BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 9 Juni. LI. Zaterdag is door den senaat der rijks-universiteit alhier het docto raat honoris causa in de wis- en sterrekunde toegekend aan den heer T. J. Stieltjes alhier. 8 Junij 1884, het was een gedenkwaardige dag in de annalen van Leidens studentenroeivereeniging /<Njord". Niettegenstaande het weder de feestvreugde dreigde te zullen storenhad een groot aantal zoowel ingezete nen als vreemdelingen plaats genomen op de tribune, allen om hunne leven dige belangstelling in den echt nationalen kamp aan den dag te leggen, velen uit sympathie voor een der vereenigingenwelke in het strijdperk zouden treden. Vooral de leden van het schoone geslacht uit Leiden en Delft toonden op onverholen wijze aan dat hun hart de overwinning hoopte voor de roeiers der plaats hunner inwoning. Als ondcrscheidingsteeken hadden zij hunne schottdtrs versierd met linten, dragende de kleuren der beide roei- vereenigingen //Njord" en //Laga". Niets was dan ook in staat de betoonde belangstelling slechts een oogenblik te doen verflauwen; geen wind, geen regen kon de toeschouwers van de tribune verwijderen; slechts toen, ten gevolge eener geheele instorting, geene tribune meer was, waren zij wel genoodzaakt eene andere meer veilige plaats te kiezen om den uitslag der verschillende races te kunnen gadeslaan. Een bepaald toeval mag het ge noemd worden, dat er bij dit ongeval hoegenaamd geen ongeluk heeft plaats gehad. Ter beschutting van den regen toch hadden de jongens van de kweekschool eene schuilplaats gezocht onder de tribune. Ten ongeveer half een uur nam de strijd een aanvang. Het eerst waren aan de beurt de vierriemsgieken (Seniores), waarvoor als prijs was uitge schreven twee honderd gulden of een voorwerp van die waarde en 5 zilveren medailles, terwijl de toe te kennen premie bestond uit de inleggelden. In geschreven waren Formosa der vereeniging//Cercle des Regales", van Brussel. Prins Hendrik der vereeniging //Maas", van Rotterdam. Sans Kom der vereeniging //Njord", van Leiden. De 3100 meter lange baan werd afgelegd door Sans Kom in 13 min. 53 sec., door Prins Hendrik in 14 min. 22 sec. terwijl Formosa de strijd opgaf, toen zij merkte niet te kunnen winnen. De prijs viel derhalve aan //Njord" te beurt. De roeiers met name P. II. Damsté, R. J. G. Damsté, F. E. Pels Rycken en A. J. B. Vreede werden met uitbundig vreugdegejuich ontvangen, terwijl hun stuurman, A. A. Ilumme m triomf werd rondgedragen. Een prachtige lauwerkrans van Leidsche dames, een driewerf herhaalde fanfare van de zijde van het muziek, dienden als hulde den overwinnaars gebracht. Vervolgens roeiden de vierriemsgieken (Juniores). Prijs gouden medaille van het Leidsch Studentencorps en 5 verguld zilveren medailles. Premie de inleggelden. Ingeschreven waren Fortunader vereeniging //Fortuna" van Amsterdam. Sans Kom, der vereeniging //Njord" van Leiden. Juste der vereeniging «Laga" van Delft. De Hoop, der vereeniging //De lloop" van Am sterdam. Prijs Juste in 14 min. 30 sec. Premie Fortuna in 15 min 15 sec. Tengevolge van een ongeval met het roer kon Sans Kom de strijd niet voortzetten, hetgeen voorzeker te betreuren was, daar de kans van winnen voor haar zeer gunstig stond. Ten derde. Tweeriemsgieken (Seniores). Prijs 150 gulden of een voor werp van die waarde en 3 zilveren medailles. Premie de inleggelden. Inge schreven Djim, der vereeniging //Laga", 'van Delft. Piet Hein, der veree niging //Njord", van Leiden. Don Degommes, der vereeniging //Cercle des' Régates", van Brussel. Amsterdam, der vereeniging //Fortuna", van Amsterdam. Zephyr, der vereeniging //Maas", van Rotterdam. Prijs Piet Hien, in 16 min. 8 sec. Premie Djim, in 16 min. 18 sec. Wederom viel hier de prijs ten deel aan //Njord", ook thans gewonnen door de heer P. W. Damsté en F. E. Pels Rjjcken, met A. A. Humme, als stuurman. Ten vierde. Tweeriemsgieken (Juniores). Prijs drie verguld zilveren me dailles. Premie de inleggelden. Ingeschreven waren L, der vereeniging «Triton", van Utrecht. Amsterdam, der vereeniging //Fortuna", van Am sterdam. Piet Hein, der vereeniging //Njord", van Leiden. Prijs Amster dam, in 16 min. 38ft sec. Premie Piet Hein, in 16 min. 44 sec. Ten vijfde een wedstrijd met sloepen geroeid en gestuurd door leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Prijs 35 gulden en een voorwerp 'oor den stuurman en eiken roeier. Premie 15 gulden. Drie booten namen hieraan deel. Hoewel de wedstrijd niet steeds even goed te volgen was, ten gevolge van het