LEIDSCHE 1884. DONDERDAG 19 JUNI. STADS-BE RICH TEN, Admissie-examens Hoogere Burgerschool voor Jongens. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. N°. 143. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p, p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het eerste admissie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, cursus 1884/5, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerkgracht op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag lO 11 en 13 Juli a. s. en het tweede op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 36, 37 en 38 Augustus aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 18 Juni. Heden, de gedenkdag van de overwinning bij Waterloo, wapperde de vaderlandsche driekleur van de openbare gebouwen en enkele bijzondere woningen. De collecte voor den gewapenden dienst, op 16 en 17 dezer alhier ge houden, heelt, na altrek der onkosten, 204.09 opgebracht. Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in het Leidsch Dagblad van 18 dezer, omtrent het alhier oprichten der kampong, welke verleden jaar op de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Am sterdam te zien was, vernemen wjj nader, na ingewonnen en door den heer mr. L. Serrurier welwillend verstrekte inlichtingen: slechts een ge deelte van de groep huizen, welke op deze tentoonstelling geprijkt hebben, aan welke door bovengenoemd blad ten onrechte de naam van kampong en nog wel Javaansche kampong gegeven wordt, is naar Leiden overgebracht om eene plaats te vinden bij de sterrenwacht alhier. Leidens inwoners zul len dan weldra kunnen aanschouwen en wel kosteloos een Atehineesch huis, een huis uit de Padangsche Bovenlanden, een Javaansche warong of kraam voor eetwaren uit de residentie Tegal, allen in natuurlijke grootte en inge richt op de wijze zooals dit op de plaatsen van herkomst gebruikelijk is en derhalve ook voorzien van het noodige meubilair. Een der opzichiers van het ethnographisch museum zal bij het terrein komen wonen. Aan den internationalen roeiwedstrijd, die den 29,l«i> dezer te Luik zal gehouden worden, zal ook de Leidsche studentenroeivereeniging »Njord" deelnemen. Mej. E. D. Van den Berg, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Rotterdam. Op eene gisteren te Delft door den directeur der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen gehouden aanbesteding waren voor de levering van 0 groote blauwe dekens minste inschrijvers de hh. Gebr. Van Wijk O. a lier. en wel voor ƒ15.30 per stuk. Naar men verneemt heeft de heer Julius Röntgen, te Amsterdam, voor hem aangeboden betrekking van hoofdleeraar voor het piano-onderwijs aan i Kon. Hochschule te Berlijn, bedankt. Men meldt ons: Met de gewone vrachten van aspersies uit het West- rnd, begint de verzending van nieuwe aardappelen toe te nemen. De ersies zijn dik en blank, hetgeen te danken is aan het gunstige weder van Maart en een deel van April, waarde >r men in staat werd gesteld eger dan gewoonlijk deze zoo gezochte penwortels op te steken, die me- een anders zonder bijkomende toespijs, het verhemelte niet zouden stree- t Van de aardappelen kan verwacht worden dat zij spoedig in wasdom u 'en toenemen, aanrijpen en bloemig worden, eene eigenschap, die aan de ïwe vrucht doorgaans in het begin te vergeefs wordt gezocht. Binnen maand zijn de oude aardappelen door de nieuwe verdrongen, hoewel stgemelden zich bijzonder goed gehouden en een smakelijken schotel op- verd hebben, bij verscheidenheid van soorten. Bij de droogte, die in laatsten tijd, bevorderd door den noordenwind, is ontstaan, komt nu dan regen aan veldgewas en weiland eenige verkwikking brengen, hoe- vei de groeizaamheid gering is, die dan ook wordt terug gehouden door "tve te lage temperatuur. Lenteachtig is Juni tot dusver niet geweest en de iten waren koud. Zoolang hel gekwaak der kikvorschen niet davert tot ia.en de stadswallen uit de slooten der omliggende weiden, wordt het ge- der lente niet gesmaakt. Intusschen verloopt de langgewenschte tijd van het eerste, frissche groen, het gezang der vogelen en hel roepen van den koekoek; weldra heeft de zon haar hoogsten stand bereikt en is de zomer aangebroken. Maar de wijnstok zal geen rijpe vruchten dragen, als het weer niet keert, want hij moet nog deze maand in bloei komen, zal hij in den herfst met zijne vruchltrossen pronken, en zoover is hij nog niet. Ook