BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Naar men aan de Ct. mededeel!, heeft generaal Smiteen der leden van de Transvaalsehe deputatie, besloten, dat zijn zoon in de inrichtingen van d>. Van Dijk te Doetinchem zal geplaatst worden, om zijne opleiding vermoedelijk voor predikant te ontvangen. Gisteren, de sterfdag van Z. K. H. prins Willem van Oranje, kwam de kolonel Hojel, adjudant van Z. K. H. prins Alexander, in den vorsle- lijken grafkelder te Delft, om namens Z. K. H. twee prachtige kransen op de lijkkist van zijn broeder neder te leggen. Uit Schoonhoven wordt aan de N. R. C. van eergisterenavond half tien gemeld: De politie is met acht rijksveldwachters versterkt. De burge meester heeft ecne verordening uitgevaardigd, waarbij o. a. elke publieke zamenscholing is verboden. Er heerscht eene buitengewone drukte langs de straten. Nadat eergisterenavond te Schoonhoven de zamengeschoolde. zingende menigte door charges met geveld geweer was uiteengedreven, omdat men anders niet gehoorzaamde en nadat zelfs in de onmiddellijke nabijheid der patrouilles nog enkele ruilen waren ingegooid, werd het zeer spoedig rustig langs de straten. Een paar personen werden tijdelijk in verzekerde bewa ring genomen, doch later weder in vrijheid gesteld. Gedurende den gan- schen nacht is de orde niet gestoord. Men schrijft uit IJmuiden: Sedert Zondag II. bevindt zich hier in de haven het Engelsch gouvernemenls kabelschip Monarch; het is een groot prachtig stoomschip, geheel voor het doel ingericht. Aan boord is oorlogs commando en marine-kleeding. De officieren dragen de gewone uniform van de Engelsche zeemacht. De commandant schijnt een hooggeplaatst persoon te zijn. Behalve de bemanning bevinden zich ook ingenieurs aan boord. In de (blauwe) Engelsche natievlag staat als zinnebeeld der electriciteit en tele graphic een beeld, een bundel bliksemflitsen slingerende. Reeds hebben de chefs van hier naar Zandvoort een openingstocht gedaan; om den kabel te leggen schijnt het weder echter niet gunstig; de wind varieert gedurig van West naar Noordwest. De Transvaalsehe deputatie, die gisterenochlend uit Berlijn te Amsterdam terugkeerde en tot Zaterdag aldaar denkt te blijven, bevestigt ten volle het geen gemeld is omtrent de bijzonder hartelijke ontvangst haar ten deel ge vallen. Ook gold dit van de zijde der Beriijnsche zending, in wier huis zij eergisteren te gast was, eene omstandigheid van beteekeuis tegenover de be weringen van den Londenschen lord-major, aangaande de houding der Trans- valers tegenover het zendingswerk in het algemeen. Dat de keizer de depu tatie als zijne gasten beschouwde, blijkt afdoende uit het feit, dat in het hotel Kaiserhof, namens den keizer, last was gegeven den heeren geene re kening te geven. Gelijke voorkomendheid werd hun te Lissabon bewezen. De deputatie zal lot Vrijdag 20 dezer Ie Londen vertoeven om dan per Sparta huiswaarts te keeren. Waarschijnlijk zal er Vrijdagavond receptie zijn ten stadhuize. Ier gelegenheid van het afscheidsbezoek, door de deputatie aan het gemeentebestuur te brengen. Binnen weinige dagen wordt de inschrijving opengesteld op eene leening van 15 millioen gulden, uit te geven door eene Nederlandsche Maatschappij voor spoorwegaanleg in de Zuid-Afrikaansche republiek, rente dragende a 5 pCt., welke rente door de Transvaalsehe re geering is gewaarborgd. Hbl Door de politie is te Amsterdam aangehouden J. B. Wijtman, commis sionair in effecten, thans in staat van faillissement. Hij wordt verdacht van verduistering van een aanzienlijk bedrag aan eflecten ten nadeele zijner cre diteuren. Kort na zijn faillissement heelt hij getracht zich het leven te benemendoch de wonden zijn genezen. Voor eenige dagen vervoegde zich een persoon bij de vrouw Tan een der gedetineerden van den katoendiefstal te Amsterdam, die voorgaf looper te zijn in dienst van den rechter van instructie. Hij was uitstekend in de gelegenheid de gevangenen van tijd tot tijd eene versnapering mee te brengen en