piketroeien, was het toch een eigenaardig schouwspel de I kleine ranke vaartuigen, door stalen armen als hefboomen in beweging ge bracht, het water te zien doorklieven, dat, door de verschillende met tal rijke vlaggen versierde boeien, welke aan weerszijden lagen, door de dui zenden toeschouwers, die den strijd volgden en medejuichten in de overwin ning, een recht feestelijk aanzien bood. Na afloop van den wedstrijd had er een optocht plaats door de stad, voor afgegaan door het vaandel van //Njord", behangen met een drietal kransen, waarna men zich vereenigde aan een collation. Des avonds had op de sociëteit Minerva de plechtige uitreiking plaats der verschillende behaalde prijzen, hetgeen gedaan werd bij monde van den heer C. P. Zaaijer, president van het Leidsch studentencorps. De heer Van i Deventer, president van //Laga", vereerde het vaandel van //Njord" nog met jj een nieuwe lauwer, als hulde aan de sterkste vierriemsploeg van Nederland, jj Tot laat in den nacht duurde het feestvieren voort. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /34. 17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80, de laagste ƒ34, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80. Den 31s,'° Mei, 'savonds laat, is nabij den tol aan de VinkenderZoe- Ilerwoude, door de IJsel-stoomtram, een onbekend man overreden, ruim 30 jaar, lang en gezet van gestalte, met bruin haar en donkereoogenarmoe dig gekleed, met klompen aan. Hij is een uur na het ongeval aan de gevol gen overleden. De politie alhier verzoekt omtrent dien persoon inlichtingen te mogen ontvangen. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn de gecommitteerden aangewezen, te wier overstaan de eind-examens der gymnasia zullen wor- t d°n afgenomen. Te Leiden zal dit examen plaats hebben op 28 en 30 Juni i i en i en 2 Juli, ten overstaan van de hh. dr. J. J. Cornelissen, dr. C. P. Tiele en dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Leiden. Genoemde heeren zullen ook als zoodanig zitting nemen bij die examens te Haarlem en Delft. Voorts worden o. m. als zoodanig genoemd voor Arnhem, Zutfen en Amersfoort, dr. A. Kuenen en dr. P. L. Muller, I hoogleeraren aan de universiteit alhier; voor Amsterdam de heer dr. P. Van Geer, hoogleeraren alhier; voor Sneek, Leeuwarden, Kampen en Deventer, de hh. dp. D. Bierens de Haan en dr. J. P. N. Land, hoogleeraren alhier. Aan de rijks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Zwolle wordt met 1 September 1884 verlangd een leeraar in de staats- en handels- I wetenschappen, of een leeraar in de staatswetenschappen en een leeraar in de handelswetenschappen. Jaarwedde nader vast te stellen. Zij, die voor een dezer betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiter lijk op 21 Juni e. k. aan te melden bij den hoogleeraar-inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. In een afzonderlijk bijvoegsel van de Stc. van heden wordt medege deeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Maart 1884. S— Met het stoomschip Prins Alexander, van de maatschappij //Neder land", hetwelk 14 Juni a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar recht streeks eene brievenmaal aan Atjeh worden verzonden. Voorts zal op Dins dag 24 Juni a. s.met den trein van 5.20 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Said 8 Juni. De Samarang, van Java naar Rotterdamarriveerde 17 dezer des avonds te Frioul. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 dezer van Frioul (Marseille). De Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java, arriveerde heden te Southampton. De minister van financiën heeft aan den voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal kennis gegeven, dat het bij dit wetgevende lichaam aanhangig ontwerp van wet tot voorloopige versterking van 's rijks I middelen, krachtens 's konings machtiging, wordt ingetrokken. Omtrent den toestand van den prins van Oranje werden de volgende berichten medegedeeld Zondag morgenDe hevige koortswaaraan Z. K. H. de kroonprins heden wederom lijdende was en die de lichaamstemperatuur tot ruim 40 graden deed stijgen, gaf heden avond opnieuw reden tot bezorgdheid. Na tien ure hielden de beide geneesheeren een vrij langdurig consult, het eerste hetwelk sedert de ziekte zich openbaarde des avonds plaats vond. Tijdens hun be zoek vonden de doctoren den prins in slaap en moeten zij getroffen zijn ge weest door de snellere ademhaling, bij Z. K. H. waargenomen. Om midder nacht nam de koorts een weinig af.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1