BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. maatregel zijne aanleiding vond in het zeer laakbare feit, dat in het vorige l jaar door de firma Prins Zwanenburg in Pruisen drukwerken werden ver- P spreid, waarbij aan mililieplichtigen de raad werd gegeven, over Nederland j te emigreeren. Ofschoon genoemde firma behalve voor de Nederl. Amerik. 1 stoomvaart-maatschappij ook voor verschillende Engelsche lijnen werkzaam is, heeft de Pruisische regeering, die, zooals bekend is, de emigratie niet aanmoedigt, identiteit willen zien lusschen de firma Prins Zwanenburgen de Nederl. Amerik. stoomvaart-maatschappij. De directie dier maatschappij heeft ernstige vertoogen tot de Pruisische regeering gericht, ten einde haar f van die onjuiste opvatting terug te brengen. Het handelsblad heeft het volgend particulier telegram uit Berlijn: Nadat de bh. Kruger, Smit en Dutoit gisteren de godsdienstoefening hadden bijgewoond werden zij namiddag door den keizer ontvangen, in gala-koetsen met voorrijders en lakeien werden zij van het hotel naar het paleis gebracht. Tegen de bestaande gewoonte begeleidde Von Bismarck persoonlijk de deputatie, na haar hartelijk begroet te hebben, naar den keizer, en stelde de heeren aan Z. M. voor; ook deed hij persoonlijk hun uitgeleidde. President Kruger deed eene toespraak tot den keizer. Hij gaf zijne vreugde te kennen over het voorrecht den grijzen monarch te mogen begroeten. De keizer antwoordde op de hartelijkste wijze, en zeide: »ik ben zeer verheugd de heeren te zien, en hoopt dat de aangeknoopte onderhandelingen over een handelstractaat goed mogen vooruitkomen, tot wederzijdsch nut en voordeel voor de twee vriendschappelijk jegens elkander gezinde landen." De keizer voegde er bij dat hij hoopt dat het den heeren in Berlijn bevallen moge. Toen de tolk, nadat president Kruger de toespraak in de Nederlandsche taal gehouden had, ze in het Duitsch wilde overbrengen, zeide de keizer: //Dit is niet noodig. Met veel genoegen verklaar ik dat ik de zoo duidelijk gesproken woorden van president Kruger zeer goed verstaan heb." Bij het galadiner onderhielden de kroonprins en de kroonprinses zich op de vriendelijkste wijze met de leden der deputatie. Over het algemeen waren de heeren uit Transvaal het voor- Mariekerke; tot griffier bij het kantongerecht te Almeloo. jhr. mr. F.E. Von Wciler tot Poel wijk, advocaat en procureur te Zutphen, en is W. H. Pieter, directeur van een der rijkstelegraaf kantoren, uit 's rijks dienst ontslagen, en benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren, J. Van der Linden, thans telegrafist 2e kl. bij de rijkstelegraaf. De luitenant ter zee le kl. G. H. Van Steyn, tijdelijk 1« officier aan boord van Zr. M'. opleidingsschip Admiraal van fPassenaer, wordt met 16 dezer in die betrekking tijdelijk overgeplaatst aan boord van Zr. M'. oplei dingsschip Anna Vaulowna. De minister van marine zal op 13 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is, na verwerping van alle amendementen op art. 3, het ontwerp van wet op den suikeraccijus onveranderd aangenomen met 48 tegen 18 stemmen. Morgen is de Indische begrooting aan de orde. Gisteren kwam te Scheveningen aan prinses Marie van Saxen-Meinin- gen. Na in het Hotel Garni een bezoek gebracht te hebben aan eene der daar logeerende gasten, vertrok de prinses tegen den avond weer naar Am sterdam. Zij wordt te Scheveningen nog terugverwacht. ENGELAND. Lord Granville zeide gisteren in het hoogerhuis, als antwoord aan lord Stanhope, dat hij nog geene mededeelingen over de conferentie en de Egyp tische aangelegenheden kon doen. De onderhandelingen met Frankrijk had den groote vorderingen gemaakt, en hij hoopte in de aanstaande week ver klaringen te kunnen afleggen. Inmiddels zou niets geschieden, waardoor Engeland gebonden werd. Bij het zoeken naar de daders der jongste ontploffingen te Londen moet de politie ontdekt hebben, dat verscheidene fenians, die zij meenden we r d van "bil zon der e