BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. MET TWEE CENTEN de teraardebestelling plaats van de stoffelijke overblijfselen van den gepensio neerden generaal der infanterie II. F. K. Dnycker. De militaire eerbewijzen, waarop de overledene bij zijne begrafenis recht had. waren op uitdrukkelijk verlangen van den afgestorvene achterwege gebleven. Z. M. de koning was by de plechtigheid vertegenwoordigd door Hd. adjudant, generaal-majoor Taets van Amerongen. Op de begraafplaats was een breede schare tegen woordig om generaal Duycker de iaatste eer te bewijzen. Met 1 Juli a. s. wordt het nieuwe gemeente museum aan den Korten Vijverberg, omtrent het inwendige van welk gebouw onlangs eene beschrij ving is gegeven, voor het publiek geopend. De Sophia-stichting te Scheveningen wordt op 17 dezer, den verjaar dag van wplen koningin Sophia, geopend. EVeELAND. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis, verklaarde de heer Courtney, dat het gerucht betreffende eene nederlaag van den Britschen resident in Zneloeland ongegrond is. De heer Fitz Maurice zeide, dat geene bevestiging is ontvangen van het gerucht, als zon de mahdi naar Khartoem opgerukt zijn. De berichten, van admiraal Ilewett ontvangen, zijn van be vredigenden aard. Hy meldt uit Adowa van 18 Mei, dat zijne zending bij den koning van Abyssinië goed wordt opgenomen. Hij verwachtte op 20 Mei ontvangen te worden door den koning, die tot dusver daarin door ongesteld heid was verhinderd. De admiraal geloolt, dal de onderhandelingen goede vruchten zullen dragen en het hem gelukken zal het ontzet van Kassala te verkrjjgen. De regeering heeft geen bericht ontvangen, dat generaal Gordon Khartoem zou verlaten hebben. Het huis heeft, met 117 tegen 34 stemmen, het wetsontwerp betreffende de conversie der consols bij tweede lezing aan genomen. Het East London Aquarium is eene prooi der vlammen geworden en al de wilde dieren, die in een beestenspel aldaar waren tentoongesteld, zijn in het vuur omgekomen. Het gehuil der leeuwen, beren, jakhalzen en apen. welke men niet durlde te laten ontsnappen, wordt beschreven als ijzingwekkend. Het spoorwegongeluk nabij Salisbury wordt toegeschreven aan het breken eener as van de tweede locomotief. Hoe daardoor de rjjtuigen uit het spoor geraakten, is intusschen nog raadselachtig. De trein had geene groole vaart, doch liep over de brug met de op dit punt gebruikelijke be hoedzaamheid. De Times verneemt uit Cairo, dat de Engelsche wachtposten aldaar versterkt zynnaar aanleiding van geruchten dat een complot gesmeed wordt. By wjjze van demonstratie hadden de Engelsche troepen van het garnizoen eergisteren de hoofdstratende bazaars enz bezet; ook was een onderzoek ingesteld in de gewelven der citadel wegens een gerucht, dal de toeleg be stond om de citadel door dynamiet in de lucht te laten springen. De tweede editie der 77mes beval eene depeche uit Durbanwaarin wordt verzekerd, dat de gouverneur van Natal geweigerd heelt met de gedele geerden der Boeren in onderhandeling te treden. De reden der weigering is onbekend. In de gisteren door de conventie te Chicago gehouden zitting werd na vier stemmingen, de heer Blaine tot candid iat voor het presidentschap der repu bliek gekozen. Bij de vierde stemming verkreeg Blaine 544 stemmen. Op Arthur werden 207. op Edmunds 41, op Logan 7, op Hawley 15, op Lincoln 2 stemmen uitgebracht. De conventie heeft aan Logan het vice-presidenischap