BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. door Prins Alexanderde bruine ruin van W. Doon, te 's Gravenhage.be- reden door A. Bos. De eerste premie, ƒ250 door Willem Drie, de zwarte ruin, van J. Koster, te Beemster, bereden door den eigenaar, en de tweede premie, 100door Nelly, de bruine merrie, van A. Van Aardenne, te Voorburg, bereden door A. De Koning. Het detachement infanterie is gisterenmorgen, van Schoonhoven weder naar Gouda vertrokken. De politie is echter nog altijd met vier rijksveld wachters versterkt. Door wijlen jhr. mr. J. M. Van Pabsl van Bingerden is aan de gemeente Amsterdam vermaakt een legaat, bestaande in eenige familieportretten, onder voorwaarde, dat de gemeente daarvoor eene zoodanige som zou uitkeeren als door drie deskundigen bepaald zou worden. Burg. en weth. hebben echter den gemeenteraad voorgesteld, dit legaat niet te aanvaarden. De aartshertogin Maria, gemalin van den aartshertog Reinier, is met haar gevolg in het Amstel-hötel te Amsterdam aangekomen, alwaar zij onder behandeling van dr. Mezger zal komen. Het N. v. d. U. meldt nog omtrent den gedetineerden kassier van den commissionnair in effecten Huizenga: De handel met de in den laatsten tijd druk besproken Denver Rio Grande Shares schijnt oorzaak van een verlies te zijn geweest, dat in het geheel ƒ25300 moet bedragen en voor een groot deel door den heer Huizenga geleden wordt. De beschuldigde heeft, naar men mededeelt, ook een paar kassiersbriefjes tot een veel hooger bedrag ingevuld dan hem was opgedragen. Zondagnamiddag brak te Winkel een hevige brand uit in de woning van den heer Dikkers. Gelukkig was er, daar het Zondag was, spoedig veel volk bij de hand; de beide spuiten, die van de gemeente en van de vrij willige brandweer, werkten uitstekend, zoodat men den brand betrekkelijk spoedig meester kon worden. Het bovenste deel van het huis is nagenoeg geheel uitgebrand. Er is veel van den kostbaren inboedel verloren of be schadigd. Alles was verzekerd. Te Zwolle is overleden de heer mr. B W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, oud-president der arrond.-rechtbank te Zwolle, ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Toen Zaterdagavond de hoofdconducteur B. te Meppel met den trein van 9 u. 43 m. daar aankwam, bracht zijn zoontje hem het bericht, dat zijne echtgenoote weer te veel aan Bacchus had geofferd. Toen de man en vader, na eerst zijne werkzaamheden te hebben afgedaan, te huis kwam, vond hij zijne vrouw op den grond liggen, met het hoofd in de theestoof en met de keel op den rand daarvan. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De geroepen geneesheer kon slechts constateeren, dat zij sedert eenige oogen- blikken was overleden. Eenige weken geleden zag de machinist van «Ie stoomtram 's Bosch- Helmond, onder de gemeente Gemerl, een man dwars over de rails liggen. Hij had het geluk nog tijdig te kunnen stoppen en den man van den neg te verwijderen. Toen bleek, dat deze een inwoner van Gemert was,.die geheel bewusteloos was. Nadat de ongelukkige naar huis was gedragen, bleef hij nog een paar dagen leven, zonder evenwel het bewustzijn terug te krjjgen, en stierf toen zonder een enkel woord te hebben gesproken. Zijn dood werd toegeschreven aan een val en na de begrafenis werd weinig meer over de zaak gesproken. Langzamerhand echter kwamen er geruchten in omloop, die later moer bepaalde vormen aannamen en een drietal ingezetenen van Gemert werden als de moordenaars van den ongelukkige aangewezen. Die geruchten zijn, naar thans blijkt, niet van grond ontbloot. Maandag is de justitie uit Roermond naar Gemert overgekomen, heeft het lijk doen op graven en door een paar geneesheeren doen schouwen. Er moet gebleken zijn dat de dood aan gewelddadigheden moet worden toegeschreven. Een veertigtal getuigen zijn gehoord, waarna een drietal