voorkomendheid en oprechte hoogachting bij al de leden I dat naar Amerika. Australië en Frankrijk gevlucht waren, het land en zelfs 1 J nI nioi verlaten hebben. Men verwacht nu verscheidene inhech- der keizerlijke familie, die aan den disch vereenigd waren. De groothertogin van Baden onderscheidde zich door eene buitengewone welwillendheid jegens de vreemde gasten en betuigde hun herhaalde malen hare sympathie. De heeren Kruger, Smit en Dutoit hebben heden hunne bijzondere tevredenheid over het hun ten deel gevallen onthaal betuigd. Eergisteren hebben zij hunne naamkaartjes bij prins Von Bismarck afgegeven, die hen nog ten zijnent zal ont vangen. Heden voormiddag heeft de deputatie in hofkoetsen een rijtoer door de stad gedaan en geruimen tijd in het arsenaal doorgebracht, dat inzon derheid aan generaal Smit veel belang inboezemde. Te Boskoop verdronk Zaterdagnamiddag het 2%-jarig kind van De F. Dit is reeds de derde maal, dat dezelfde ouders op die wijze een kind verliezen. Een met steen geladen vaartuig van J. Slaa, te Hoogeveen, is dezer dagen bij Papendrecht plotseling gezonken. De bemanning heeft zich weten te redden, doch eene aanzienlijke som gelds is met het schip, dat niet ver zekerd was, verloren gegaan Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij breed gemotiveerd arrest van gisteren, den beschuldigde Johannes Abraham Paardekooper, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde diefstal van een eigendomsbewijs; voorts hem schuldig verklaard aan valschheid in eene authentieke en in eene onderhand' sche akte, alsmede aan het desbewust gebruik maken daarvan, en hem des wege veroordeeld tot twee jaren celstraf en drie geldboeten, elk van ƒ50. H. M. de keizerin van Oostenrijk vertrok gisterenmorgen [per eersten trein van Zandvoort. Aan het station werd haar een bloemruiker, voorzien van de Oostenrijksche kleuren, namens de directie van de Haarlem—Zand- voort-Spoorwegmaatschappij aangeboden, evenals aan de hofdame Seirolta, gravin Von Majlath. H. M. overnachtte te Amsterdam en vertrok heden naar Beieren. Vrijdag jl. ontstond er te Nijmegen brand in een pakhuis, gevuld met meubelen van den meubelfabrikant A. Cohen, tengevolge waarvan een aan tal stoelen verbrandden. Deze brand was ontstaan doordien eenige straat jongens buiten het pakhuis een vuurtje hadden gestookt, men, dat de justitie tegen deze vuurtjesstokers eene vervolging heeft inge steld, wegens het onvoorzichtig omgaan met vuur, waardoor eens anders roerend en onroerend eigendom in brand is geraakt. Gisterenmiddag heeft men in de Willemsvaart, nabij den Spoolderberg, onder Zwollerkerspel, in gedeeltelijken staat van ontbinding gevonden het lijk van een pasgeboren kind, waaraan een groole metselsteen bevestigd was. Het is onder toezicht der politie van Zwollerkerspel naar het passan tenhuis overgebracht De rechtbank te Winschoten heeft E. M., tolgaarder te Muntendam, die zich ten tweeden male had schuldig gemaakt aan het verkoopen van sterken drank, en die eerst door de hulp van een geiuige het feit trachtte te ontkennen, veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf of ƒ50 boete, be nevens in de kosten. De heer Jos. Van Drjck te Eindhoven heeft de electriciteit reeds dienst baar gemaakt aan de duiven-wedvluchten, nl. door eene inrichting, die hij duivenhok heeft aangebracht. Zoodra eene binnenkomende duif die den aan zijn achter eigenaar de til komt, brengt zij eene electrische schel in beweging, in al de vertrekken van zijn huis hare komst aankondigt. s GKAVENHAGË, 10 Juni. Door Z. M. is verlof verleend tot het aannemen: aan jh'. mr. G. Von Geusau, advocaat en procureur te Maastricht, der versierselen van ridder 5e kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken, en aan M. P. Pels, te Amsterdam, der versierselen van commandeur van de orde van de Roos, hem door Z. M. den keizer van Brazilië geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: der gemeente Biggekerke, L. Simonse en der gemeente