vroeg de vrouw of zij niets had mede te geven voor haren man De be drieger ontving daarop 30 ceut. Eenige dagen later kwam hij nogmaals, thans om een «hartig stukje" zooals hij zeide. De vrouw verliet even hare woning om worst te halenzij liet den bedrieger alleenen van deze gele genheid maakte de schelm gebruik de reeds ongelukkige vrouw te bestelen. Een paar gouden voorwerpen nam hij uit eene lade. Toen de vrouw terug kwam stelde zij hem de worst en nog eenig geld ter hand, waarmee hij vertrok. Kort na zijn vertrek ontdekte de vrouw den diefstal, zij gaf de politie kennis en deze stelde dadelijk een onderzoek in, en het mocht haar gelukken spoedig den dader in handen te krijgen, die kort geleden uit de gevangenis was ontslagen. Ook bij familie van andere gedetineerden had hij hetzelfde kunstje geprobeerd; bij een hunner was zijn list gelukt. Te Reenen is eergisterenavond omstreeks 6 uur door zekere V. eene poging tol moord op zijne vrouw gepleegd. Hij heeft haar vreeselijk ver wond en verscheidene steken in armen en buik toegebracht. De vrouw ver keert in hoogst bedenkelijke toestand. De man heeft zich als de dader bij de politie aangemeld. V. en zijne vrouw waren woonachtig te Eist. liet II. D. deelt daaromtrent het volgende mede: Zekere v. V., daglooner van beroep, pas ongeveer een half jaar getrouwd met D. v. d. IL, behandelde zijne vrouw steeds met onverschilligheid en ruwheid. Eergisterenochtend in de vroegte had hij haar reeds mishandeld en des middags met een mes in de hand haar op de vlucht gedreven. Later, in het bijzijn der beide vaders verzoend, was de vrouw met hare zuster en eene buurvrouw ter verrichting van eenig werk op een afstand der woning, toen E. v. V. onverhoeds op haar toesnelde en haar met een mes eeu aantal vreeselijke wonden toebracht waarop hij zich snel verwijderde. Tol zijn vader, die hem ontmoette, zeide hij: «Ik heb mijn wijf doodgestoken'. Deze woorden heelt hij op den weg naar Reenen ook aan anderen herhaald. Te Reenen heeft hij zich vrijwillig in arrest begeven. i)r. Boodt, die de ongelukkige jonge vrouw onderzocht, constateerde, dal eene wond in de linkerzijde doodelijk is; de ingewanden zijn beschadigd, zoodat die uitpuilden. Verder heeft zij geduchte wonden in den linkerarm en schouder. Gisterenavond is de vrouw reeds overleden. 's GRAVENHAGË, 12 Juni. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen: aan mr. S. Han- nema, referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken, der ver sierselen van commandeur der orde van de Roos, hem door den keizer van Brazilië geschonken, en aan den beer J. L. 11. Hanckar der versierselen van commandeur der orde van Nicham Ifiikhar, hem door den Bey van Tunis geschonken. De luitenant ter zee le kl. H. Van den Pauvert wordt in slede van den luitenant ter zee 1® kl. G. A. Van der Mieden met 21 dezer geplaatst in de rol van V. M». wachtschip te Amsterdam en belast met het bevel over Zr. M®. stoomkanonneerboot Das. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is de geheimhouding opgeheven omtrent de overgelegde /Visera-Stukken. De bundel loopt tot 31 Mei, (antwoord van lord Granville op eene nota van den lieer Van Bylandt)cn bevat een verslag van het mondgesprek tusschcn beide staatslieden, hij de overhandiging der nota door den heer VanBylandt. waarin deze krachtig het recht van Nederland handhaafde. Wat betrell de blokkade op eigen territoir tegenover de rebellen, hij ontkende dal de handelsbelangen van Engeland door den Atjeh-oorlog in erger mate geschaad werden dan van Nederland zelf en in eene inmenging van Engeland de ondermijning ziet van ons prestige in ludië. Morgen is de Atjeh-discussie aan de orde. Het algemeen debat over de Indische begrooting, na verdediging van definantiëeleen economische politiek, werd door den minister van koloniën verdaagd tot morgen. SELGIE. Gisterenavond doorkruistte te Brussel eene woelige menigte de voor naamste wijken der stad, onder het zingen van liederen en het aanheflen van