BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. uit den mantelzak spoorloos eene portemonnaie met ongeveer 35 aan papie ren, geld en specie ontrold. Meermalen had zulks in den laatsten tijd plaats gehad, zonder dat men de handige zakkenrollers konde ontdekken. Aan de ijverige bemoeiingen van den hoofdagent van politie was het te danken, dat de beide schuldigen, een knaap van 8 en een van 11 jaar, konden wor den opgespoord, waarbij zich het treurig feit voordeed, dat de respectieve vaders zich het leeuwendeel hadden toegeëigend. Aan hen vieren is voor- loopig een kosteloos logement aangewezen. Te Groningen is een man van 74 jaar van het dak zijner woning, waar hij bezig was eene afgeschoven pan te verwijderen, gevallen en op de stoep neergestort. Hij heeft beide armen gebroken en eene ernstige sche delbreuk bekomen en is aan de bekomen verwondingen bezweken. Te Groningen had de knecht van een warmoezier de onvoorzichtigheid kruit op den grond onder de boomen in den tuin te strooien en dit met eene brandende sigaar, die hij in den mond hield, te ontsteken, met het doel om de vogels uit de boomen te verjagen, doch met het noodlottig ge volg, dat bij de ontploffing van het kruit, de vlam hem het aangezicht ver schroeide. De oogen zaten hem beide dicht en vermoedelijk zal hij het ge zicht verloren hebben. Voor de rechtbank te Winschoten heeft terecht gestaan de 14-jarige J. H., beschuldigd de kapitale boerenplaats van den heer B. te Blijham moed willig te hebben in brand gestoken. De knaap bekende volledig, waarop het openbaar ministerie, na het hooren der getuigen, eene opzending van zes jaren naar een verbeterhuis geëischt heeft. Het 8-jarig dochtertje van B. v. d. Kruisweg, dat bij den brand te Zalk zulke deerlijke brandwonden bekwam, is overleden, tlok de vader verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. De instructie in zake den moord op M. Peeters, te Asenray, gemeente Maasniel, den 3dtn Juni jl. gepleegd, heeft Zaterdag aanleiding gegeven tot de aanhouding van den zwager van den verslagene. 's GRAVENtlAGK. 17 Juni. Door Z. M. is benoemd: tot burgemeester der gemeente Enschedé, T. Van der Zee, met toekenning van eervol ontslag, als burgemeester der ge meenten Monnikendam en Katwoude, en tot notaris te Thorn, J. C. Palmen, candidaat-notaris, thans burgemeester van Merkelbeek. Door Z. M. zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Dokkum, W. F. Vietor, thans commies der posterijen 2e kl.tot directeur van het post kantoor te Almeloo, N. J. A. C. Swellengrebelthans commies der posterijen le kl.: tot directeur van het postkantoor te Schoonhoven. J. Tak, thans commies der posterijen 2e kl.en is aan den commies der posterijen le kl., P. F. De Friderici, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Door Z. M. is de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zee macht 11. L. Oudenhoven, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en bevor derd: tot inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, de diri- geerende officier van gezondheid le kl. J. D. Sachse; tot dirigeerend officier van gezondheid 1' kl., de dirigeerende officier van gezondheid 2e kl. H. C. Steenbergen; tot dirigeerend officier van gezondheid 2e kl., de officier van gezondheid le kl. C. J. Van Stockum van Akendam. Voorts is benoemd: de heer C. J. P. Verhoef!, arts, tot officier van gezondheid 2kl. bij de zee macht, en de heer E. F. W. Lehmann. arts te Berlijn, tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht, en bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2° kl., de student voor genoemden dienst, arts, H. G. W. t'lantenga. Bij beschikking van den minister van marine is aan den ziekenopzich- ter bij het hospitaal der marine te Willemsoord N. J. Van Heusden, toege kend de gouden medaille voor vijftigjarigen eerlijken en trouwen dienst. De minister van financiën zal op 19 en die van marine op 20 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het