Zoutelande, W. H. De Bruyn, van Melis- en de hoofdstad niet tenisnemingen. De Pall Mall Gazette bevestigt het bericht, dat tusschen den heer Waddington en lord Granville eene overeenkomst is gesloten, volgens welke Engeland aan den Khedive 8 millioen zal leenen tegen 4 pCt. Dat voor schot zal gedekt worden door benadering der amortisatiekas, en zoo noodig zal de rentevoet der geünificeerde schuld eene kleine vermindering ondergaan met de toestemming der groote mogendheden. De wet op de liquidatie der gepriviligeerde schuld zal geene verandering ondergaan. Eene veelzijdige con trole zal worden ingesteld in het belang der fondsenhouders, met zeer ruime volmachten. Alle mogendheden zullen er bij vertegenwoordigd worden. De voorzitter der commissie van controle zal een Engelschman zijn. Het Engel sche garnizoen zal nog minstens drie jaren in Egypte blijven, te rekenen van 1 Jan. 1885. De Sultan, toegevende aan het verlangen van Engeland, belast zich met het bezetten van de havens aan de Roode zee, en het zen den van een leger van 15,000 man, om de rust in Soedan te herstellen. Uit Durban verneemt de Times, dat de Boeren, vergezeld van eene sterke macht Oesoetoes, het gebied van Oesibepoe binnendrongen tot op 12 mijlen afstand van de hoofdkraal. De Boeren boodschapten aan Oesibe poe dat zij wilden vechten, waarop Oesibepoe een paar boden afvaardigde naar Pretoria ter waarschuwing van den Britschen resident. De Boeren en de Oesoetoes joegen deze boden achterna. Een werd er gedood; de ander ontsnapte. De Times verneemt uit Calcutta, dat Thibet en Nepal een vresdesver- drag teekenden. Thibet verplicht zich gedurende zeven jaren een millioen roepijen te betalen en voorts de straatroovers le straffen, die Nepalsche kooplieden plunderen. Eene enorme pyramide, in hoogte alle gebouwen van den aardbol, kerken, pagoden, dommen, torens, klokken overtreffende, zal te Washing ton eerlang onthuld worden vlak aan de oevers van de Potomac. De pyra mide is van marmer, geheel voortkomende uit de groeven van Maryland. Zij is 555 voet hoogd. i. 25 voet hooger dan de domtoren van Keulendie hooger is dan de groote Egyptische pyramide, dan de dom van de St. Pieterskerk te Rome, dan de toren van Straatsburg of de zuil van Rouaan. Elke der zijden van de pyra mide is 55 voet breed. Zij is opgericht ter eere van Washington, den eersten president der Vereenigde Staten. De eerste steen voor dit monnment was den 4d(0 Juli 1848 gelegd. De verdere bouw van dit nieuwe wonder der Nieuwe Wereld werd echter geschorst tijdens den burgeroorlog en eerst in 1880 hervat. Marmerblokken zijn als gedenkstukken, door de staten der Unie, door gemeenten, vereenigingen of vreemde landen aangeboden, ter zijde in de nissen geplaatst. Er is marmer gezonden uit Griekenland, uit Turkeije en zelfs uit China en Siam. De kosten van dit ontzachelijk [mo nument, door publieke inschrijving bijeengebracht, bedragen 100,000dollars. FRANHR1J H. De heer Dreifus diende in de kamer van afgevaardigden het rapport der commissie voor de grondwetsherziening in. Hij zegt, dat het regeerings- voorstel in overeenstemming is met de publieke opinie, wat betreft de pun ten der grondwet die herzien moeten worden, en betoogt de noodzakelijk heid om de herziening binnen de beperkte grenzen te doen geschieden, ten einde de goedkeuring van den senaat te kunnen verwerven. De behandeling van het ontwerp is uitgesteld tot na de discussie over het voorstel op den militairen dienstplicht. Met 240 tegen 235 stemmen is het door de regeering bestreden voorstel aangenomen, om het monopolie der allumettes bij open bare inschrijving toe te wijzen. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren gemeld dat de commissie voor het ontwerp der grondwetsherziening met 13 3 stemmen een rapport heeft aangenomen, waarin de goedkeuring van regeeringsvoorstel wordt aangeraden. Dit rapport zou nog in de zitting heden worden ingediend.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2