BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Volgens het Vaderland geven de geneeslieeren meer hoop op hel herstel van den prins. Nog 10 a 12 dagen van onzekerheid liggen in het verschiet, waarin kleine veranderingen van temperatuur en andere ziekteverschijnselen zich wellicht zullen voordoen, zonder dat daaruit eenig positie! gevolg is te trekken. Zondagmiddag: De temperatuur van den lijder, die reeds gister morgen hooger steeg, is in den loop van den dag aanmerkelijk geslegen. Na korte daling tegen den nacht, namen de geneeslieeren heden morgen weder helangrijke verheffing waar, tengevolge eener lobulaire pneumonie, die als een compli catie ziekte proces zich begint te ontwikkelen. Ingewandsverschijnselen zijn voor het oogenblik op den achtergrond getreden. Namiddag half vier: De geneeslieeren hebben zoo even wederom een lang durig consult gehouden. De prins is verbed. De toestand van heden ochtend blijft dezelfde, en wordt door de geneeslieeren ernstig geacht. Heden te 12 uren: De toestand van den prins van Oranje blijft zorg baren. De lobulaire pneumonie breidt zich niet uit. De darmverschijnselen zijn echter weder meer op den voorgrond getreden en boezemen door de aanwezige darmbloeding zorg in. Heden middag omstreeks 5 uren vond de docter den prins slapende. De ademhaling is nog onregelmatig. De pneumonie had zich niet uitgebreid. Z. K. H. is uiterst zwak en verkeert niet buiten gevaar. Hen meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week is de geheele vloot, alle kustvisschers, met schrale vangst aangekomen. De be somming was 24 a ƒ100, de zeilbooten ƒ25 a ƒ46, beiden in vijf dagen. Besteed werd: voor tarbot 3 a ƒ8, voor tong 0.15 a ƒ050, voor bun schol ƒ0.60 a 0.75, alles per stuk, voor levende binnenlekschol ƒ7 A ƒ8, voor droogschol 6 a ƒ7, voor droogscharren ƒ5 a 6 en voor garnalen ƒ1.25 a /2.25, alles per mand. 15 bommen zijn weder met de kantvisscherij geëindigd om zich voor de haringvangst gereed te maken. Eene bomschuit van den reeder N. Haas noot zal met een schipper en de geheele equipage van Egmond aan Zee op de haringvisscherij uitgaan. Aan het Dagblad wordt uit Brussel gemeld, dat al de vrijmetselaars loges van België onderling zijn overeengekomen, gedelegeerden naar Neder land te zenden ter gelegenheid van den 300steD verjaardag van den dood des Zwijgers, en dat zij bovendien hare deelneming aan de herdenking van dit eeuwgetijde zullen vereeuwigen door een bronzen of marmeren gedenkpen ning, of wel door eene allegorische figuur, die zij naar Delft zullen zenden, i Den 9dtn Juli a. s. zal op het landgoed van mevr. de douair bar. van Nagell te Nederhemert de derde zamenkomst worden gehouden tot bespreking van de belangen der Christelijke jongelings-vereenigingen in Nederland. Vele sprekers zullen optreden en de zangvereeniging «Zingt den Heer" uit Go- rinchem zal bij afwisseling eenige stukken ten gehoore brengen. De leiding van deze bijeenkomst is opgedragen aan d'. Knottnerus, pred. te 'sGraven- hage. Onder bevel van den kapt. der inf. van het Oost-Indische leger E. Van Heerde, zal den 14d,D dezer van Harderwijk een detachement suppletietroepen vertrekken, sterk 60 man, benevens 2 onderofficieren, met bestemming naar Neerl. Iudië, aan boord van het stoomschip Prins Alexander. Tot mede geleider van dit transport is aangewezen de 2ds luit. van hetzelfde wapen A. A. J. C. Van Hoorn. Tot predikant bij de Ned. Her*, gemeente te Katwijk aan Zee is benoemd d'. C. J. Lammerinck, te Sluis. Te Rotterdam of elders zijn verloren een halflot en twee tiende loten in de thans trekkende staatsloterij, allen afkomstig van het kantoor van Wolfsbergen te Rotterdam. De nummers zijn 12245, 2076 en 2032. Door de politie te Rotterdam zijn twee personen aangehouden, als be schuldigd van poging tot moord op een agent van politie. Zij waren namelijk 11. Dinsdagavond in de Coolschestraat aldaar nadat z j