hoofdstuk uitgaven in Nederland van de Indische begrooting aangenomen, na verhooging met 50.000 voor subsidie in het tekort van het comité der koloniale afdee- ling van de tentoonstelling te Amsterdam en vermindering van 3 ton voor het droogdok te Soerabaia, dat den minister in Engeland wilde laten aan maken. De hoofdstukken op de middelen zijn vervolgens aangenomen. Ingevolge persoonlijke opdracht van Z. K. H. den prins van Oranje, heeft kolonel Hojel heden drie bloemkransen in den koninklijken grafkelder te Delft neergelegd op de rustplaats van H. M. koningin Sophia, wier ver jaardag eertijds op heden 17 Juni werd herdacht. De prinses Salm-Salm, uit Duitschland, is gisteren te dezer stede in het Hotel de Bellevne aangekomen. Morgen hoopt de heer Wijbenga, lid van de tweede kamer der staten generaal, zijn 80SUD verjaardag te vieren. De waardige grijsaard wenscht die dag te midden zijner familie door te brengen. Den 19eD Juni wordt den ju- belaris aan het groote badhuis te Scheveningen een luisterrijk diner aange boden. Aangenaam is het te kunnen mededeelcn, dat op een enkel lid na, dat ver hinderd is, al de kamerleden van welke richting ook, aan dit feest deel nemen. Voorzeker een bewijs van de achting, die de heer Wijbenga bij zijne mede leden geniet. BELBIE, Het Journal Je Bruxelles meldt, dat de koning het besluit, waarbij de nieuwe ministers benoemd worden, gisteren onderteekend heeft. Het kabinet is zamengesteld als volgt: Malon, minister-president, financiën; Beernaert. landbouw en nijverheid; Jacobs, binnenlandsche zaken; Woeste, justitie; Moreau d'Andoy bnitenlandsche zaken; Pontus, oorlog: Van den Peereboom, spoorwegen, posterijen en telegrafen. Het departement van open baar onderwijs is opgeheven en met dat van binnenlandsche zaken vereenigd. Met betrekking tol de ontbinding van den senaat is nog niets officiëel bekend. ENGELAND. Lord Kimberley zeide in het hoogerhuisdat de onderhandelingen met Frankrijk over Egypte thans hebben geleid lot eene overeenkomst, welke onmiddellijk aan de andere mogendheden zal medegedeeld worden. Hij kon echter vooralsnog daarover niets meer aan het parlement zeggeneerst moest de regcering de zaak nog nader in overweging nemen. De mededeeling aan het parlement zal aanstaanden Maandag geschieden. In de gisteren in het lagerhuis gehouden zitting verklaarde lord E. Fitz Maurice het volgende: "De heer Egerton heeft een telegram gezonden, waarin hij meldt, dal de eeneraals Wood en Stevenson thans de waarheid aannemen van het bericht betredende den val van Berber." Hij zeide verder, dat de onderhandelingen met Portugal over het Congo-verdrag voortduren. De Daily News deelt de hoofdpunten mede vau het tusschen Engeland en Frankrijk gesloten verdrag betreffende Egypte. Zij zijn de volgende: De Engelsche troepen blijven in Egypte tot 1 Januari 1888. tenzij de Engetsche regeering hel nuttig en noodig achte ze vroeger te doen vertrekken. De duur der inlegering mag na dit tijdstip verlengd worden, wanneer de En gelsche regeering, door een der groote mogendheden ondersteund, de ont ruiming ondoeltreffend acht. De voorzitter der kas voor schulddelging moet steeds zijn een Engelschman. Deze voorzitter heeft eene beslissende stem. Eene ieening van acht millioen is ontworpen. De rentevoet wordt verlaagd. j Van de priorileils-obligatiën der geünificeerde schuld wordt in de overeen komst geen gewag gemaaktaan de conferentie blijft het overgelaten bcpa- lingen ten opzichte van dit fonds vast te stellen. Het blad voegt er bij, dat over deze punten thans door Engeland met de andere groote mogend heden onderhandeld wordt. De uitslag daarvan zal Donderdag, uiterlijk Vrijdag a. s., in de beide huizen van het parlement medegedeeld worden. In Engeland en Wallis werden verleden jaar 23 personen wegens moord ter dood veroordeeld. Achttien vonnissen werden voltrokken en vijf in levenslange tuchthuisstraf veranderd. In 1882 bedroeg het aantal dood vonnissen 22, waarvan 