aangeboden. Van de in de baai Notre Dame (Noord-Amerikaansche kust) door het ys ingesloten tweemaster Confederate zijn den 24'° Mei veertien matrozen opgebroken om over het ijs het land te bereiken. Men heeft lot heden niets van hen vernomen. FRANKRIJ K. Paul Bert heeft in VoHarre den wensch te kennen gegevenom voor taan den 30eo Mei. den dag toen voor 450 jaren de Maagd van Orleans ter dood gebracht werd, tot een tweeden nattonalen feestdag, als het feest van »het geredde vaderland," te verheden. Een voorstel in dien zin zou reeds spoedig by de kamer van afgevaardigden worden ingediend. Van de gewonden by het ongeluk te Rijssel(het vallen van den ascenseur op de Esplanade), zijn nu vier overleden, en men verwacht dat al de anderen ook weldra zullen bezwijken. De Deensche stoomboot Nordsöen is in de nabijheid van Lissabon, ten gevolge van eene ontploffing aan t.oord, lek geworden en gezonken. De ma chinist is by deze ramp omgekomen, terwijl de overige bemanning gered is. DV1T§CHLAND. Krachtens eene bijgevoegde bepaling der letterkundige overeenkomst tusschen Duitschland en Holland, is de bescherming van kunstwerken, schil derijen en beeldhouwwerk eerst van kncht, wanneer dit onderwerp ook in Nederland zelf door de wet is geregeld. Het heeft zich nu toch bevestigd, dat het onlangs gesloten morganis- tisch huwelijk van den groothertog van Hessen met gravin Kolen.ine ont bonden is. De gravin, die zich thans weder Von Iliilten-Czapska noemt, heelt in de echtscheiding bewilligd, op voorwaarde van een jaarltjksch inko men van ruim 6000 thalers en onder verplichting van niet in het groother togdom Hessen te wonen. De prins van Wales is Donderdagavond te Wiesbaden aangekomen en zal daar eenige weken blijven. In verband met het voorstel van Italië om alle in den laatsten tijd be kend geworden landstreken in Afrika en Oost-Azië, gelijkelijk voor alle volken open te stellen, richtte Portugal het verzoek tot de ltaliaansche regeering om bij de aanstaande bespreking der Congoquaestie als bemidde laarster op te treden, daar Italië zeil wel het geringste belang bjj de Congo quaestie had. De A/tenposten te Christiania meldt, dat het geheele ministerie zjjn j ontslag heeft genomen. Een nieuw plan voor eene groole expeditie naar de Noordpool gaat thans nit van een aantal marine-officieren in Rusland Het plan is ontwor pen na nauwkeurige studie voor de laatste expeditie der Jennneite en op grond van de eigen ervaringen op reizen in de noordelijke IJszee. Op den voorgrond wordt gesteld de onmogelijkheid om de Noordpool per schip te bereiken, zoodat dit enkel te voet of met sleden zou kunnen geschieden. De t/ennneHe-expedilie duidt het waarschijnlijk bestaan van vele eilanden bij die Pool aan. Zij heeft toch ontdekt de eilanden Jeannette, Benner en Henriette. Men wensebt dus deze eilanden tot basis van de nieuwe expeditie te nemen, en daar den noodzakelijken grooten voorraad te bergen Van daar naar de Noordpool is de alstand pl. m. 900 ltaliaansche mjjlen. De deelnemers aan de expeditie zullen in 2 of 3 groepen den ontdekkingsarbeid verrichten en dien verdeelen. Men denkt 3 of 4 jaar daarvoor noodig te zullen hebben, omdat men voorzichtig en bedaard wil handelen en zekerheid wil hebben, ook voor den terugtocht. Als het plan gehrel uitgewerkt is, zal deelneming gevraagd worden. Op de hulp der Russische regeeriug kan al vast gerekend worden. TURKIJE. De Porte heeft besloten om