LEIDSCIIE COURANT. 1884. «1°. 136. WOENSDAG 11 JUNI. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 10 Juni. Te 5 uren gisterennamiddag is een beschonken persoon tot tweemalen toe in het water der Oranjegracht gesprongen, doch, na daaruit gered te zijn, om zijn roes uit te slapen, door de politie naar eene veilige plaats gebracht. Omstreeks denzelfden tijd viel een 5-jarig meisje in het water der Hec- rengracht, doch werd door een zoon van den heer W.die zich onmiddellijk gekleed te water begaf, op het droge gebracht. Te 7 uren daarna viel een 4-jarig jongentje, genaamd D. K., in het water der Oude Vest. Zekere J. v. d. V. mocht het genoegen smaken de kleine spoedig het koude bad te doen verlaten. Naar het Schoolblad verneemt houdt dr. J. G. Van Deventer, leeraar C in de wiskunde aan het gymnasium alhier, zich met een onderzoek bezig ongeveer zoo als jaren geleden door dr. C. P. Burger en voor ruim een jaar door dr. De Loos is ingesteld, doch dat thans nog omvangrijker zal zijn. Het doel van dr. Van Deventer is een steentje bij te dragen tot een even- tucele betere regeling van het gymnasiaal onderwgs voor aanstaande Medici en Philosophenwaartoe hg op een reeks van feiten de aandacht wil vesti gen. Het eerste deel van zijn onderzoek omvat de beantwoording der prijs vragen gedurende het tijdsverloop van 1868—1883 aan onze universiteiten uitgeschreven. Het tweede gedeelte betreft die studenten in de medicijnen en de philosophic, die sedert 1865 ingeschreven, in hunnen studietijd of later de eer genoten tot adsistent benoemd te worden. Het derde gedeelte eindelijk strekt zich uit over hen, die sedert 1865 ingeschreven, in medi cijnen of philosophic met den eersten graad gepromoveerd zgn. Ten einde de opleiding te kennen die de betrokken personen voor hunne toelating tot de universiteit gehad hebben, heeft de heer Van Deventer dezer dagen tal van circulaires verzonden, die wij hopen dat spoedig en nauwkeurig beantwoord zullen worden. Hoe eerder de resultaten van het onderzoek bekend worden, hoe spoedi"er opnieuw een stoot toegebracht wordt aan de grondslagen der tegenwooruge opleiding van aanstaande medici en philosophen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 3,751,126.56% en bij de betaalmeesters ƒ1,507,619.08, te zamen ƒ5,258,745.64% Bij het openbaar lager onderwgs voor Europeanen in Ned.-Indië kun nen worden geplaatst eenige onderwijzers 3« kl., bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van een der akten van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 a en b der schoolwet of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van spe ciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, by voorkeur voor de Fransche taal. De Staatscourant n°. 134 bevat na dere bgzonderheden. Blijkens een by het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Mr. instructieschip Marnixonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. Le Bron de Vexela, in den morgen van 9 dezer, Christiania ver laten, ter voortzetting van den oefeningstocht. Aan boord was alles wel. In het verslag van de tweede kamer omtrent de naturalisatie van F. T. De Jaeger en zeven anderen wordt de vraag gedaan welke de redenen zgn der herhaalde nationaliteitsverwisselingen van G. L. Van der Helm. De mi nister van justitie, dit verslag beantwoordende, zegt daaromtrent het volgende: Slechts eenmaal heeft genoemde persoon, die door geboorte Nederlander was, tot nog toe van nationaliteit verwisseld. In 1872 naar Pruisen vertrokken, is hij het daarop volgende jaar daar te lande als Pruis genaturaliseerd. Hui- selgke omstandigheden gaven daartoe aanleiding. Kort daarna is hg naar Nederland teruggekeerd, alwaar hij sedert dien tijd onafgebroken is gevestigd. Gedurende dien tijd heeft hg zich als een hoogst achtenswaardig ingezetene doen kennen. De door den minister ingewonnen ambtsberichten luiden daar omtrent eenstemmig. Ook op wetenschappelijk gebied heeft hg zich verdien- stelgk gemaakt jegens den staat, door het uitgeven van verschillende werken over onderwerpen, betreffende het staats- en administratiefrecht, die zich steeds in een welwillend onthaal mochten verheugen. De antecedenten van den betrokken persoon gedurende het lange tijdsverloop sedert zijne terug keer hier ten lande rechtvaardigen dan ook, naar des ministers overtuiging, ten volle de inwilliging van zgn verzoek, zgne naturalisatie zou aan den staat een geschikt onderdaan teruggeven. Omtrent den toestand van Z. K. II. den prins van Oranje deelen wg het volgende mede: Het gisterenavond te half 10 uren uitgegeven bericht der geneeskun digen luidt: Z. K. H. genoot