inwoners van Gemert in arrest genomen en onder sterk geleide en zwaar geboeid naar Roermond zijn overgebracht. Zij zouden den ongelukkige hebben doodgestompt en hem op de rails van den tramweg hebben gelegd, in de hoop, dat hij zoude worden overreden en daardoor de aandacht zoude worden afgewend. De moord wordt aan wraak toegeschreven. Eenige jaren geleden, zegt men, heeft de vermoorde de drie gearresteerden bij de politie aangeklaagd wegens het visschen zonder akte. Daarvoor heeft hij nu moeten boeten. A Sedert Zondagavond |I. worden uit het garnizoen te 's Hertogenbosch vermist de korporaal E. E. C. Holz, oud 22 jaar, haar, wenkbrauwen en knevel blond, en de soldaat J. Talaska, oud 28 jaar, oogen blauw, haar en wenkbrauwen blond, onbeduidend kneveltje, beiden van het 5d'reg. infanterie, sprekende Nederlandsch, met Duilschen tongval (beiden zijn van Pruisische afkomst.) Zij worden verdacht van diefstal ten nadeele van den kapitein Van Bijleveld aldaar van twee pakken heerenkleeding, twee hoeden, een blikken trommel met een aantal Padangsch zilverwerk, alsmede van ongeveer ƒ160 aan geld. Men vermoedtdat zij naar hun land zijn teruggekeerd. •s GRAVENHAGË, 18 Juni. De benoemde tijdelijke officier van gezondheid 2' kl. bjj de zeemacht E. F. W. Lehmann. arts, wordt met 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoordom tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar; de officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht J. C. H. II. Mackay, arts, behoorende tot de rol van Zr. M'. opleidingsschip ad miraal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van Zr. M». instructiebrik Pollux, wordt met 27 dezer op non-activiteit gesteld; de officier van ge zondheid 2e kl. van de landmacht, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemacht dr. J. E. L. Kraft, arts, wordt met 28 dezer geplaatst in de rol van Zr. M». opleidingsschip Anna Pantoiona en gedetacheerd aan boord van Zr. M'. in structiebrik Pollux, de benoemde officier van gezondheid 2' kl. bij de zee macht C. J. P. Verhoef!, arts, wordt met 1 Juli a. s. geplaatst aan boord van Zr. M". opleidingsschip Anna Pauhwna-, de luitenant ter zee 1' kl. W. M. J. Visscher, dienende aan boord van Z'. Ms. schroefstoomschip Atjeh, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is hoofdstuk 10 der staatsbegrooliug unaniem aangenomen. Vooraf werd, de aandrang van den heer Keuchenitts, tot opheffing van hel geheim comité-generaal, sterk bestreden door den heer Van der Hoeven en den minister van binnenlandsche zaken, met het o^g op de hangende diplomatieke onderhandelingen over de /VYserozaak en bespreking van de Atjeh-zaak ontraden. De heer Keuchenius handhaafde zijn vrijheid om over de/Visero en Atjeh te spreken en noemde de overrompeling van het votum eergisteren eene miskenning van de waardig heid en de roeping der kamer. De heer Mees noemde de houding van den heer Keuchenius onvaderlandslievend en ook den heer Corver Hooft keurde die houding af. Vervolgens is het algemeen debat over de klassenbelasting aangevangen. De heer Wintgens besireed sterk de opheffing van het patent en de invoering eener inkomstenbelasting, vooral op de kleinen middenstand zullende drukken. De heer Gleichman was voor de wet, omdat versterking van middelen dringend noodig is. Morgen voortzetting. BELGIE Het Journal de Bruxelles verzekert, dat het kon. besluit, waarbij de senaat ontbonden wordt, geteekeud is. De Etoile beige meldt, dat de gouverneurs der provinciën Henegouwen en Luxemburg hun ontslag hebben genomen. Van 510 Juli a. s. zullen te Ostende de groote Régates of zeilwed strijden plaats hebben. Den 27'° beginnen de wedrennen. De intern, roei- wedstrijd zal op 15 Augustus plaats hebben. Van 28 31 Augustus tentoon stelling van pluimgedierte. ENeELAND. In de - gisteren gehouden zitting van het lagerhuis zeide