de bestaanue tarieven met de mogendheden, welker handelsverdragen zijn afgeloopcn, te behouden, totdat nieuwe schik kingen zullen getroffen zijn. De Engelsche gezant te Constantinopel is aan een groot gevaar ont snapt. In zijn rijtuig gezeten, sloegen de paarden op hol en renden eene volkrijke straat in. De gezant verloor zijne koelbloedigheid niet en sprong uit hel rijtuig zonder zich te bezeren. Acht personen werden echter over reden en meer of minder zwaar ge-vond. PARIJS, 7 Juni. Agence Haras weet mede te deelen, dat in het onder houd van gisteren-Granv He en Waddington tol eenstemmigheid zjjn geraakt. LONDEN, 7 Juni. Lord Granville heelt gisteren een langdurig onderhoud met den heer Waddingion gdiad. De Standard meldt, dat het kabinet Maandag a.s. eene belangrijke mede- deeling der Fransche regeering over de conferentie-voorstellen verwacht. DURBAN, 7 Juni. In het onzijdig grondgebied is opnieuw een conflict tiitgeoroken tusschen Usutus en de bevriende inboorlingen. De eersten, die aanvallers waren zijn door de krachtige hulp der Boeren geslageu. Usutus heefi zich van hel gebied der Usitepu's meester gemaakt. CAIRO, 6 Juli. Admiraal Ilewett heelt den 27'1"1 Mei een ouderhond met den koning van Abyssinië gehad. Men zegt dat hij in zijne zending ge- slaand is. HUE (Annam). 7 Juni. Het tusschen Frankrijk en Annam gesloten trac- taat is onderieekend. De provinciën Bultman en Taughoa zijn aan Annam teruggegeven, welks schulden blijven beslaan. Het loislelsel is geljjk aan dat van Cochin-China, liet militair bezetten is laculiatief gelaten op alle punten van Annam en Tougkin. Een deel der citadel van Hué krijgt een vast garnizoen. De lieer Patenótre heeft verkregen de teruggave van het "hineesche staats- zegel, eene schadeloosstelling voor de zendelingen, benevens amnestie voor de gecompromitteerde mandarijnen. R fc Li -I M E a. per dag kan men zijn ligchaam goed schoonhouden en zich dus behoeden voor een heirleger van kwalen, welke voortspruiten uit storing in de voe- dings- en spijsverteringsorganen. Wij bedoelen het gebruik van de Zwit- sersche Pillen van den Apotheker R. Brandt. Te verkrijgen in alle apotheken. AKADEIME-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LE1DSCHE UNIVERSITEIT. Den 7d,D Juni de heer H. W. Bakhuis Roozehoom, geb. te Alkmaar, in de scheikunde, na verdediging van zrjn akademisch proefschrift: Over de hydralen van zwavelig&uurchloor, broom en chlootwaterslof. PKOGKAnnA It V MCZIEHiriTYOKKIKGEN. Zonicrzorg. Dinsdag 10 Juni, des avonds ten zeven ure, door de Kapel van hel Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den heer J H Völljiar. le Aid.: 1. eUeber Berg und Thai", Maisch, Trempler; 2 Ouverture //Pique Dame", Suppé; 3. Souvenir uil «Giroflé Girofla" opera van Lecocq. Merx; 4 «Kröuungslieder", W.ilzer, Joh. Stiauss; 5. Fainaisie uit eMoïse", van Rossini, Bender. 2' Aid 6. «Die Weihe der Töne", Sympbonie van L. Spohr. 3ier Salz. Kriegsniusik (arr. Dnnkler). - Fort- ziehen in die Scblacht. Gelïihle der Zuriickbleideuden. Riirkkehr der Sieger. Dankgebeth; 7. »La Parisienne". Concert-Polka, Duukler;8, o. //Du bist die Rulle". Lied, Schubertb. //Ungarische Tanze N®. 4", Brahms; 9. Fainaisie uit aller flliegende Hollander, (Ie vaisseau latitöme), opera van R. Wagner, Dunkier; 10. //Polka militair", Vóllmar. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. Dbabbc.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6