de moerbezienboom is ten opzichte van zijne vruchtzetting veel achter. De snijboonen moeten warm weer krijgen, anders klimmen zij niet langs de staken en de augurken en komkommers van den vollen grond wachten evenzeer op zomer om vruchten voort te brengen. De plak van aardbeien is gunstig bij de zoo nitgebreiden teelt, die dan ook van jaar tot jaar toe neemt. Wat den stand van het weiland betreft, het vee heeft nergens ge brek aan gras, hoewel het koude weer ook den groei niet bevordert. De hooibouw is overal begonnen en wordt voortgezet zoolang er gras voor komt, geschikt om gemaaid te worden en zoolang de zon hare koesterende stralen wil schenken om dit te drogen. Men bepaald zich er niet meer toe, gelijk vroeger jaren, dat de hooibouw op zekeren tijd begon en eindigde. //Met Sint-Jacob (25 Juli), moet de barg in top", was toen een spreekwoord dat doorgaans opgevolgd werd en opgevolgd kon worden, omdat men na een ouderwetscheu winter, inderdaad lente en daarop zomer kreeg. Althans het blijkt telkens dat na een zachten winter eigenlijk een verlengden herfst, het eerst pas voor een deel winter wordt in de lente, of dat de zomer zich door buitengewone koelheid onderscheidt met dreigende hagelwolken. Van de bloemen, die den hof versieren, komt de roos ook dit jaar weder in voile schoonheid prijken. Met eene donkere lucht en weinig warmte ontwikkelt //de koningin der bloemen" zich het best en behoudt zij hare bevalli e kleur. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dal met 1 September 1884 de betrekking van leeraar in de Neder- landsche taal- en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjari gen cursus te Middelburg te vervullen is. Jaarwedde 1800. Zijdie voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 28 Juni e. k. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het mid delbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. -- Het stoomschip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdamvertrok van Padang 17 Juni. Als huldeblijk op den 70!D verjaardag van mej. A. J. Haanen, (14 Juni 1884) hebben, op verzoek van mej. Maria Vos te Oosterbeek, eenige voor standers der kunst eene groote schilderij, »de Zomer", van haar aangekocht, met het doel, dat stuk aan het rijk, ter plaatsing in's rijks verzameling van moderne kunst, ten geschenke aan te bieden. Eerlang wordt het stuk in gemelde verzameling te Haarlem opgenomen en voor het publiek ter bezichti ging gesteld. (Stc.) Blijkens de 65«le rekening van het Zuidhollandsche fonds voor weduwen en nagelaten kinderen van onderwijzers, over den jare 1883, bedroeg de ontvangst ƒ9921.79%, de uitgaaf 7819.59. De staat van het fonds was op 1 April jl. 172,630.31% aan baaien, 153,829,50 aan lasten, met een voor- deelig dekkingsslot van 18,800,72%. Het aantal deelhebbers verminderde in 1883 met 3, en bedroeg op 1 April jl. 219. Het aantal trekkende we duwen en dat der trekkende kinderen bedroeg op genoemd tijdstip voor elk 47. Het getal studenten uit Zuid-Afrika, die aan de universiteit te Edin burgh studeeren, bedraagt, volgens mededeeling van veen Afrikaner" in de Standaard, niet 120, maar ongeveer 70. Bijna allen zijn medici. Natal en de Vrijstaat worden door een paar vertegenwoordigd. Al de anderen zijn van de Kaap de Goede Hoop. Van de Transvaal is er geen een. De firma Prins en Zwanenburg is door de Nederl.-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij ontslagen als haar passage-agent, zoodat die maatschappij voortaan vrij is ook van den schijn van medeplichtigheid aan gesetzwidrige handelingen, die deze firma zich in Duitschland heeft veroorloofd. Het be sluit daartoe is verhaast door eene onjuiste mededeeling van de Köln. Zeit. dat ook den vrachtagenten der maatschappij het werken in Pruisen verbo den was, terwijl dit alleen met de passage-agenten het geval was. (D. D.) Heden in den vroegen morgen is een rijtuig, afkomstig uit 's Hage, op de hoogte van den Leidschendam te water geraakt. Eene daarin gezeten juffrouw en de koetsier werden gered. Het paard verdronk. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden harddraverij door paarden van zessen klaar (onder den man gereden). Hitgeschreven door de afdeeling Rot terdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw waren 19 paarden iugeschreven. De prjjs van ƒ500 werd behaald

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1