WOENSDAG 18 JUNI. STADS-BERICIITEN, B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. I De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel laars f 1.50, franco p. p. f 2.- af zottder lij ke nermmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels I.—, iedere re el meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inschrijving van leer lingen voor de Hoogerc Burgerschool voor Meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Juni, eiken Vrijdag, des voormiddags van elf tot twaalf uren en des namiddags van twee tot drie uren, in het Schoolgebouw op de Ruïne. Voorts vestigen zij de aandacht, ten eerste op de vakken van onderwijs aan die inrichting; als: Teekenen Handwerken Gymnastiek, en voor de hoogste klasse Kunstgeschiedenis Boekhouden, Staatsinstellingen en eerste beginse len der Staathuishoudkunde. Nederlandsche taal en letterkunde, Fransche Engelsche Hoogduitsche Geschiedenis Aardrijkskunde Wiskunde Plant- en Dierkunde, Natuur- en Scheikunde, ten tweede op de bepaling dat "meisjes die verlangen slechts in enkele vakken de lessen bij te wonen, daartoe van Burgemeester en Wethouders verlof kunnen bekomen," en ten derde op het bedrag van het verschuldigd schoolgeld dat voor haar die alle lessen wenschen bij te wonen f 60 'sjaars bedraagtbij twee o/ meer leerlingen uit één huisgezin wordt dit schoolgeld voor ieder meteen vierde verminderd en alzoo gesteld op f 45. Foor de bijwoning van enkele lessen bedraagt het schoolgeld in een enkel vak eenmaal 's weeks 10 'sjaars tweemaal 15 driemaal u 20 vier of vijfmaal 25 Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 Juni. Door burg. en welh. wordt den gemeenteraad voorgesteld aan den heer 11. J. Oonk, 2onderwijzer aan de openbare lagere school n°. 1 der 4e klasse alhier, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking te verleenen, uithoofde zijne benoeming tot hoofd eener openbare school te Winterswijk. Nog wordt door dit college voorgesteld, ten behoeve van een alhier op te richten pare vaccinogène, een crediet van ƒ1000 toe te staan. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee; Zaterdag II. zijn een 30-tal bom men, nog varende kustvisschers, aangekomen, die besomden 46 a 162 in 6 dagen. Er werd besteed voor tarbot 5 a 8, voor tong ZO.20 a 0.50, voor bunschol /0.50 a ƒ0.70 en voor levende binnenlekschol f6 a ƒ8, alles per stuk; voor droogscharren 9 a ƒ9.50, voor droogbraad 5 ;^6envoor garnalen ƒ1.25 a ƒ2, alles per mand. Tengevolge van ongunstig weer en niet goede wind zijn de gereedstaande schuiten voor de haringvisscherij ver hinderd uit te varen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 6,685,416.41% en bij de betaalmeesters ƒ1,658,614.15y2 te zamen ƒ8,344 030.57. In een bijvoegsel der Staatscourant van 17 dezer wordt medegedeeld de beschrijving der Java-kinabasten uit den oogst van het jaar 1883. Aan jongeliedendie geneigd zijn omonder de reeds voorloopig in hoofdzaak bekend gemaakte voorwaarden, voor eene plaatsing op den artil lerie-cursus te Delft in aanmerking te komen, wordt in herinnering ge bracht, dat zjj zich, ingevolge de door hen respectievelijk van den directeur der polytechnische school en van de directeurs der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus ontvangen mededeelingenvóór of op 1 Juli, voorloo pig en wel schriftelijk aan het departement van oorlog dienen aan te mel den. Uit het aantal adspiranten toch, hetwelk zich op genoemden datum aan bedoeld departement zal hebben opgegeven, zal de levensvatbaarheid der zaak in quaeslie moeten blijken en daarvan de definitieve door den minister vau oorlog te nemen beslissing afhankelijk wezen of tot den door Z. Exc. voorgenomen maatregel al of niet zal worden overgegaan. Hel voormiddag-bulletin omtrent den toestand van Z. K. H. den prins van Oranje deelt mede, dat het typheuse-proces is afgeloopen. eene groote zwakte achterlatende. Het reconvalencentiettjdperk is ingetreden, dat uit den aard der zaak van langen duur zijn zal. In dien tijd is weinig afwisse ling te wachten. Het is daarom dat de geneesheeren besloten hebben geene bulletins meer uit te geven. Men meldt aan de H. Ct. uit Karlsbad, dd. 15 Juni: De badkuur van Z. M. den koning der Nederlanden heeft het gewenschte gunstige gevolg. De hem behandelende geneesheer dr. London bezoekt zijnen doorluchtigen