14 voltrokken werden, en in 1881 24, waarvan 11 door executiën gevolgd werden. De Standard ontving van zijn Haagschen correspondent een telegram, waarin verslag wordt gegeven van een onderhoud, dat hij verleden Zaterdag met den minister van bnitenl. zaken over de /Visero-quaestie had. De mi nister verklaarde o. a. dat hij de eigenaars der Nisero niet beschuldigde van het plan, om het schip te doen stranden, maar aan het rapport van den kapitein geen geloof hechtte. Wat het bemiddelingsvoorstel van Engeland betreft, zeide de minister, dal de Nederlandsehe regecring innig overtuigd is van den vriend- schappelijken geest, welke de Engelsche regeering bezielde; doch zulk eene tusschcnkomst zou voor elke koloniale mogendheid de noodloltigste gevolgen hebben. Ieder vazal, die legen zijn souverein in verzet komt, zou van de zelfde middelen als de rajah van Tenom gebruik maken, om zjjn doel te bereiken. "De Britsche regeering", dus ging de minister voort, "erkent ten volle ons recht om in Atjeh oorlog te voeren, en daaruit volgt de plicht voor elke andere mogendheid, om de gevolgen aan te nemen, welke voor zulk ecu toestand uit de internationale wetten voortspruiten." De correspondent zegt verder, dat de onderhandelingen ijverig worden voortgezet, en er hoop bestaat om een modus vivendi te vinden. Een telegram uit Weenen, in de Times, meldt, dat de gravin Van Chambord, die voor veertien dagen Göritz verliet, om een bezoek le bren gen aan hare zuster, abdis van een klooster te Gratz, ernstig ziek is ten gevolge cener borstaandoening. De zes indirecte belastingen, door de Porte ten behoeve van de houders van Ottomanische staatsfondsen afgestaan, hebben 49,891 t. p. en de ta- baksgerie heelt 31,250 t. p. opgebracht in de eerste helft der maand Mei. Te New-York is onlangs een schatrijk man, William King, overleden, die in zijne levensjaren een eigenaardigen maatregel genomen had om zijn leven te rekken. Hij maakte zijn geneesheer een legaat van 1000 dollars, bepalende, dat dit, zoolang hij, King, leefdeelk jaar verdubbeld zou worden. De geneesheer heeft 750,000 dollars ontvangen. Volgens ontvangen berichten zijn de reeds voltooide werken van het Panama-kanaal door de voorjaarsstormen vernield. De heer De Lesseps wan hoopt of het kanaal tot stand zal komen. Feitelijk heeft hij de Panama route verlaten, en wil thans een scheeps-kanaal aanleggen door Nicaragua, waartoe hij onderhandelingen voor concessie heeft geopend. De Fransche regeering steunt de aanvrage daartoe. FRANKRIJ K. Het algemeen armbestuur te Parijs heeft van wijlen de barones Alquier een legaat van ruim twee millioen francs gekregen, bestemd tot den bouw van eene toevlucht voor behoefligen. De bekende Fransche publicist Sarcey heeft dezer dagen de aangekon digde operatie van het cataract met goed gevolg ondergaan. De Italiaansche regeering heeft afgezien van haar voornemen om een monument voor koning Victor Emanuel in het Pantheon op te richten. Daar zal slechts een gedenksteen geplaatst worden. DUITSCHLAND. Gisteren had in den rijksdag de tweede beraadslaging plaats over de door de regeering voorgestelde Unfallversicherungs-wet. De sociaal-demokraat Kraekker en Barth betreurden het, dat zoovele klassen van arbeiders zjjn uitgesloten en kondigen ingrijpende wijzigingsvoorstellen aan. De afgevaardigde Buhl pleitte voor de opneming van arbeiders, die bij den bouw van spoor wegen of bij den waterstaat werkzaam zijn, benevens schoorsteenvegers en werklieden, die ontplofbare stoffen vervaardigen. De minister Von BOtlicher verdedigde de door de regeering en de commissie aangenomen opvatting. Daar er verschillende ambachten zijn, die de verzekering niet zoozeer be hoeven als degenen die in het voorstel zijn opgenomen, kwam het spreker voor. dat de uitbreiding lot andere klasse van arbeiders niet raadzaam is. Vermoedelijk zal reeds aanstaande jaar de gelegenheid worden gevonden om

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2