wegens vechten uit een tapperij door een politie agent waren verwijderd, met dien agent een eind voortgeloopen, en een hunner wilde hem toen op jenever onthalen uit een apothekertfleschje, dat hij bij zich droeg, doch de agent bedankte daar voor. Zoo voortgaande, namen beide personen eene houding aan alsof zij goede vrienden met den agent waren, doch geheel onverwachts grepen zij hem verraderlijk aan en wierpen hem in het water, waarna zij het op een loopen zetten. De agent redde zich met moeite, daar de sloot vrij diep en modderig was. Reeds den volgenden dag waren de schuldigen in handen van de politie, en thans zijn zij overgebracht naar de cellulaire gevangenis. Eene jeugdige vrouw te Dordrecht, had Zaterdag twist met eenige buren. Zij wond zich daarbij zoo op en maakte zich zoo kwaad, dat zij plotseling in eene beroerte slikte. Den 12e° en 13"> dezer zal in het militie-locaal op den Singel te Am sterdam het schriftelijk examen worden afgenomen van de jongelingen, din gende naar eene plaatsing op de kon. mil. akademie. 79 aspiranten zullen daaraan deelnemen. Eet vertrek der Transvaalsche Deputatie naar Zuid-Afrika is thans definitief vastgesteld. Er zijn plaatsen genomen op het stoomschip Spartan, van de Union Steam-Ship-Companydat 19 dezer van Southampton naar Natal vertrekt. Een nader bericht uit Middelburg aan de Amst. Cl. meldt dat de voort vluchtige postdirecteur W. H. Pieters niet aan boord van het Engelsche stoomschip Queen bij aankomst te New-York is gevonden; het is dus meer dan waarschijnlijk dat hij zich naar een der Zutd-Amerikaanschen repu blieken heeft ingescheept. Zaterdag werd voor de rechtbank te Winschoten de zaak van den ont slagen veldwachter van Hoogezand, J. Cazimir behandeld, beschuldigd van bedreiging met moord jegens zijn toenmaligen chef, den burgemeester van ge noemde gemeente, gedaan. Het O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte veroordeeling tot 1 jaar celstraf en 25 boete. Zaterdagnacht brandde te Helenaveen de turfstrooiselfabriek af van de heeren Schellings Van de Griendt uit 's Bosch. Alleen de locomobile is overgebleven. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak is nog onbekend. Eergisteren werd lusschen Helmond en Aarle-Rikstel een jongen door de tram overreden. Naar men vermoedt lag hij in het lange gras te slapen, en was dientengevolge aan het oog van den machinist onttrokken. Ontwa kende tengevolge van het geraas der wielen, sprong hij op en werd door den eersten personenwagen gegrepen en zoodoende onder de wielen getrok ken. Geheel vermorseld en als lijk werd hij er onder uitgehaald. 's GKAVENHAGË, 9 Juni. Door Z. M. is aan jhr. mr. W. M. De Brauw, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der Administratie van het wedu- wenfonds voor de geëmployeerden tot het Algemeen bestuur behoorende, zulks met dankbetuiging voor de diensten als zoodanig bewezen. Ingevolge machtiging des konings is de heer A. II. Eilbracht erkend en toegelaten als vice-consul der Vereenigde Staten van Amerika te Padang. De minister van oorlog zal op 12 Juni a. s. geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen het Fransche handelstractaat en een weisvoorstel van den heer W. Van Dedem tot regeling van de financiëele verhouding met Indië. Voorts werd ingetrok ken het ontwerp tot wijziging der wet van 1863 op den Rotterdanischen waterweg. De heer Brantzen Van de Zijp sprak een weemoedig woord over de gevaarlijke ziekte van den prins van Oranje, waarmede de minister van bnitenlandsche zaken, namens de regeering. instemde. De interpellatie-Nisero, waarbij de hh. Brantzen Van de Zijp en Van der Hoeven tegen elke inter ventie met Engeland opkwamen, heeft geleid tot eene uitvoerige nota van den Minister van koloniën, waaruit blijkt dat steeds pogingen tot verlos sing der schipbreukelingen worden gedaan, tot voorlezing door den Minister van bniteni. zaken van een brief van graaf Van Bijlandt aan lord Granville, waarin de interventie, als nadeelig voor de algemeene belangen, wordt ge weigerd, en overlegging van andere documenten. De discussie over deze stukken is geschorst tot na het drukken dier stukken. Vervolgens is de discussie over de suikerwet aangevangen. De artikelen 1 en 2 werden goed gekeurd. Morgen is art. 3 aan de orde. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft advocaat- generaal mr. Van Maanen zijne conclusie voorgedragen in de zaak van J. H. P. S te Amsterdam, door het gerechtshof aldaar veroordeeld ter zake van opzettelijke brandstichting in brandbare stoffen derwijze geplaatst om den brand lot een gebouw te doen overgaan, waardoor te voorzien was dat menschenlevens in gevaar gebracht zouden worden. De conclusie strekte tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 30 Juni. Gelijke conclusie werd door den advocaat-generaal mr. Polis voorgedragen ten aanzien van het beroep van T. S. V., boekhouder bij de Maatschappij tot Nut van T Algemeen te Amsterdam, tegen een arrest van het gerechts hof te Leeuwarden, waarbij bevestigd is een vonnis der rechtbank aldaar, houdende zijne veroordeeling ter zake dat hij als van den gemeenteraad van Workum, in de raadzaal, nadat de vergadering door den burgemeester ge sloten was verklaard, eene rede had gehouden, waarin voor den burgemees ter beleedigende uitdrukkingen voorkwamen. Ook in deze is de Hitspraak bepaald op 30 Juni. -- Het gerechtshof alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tusschen den heer K., appellant, en mr. v. A., geintimeerde, betreffende de vraag ol de geintimeerde den appellant ten onrechte had geweigerd mede te jagen op een door dezen gehuurd terrein. Het hof heelt het vonnis van de recht bank te 's Gravenhage, waarbij appellant in het ongelijk was gesteld, be vestigd. H. K. 11. prinses Hendrik verlangt driemalen daags berichten omtrent den toestand van den kroonprins. Ziekte-depêches worden ook dagelps verzonden aan de prinsessen Mathilde en Catharina van YVurtemberg, Sophie van Saxen-YVcimarden vorst en de vorstin Von YY'ied, prins Albert van Pruisen en aan graaf Dumonceau, adjudant des konings, te Karlsbad. Ook gisteren werden bij de godsdienstoefeningen der verschillende ge zindten gebeden opgezonden voor het herstel van den prins van Oranje. Ten nadeele van eene dame in het Voorhout alhier is uit een door haar ontvangen koffer, per IIoil. spoor verzonden, een bedrag van ƒ200 aan bankpapier ontvreemd. In de laatste dagen kwamen reeds tal van vreemdelingen te Scheve- ningen aan. Vele villa's bij het badhuis en enkele particuliere woningen zijn betrokken. Reeds worden dagelijks vele baden genomen, ofschoon hel weder nog niet zeer daartoe uitlokt. Het Engelsche kabelschip Monarch is in den nacht van Zaterdag op Zondag voor Scheveningen voor anker komen liggen, aan boord hebbende den nieuwen telegraafkabel, bestemd tot verbinding van Engeland en hel vasteland. EIVGELAlKD. De Observer meldt dat, als zij goed onderricht is, het beginsel der veelvoudige controle over Egypte en de beperking der occupatie reeds door Engeland is aangenomen, en dat de strijd nu nog alleen loopt over den duur der bezetting en over de zamenstelling van het controleerende lichaam. In de onderhandelingen met YVaddington werd duidelijk te kennen gegeven, dat elke beslissing van de goedkeuring van het parlement afhankelijk zou zijn, Uit Cairo wordt gemeld dat nog een bataljon van het Egyptische leger bevel heeft ontvangen, naar Soeakim te gaan. Alsdan zal slechts een enkel bataljon in Neder-Egypte aanwezig zijn. De mariniers die Ie Port-Said nog waren achtergebleven, hebben bevel ontvangen om naar Soeakim te gaan. De Bosphore Egyplien weerspreekt het bericht, dat de zending van admiraal Hewett zou gelukt z(jn en voegt er bjj, dat de koning van AbyS'

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2