kreten. Op verschillende punten ontstonden botsingen. In de woning van een katholieken boekhandelaar werden de vensters verbrijzeld en de blinden afgerukt; de menigte drong daarop zelfs het huis binnen en pleegde allerlei baldadigheden; onder anderen werd het wapenbord van den Paus ver nield. Vijf personen zijn in hechtenis genomen. ENCELAND. In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Filz- Maurice mede, dat de waarheid van het gerucht, als zou bijna het gehecle garnizoen van Berber vermoord zijn, door den heer Egerton wordt betwij feld; althans later aangebrachte berichten bevestigen die tijding niet. Een boodschapper, op9 Mei te Soeakini aangekomen, meldt, dat hij Hussein-pacha op eene stoomboot beneden Berber heeft gezien. Tot aan Chartum was de straatweg westwaarts van den Nrjl lamcljjk veilig. Levensmiddelen waren te Berber voor billijken prijs te bekomen, en er heerschte daar geen wer kelijk gevaar. De regeering had ook geen bericht ontvangen van een aan val op Wady-Halfa. De Daily N'etcs, over de /ViWo-quaestie sprekende, zegt, dat Neder lands weigering van Engelands aanbod tot bemiddeling, geen vriendschap pelijke handelwijze is; het blad beschouwt eene Engelsche tusschenkomst volkomen gerechtvaardigd. De Daily News hoopt, dat Nederland alsnog Granville's allerbillijkst, zelfs grootmoedig bemiddclings-voorslel moge aan nemen. Indien het andermaal geweigerd wordt, kunnen de gevolgen ern stig zijn, want de Engelsche openbare meening duldt geen verder uitstel. Aan de Daily Telegraph wordt uit Cairo gemeld, dat de Mahdi met zijne vrouwen El Obeid heeft verlaten en zich naar de vijf mijlen zuid waarts van daar gelegen en bijna ongenaakbare bergvesting Tel-EI-Gadir heeft begeven. Naar men zegt, zon de invloed van den Mahdi sterk aan het verminderen zijn. Aan the Daily News wordt via Aden uit Adowa, de hoofdplaats van koning Jan van Abyssinië, dd. 29 Mei bericht, dat de Engelsche admiraal llewett den 26'° eindelijk een onderhoud had met 'L. M., bij gelegenheid van het overhandigen van koningin Victoria's brief. De koning verklaarde, dat hij aan de Engelschen alles te danken had, dat hij wist hoe Engeland al leen Abyssinië's welvaart op het oog had en dat bij een onvoorwaardelijk vertrouwen in de Engelschen stelde. Aan 'skonings bijzondere gevoelens valt misschien niet te twijfelen; maar zoo veel is zeker, dat er argwaan gekoes terd werd omtrent den juisten aard der Britsche zending, die waarschijnlijk gevoed zal zrjn door minder nauwgezette Europeanen, naijverig op het be lang van Engeland in die landstreek; en dat het gevolg hiervan was, dat de admiraal en zijn gevolg vijf weken lang in Abyssinië werden opgehouden. Dank zij den tact en het geduld van den admiraal had men het echter tocli zoo ver gekregen, dat het tractaat nu eerstdaags geteekend zou worden en dan de missie dadelijk naar de kust zou terugkeeren. EIC AjVHRIJ K. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren gemeld, dat gevolmachtigden van de raffinadcurs in de havensteden van Frankrijk in overleg zijn getreden met de afgevaardigden uit de maritieme departementen en verklaard hebben tot de belasting op den beetwortel toe te treden, onder voorwaarde, dat geencrlei surtax op vreemde suiker zal gelegd worden. Sedert eenige dagen vliegen groote zwermen Afrikaansche vlinders over Avignon, die het zonlicht verdonkeren, in de richting van het Noorden. Men vindt er exemplaren onder, die dikker zijn dan een winterkoninkje. De kou dere lucht van het Noorden, meent men, zal hel reisgezelschap wel weer naar Afrika terugdrijven. ITALIË. In de gisteren door de kamer van afgevaardigden gehouden zitting, «ondervroeg de heer Campo-Reale de regeering over de handelingen van Frank rijk in Marokko. De heer Mancini antwoordde, dat de regeering de gebeur tenissen in Marokko met aandacht volgt. Het kabinet te Parijs, door Italië, Spanje, üuilschland en Engeland ondervraagd, gaf de stellige verzekering,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2