aan het 300-jarig bestaan dier universiteit medailles aangeboden aan de Nederlandsche hoogleeraren G. A. Van Hamel, N. Beets, D. Doyer, jhr. Van der Wijck en Büys Ballot. Men schrijft ons: Die de nieuwe Schotsche haring, reeds voor veer tien dagen aangebracht, heeft geproefd, verlangt niet naar meer en keert terug tot den ouden haring, die nog zooveel smakelijker is. Zoo gaat het. Vroeg, in de laatste hellt van Mei reeds mochten onze vaderen nog eens opzien! wordt de haring in zijn uiterste schuilhoeken bestookt, nog zoo kuitziek, zooals men dat noemt en bijgevolg nog zoo mager, waartoe het koude weer niet weinig medewerkt, lioch zou dan de nationale vlag niet behooren uitgestoken te worden zoodra de zoogenaamde diepwatersche haring, door Scheveningen ook reeds gevangen, in het land is. die dan toch de voorkeur verdient? Ook deze is tot nogtoe niet smakelijker dan de kleine Schotsche haring en bijna even droog, mager en nog niet uitge ziekt. Toen eertijds op zijn vroegst half Juli de eerste haringjager met vlag en wimpel binnenkwam, ging er een roep door het land. want de echte vette, geurige haring, het //zeebanket" was aangekomen. Dat was eene ge beurtenis. Met beide handen werd de kroon, gevlochten van versch gephik- ten palm, uitgestoken, waarbij de driekleur niet mocht ontbreken. Gelijk den koning de eerste grasboter werd aangeboden, zoo ook de eerste nieuwe haring. Uit volle borst zong de jeugd het //Haringlied" en de ouderen deden mee, want het was een zeer gepast en aardig lied, Holland tot eer, waarbij het nationaliteitsgevoel niet weinig werd gestreeld. //Haring in 't land, doc- ters aan kant", niemand zou bedenking hebben gemaakt, hiermede in te stemmen. //O hartverkneuterend zeeziek snaakjen, Hoe dorstig, hoe geluk kig maakje De maag, die van uw lekkers houdt", zong //de Schoolmeester". De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatscourant van heden opgenomen staten, betreffende: den in-en uit voer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand Februari en de eerste twee maanden van 1884, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren: den invoer der voor naamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, gedurende de eerste twee maanden van 1884 te zamen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M'. instructieschip Mamixonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. Le Bron de Vexela, den 19en dezer te Nieuwediep aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schoener Argus vertrok den 19" dezer van Nieuwediep naar zee, ter bekruising van de Nederlandsche kust, in ver band met het houden van toezicht op de zeevisscherjj. Het ingetrokken ontwerp van wet tot voorloopige versterking van 's rijks middelen behelsde in art. 4 een voorstel tot tijdelijke verhooging van den accjjns op het gedistilleerd van 57 tot /60 per heet. ad 50 sterkte. Ook met het oog op de ontvangst, welke aan dat voorstel in de tweede kamer der staten-generaal mocht te beurt vallen, heeft de regeering ge meend thans het voorstel te moeten doen om de bedoelde verhooging defi nitief in te voeren, waardoor de inkomsten der schatkist met 1.150.000 per jaar zullen versterkt worden. Het is raadzaam het tijdstip van bet in werking komen der verhooging zoo vroeg mogelijk te stellen, ten einde de gelegenheid tot buitengewone inslagen tegen den lageren accijns voor 57 zooveel mogelijk te beperken. Daarom is voorgesteld de wet op 15 JHlie. k. in werking te doen komen. Aan de tweede kamer is aangeboden een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond te Katwijk aan Zee aan de ge meente Katwijk. De bedoelde grond grenst ten westen aan dien, waarvan de verkoop werd goedgekeurd bij de wet van den 19rn Juli 1881 (Stbl. n°. 135). De gemeente verzocht den aankoop voor eventucele verbreedingvan het Prins-Hendrikkanaal en voor den uitleg van het dorp Katwijk aan Zee. Het met den aankoop beoogde doel wettigt derhalve den onderhandschen verkoop. De koopprijs van f 3000 per hectare voor dezen grond, liggende ruim 350 M. van het dorp, is per are gelijk aan den prijs in 1881 in pu blieke veiling geboden voor grond ten noorden van het kanaal, onmiddel lijk aan het dorp. Het deel van den grond, dat niet te hoog ligt voor be- leeling, is publiek verpacht voor 28.50 'sjaars; overigens geniet de staat er geene inkomsten van. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat na verkregen machtiging des konings, door hem, tot bevordering der inland- sche paardenfokkerij, bij gelegenheid der in dit jaar te Amsterdam te hou den internationale landbouw-tentoonstelling. de onderstaande prijzen en pre- miën worden uitgeloofd: een prijs van ƒ250 voor het beste inlandsche trek paard; eene premie van 100 voor het daaropvolgend beste inlandsche trekpaard; een prijs van ƒ250 voor het beste inlandsche rijpaard; eene pre mie van f 100 voor het daaropvolgend beste inlandsche rijpaard. Voor de toekenning dier prijzen en premiën, welke door eene jury zal geschieden, wordt vereischtdat de te bekronen paarden geschikt zijn voor den mili tairen dienst en gemiddeld tegen den maximum remonte-prijs van 650 door het departement van oorlog desverkiezende kunnen worden aangeschaft. Ook zal de voornoemde landbouwtentoonstelling bezocht worden door eene militaire commissie, welke o. a. in opdracht zal hebben, aldaar zoo moge lijk eenige voor den krijgsdienst geschikte inlandsche rij- en trekpaarden aan te koopen. Z. K. H. de prins van Oranje bracht den afgeloopen nacht tamelijk rustig door, doch is nog steeds zwak. De algemeene toestand is vrij bevredigend. Het stoomschip Samarang, van Java naar Rotterdam, laatst van Mar seille, arriveerde den 19!D Juni in den Nieuwen Waterweg. De Macassar, van Batavia naar Amsterdam, vertsok 19 Juni van Padang. De Prins Hen drik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Said 20 Juni. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Liverpool 19 Juni. Bij haar vertrek naar het moederland richt de Transvaalsche deputatie, gedat. Londen 17 Juni, een afscheidsgroet aan het volk van Nederlanddien wij hier laten volgen; //Mannen Broedersl Vergun ons te voldoen aan de diepste behoefte van ons

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1