de heer Glad stone, dat het de plicht der regeering is om zorgvuldig te onderzoeken, in i hoever eene expeditie naar het zuiden van Egypte mogelijk zou zijn; daartoe behoort ook de vraag of het aanleggen van een spoorweg van Soeakim naar den Nijl doelmatig kan geacht worden. Hij achtte het voorshands niet raad zaam meer over dit onderwerp te zeggen. De artikelsgewijze behandeling der reformbill werd daarop voortgezet. Het amendement-Fowler, waarmede de regeering verklaard had zich te vereeni gen en waarbij bepaald wordt dat de wet met 1 Januari 1885 in werking zal treden, werd met 25G tegen 130 stemmen aangenomen. Het debat werd hierop verdaagd. Uit Odessa wordt aan de Times gemeld, dat een Britsch leger-agent paarden opkoopt voor Egyptischen dienst. Volgens bericht uit Cairo aan de Times zal koning Jan van Abyssiniï aan liet hoofd van 30.000 man oprukken, om Kassala te gaan ontzetten, Uit New-York wordt gemeld, dat er op den Cambden en Atlantic spoorweg (New-Jersey) eene botsing plaats gehad heeft tusschen een gewont en een pleziertrein. Acht spoorwegbeambten werden gedood en vele reizi gers gekwetst. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden behandelde gisteren art. 30 van het wets ontwerp op den militairen dienstplicht, waarbjj de actieve dienst op drie jaren wordt bepaald. Het werd door verschillende leden der rechter- en lin- i kerzijde bestreden, doch ten slotte, na eene redevoering van generaal Cam- penon, met 423 tegen 48 stemmen aangenomen. De interpellatie over de Egyptische aangelegenheden is, in overeenstemming met den minister Ferry, door den heer Delafosse tot aanstaanden Maandag J uitgesteld. Bij de kamer is eene aanvraag tot vervolging ingediend tegen de hh. Bouchet en La Vieille en in den senaat legen den heer Tenaille-Saligny. De aanvraag is gedaan door een groep aandeelhouders van eene verzekerings maatschappij le Rijssel, en wel wegens inbreuk op de wet op de vereeni- gingen door de drie genoemde leden. De commissie van den senaat heelt zich tegen de vervolging verklaard. De kamer moet nog uitspraak doen. Uit Madrid meldt de Times, dat de Portugeesche regeering al de feiten, welke betrekking hebben op de inhechtenisneming, gevangenhouding en mis handeling van negers uit Mozambique door de internationale Afrikaanscht maatschappij, uiteengezet heeft in eene diplomatieke circulaire, welke gezon den is aan de mogendheden die bij Midden-Afrika belang hebben. De soldaat Marino, die te Napels een officier neerschoot, is Ier dooi veroordeeld. Drie soldalen te Napels en een te Florence wachten wegens insubordinatie insgelijks de voltrekking van het doodvonnis af. Over het ge heel wordt geklaagd over het gebrek aan tucht bij het leger. DUIT8CHLAND. Bij de voortgezette beraadslaging in den rijksdag van gisteren over de Unfallversicherungs-wet werden de paragraphen 4 tot 8 in den geest der regeering en der commissie aangenomen. Keizer Wilhelm zalvoor zijne kostenin het park van zijn kasteel te Babelsberg, nabij Potsdam een gedenkteeken laten oprichten ter herinne ring aan den veldtocht van 1870—1871. zijnde eene pyramide van graniet, drie meter hoog en gekroond met een bronzen adelaar. Op de granietblokken, waaruit hel monument bestaat, zijn de namen der plaatsen gegrift, waardt Duitsche legers overwinningen behaald hebhen. Naar aanleiding van hetgeen in de Times en in Parijsche bladen voor komt over de troonsopvolging in de Nederlandendoet de Nordd. Allg. Zeil opmerken, dat de Nederlandsche grondwet duidelijke, aan geen twijfel onder worpen bepalingen betreffende de troonsopvolging bevatwelke alle vreemdt inmenging uitsluiten. Het valt niet te betwijfelen, of de poging om de Ne derlandsche troonsopvolging tot een Europeesch vraagstuk te maken, moei reeds dadelijk als mislukt aangemerkt worden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2