patient dagelijks verscheidene malen. Deze neemt alle voorschriften van zjjn genees heer nauwgezet in acht, en schikt zich geheel naar de voor de badgasten te Karlsbad gestelde regelen. Bij regenachtig weer, hetwelk in de laatste dagen in onze stad hcerscht, laat Z. M. den koning het water uit de bron in-zijne woning brengen. Wanneer echter het weer slechts eenigzins ophel dert, wandelt Z. M. bij de bron en op de promenade, te midden der overige badgasten. Van den keizer van Oostenrijk ontving Z. M. een telegram, ten einde naar zijne gezondheid te vragen, hetwelk in gunstigen zin beantwoord is. Dr. London beweert echter, dat Z. M. in hel volgende jaar wederom r eene badkuur zal moeten doen, ten einde zijne gezondheid geheel te herwin nen. Z. M. maakt van zijn verbliji te Karlsbad gebruik om de schoone om- streken te bezichtigen. Zoo heeft hij o. a. met zijn gevolg de nabijgelegen badplaats Gicschül! bezocht en een glas water uit de koning Otto-bron ge dronken. De aankomst van II. M. koningin Emma wordt in de laatste dagen van Juni verwacht. Over den toestand van Z. K. H. den prins van Oranje ontvangt 1. M. dagelijks een telegrafisch bericht. Het stoomschip Gelderland arriveerde 16 dezer van Rotterdam te Batavia. De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Mar seille 17 Juni. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Liverpool den 16dtn Juni. De Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java, pas seerde 16 dezer Sagres. Sinds geruimen tijd, zoo schrijft men aan het D. v. /V., wordt bij de Kon. Ncd. marine eene groote promotie te gemoet gezien. Steeds vermeer dert het aantal plaatsen, dat aangevuld moet worden; o. a. zijn er thans open vier plaatsen voor kapitein ter zee en vijf voor kapitein-luitenant ter zee. Men zegt, dat de bevordering tegengehouden wordt, doordat rapporten uit Indië komen moeten omtrent een officier, waaruit blijken zal of hij al dan niet geschikt is voor hoogeren graad. Dezer dagen is in het huisarchief des konings de apologie of recht vaardiging van graaf Lodewijk van Nassau teruggevonden. Het stuk is aan de Duitsche rijksvorsten gericht en gedagteekend 4 Maart 1568. Het is een antwoord op de indaging van den bloedraad. Het bevat vele bijzonderheden en beschouwingen over de gebeurtenissen van 1566; er blijkt o. a. uit, dat Lodewijk de steller is geweest van het eerste request aan de landvoogdes, dat door de edelen is aangeboden. Het stuk zal waarschijnlijk spoedig met onuitgegeven brieven van Lodewijk door dr. P. J. Blok. te Leiden, worden uitgegeven van wegc het Hist, genootschap te Utrecht. [Speet.) Uit al onze akademicsteden te zamen heeft zich eene commissie van studenten gevormd voor het huldeblijk aan Nicolaas Beets. Door het loggerschip Arnoldine Marie, te Maassluis binnen, is op 6 Juni om middernacht gepraaid op 57" 36' NBr. en 2° 53' OL. de Willem Barents. Alles was wel aan boord. Wind WZW.goed weer. Eene der laatste daden van den slaats-president der Z.-A. republiek, gedurende zijn verblijf te Amsterdam, is geweest de benoeming van een op volger van dr. Jorissen als staals-procureur der republiek. Op aanbeveling van de rechtsgeleerde faculteit aan de Amsterdamschc universiteit, is tot deze betrekking benoemd de heer mr. Johan Willem Leyds, Woensdag II. aan genoemde universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen bevorderd. Met Augustus vertrekt de benoemde naar Transvaal, daar hij 1° October te Pre toria moet zijn om zijne betrekking te aanvaarden. Aan den heer Hamel berg, consul van den Oranje-Vrijstaat, is opgedragen intusschen een financier te benoemen; terwijl eindelijk jhr. Beelaerts van Blokland Transvaalsch ge zant in Europa zal worden, en er de met de mogendheden begonnen onder handelingen zal voortzeltenzoodra de conventie door den volksraad is be krachtigd. [N. v. d. D.) De inzendingen uit Engeland voor de aanstaande internationale land bouwtentoonstelling te Amsterdam zullen zeer belangrijk zijn. Van de koningin van Engeland en van den prins van Wales is aangifte tot inzen ding ingekomen. Zondagnamiddag a. s. houdt de heer O. Carré wedrennen te Arnhem. Op het programma komen 16 nummers voor, waaronder 2 voor liefhebbers. Prijzen ƒ100 en ƒ250. Vrijdagmorgen jl. werd op de Vischmarkt te Arnhem aan eene dame

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1