betrekkelijk eenige rust. In zgn toestand kwam geen verandering. Volslagen gebrek aan eetlust met voortdurende koorts ondermijnen zichtbaar zgne krachten. Het voormiddag-bulletin, 11 uur uitgegeven, luidt aldus: Nadat door het toedienen van opwekkende middelen de zeer ingezonken toestand van Z. K. H. iets verbeterde, verliep de nacht verder rustig. De darmbloeding is bedwongen. De verschijnselen van de zgde der ademhalingswerktuigen zgn niet erger. De prins is zeer zwak. Heden middag te 2 uren was de toestand van den lgder stationnair en in het algemeen minder ongunstig dan gisteren; koorts blijft aan het ziekte proces eigen. Op HDs. verlangen is de zieke overgedragen in het bed, wel eer gebruikt door wijlen zijn broeder, wiens sterfdag morgen herdacht wordt door het leggen van kransen op zijn graf te Delft door den adjudant van Z. K. H. prins Alexander, Hojel. Uit het bulletin van de geneeskundigen heeft men reeds kunnen ont waren, dat de toestand van Z. K. H. den prins van Oranje minder on gunstig was dan den avond te voren. Als opwekkend middel was den prins 0. a. Tokajer-wgn toegediend. De koortsthermometer teekende hedenochtend 40 graden. De ziekenverpleger, die sedert gisteren den prins oppast, houdt bij tijd en wijle ten behoeve van de doctoren nauwkeurig aanteekening van de inwendige lichaamstemperatuur, het aantal ademhalingen en polsslagen. Uit Carlsbad ontvangt de Amst. Crt. de navolgende ernstige tgdingen: Schlossberg, Königs Villa, 8 Juni 1884. Z. M. onze geërbiedigde koning is ziek. Dagelijks tweemaal, des ochtends en des namiddags te 4 uren drinkt Z. M. het water uit den Schloss-Brunnen (zwavel-, zout- en koolzure natron temperatuur 42 graden Réaumur). Stellig zou Z. M. reeds naar 's Hage zijn vertrokken, indien niet dr. London dit ten sterkste had ontraden, daarbg met beslistheid verklarende niet te kunnen instaan voor de gevolgenindien Z. M. de kuur zou afbreken. Het dierbaar leven van den Oranjestam zelf zou daardoor in gevaar komen. Z. M. is, helaas! zieker dan men wel meent en ziet er onbegrgpelgk slecht uit; zijn toestand biedt geen waarborgen voor de toekomst. Van degelgk ingelichte zgde vernam het D. v. Z. en 's Gr. gisteren ochtend: dat Z. M. de koning bg vernieuwing was teruggekomen op HD« voornemen en verlangen om, bg den gevaarlgken gezondheidstoestand van den kroonprins, naar het vaderland terug te keeren; maar dat Zr. M». ge- neesheeren, zoo hier als te Carlsbad, in het belang van 'skonings gezond heid, den stelligen en eenstemmigen raad nadrukkelgk hebben herhaald om de kuur niet af te breken. Waarschijnlijk zal, in verband hiermede, het be zoek van Zr. M'. lijfarts, dr. C. W. Vinkhuyzen, te Carlsbad een paar dagen vervroegd worden. Behalve de aanzienlgke som. die Z. M. de koning by zyn bezoek aan Brussel daar aan de armen schonk, heeft Z. M. aan den Belgischen minister van openbare werken nog 1000 fr. doen toekomen voor het ondersteunings fonds der spoorwegarbeiders. Door Z. M. den koning der Belgen is onze voormalige landgenoot, de heer Maur. H. Van Lee, bevorderd tot referendaris bg het ministerie van openbaar onderwgs. Het stoomschip Jacatra, van Amsterdam naar Java, arriveerde te Port-Saïd 7 Juni des nam. en vertrok van daar 8 Juni voorm. De Drenthe, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Padang. De Nederland en Oranje, van Liverpool naar Amsterdam, passeerde gisteren te 4% uren namiddag Lizard. De Zeeland, van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Malta. De Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappg heeft bg gelegenheid der in de maand Juli a. s. te houden historische tentoonstelling te Delft van voor werpen. betrekking hebbende op het leven en het tgdperk van prins Willem 1, vrachtvrg terugvervoer verleend der voorwerpen, voor zoover dat ver voer naar de tentoonstelling over haren weg heeft plaats gehad. Door de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij werden in de maand Mei 1884 vervoerd 343,116 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer 339,125.22% goederen 171,225.79% diversen 7,707.87%. Totaal 518.058.89%. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 1.442.847 en het bedrag der ontvangsten ƒ1.858.875.12. Ten vervolge op het reeds vermelde bericht der Rölnische Zeitung, betreffende de intrekking der agentschappen van de Nederl. Amerikaansche stoomvaart-maatschappgis de N. R. Ct. in staat gesteldnog mede te deelen, dat die maatregelreeds in Januari 11. genomenalleen treft de passage- en geenszins de vracht-agentschappen dier maatschappg in Pruisen, en dat die k

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1